Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvukové projektory MEOPTA starší výroby
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st duben 29 2015, 15:17    Předmět: Citovat

Vzhledem ke stáří těchto "traf"je neznámou v jakém jsou stavu , rozhoduje jejich "uskladnění", pokud byly v suchu , je předpoklad , že vzdušná vlhkost nezničila izolační schopnost vodičů mezi závity a mezi vrstvami prokladů . Zvlhlý transformátor se velice těžko vysušuje v domácích podmínkách a měření izolačního stavu MEGMETEM o napětí 1000 V vede často k proražení izolace jak mezi závity , tak mezi proklady , ani použití MEGMETU o napětí 500 V nebylo zárukou neproražení izolace . Vysušovací pec každý doma nemá . Tady bych požádal kamarády "BASTLÍŘE" jaké mají zkušenosti s domácím vysušováním transformátorů . Fakt je ten , že to vždy postihne vinutí o více závitech s malým průřezem vodiče .
Na závěr připomínám , že připojení zvlhlého transformátoru na síť vede k jeho destrukci !!!

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st duben 29 2015, 19:58    Předmět: Citovat

Dodávaly se k těmto projektorům i autotrafa , jak jsem Ti psal . Byl na štítku i nápis "autotransformátorek" a bylo to fakt autotrafo .
Z hlediska ochrany proti nebezpečnému dotykovému napětí , bylo normě učiněno za dost díky ochranému vodiči ! Ochraný vodič musel mít stejnou dimenzi jako na přívodu do síťového trafa . Nejsem si jist , zda impedance ochrané smyčky byla v normě !!! Nelze ovšem nepodotknout , že tehdejší přístrojové zástrčky měly masivní kontakty u kterých se dalo předpokládat oproti dnešním dobré elektrické spojení ! Rovněž délka kabelu , pokud nebyla přímo od výrobce , mohla činit přístroj z hlediska ochrany před nebezpečným dotykovým napětím - nebezpečným.
Pro doplnění nemohu neuvést , že klasická trafa k těmto projekrtorům nenesou název "bezpečnostní" , proto je toto přenosné zařízení ve třídě 2 .
Jinak to řešení není špatné, jsem si jist , že pokud bylo trafo v suchu , bude vše v suchu !

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: út červenec 12 2016, 21:51    Předmět: Citovat

Dobrý den, měl by někdo zájem o promítačku Club 16? U nás na obecním úřadě se vyklízí půda a promítačka jde pryč. Je k ní i torzo reprobeden, kotouče, autotransformátorek a nějaký další pajšl.

Kdyžtak volejte 723873297, nebo pište honzasl(a)seznam.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: st červenec 13 2016, 9:30    Předmět: Citovat

Co máš na mysli "další pajšl ! "
_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honzasl



Založen: Oct 16, 2008
Příspěvky: 174

PříspěvekZaslal: so červenec 16 2016, 20:17    Předmět: Citovat

Takže, než jsem se rozhoupal, promítačka skončila v konťasu a co hůř, z toho konťasu si ji někdo vylovil přede mnou ... což vlastně není zas tak špatné, snad někomu poslouží.
Co se týče "dalšího pajšlu", vylovil jsem z konťasu:
- regulační autotrasnformátorek s přepínačem odboček a voltmetrem
- regulační autotrasnformátorek s pevným výstupem

Pro zájemce výměnou za něco pro dítko 6 měsiců staré, dovezu v okruhu Žamberk - Letohrad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: po červenec 18 2016, 17:15    Předmět: Citovat

Škoda té promítačky i kdyby měla být na ND . Trafa už mám krom toho do OP 16ky , myslím tím to trafo , co je přímo v projektoru s primárem 120 V. Toto už je jediná těžkodostupná součástka , která mě schází , abych mohl provést celkovou "renovaci" přístroje .
_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elektronik55



Založen: Feb 21, 2013
Příspěvky: 375
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: út červenec 19 2016, 14:00    Předmět: Citovat

- regulační autotrasnformátorek s pevným výstupem

Možná se Ti ozve "rayban" , tento by se mu mohl hodit .[/url]

_________________
Vladimír
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: ne červenec 24 2016, 16:07    Předmět: Citovat

Zdravím Vás. Našel jsem toto fórum, když jsem hledal cosi o promítačce Meopta Club 16.
Sám se filmům a souvisejícím věnuji asi čtyři roky. Začínal jsem s AUTOMATICEM S, pak následovaly AS2 a AS3. Též jsem pořídil ještě takový ten Meoclub, ten ještě "kulatý", se separé trafem, jak to každé váží asi 50 kilo, žere to elektřinu až to bolí a obzvláště v zimě to pěkně přitopí Smile
Ale proč sem píšu. Kdybyste někdo sháněli přístroj AUTOMATIC (ten první "hranatý"), tak ho mám k dispozici. Na díly, chybí zrcátko, žárovky a hlavně trafo.
A zvu Vás na moje stránky o (nejen) technice na 16mm: https://meoclub16.wordpress.com/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stevard



Založen: Jan 19, 2017
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 20:55    Předmět: Citovat

Keď som bol v Košiciach medzi filmármi, požívali sme "Olej na šijacie stroje a bicykle". Ozaj !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 21:49    Předmět: Citovat

stevard: Však se to píše i v návodu. Ale v AS2/3 s ním nemám nejlepší zkušenost, je řídký. Tudíž když s ním naplním ten zásobník, tak je po promítnutí dvou třech filmů rozstříkaný po celém interiéru stroje a ještě se úplně nacucá ta houba na rameni drapáku a furt se to musí čistit. No a nebo to honit "na sucho", což zase nechci, aby to ještě nějaký ten pátek vydrželo.
Zkusil jsem olej do elektrické pily, ten je hustší a bez problému. Taky to trochu kropí, ale daleko méně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 22:24    Předmět: Citovat

Pravda, nejsou to sice hodiny s maximálně jednou otáčkou za minutu, ale mazal jsem OP16 hodinářským kostním olejem čtyřkou, ten byl na ni hustý dost (jinak jsem jím jednou týdně přimazával věžní hodiny L. Hainze z roku 1931, hlavně palety Lépautova kroku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: čt únor 02 2017, 22:36    Předmět: Citovat

A kolik Jardo má OP 16 mazacích míst? Třeba u AS3 máš jen tři, takový ten kyblíček na olej, jak z něj vede provázek k plsti na vačku drapáku (a to právě při použití řídkého oleje cáká) a dvě plsti na ložiscích hlavního hřídele. Jinak už nic... Třeba v Meoclubu (ten "kulatý") těch míst je asi šest, vždycky si beru návod, když to po cca patnácti hodinách (po zhruba osmi celovečerních filmech) mažu. V létě, když jsem to kvůli hřející žárovce nepoužíval, jsem to tak jednou za měsíc nechal cca dvacet minut běžet, jen motor naprázdno.
Sežene se ten olej ještě vůbec? Nebo ho potkal stejný osud jako filmové lepidlo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 0:47    Předmět: Citovat

K napuštění plsti mazající vačku jsem použil obyčejný motorový olej 10W40 a s odstřikováním není problém. Samozřejmě nesmí se ho tam dát moc. Stejným olejem jsem namazal i destičku, po které běhá drapák. A filmy jdou v lepicím strojku "Trimat" docela dobře lepit sekunďákem "Super Attak" od Loctitu. Když se škrabátkem důkladně odstraní želatina, spoj je dost pevný.

V OP16 byly dva mazací otvory u motorku, nahoře byla zátka, kterou se dokapával olej do zásobníčku pro drapák, vedle byl šroub, po jehož odmontování se dokapával olej pro mazání všech tří hnacích válečků, sem tam se musela máznout válcová plocha hlavní hřídele, po které se posouval variátorový kotouč...zbytek asi doplní Hill.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 6:04    Předmět: Citovat

Kdybych si to ještě pamatoval, je to 45 let.
Ale toho oleje (Uhrenöl Nr.4) jsem tehdy koupil v bazaru (tehdy se tomu říkalo "komisní prodej") za bránou v Pardubicích třídecovou lahvičku, kdosi to tam dal do výprodeje z nějakého skladu, dal jsem za ni stejně, jako za přebroušenou či mimotolerantní ANP935, celých 25 korun. Pro študáka velký peníz, tak jsem se k tomu choval jakpo ke svátosti a spotřeboval jsem ho opravdu málo. Přes půl lahvičky mi pak zbylo do druhé poloviny osmdesátých let, kdy jsem po jedné kapce přimazával 8 mazacích míst těch věžních hodin. On tam ten hustý olej totiž skutečně držel a nevytekl hned ložisky ven.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan_79



Založen: Jul 24, 2016
Příspěvky: 650

PříspěvekZaslal: pá únor 03 2017, 10:03    Předmět: Citovat

Vidíš, motorový olej bych mohl vyzkoušet. U těch AS.. v tom zásobníku hustý olej vydrží docela dlouho, tak až dojde, tak ho otestuju.
U toho jednoho Automaticu S se mi stalo nedávno to, že se zadřely ty dva ozubené válečky, asi to bylo dlouho někde ve vlhku a zarezlo (nebo zkorodovalo, jak by řekl s. Troník), to jsem si s tím užil! Hlavně ten spodní, než jsem se dostal k tomu ho vyndat. Holt už to jsou dědečci, tak se musí s něčím takovým počítat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund