Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD monitor HYUNDAI L50A - nesvítí podsvětlovací zářivky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
excellence



Založen: Jun 04, 2006
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 13:43    Předmět: LCD monitor HYUNDAI L50A - nesvítí podsvětlovací zářivky Citovat

Dostal se mi do rukou tento LCD monitor. Bohužel mám pouze zkušenosti s CRT monitory. Příčina je prostá - displej je funkční, ale tmavý - nesvítí podsvětlovací zářivky. Máte s tímto někdo nějakou zkušenost? Budu rád, když se rozdělíte se zkušenostmi při opravě. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
borovecek



Založen: Jul 28, 2004
Příspěvky: 213
Bydliště: Bílý Kostel nad Nisou

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 14:02    Předmět: Citovat

nevím jak s nim kdo zacházel ale může bejt prasklá ta zářivka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 15:13    Předmět: Citovat

Alebo tiez moze byt nefunkcny invertor - byvaju zle elyty a potom zhori tranzistor alebo zhoreny kondik na vystupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 15:52    Předmět: Citovat

Výbojky jsou tam minimálne dve nekdy i ctyri. Takze pricina bude v menici na nem je vetsinou trvale privedeno 12V a je spínán signálem 3,3 nebo 5V. Zkus se poohlednout jestli tam jde signál. Jinak potom merit primo na nem byvaji to vetsinou jednoduche menice na jedno brdo takze kdyz jeden opravis tak te dalsi neprekvapi Wink
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
excellence



Založen: Jun 04, 2006
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 18:19    Předmět: Citovat

Je možno ty zářivky nějak změřit ohmicky (jsou tam dvě a vedou z nich 3 vodiče)? Myslím tím žhavicí vlákna uvnitř těles zářivek. Zatím sbírám moudra, než se do toho pustím. Pouze jsem udělal pokus a monitor zapnul s odpojeným konektorem pro měnič a je to stejné (monitor najede) - teda že bude závada pokud něco není na hlavní desce v měniči či v poškozených zářivkách. Díky za reakce. Schéma jsem si našel, ale nejsem z něj moc chytrý Rolling Eyes .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 19:25    Předmět: Citovat

Minulý tyden jsem si na Aukru koupil LCD Compaq TFT 5000 je to 15" LCD a byl nefunkcni, tak jsem ho rozebral a byla prepalena pojistka na 12V vetev ktera je jen pro menice pro zarivky. Tak jsem pojistku nahradil. Koupil jsem ho stim ze jde jen o samotny monitor bez napajeciho adapteru. Konektor na strane LCD byl PS2 a uplne stejny jako v Pc pro mys nebo klavesnici. Monitor mel dve napajeci napeti 12V a 5V tak jsem si vyvedl tri draty, na +5V, +12V a zem. Na netu jsem si nasel zapojeni toho konektoru ale nevsimnul jsem si ze to je pohled na ten konektor co se tam strka, takze jsem ty napeti obratil a asi si umite predstavit co se stalo . . . monitor je totalne KO vetsina cipu tam hreje jak petnik, byl jsem z toho na prasky ! ted tady stoji sesroubovanej jen na okrasu ! Ale byli tam dva menice a 4x zarivky, tak aspon to mam . . . kdybych to neprehodil tak bych mel krasnej LCD, ale takhle mam prd ! Cry Cry Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9774
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 19:53    Předmět: Citovat

Excellence: V těchto monitorech a notebookách nejsou žádný zářivky. To co svítí jsou výbojky "studená katoda" (CCFT). měniče pro tyto výbojky jsou vesměs jednoduché dvoutranzistorové. (kolektory jsou připojeny na dva konce primáru a střed primáru je "uplusen" přes tlumivku, která zabraňuje rozlízání rušení z tohoto měniče. Mezi dvě báze je připojeno zpětnovazební vinutí.. Mezi kolektorama je ještě rezonanční kond). Někdy je součástí obvod, který sleduje proud výbojkou a podle potřeby řídí výkon tohoto měniče. Tento obvod ještě obsahuje vývod, kterým se měnič z venku zapne (měnič má tři vývody +12V; GND; +5V zapnuto).
Výbojka je tenká skleněná trubička, která má na koncích specialní elektrody. Tato výbojka se připojuje přez kondenzátor (pár Pf) na výstup trafa měniče. Výbojka svítí díky vysokému napětí na výstupu - až 1,5KV.
Vadnou výbojku poznáš podle černých konců a většinou má jakous takous snahu ještě svítit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
excellence



Založen: Jun 04, 2006
Příspěvky: 88

PříspěvekZaslal: pá srpen 11 2006, 20:15    Předmět: Citovat

Díky za plodnou diskuzi. Toto téma uzavírám. Závada byla až školácky prostá - přerušená pojistka F na měniči. Laughing LCDéčko je již funkční.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
energyS



Založen: Sep 19, 2006
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út září 19 2006, 19:21    Předmět: Ak mozem a nebude to vadit majitelovi topiku Citovat

Ak mozem a nebude to vadit majitelovi topiku ja by som tu este mal predsa jednu otazku, mam podobni problem je to vsak skor LCD samsung 520, viem ze chyba je v invertore na podsvietenie ako to tu uz bolo spominane, je tam dvojity pre kazdu dvojicu trubic jeden, jeden ide, ale na tom druhom mi uz druhi krat odysiel rezonancni kondik a vzapeti vystupna dvojica tranzistorou, a verte uz sa mi to nechce druhy krat prepajkovvat!! Myslite zeby mohol byt chiteni aj ten vystupni trafacik na ferite ?!!! Po vimene kondika a tranzistorou to islo asi dva dni ako hodinky a potom zase !! uf som zufali, viem ze je tam chiba ale bez schemi sa to robi strasne zle Sad Nema niekto aspon nejaku pribliznu ako to tam je zapojene ?!!! Bol tu sponenuty aj nejaky prud trubicou kde ho merat niekde na vystupe invertora ? Dik za kazdu radu je mi toho LCD luto Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund