Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

čím vyčistit ink jet hlavu?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mopadzi



Založen: Jun 16, 2006
Příspěvky: 198

PříspěvekZaslal: pá listopad 28 2014, 22:43    Předmět: čím vyčistit ink jet hlavu? Citovat

zdravím, mám Epson rychlou B310...Asi zaschla černá. Dá se to něčím uvolnit? do ultrazvuku nebo je na to nějaký jiný způsob? Jinak asi sběrný dvůr. Výměna prý 8kKč....
_________________
HESLO: kdo si hraje nezlobí....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 0:07    Předmět: Citovat

Když to není "moc do hloubky", rozpouští tu barvu i líh nebo lépe isopropylalkohol. Ale někdy už je pozdě na záchranu.
Takže z jistého pohledu je možné ocenit HP, že každá "origo" náplň je vlastně nová tisková hlava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 18:51    Předmět: Citovat

Mám pocit že alkoholem se to právě čistit nemá - že ten inkoust je rozpustnej jen ve vodě. Ideálně v hodně teplé vodě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 19:57    Předmět: Citovat

Na Canonu jsem to čistil teplou vodou, ne horkou. Povedlo se, ale nebyla moc dlouho zatuhlá.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Wolf70



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 147

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 21:15    Předmět: Citovat

No já bych doporučil kombinaci vlažné vody a lihu cca1 ku 5 líh lépe vzlíná i s namíchanou vodou Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so listopad 29 2014, 21:42    Předmět: Citovat

Tak abychom si v tom udělali jasno.
Jestli má někdo dojem, že se ta barva rozpouští ve vodě, ale v lihu ne, doporučuji jeden pokus:
- vezměte fotku vytištěnou na ink jet
- zkuste roh fotky přejet hadříkem namočeným ve vodě
- zkuste jiný rok přejet hadříkem namočeným v lihu
- zkuste (pokud máte) nějaké jiné rozpouštědlo, např. aceton (ten ale spolehlivě zničí hlavu) nebo něco na bázi propylenu (tam opatrně)

Něco trochu jiného je barvu naředit, dokud je tekutá, něco jiného je rozpustit zaschlou a ještě něco trochu jiného může být pokud projde hlavou a zasychá na papíru po "ohřátí a vyplivnutí tryskou".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st prosinec 03 2014, 4:23    Předmět: Citovat

No já si právě matně vzpomínám na test co jsem dělal a líh to rozmazal mnohem míň než obyčejná voda...Ale mix by mohl být nejlepší (kvůli té vzlínavosti/povrchovýmu napětí)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 03 2014, 6:56    Předmět: Citovat

Na čištění musí stačit horká voda. Ale pokud je to tam zapečené, tak nepomůže skoro nic. Podle toho ale jak jsi psal, tak jenom zaschnuté.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 10:29    Předmět: Citovat

Horká voda je blbost. Ta voda má být max. vlažná. Teplem ten inkoust zasychá. Pokud jde o ten isopropyl neplést s technickým líhem (obsahuje cca 5% acetonu), tak dělají nějakou vodičku na té bázi a udajně to rozpouští lépe jak voda. Nechat klidně namočené přes celou noc.

Ten aceton v tom lihu je prevít. Deskám plošných spojů nebo součástkám třeba neublíží, ale stačí to použít na dotykáč tak je v pr.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 14:04    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
.. dělají nějakou vodičku na té bázi a udajně to rozpouští lépe jak voda.

No a jakou vodičku ? Mimochodem, s ničím jiným než tou horkou vodou jsem za zhruba 8 let plnění cartridží a čištění hlav nepochodil, takže by mě to doopravdy zajímalo.

Mira_A napsal(a):
Teplem ten inkoust zasychá
Teplem zasychá žloutek na kalhotách, např. žehličkou. Inkoust do cartridží má stanovených 25 parametrů a minimálně 15 z nich musí splňovat pro doplňování. Horkem se rozpouští a k tomu je nejlepší používat vodu (nejlépe destilku bez kamene), ab se měl kam rozpouštět.

Samozřejmě se nechci hádat, ať si to každý dělá podle svého nejlepšího světového názoru. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 15:34    Předmět: Citovat

Já to taky řešil tady http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=67317&highlight=tisk%E1rna a pokrok sice je, ale není to úplně dobré. Co jsem vypátral, tak na zahraničních webech se opakují 3 různé čistící lázně.
citace:
1
Make a mixture of ammonia. Mix one part ammonia with 10 parts of distilled water. For instance, mix 1 teaspoon of ammonia with 10 teaspoons of distilled water.
2
Mix 1 cup of distilled water with two drops of dishwashing liquid and 2 ounces of alcohol. Strain the mixture with a coffee filter then store it in a tightly capped bottle.
3
Try a solution of denatured ethanol and water. Make a mixture that is half denatured ethanol and half water and mix well.
kód:

Překlad nechávám na zdatnějších. Wink
Na jednom webu byla jako poslední pokus doporučená horká lázeň 10% octa s destilovanou vodou 50/50. V ní maximálně 1 minutu a důkladný proplach destilkou. Ta se ostaně doporučuje ve všech případech. V normální kohoutkové vodě je příliš mnoho různých nečistot a minerálů, které hlavu ucpou poměrně rychle. Hlavu jsem proplacoval tlakem injekční stříkačkou až bylo vidět, že jde voda z trysek. Žádný velký úspěch to ale nemělo. Pak jsem zkusil obrácenou cestu. Nasával jsem destilku do stříkačky přes hlavu do ní ponořenou. Tam se konečně hlava trochu chytla. Při tom všem se mi nakonec zdálo, že mi asi nějak zhoustnul inkoust co s ním doplňuji. Nevím jestli je to možné, ale když zbyla v hlavě destilka, tak to trochu tisklo. Sice světlejší, ale tisklo. Když pak došlo na čistý inkoust, tak ani kapka. Na chemii zatím nedošlo, pořád si říkám, že není tak špatně. Wink Jestli se to nepohne k lepšímu, zkusím ten tip s čpavkovou vodou. Ten se objevoval docela často. Zítra si jdu ale vyzvednout aletrnativní kartridge a uvidím co je na tom pravdy s tím zhoustnutím inkoustu.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 16:56    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):

No a jakou vodičku ? Mimochodem, s ničím jiným než tou horkou vodou jsem za zhruba 8 let plnění cartridží a čištění hlav nepochodil, takže by mě to doopravdy zajímalo.


http://www.alza.cz/refillkity/cistici-roztoky/18844856.htm

Já jsem to slyšel u jednoho prodejce co je regionálním zástupcem CZC, ale nikdy jsem tu vodičku nekoupil. Protože za pár ml takové peníze nevyhodim.

Vždy jsem to odmočoval ve vodě a pomohlo to, až jednou zaschla na dobro.
Tak jsem se nasral a koupil LED za cenu toho co by mě stála nová tisková hlava do staré tiskárny. Stejně tisknu jen černobíle.
Destilka může být dost agresivní. Trochu ji profouknout tlakem taky pomůže, ale nesmí se to přehnat jinak může dojít k vnitřní destrukci.

V mé tiskárně Canon dokonce bylo takové čerpadélko odsávající inkoust z tiskárny. Odsávalo to přes porovanou podložku na které byla tisková hlava když netiskla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 18:13    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
....
Destilka může být dost agresivní. Trochu ji profouknout tlakem taky pomůže, ale nesmí se to přehnat jinak může dojít k vnitřní destrukci...

Co je na destilované vodě agresivního, když ty barvičky jsou vodou ředitelné? Rolling Eyes

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1025
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 18:25    Předmět: Citovat

používal jsem cleaning kit CK2000, po několikanásobné aplikaci to většinou pomohlo, ale mám dojem že už není v prodeji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt prosinec 04 2014, 18:30    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):

Co je na destilované vodě agresivního, když ty barvičky jsou vodou ředitelné? Rolling Eyes


Tak probíhá daleko intenzivněji oxidace materiálů. Dokonce i nerez docela trpí. Možná když jsou minerály, že to tu oxidaci tlumí. Někdo se tu zmiňoval o možném zanesení trysek minerály. Ale na hlavě je i nějaká ta měď mosaz a podobně. I s obyčejnou vodou pak rychle chytá nádech vrstvičky oxidu.
Hodně to bylo vidět u hlav tiskáren HP. Takže ta destilka. která je vysoce korozně agresivní těm hlavám taky moc neprospěje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund