Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Bosch WFC 2063 BY vyhodila pojistky

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 8:42    Předmět: Pračka Bosch WFC 2063 BY vyhodila pojistky Citovat

Prosím mohl by mi někdo pomoci odpovědí. Pračka Bosch WFC 2063 BY napouštěla vodu a po přepnutí na praní (na otáčení bubnem) vyhodila pojistky doma i na chodbě. Při kontrole zásuvky jsem zjistil, že byl povolený šroubek fáze.

1. Pokud to budu zkoušet znovu zapnout, eventuelně by to už neudělala nehrozí při praní úraz elektrickým proudem ?

2. Možná by bylo lepší před tím než se to zapne zkontrolovat to uvnitř pračky. Nešel by nějak proměřit nebo zkontrolovat motor nebo kondenzátor atd. Už jsem si o tom něco tady na fóru četl např. že se těžko zjišťuje mezizávitový zkrat na vinutí rotoru.

IJK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 9:36    Předmět: Citovat

Dle bodu 2. by to asi chtělo , ale vzhledem k tvému popisu asi nebudeš ten , kdo by tu kontrolu bezpečně provedl . Najdi si elektrikáře .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dadofry



Založen: Oct 03, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 9:48    Předmět: Citovat

Povolený šroubek ve zdířce zásuvky příčinou není i když je dobře, že si na to přišel a dotáhl si ho.Z toho, že vypadl jistič i na chodbě je patrno, že máš špatnou selektivitu jištění, jelikož vždy by měl vypadnout dříve jistič slabší a ten je v domovním rozvaděči.Pokud máš domovní elektroinstalaci udělanou podle platných norem během dalších pokusů se situace nanejvýš zopakuje bez ohrožení tvého zdraví. Já myslím, že bude vadný kondenzátor na motoru praní. Mezizávitový zkrat by nevyrazil jistič až na chodbě.Pokud domovní jistič vyražený pračkou je 16A tak ho vyměň za 10A.Při pokusech tam můžeš vsadit i 6A, pokud nebudeš ohřívat vodu tak všechny ostatní úkony by měl vydržet, výhodou bude, že pokud se závada zopakuje nebude to taková perda.Pokud bude závada jinde a nebude viditelná budeš muset izolační stav pračky proměřit megmetem.Vždy dbej na svou bezpečnost při práci s elektrickým proudem!!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 10:59    Předmět: Citovat

Dík za odpovědi ! Ty jističe jsou 15 A oba (staré černé). Určité elektroznalosti mám (větší než běžný člověk, ale rozhodně ne na úrovni tohoto fóra), baví mě klasická technika. Psal jsem to jednoduše, abych nikomu nepodsouval co to může být, třeba motor.
Nejdřív bych to chtěl zkontrolovat vizuelně, jestli něco není černé, zkontrolovat uhlíky motoru a kondenzátor.
Nevíte kde ten kondenzátor je ? Odrušuje kartáče, zapojen je mezi nimi, ale někdo psal, že se teď umísťuje mimo motor ?
Motor se prý dá vyzkoušet zapojením na ss napětí (co třeba na autobaterii).
Myslíte, že by se ještě vyplatilo zavolat elektrikáře ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dadofry



Založen: Oct 03, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 19:14    Předmět: Citovat

Elektroinstalace ze 70-tých nebo začátku 80-tých let minulého tisíciletí.Černý jistič jde vyměnit za nový bez větších složitostí, jelikož se k němu dá koupit redukce s přesným rozměrem děr.Na motoru bez měření nic nevykoukáš na stejnosměrný proud fungovat nebude.Ve svém příspěvku ho popisuješ jako komutátorový???Mrkni na kondenzátor, který je umístěn mimo motor někde na šasi pračky a pokud na něm neuvidíš destruktivní změnu nebo někde uvnitř šasi očazený místo zavolej servis.Nezapomeň pračku před demontáží vytáhnout ze zásuvky.Pár fotek by neuškodilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 19:29    Předmět: Citovat

...Pračka Bosch WFC 2063 BY napouštěla vodu a po přepnutí na praní (na otáčení bubnem) vyhodila pojistky doma i na chodbě. ...

Jestli tam máš komutátorový motor, což u modernějších praček je vždy - už kvůli tomu, že otáčky bubnu při ždímání jsou vyšší, než 1000 obrátek/min.
Tipoval bych poruchu řízení motoru, nebo přímo nějaký zkrat kdekoliv kolem motoru. Doporučuji nechat opravit v servisu.
Jinak pokud se chceš pokusit závadu hledat sám, zvol prací program, kde se nepoužívá topení a do série z pračkou připoj třeba vařič, nebo horkovzdušný větrák přepnutý na plný výkon. Pokud se Ti při pokusu o roztočení motoru rozjede větrák naplno, či vařič začne topit, tak máš problém v tý jednotce, co řídí otáčky motoru a směr jeho točení (slepený relé, seknutý triak a pod)
Jinak při takové razanci (vyhozeno víc jističů) zkrat nebude bez následků a hrozí Ti reálná situace, kdy budeš měnit víc komponentů (programátor, řídící jednotku motoru. ) Motor samotný lze roztočit z autobaterie (spojíš buzení paralelně z kotvou), musí být ovšem vytažen z pračky a úplně odpojen od řídící jednotky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dadofry



Založen: Oct 03, 2011
Příspěvky: 44

PříspěvekZaslal: st říjen 29 2014, 12:27    Předmět: Citovat

Vidím, že jsem jak ze starýho filmu myslím tím ten komutátorový motor. No, ale z dotazu pisatelova je vidět, že se jedná o elektrotechnika amatéra a s tím seriovým zapojením bych byl opatrnější.Pokud je u pračky zkrat na kostru a jištění nemá přes proudový chránič mohl by si na kostru zavléci ne plné napětí,ale úbytek napětí z přechodového odporu toho zkratu na což by jistič nereagoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
IJK



Založen: Oct 27, 2014
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2014, 16:48    Předmět: Citovat

Takže jsem postupoval takto : vymontoval jsem motor z pračky a připojil ho k nabíječce autobaterie (statorové vinutí, rotor sériově) a rozeběhl se. Dal jsem ho zpátky do pračky a zkusil naprázdno (s odpojeným bubnem) odstřeďování šlo, pak s připojeným bubnem a šlo taky.

Kondenzátor byl umístěný hned u přívodní šňůry (on teda v sobě má ještě cívky) a průraz asi neměl, odpojil jsem drýty vedoucí do pračky a zapnul ho naprázdno a nic se nestalo.

Při zkoušce praní na 60 to opět vyhodilo pojistky doma i na chodbě, ale nebyla to zas tak velká šleha (slyšitelně). Tak jsem to zkoušel na 15, pak na 30 stupňů, pračka prala na jednu stranu, na druhou stranu a u čerpadla (ale mohlo to být i něco jiného) to jakoby "syčelo" to za asi 15 minut přestalo, ale pračka prala pořád na jednu a druhou stranu a vůbec nepřepnula na odstřeďování, tak jsem ji vypnul později jsem zjistil, že ve skutečnosti prala snad na 90 stupňů.

Pak jsem ji zapnul na 90 stupňů (myslel jsem jestli to nedělá topné těleso ještě předtím, když jsem tam dával motor tak jsem ho proměřil a mělo 27 Ohmů) a pojistky to vhodilo hned jak jsem dal šňůru do zásuvky, pak jsem to dal na odčerpání a opět stejně to vyhodilo pojistky doma i na chodbě.

Myslím, že to bude asi elektronika. Myslíte si to také ?

Našel jsem k tomu fotky : http://monitor.espec.ws/section7/topic214638.html

A na DSC06737.JPG je vydět očazený programátor (má v prostředku zelené kolečko) to jsem viděl také jen to očazení bylo daleko menší.

Tak ji asi vyhodíme, měnit elektroniku by bylo moc drahé ? Letos je bylo té pračce 8 let a má ještě zničené tlumiče.

Jak by se měřil izolační stav pračky ? Jak tu poznamenal dadofry, ale já bych to stejně asi nemohl udělat, protože mám pouze multimetr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2014, 17:03    Předmět: Citovat

tipl bych topné těleso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund