Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pájecí med
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vava



Založen: Jan 20, 2012
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 13:01    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
Zdar, nechápu co někdo může mít proti léty prověřené kalafuně. Je to přírodní materiál (pokud tedy není "aktywna do lutowania"), ale asi ani tam v té polské nic extra zdraví škodlivého nebude a jako tavidlo podle mojí padesátileté praxe nemá chybu (aspoň jsem ji dosud "neobjevil") Smile .

No, po několika desítkách let pájení s kalafunou se mi objevila na kalafunovej čmoud docela pěkná astmatická reakce. Takže jsem musel vyhledat nějaké jiné řešení, s těma syntetickejma tavidlama už tolik netrpím a taky v místě pájení nezůstává ten neprůhledný škvarek. Subjektivně to funguje líp, třeba když pocínovávám licnu, tak se cín krásně rozleje a vsákne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4031
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 13:36    Předmět: Citovat

vava napsal(a):
TubeGuru napsal(a):
Zdar, nechápu co někdo může mít proti léty prověřené kalafuně. Je to přírodní materiál (pokud tedy není "aktywna do lutowania"), ale asi ani tam v té polské nic extra zdraví škodlivého nebude a jako tavidlo podle mojí padesátileté praxe nemá chybu (aspoň jsem ji dosud "neobjevil") Smile .

No, po několika desítkách let pájení s kalafunou se mi objevila na kalafunovej čmoud docela pěkná astmatická reakce.

U mne také až po několika letech Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 15:05    Předmět: Citovat

TubeGuru, to bude asi tym, ze elektronky akosi nevyrabaju v SMD prevedeni Wink Laughing Inak by si uz davno vedel, ze vhodne tavidlo je oproti kolofonii na mile vzdialene, ako samotnou pracou, tak vysledkami Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 18:08    Předmět: Citovat

Z Vašich příspěvků mám pocit, že nemáte na mysli opravdovou kalafunu, ale nějakou pančovanou např. dehtem nebo čím. Ta kalafuna za kterou "tu kopu" je čistá průhledná jemně žlutooranžové barvy (je to destilovaná borová pryskyřice) a kupoval jsem ji někdy v šedesátých letech v Drogerii za směšný obnos (prodávala se na zbavování štětin prasat při zabíjačce). Při pájení hezky voní a kdo ji potřebuje v tekutém stavu, může ji snadno rozpustit v denaturovaném lihu. Za cca 50 roků používání se u mě ještě žádná alergická reakce neprojevila a to jsem někdy pájel v práci a pak ještě doma, takže expozice byla dost vysoká. Jste si jisti, že je na vině Vašich potíží právě kalafuna? Nemohu tomu nějak uvěřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vava



Založen: Jan 20, 2012
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 19:50    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
Jste si jisti, že je na vině Vašich potíží právě kalafuna? Nemohu tomu nějak uvěřit.

U mě stopro. Ale současně netvrdím, že to postihne nutně každého, kdo pájí. Prostě někdo má smůlu. Stačí se mi toho nadechnout a už sípu a kašlu. A stačí říct strejdovi Gůglovi heslo "kalafuna astma" a vypadne na člověka spousty doktorskejch pindů. Třeba "Profesionální průduškové astma"
http://www.cls.cz/dokumenty2/os/r040.rtf
....
Příklady častých etiologických nox PA a příklady možné profesionální expozice: Kalafuna a její spalné produkty Pájení, elektronický průmysl
....
Ale třeba takovýho tavidla mtl 468 se moje astma nevšimne, ne že by to vůbec nesmrdělo, ale asi to smrdí jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 21:33    Předmět: Citovat

Zdar, původně jsme se tady zdravotním hlediskem až tak nezabývali, spíš technickou stránkou. Jestli Ti vyhovuje MTL 468, je to v pořádku. Neodpustím si však jednu poznámku: Jestli-že Ti zůstával při použití kalafuny v místě pájení neprůhledný škvarek, je to známka jejího spálení ať už zbytečně vysokou teplotou páječky nebo příliš dlouhým ohříváním spoje. Produkty spalování čehokoliv jsou dráždivé. Když si porovnáš bezpečnostní listy obou zmiňovaných tavidel, zjistíš, že mezi nimi není velký rozdíl, jsou škodlivé zhruba stejně.
MTL 468: http://www.ges.cz/sheets/Bezp-listy/mtl468r.pdf
Kalafuna: http://www.velkoobchoddrogerie.cz/bl/1579.pdf
Podle dnes platících předpisů a zákonů by bylo nutné zastavit mnoho výrob, jenže tam začnou být důležitější jiná hlediska, tak i přes nesplnění přání Ekopachatelů dobra jedou výroby dál. Troufám si říct, že to tak bylo vždy a bude to tak i nadále. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vava



Založen: Jan 20, 2012
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 21:55    Předmět: Citovat

citace:
...neprůhledný škvarek...

Spíš jsem chtěl říct tmavá kapka, zastiňující spoj pod ní ležící. Omlouvám se za nepřesnost.
PS. Kalafunu jsem dříve používal z tu hudebnin, tak nevím, jestli to bylo OK pro elektroniku. Byla ale hezky medově průhledná. Později jsem používal kalafunu světlejšího odstínu, byla v kusech nebo mletá, předpokládám že byla určená pro pájení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 22:19    Předmět: Citovat

Některé kalafuny pochybného původu, třeba přikládané k čínským trafopáječkám, jsou od pohledu tmavší a ukrutně snadno se přepalujou na uhel, pájí se s nima mizerně a jde z toho dráždivý smrad. Teď používám nějakou kalafunu asi z GESu, je ve velké misce průměru snad 5 cm. Neuhelnatí ani při dlouhém ohřívání, místo toho se skoro beze zbytku odpaří. Voní podobně jako desky ze starých výrobků TESLA, pájí se s tím dobře, výpary nedráždí. Takže je potřeba si vybírat. Kalafunou na housle bych teda nepájel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po září 30 2019, 16:34    Předmět: Citovat

Zná někdo tohleto? https://www.gme.cz/pajeci-krem-razant-75g
Proč tam píšou
citace:
Není vhodné pro pájení elektroniky!
??
Zatím používám doma jakousi kalafunu, která byla zakoupena tak roku 2001 v drogerii, asi byla původně určená na prase... Ještě jí zbývá tak 300g.
https://www.hokr.cz/chemie/kalafuna-drcena
https://www.zabijacky.cz/domaci-zabijacka-video/
Další krabičku podobné drcené kalafuny jsem našel před cca 8 lety u popelnic... Možná by to vydrželo na celej můj život, ale spíš by to tak patřilo do 80. let někam na vesnici.

V práci používáme něco od Kesteru. https://www.kester.com/products/product/tsf-6522
Podobné tavidlo mají i v GME, ale přijde mi drahé na občasné domácí použití. https://www.gme.cz/pajeci-pasta-microprint-2006-pb-free

Je tohleto lepší, než kalafuna rozpušěná v lihu, kterou jsem si kdysi namíchal? https://www.gme.cz/tavidlo-r-30ml

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne po září 30 2019, 16:46, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po září 30 2019, 16:45    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Zná někdo tohleto? https://www.gme.cz/pajeci-krem-razant-75g
Mne zaujala ta “prstovitá konzistence” Very Happy To asi že jde dloubat prstem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
geograf



Založen: Jun 15, 2004
Příspěvky: 174
Bydliště: tade na Hané (JN89OK)

PříspěvekZaslal: po září 30 2019, 21:43    Předmět: Citovat

zpátky k medu, tady je technický list

LÖTHONIG – roztok kalafuny, 7,5g

Löthonig® je koloidní roztok kalafuny v etanolu.


Specifické použití spoje o malých roztečích, těžko pájitelné kovy (mosaz, ocel)
Typ pájení bezolovnaté
Skupenství při 20°C koloidní roztok
Bod varu 78 °C
Bod vznícení 425 °C
Bod vzplanutí 27 °C
Viskozita 12.5 Pa*s
Obsah pryskyřice ano
Obsah halogenidů ne
Kategorie ISO 9454 1.1.3 C
Kategorie ANSI J-STD-004 ROH0



http://www.abetec.cz/data/Files/eshopproducts/tl-lothonig-cz-1_143799559716_815.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milosak



Založen: Nov 27, 2018
Příspěvky: 485
Bydliště: Praha zapad

PříspěvekZaslal: st říjen 02 2019, 22:32    Předmět: Citovat

Za komoušů a pár let po revoluci jsme v Radiospoji taky používali
kalafunovou drť rozpuštěnou v lihu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5008
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2019, 9:48    Předmět: Citovat

Ono hlavne záleží na aký účel to potrebujeme. Používam kolofónia v liehu, pokiaľ sú obe plochy už pocínované, alebo sú plochy dokonale lesklé. Potom používam TK-83, s tým sa už dá dokázať viac, obsahuje to čosi aby to chytalo aj na trochu zoxidované plochy. Na SMD mám MCN-UV80, dá sa s tým výborne pracovať. Ale vraj tie výpary sú nebezpečné, tak opatrne, treba vetrať. A ešte mám Amtech čosi...

Poľský pájecí med som mal, ale nestálo to za veľa, robilo to zoškvarené kusy, tak som to poslal kade ľahšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17839
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2019, 23:44    Předmět: Citovat

Alergie na přepálenou kalafunu je naprosto běžná věc. Říkal mi to alergolog, kalafuna je amorfní pevná látka (nemá krystalický vazby) a ty jsou velmi často alergenana.
Alergii na kalafunu jsem si vypěstoval už za mladých let při pájení trafačkou. Pak jsem v prvním zaměstnání dostal do ruky mikropájku Erza a k ní Příbramskej trubičkáč. U taho samozřejmě není potřeba hrot namáčet do kalafuny jako u trafačky, stačí to co je v trubičce. Párkrát jsem zkoušel pájet mikropájkou desky lakovaný tlustou vrstvou kalafuny a nic mi to nedělalo.
Podle mě je to daný teplotou. Trafačkou se kalafuna přepaluje a kouří, mikropájkou se jen taví.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund