Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ČBT Tesla Baltik, naladím jen zvuk
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Teslatron



Založen: Feb 15, 2008
Příspěvky: 125
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 11:38    Předmět: ČBT Tesla Baltik, naladím jen zvuk Citovat

Zdravím,
mám černobílou televizi Tesla Baltik a rád bych do ní dostal DVB-T signal. Skusil jsem TV připojit pomocí videa. Video se mi naladit podaří, ale jen zvuk. Ať zapnu přehrávání kazety nebo přepínám programy na set top boxu, stale mám jen zvuk a zrnění. Zkusil jsem zapojit i UHF konvertor Tesla 4950A přes ten video také naladím, ale také jen zvuk.

Je vada v televizi nebo ve videu ? Dá se stím něco udělat ?

Zkoušel jsem hledat na fóru, ale po hodině hledání jsem opravdu nenašel můj problém.

Láďa
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33897
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 11:56    Předmět: Citovat

A co vidis na obrazovke?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teslatron



Založen: Feb 15, 2008
Příspěvky: 125
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 12:08    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
warp



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 1112
Bydliště: Praha-Sobín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 12:54    Předmět: Citovat

Jak vidím, tak je rozhozena řádková synchronizace (ty šikmé pruhy), vzhledem ke stáří TV a lampám v rozkladu je asi uladěná, je třeba ji zkusit doladit uvnitř případně vyměnit vadné kapacity či lampu PCF802 - ty často odcházely, a zdá se že to skáče i snímkově. Takže rozebrat a zkontrolovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 13:22    Předmět: Citovat

Na nastavení řádkové synchronizace je přesný postup, tak si to někde nastuduj, ale spíše se mi to jeví jako mnoho další práce, vzhledem ke stáří známých problematických součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12059
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 14:13    Předmět: Citovat

warp napsal(a):
či lampu PCF802 - ty často odcházely

nejčastěji odcházela triodová sekce . . .
v amáru vyšla úprava zapojení s tranzistorem KF504 místo té triody . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 14:47    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
warp napsal(a):
či lampu PCF802 - ty často odcházely

nejčastěji odcházela triodová sekce . . .
v amáru vyšla úprava zapojení s tranzistorem KF504 místo té triody . . .

Zkus dát odkaz.
Nepleteš si to s generátorem snímkového kmitočtu s elektronkou PCL85/805?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teslatron



Založen: Feb 15, 2008
Příspěvky: 125
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 14:58    Předmět: Citovat

Nenašel jsem k TV žadnou dokumentaci ani v Kottkovi. Zapojením se zda stejná s Bajkal, Zobor, Kalina a Dukla což v Kottkovi je.

Vyzkoušel jsem dát jinou PCF802, pruhy a zrnění se jen trochu změnily, našle jsem dva puklé hovňousy, tak jsem je vyměnil za žluté tesla svitky a ještě další dva sice nepukle, ale měl jsem po ruce hodnoty.

Všiml jsem si ale jiskření v PL504 a PY88, ktere se pak ustalilo a přestalo. Je možné že je špatné PL504 ?

Příznávám, že se slaďováním a synchronizací a rozklady nemám žádné skušenosti a při vyslovení těch slov jako synchronizace na mě jde "děs a hrůza" rád bych se ale přiučil něčemu novému, je potřeba ke sladění synchronizace nějaké specialni vybavení jako tv generátor ? Nebo si vystačím s věcmi jako multimetr a osciloskop ?

Také DPS okolo VN trafa a lamp je dosti zamaštěná a ve zbytku dost zaprášená může to byt velkým poblémem ? Pokud bych to chtěl vyčistit mužu celou DPS hodit do vany a osprchovat teplou vodou se saponatem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 17:16    Předmět: Citovat

To radši ani nezkoušej, jinak jsi dohrál. V těch nejzaprášenějších místech se vyskytují až 2kV impulsy, ostřicí napětí téměř 1kV, v blízkosti je pak nějakých 17kV vysoké napětí.
Tři neděle bys to musel sušit při 80°- 100°C v troubě a ještě si netroufám tvrdit, že by to stačilo.
Normálně stačí vzít to nasucho natěračským štětcem v blízkosti hadice vysavače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 17:16    Předmět: Citovat

Na nastavení řádkové synchronizace nepotřebuješ žádný měřák, stačí jen "vykracovátko" a jak jsem psal výše-nastudovat postup. Pokud by nastavení nebylo možné, jde už o nějakou vadu a tady už měřit bude nutné. Nejlepší literaturou k tomu by asi byla kniha od Štofka "Amatérské opravy televízorov". Ta se zabývala hlavně těmito modely. Pokud si ji přečteš, tak určitě z tebe bude solidní opravář našich posledních modelů čbtv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 17:49    Předmět: Citovat

Tady máš schema. (smazáno, viz strana 2.) Ta mastnota bude od vosku z trafa.

Naposledy upravil pepik9 dne so prosinec 06 2014, 9:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teslatron



Založen: Feb 15, 2008
Příspěvky: 125
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 17:51    Předmět: Citovat

Vkrátit trimr s kostrou jsem zkusil a rozladit cívku také, ale jak píše štofko labilný obraz se svyslími pruhy se neukázal stále byl celý a zašumělý. Nicméně má neznalost otáčela jádrem kombinačkqma z vrchu až potom jsme si vzpoměl že to má zespod otvor no ale kousek jadra se uloupl, tak jsem ze zásob vypájených cívek vyšrouboval ze stejené civky jádro a chtěl jej nahradit nicméně se to asi rozkmitalo a s nejvetší pravděpodobností se šelhlo VN trafo, teď jde PY88 do ruda a VN nenaběhne. Takže to už asi nemá cenu oprvovat a nejlíp to sešrotovat Sad To jsem ani nezačal a mužu končit. Než jsem to takhle odpráskl tak jsem při ladění cívky a zapnutém videu na pár sekund dostal i lehce zdeformovaný škaredý obraz, ale byl tam.

Jak velká je šance, že nedešlo VN trafo a jak to poznám ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 17:57    Předmět: Citovat

Dotaz
TV Baltik sem provozoval se sat. rec. přes modulátor a nebyl problém, 89 r.Prosím, ten video přehrávač / rekorder nemá modulátor? Proč UHF konvertor 4950A ? Děkuju za vysvětlení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19520
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 18:56    Předmět: Citovat

Nebude to kvůli tomu, že nenašel doma symetrizační člen, tak používá konvertor se souměrným výstupem, když už televize má souměrný vstup?
Ale normálně jde výstup z videa či settopboxu s modulátorem přes symetrizační člen (nebo přes půlvlnnou smyčku z koaxiálu laděnou na frekvenci, na které modulátor vysílá) na vstup Baltiku připojit a funguje to.
V každém případě nestačí spoléhat na to, že je tam zvuk, tyto televize si s ním poradí i při hodně odladěném tuneru, když už videosignál je tak špatný, že obraz nedrží pohromadě.
Čili při pokusech o doladění řádkového oscilátoru to chce také zkoušet hnout laděním, jinak se to nemusí povést. Ten jádrem cívky labilně zasynchronizovaný obraz musí být normálně vidět, i když bude jezdit zleva doprava nebo zprava doleva.
Jestli žhaví anoda PL504, znamená to, že nedostává buzení ze sinus-oscilátoru, tedy z pentody PCF802.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Teslatron



Založen: Feb 15, 2008
Příspěvky: 125
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 19:16    Předmět: Citovat

Žhavi anoda PY88, laděním sem hýbal asi byl problem ještě nekde jinde, každopadně ted mi nenaběhne ani VN, po zapnutí lampy žhaví, trafo lehce pišti ale jakmile blikne doutnavka tak začne červenat anoda PY88.

Konvertor jsem použil z nouze jestli nahodou neni problem ve videu nebo kanalovem voliči na UHF je tam jen jeden kanal, každopadně samotné video bez konvertoru naladím také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund