Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCD monitor HP L1955, zdroj. deska Benq, podsvícení

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Anymouse_404



Založen: Nov 05, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2014, 18:20    Předmět: LCD monitor HP L1955, zdroj. deska Benq, podsvícení Citovat

Zdravím,
s vidinou snadné opravy kondíků, nebo tranzistorů, o kterých všude čítávám jsem se rozhodl opravit LCD HP L1955, který mám od příbuzných.
Ale k věci: Monitor je starší, trubicový, zdrojová deska je Benq 48.L1A02.A31, na ktterou jsem toho moc nenašel. V invertoru odešla jedna z dvojic C5707 a mosfet. Provedl jsem dost nakolenní práci, protože jeden C5707 propálil dvě dírky v PCB do jedné a v obchodě u nás na rohu měli jen SMD provedení C5707-stejné, jako původní, ale bez středního vývodu, ten byl nahrazen kovovou ploškou. Taky neměli přesně stejné kondíky, koupil jsem na větší napětí, tzn. fyzicky větší. Také mě prosím opravte, pokud není pravda, že mosfety se můžou klidně zaměnit za jiný, pokud se parametry nadhodnotí a ne podhodnotí. Všechno jsem sdrátoval, pečlivě zkontroloval kvůli zkratům a jiným vadám mé nakolenní práce, přepájel všechny trafa kvůli studěnákům a spustil. Nyní se Monitor rozjel, rozsvítil, ale jen na cca 1 sekundu. Při přisvícení svítilnou je náznak obrazu stále vidět a při přepnutí režimu zobrazení (např. změna rozlišení z PC) se podsvícení opět na 1s zapne.
Toto chování prý způsobovala vadná polovodičová pojistka na síti (u tohoto kusu 2,5A), ta je ale v pořádku.
Kromě postižené oblasti, kterou jsem zalátal, nikde není žádné viditelné postižení. Žádné ani trošičku vypouklé kondenzátory, nic.
Další náchylný kus, jak jsem se dočetl, byla pravděpodobně mosfet ovládající dvojice SMD PNP a NPN tranzistorů zespodu desky, které jsem po chvíli úsilí společně s ostatními SOT23 komponenty odpájel, našel dokumentaci a otestoval diode testerem na mém DMM. To jsem dělal po jednom, abych je nepomíchal. Ani tady nebyla chyba.
Obracím se tedy na vás, nažhavte, prosím křištálové koule a pokud můžete, poradte mi, kde by ještě mohla být chyba. Já jsem v koncích.
Ještě bych dodal, že nemám moc znalosti o funkci těchto obvodů, asi jak byste čekali od zaujatého studenta 2.ročníku střední elektrotechnické. Kdyby na to mělo přijít, tak osciloskopem nedisponuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2014, 18:32    Předmět: Citovat

Osciloskop nepotrebuješ, postačia ti dva páry nových trubíc na odskúšanie funkčnosti invertora, prípadne zistíš ktorá strana nefunguje, a či nieje chyba v trubiciach.

Inak tam máš dve rovnaké časti pre podsvietenie, meraj, meraj.... ak narazíš na rozdiel, budeš už závade na stope. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3996
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2014, 20:40    Předmět: Citovat

Zas jeden utajený, co nenapíše odkud je, třeba má soused trubice nebo zkušenosti s takovými opravami, Benq jsou velmi náchylné na odlišnosti v obou větvích podsvícení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 6:55    Předmět: Citovat

s vidinou snadné opravy kondíků, nebo tranzistorů
Very Happy
(sorry, jsem hnusnej)

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anymouse_404



Založen: Nov 05, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 17:15    Předmět: Citovat

Jsem v centru č. Budějc, takže pokud by mi chtěl někdo (ehm)zadarmo(ehm), nebo za nějaký šrot pomoct osobně, samozřejmě vyskočím z kůže radostí Smile
Jsem strašpitel, tak bych si chtěl pár věcí ujasnit, než začnu měřit živej přístroj. Co přesně znamená high voltage u konektorů do trubic? může se něco podělat, když budu proměřovat s levným autorange měřáčkem (UT33A)? Nejde do trubic vyskoká frekvence? V návodu k DMM je napsána frequency response pro AC napětí 40-400Hz. Takže co bych se mohl a měl pokusit dozvědět, prosím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1511
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 19:53    Předmět: Citovat

Neber mne jako že jsem rejpal, ale podle norem o kvalifikaci elektrikářů bys asi neměl monitor ani otevřít. Podle dotazů nejsi myslím jako elektrikář "znalý" ani "znalý s vyšší kvalifikací". Vzal už čert zkoušky dle vyhlášky 50, pokud jde o Tvůj život a neohrožuješ jiné.
Uvedu jeden příklad, co dokázal "Neznalý amatér". Ten člověk si nechal postavit pergolu s osvětlením a dvěma zásuvkami. Jen scházel přívodní kabel do krabice. Ten "také amatér" si vyrobil kabel, který měl na obou koncích vidlici. Jeden konec zapojil do nedalekého sklepa v domě a druhý do jedné zásuvky v pergole. A byl spokojený, světlo svítilo a v druhé zásuvce byl proud. Ani v duchu ho nenapadlo, že někdo může tu vidlici v pergole vytáhnout a na nechráněných kolíkách má životně nebezpečných 230V.
Doufám, že si alespoň uvědomuješ, že pro tvůj život je nebezpečnější 230 V proti zemi na primáru zdroje, než je to VN pro výbojky.


Naposledy upravil Brozicek dne pá listopad 07 2014, 8:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anymouse_404



Založen: Nov 05, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 20:17    Předmět: Citovat

Díky za starost, bezpečnost práce nepodceňuju, základní poučky i odstrašující příklady do mě už ve škole vštěpili. Chybí mi informace, ne mozek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 21:09    Předmět: Citovat

Tak k Tvojmu problemu: mozu byt vadne trubice, trafo, riadiaci IO, daky spaleny rezistor, dioda, tranzistor, studene spoje.,...........
Je toho vela.
1. Nemeraj VN vystup. Je to uplne zbytocne!!!
2. To co zvykne sposobovat odchod tych trandikov su rezonancne kondiky v primare toho trafa pri tranzistoroch. Vymenil si ich?
3. Taktiez studene spoje preletuj v celom zdroji a na trafach. Nie plosak v ktorom su ale ako sa vyvody vinuti pripajaju na nozicky!!!
Ak si urobil tieto 2 ukony, tak ideme dalej.
4. Moze byt vadne trafo. Premeraj ich vsetky a porovnaj, ak ma 1 z 4 ine parametre, je zle. Meraj okrem odporu aj indukcnost.
5.Trubice asi nemas, ak ano, tak vies zistit ci to nie je trubicami.
6.Premeraj vsetky diody a tranzistory v invertore, ci neodisli spolu s trandikmi.
7.Prekontroluj obvod ktory zapina prud do menica.
8.Vymen elektrolyticke kondenzatory. Merac ESR asi nemas.

NEZABUDNI, ZE NA FILTRACNOM KONDIKU AJ PO VYPOJENI ZDROJA ZO SIETE JE 310V!!!!!!
Skorej nez zacnes daco robit, vzdy ho vybi cez nejaky rezistor cca. 1 Kohm.
Aj mala kvapäôcka cinu ci omylom spojene 2 plôsky mozu sposobit destrukciu zdroja![/u][/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4956
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 22:14    Předmět: Citovat

Tých 310 Voltov poznám. Nejaká doska z rozbitého monitoru od kontajneru asi 2 týždne v pivnici, chytím ju za spodok a ... Mad Shocked Smile

Nech sa niekam pohneme: Takže keď niesu trubice na odskúšanie, treba spraviť jednoduchý test: pripoj vždy len dve trubice na jednej strane invertora a zapni, keď podsvietenie blikne, je predpoklad že táto strana funguje (nie 100%, ale zatiaľ stačí). Keď nebliknú, je tam závada, opravil si zle. Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 8:46    Předmět: Citovat

Toto by som nerobil, pustit to naprazdno je somarina. Viem ze daktorym invertorom to nevadi, ale daktorym hej. Uvedom si predsa, ze je to spinany zdroj, takze to moze bez vystupnej zataze zrobit paseku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anymouse_404



Založen: Nov 05, 2014
Příspěvky: 4

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 17:13    Předmět: Citovat

Tak sem se na ten šmejd už naštval, strávil jsem nad ním přes tejden.
Dal by se na těhle stránkách udat takovej krám, tak za 150,- což byla zhruba cena mnou koupených součástek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nobis



Založen: Mar 19, 2009
Příspěvky: 225
Bydliště: Seč okr. Chrudim

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:01    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3996
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:20    Předmět: Citovat

Anymouse_404 napsal(a):
Tak sem se na ten šmejd už naštval, strávil jsem nad ním přes tejden.

Ztrácíš nervy moc brzy. Někdo řeší Sudoku a někdo technické problémy. Tím se nejvíc naučíš, není to o tom, něco opravit. Loni jsem opravoval pět stejných monitorů od FS, čtyři šly bez větších problémů, pátý se mi 4x vrátil. Nakonec to byla záludnost, po zahřátí vadný dvojnásobný CMOS spínač. Z Číny přišel za 14 dnů a bylo to. Ale najít problém žádná sranda. Už nešlo o to opravit nebo vyhodit, ale proč stále vysazuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund