Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dílna v garáži
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 22:15    Předmět: Dílna v garáži Citovat

Zdravím všechny.
Stalo se, že pravděpodobně budu mít k dispozici garáž a tak jsem přemýšlel, že bych vypadl ze stísněných prostor panelového bytu a udělal si elektrodílnu v garáži. Jedná se o opravy menší elektroniky, nf zesilovačů a různého bastlení, menší práce se dřevem a kovem (vrtání, broušení, řezání) a občasné svařování.
Co se týče auta, tak to nemám a opravdu neplánuji, takže využítí opravdu jen na dílnu.
Chci se zeptat, kdo máte v takovýchto prostorách dílnu a pracovnu, tak jestli není problém s teplotou, vlhkostí a celkově, jak máte tuto pracovnu zařízenou.
Jde mi o to, že budu mít na stole různá zařízení např.:Digitální multimetr (ruční, stolní), digitální a analogový osciloskop, generátor, různé zdroje, nářadí. Tak aby tyto zařízení nějak netrpěly vlhkostí, popřípadě, když bude v gařáži zima, tak aby netrpěly po zapnutí.
Veškeré bastlířské práce se provádí od podzimu do jara, kdy je nejvíce času, ale zase největí zima. Nějakým způsobem topit stále nechci.
Přemýšlím i o ventilaci, kdy bych zkusil zbastlit malou rekuperační jednotku. Na 18m2 to nemusí být nic velkého a tím bych zajistil aspoň výměnu vzduchu s tím, že bych si zbytečně nepoustěl moc velkou zimu dovnitř a vevnitř přitápěl menšími kamny na propanbutan, nebo elektrickým topením.
Kdyžtak se můžete pochlubit i fotkami vaší elektrodílny, ať mám nějakou inspiraci Smile
Ještě co se týče osvětlení, tak mám nějaké 10W LED reflektory, tak je asi umístím na stěny a ještě pak přidělám jeden přímo nad pracovní místo. Všechno studená bílá 4500K
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5670
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 22:56    Předmět: Citovat

Asi tě nepotěším, ale není to dobrý nápad. Párkrát zatopíš a všechno co může zrezivět bude rezavé jak liška a třeba hliník časem tak silně oxiduje, že je úplně hrbatý. Všechno kovové se bude chovat stejně jako vychlazená sklenice s pivem, když ji vytáhneš z lednice.
Musel bys přitápět stále, ale to zas nebude moc ekonomické, garáže nebývají zrovna zateplené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 23:04    Předmět: Citovat

Právě tohoto jsem si vědom, ale zase jsem viděl spoustu fotek a videí, kde mají lidi v garáži takto vyřešenou dílnu a problémy nemají. Nebo i zkušebny se takhle v garáži dělají a taky ty nástroje tam nemají problém.
Tak právě špekuluju, jak to ti lidi dělaj.
Ještě mě napadlo to zevnitř obskládat polystyrenem, dobře to utěsnit a když bude garáž opuštěná, tak elektrikou držet teplotu aspoň na nějakých 16-18°C. Když bude izolace dobře řešená, tak by topení nemuselo tak často spínat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1376
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 23:22    Předmět: Citovat

Pokud bude garáž temperovaná, tak žádný problém. Bývalý kolega měl neco jako hobby dílnu v garáži, topil si tam občas, nářadí a vybavení šlo do pryč během krátké doby. Vysrážená vlhkost po zatopení dělala své...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 23:45    Předmět: Citovat

Teď otázka na jakou teplotu garáž temperovat. Jestli těch 16-18°C a nebo stačí 5°C a před započetím práce přitopit propanbutanem a jestli těch cca 16°C, tak aby mě to nezrujnovalo na účtech za elektřinu pak.
Přece jen garáž zateplená není a je otázka, jestli ta izolace zevnitř by dostatečně pomohla. Nechcu si ubírat moc místa, tak za nemůže být kdovíjak silná.
Zaizolovaný vrata jsou samozřejmostí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31881
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po říjen 27 2014, 23:58    Předmět: Citovat

Izolace zevnitř bez eliminace možný kondenzace na studeným zdivu za ní bude na Pikaču. Proč si myslíš, že se zateplujou = izolujou baráky ZVENKU? Musíš dostat na přijatelnou teplotu i to okolní zdivo, aby nemohla probíhat kondenzace = vlhnutí stěn - to sežere nejvíc tepla, pokud tu energii pak necháš utéct ven, budeš ve stejný zadeli jako jseš doposud. Jediná cesta je temperovat a zároveň zabránit teplu v úniku z už vyhřátýho zdiva do okolí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7898
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 0:12    Předmět: Citovat

Bastlení a elektroniku doporučuji provozovat v suchým paneláku. V té garáži můžeš dělat nějaké hrubé hlučné práce. Nenechávaj tam žádné dražší vybavení, jako osciloskop nebo multimetr. Co nezreziví, to někdo ukradne.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5021
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 0:16    Předmět: Citovat

KozelSedlacek napsal(a):
...budu mít na stole různá zařízení např.:Digitální multimetr (ruční, stolní), digitální a analogový osciloskop, generátor, různé zdroje, nářadí. ...
A máš taky zajištěno, že tě někdo nevykrade?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 0:31    Předmět: Citovat

Řeším zatím pouze teoreticky.
A vím, že baráky se zateplují z venku, ale to u řadové garáže nejde ze všech stran.
Krádež se úplně eliminovat nedá, ale kolega, co má garáž leta, tak tam má různé náčiní a ještě mu od tamať nikdy nic nezmizelo.
V paneláku je málo místa. Tam mě napadá jedině se domluvit, jestli nejsou nějaké volné společné prostory a ty si nechat pronajímat za nějakou malou částku. Tam je většinou ústřední topení.
Teď se teda zeptám, jak máte řešenou dílnu vy tady?
Nepočítám s tím, že mě doma povolí si jeden celej pokoj zabrat jako pracovnu.
Místo řeším od dětství, co bastlím a vždycky s tím byl problém.
Už bych se chtěl trošku pohnout z malýho stolku někde v rohu, kde není místo skoro na nic a garáž s cca 18m2 by byl "ráj".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7898
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 1:01    Předmět: Citovat

Mám takový víceúčelový psací stůl zakoupený roku 1997, když jsem byl v první třídě ZŠ. Na něm se odehrává všecko možné. Ve sklepě paneláku je taková vybydelná dílna se starým ponkem. Jednou jsem tam vrtal díry do plechu, ale s donesenou vrtačkou.
Znáš tohle?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=24277&highlight=pochlubte

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17799
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 1:10    Předmět: Citovat

To zateplení zevnitř je realizovatelný ale musí se to spočítat, kam se dostane při předpokládaný vnitřní teplotě rosnej bod. Já mám něco podobnýho, venkovní zeď 30 cm z plný cihly, pak je 10 cm polystyrénu a zevnitř přizdívka 15 cm Hebl. Počítal mi to stavař a vylezlo mu, že rosnej bod bude při udržující vnitřní teplotě 10 st v tý plný cihlový zdi a pokud se přitopí, tak se posune ještě víc ven. Funguje to takhle od roku 1998 a nic mě nerezne ani nehnije. 25 cm ubrat z vnitřku garáže není tak hrozný. Ale musíš vyřešit vrata, jak izolaci, tak škvíru kolem. No a strop, ten žere víc než stěny.
Já mám nad garáží půdu a tak to šlo zateplit.
Topení je elektrikou v podlaze, ta drží těch 10-15 jak nastavím a na pohodu se přifoukne konvertorem. Provozně to je kolem 4 tausen za rok.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15525
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 8:03    Předmět: Citovat

Na garáž v klidu zapomeň. Používat ji můžeš v létě pokud se tam dá v horku dejchat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2576

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 9:46    Předmět: Citovat

A co takhle v garáži zřídit menší místnost která by se dala vytopit? Nemuselo by se řešit, z jakého materiálu, aby to odolalo povětrnosti a jiným venkovním vlivům. Já jsem takhle oddělil kus pokoje jako dětský pokojíček - udělal jsem rošt z dřevěných (jakých jiných) latí, ty jsem z obou stran pobil sololitem a olepil tapetami. Kdybych potřeboval ještě tepelnou izolaci, asi bych tam dal ještě polystyrénové desky nebo dutinu mezi sololitovými deskami vypěnil montážní pěnou.
EDIT: A zbylý prostor v garáži bych pronajal nějakému motorkáři, aby si měl kam odkládat vehikl.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne út říjen 28 2014, 10:08, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 10:00    Předmět: Citovat

Jako myslíš, že by to bylo na dvě půlky, první část by bylo nějaký třeba křeslo, menší lednička a třeba ponk se svěrákem, vrtačkou a prostě čás kovovýroby a druhá část by byla vyloženě elektrodílna, kde by se teplota udržovala na třeba těch 15°C?
To nezní úplně špatně. Plocha a objem by byl menší a aji to udržování teploty by v tom případě nebylo tak drahý. Do elektrodílny bych hodil nějakej malej olejovej radiátor, kterej by tam držel teplotu a v první části bys si přitopil butanovou bombou, kdyby byla moc velká kosa.
Jinak k tomu vnitřnímu zateplení, tak jsou způsoby, jak zateplit i vnitřně:
http://www.ytong.cz/cs/content/vnitrni-zatepleni.php
Jediný, co by chtělo dořešit ještě je to pozichrování proti kráděži.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: út říjen 28 2014, 11:04    Předmět: Citovat

Topení propanbutanem nedoporučuji, žere to kyslík a produkuje vodní páry. Taky by tě tam mohli někdy najít tuhého. Ale jak tak čtu tvoje reakce na různé rady, nechceš se svojí myšlenky vzdát a stejně si tu dílnu v garáži uděláš. Že je to změna užívání objektu ve smyslu stavebního zákona není nejdůležitější. Jedině kdybys nějak vadil sousedům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund