Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Neskutečná životnost (přejmenováno)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
perab



Založen: Apr 29, 2009
Příspěvky: 108

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 21:17    Předmět: Neskutečná životnost (přejmenováno) Citovat

Chtěl bych se s Vámi podělit o jednu moji čerstvou zkušenost a myslím i raritu a rád bych věděl jestli má někdo podobnou zkušenost.
Přišli za mnou starší manželé jestli by jsem se jim podíval na jejich Tv, že jsou sní velice spokojeni,že hraje velice pěkně jen je poslední dobou zlobí zvuk že chrčí.Říkám ano,dejte mě ji sem já se podívám.
Přivezli mi Tv Sony KV-X2121D dal jsem si ji na dílnu a říkám dejte mi číslo já zavolám.TV jsem zapnul ,zvuk chrčel ale obraz jako zvon,prostě na to stáří nádhera.Korvengece ,ostrost. barvy vše nad očekávání.Ještě větší překvapení mě však čekalo,když jsem Tv začal otvírat.Světe div se, byl jsem první kdo ji otvíral byla tam ještě blomba.Nedalo mi to a volám hned ,ptá se jestli ji měli někde schovanou či co? Bylo mi řečeno že ne , na televizor koukají každý den co ji mají a opravdu nikdy nebyla v opravě .V tom okamžiku jsem si vzpomenul jak jsem ještě za své profesionální praxe jako dílenský opravář měnil u některých rubínů a elektronů atd.obrazovku i dvakrát ,třikrát za 4 letého cyklu multiservisu ,jak se natrápil z nastavením, tak jsem musel smeknout klobouk.Abych to zkrátil jedinou závadou bylo že u obou reproduktorů byly upadlé membrány ,neb se rozpadl molitan . Po montáži nových i zvuk jak z partesu. Tv jsem řádně rozebral vyčistil a vrátil zpět do rukou majitelů s přáním aby jim ještě dlouho dělala radost . Ted k TV koupena 1990 v Draždanech vyrobena v UK 1989, od této doby udajně každý den hraje bez jediné závady,tedy neuvěřitelných 25let!!!!! Viděl někdo něco podobného????

Vlákno později poněkud odbočilo od televizních přijímačů, a to tak, že na dlouho. Proto jsem zobecnil název vlákna.
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31958
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 21:24    Předmět: Citovat

Jo, mám na chalupě Thomsona M5522 z výrobny v Týništi nad Orlicí, s dodělávaným originálním teletextem (cena TV 16 800,-Kčs + cena TXT modulu 3 200,- Kčs = dokupy kulatejch 20 klacíků...) ročník výroby je 1991 - sice už neběhá den co den, ale pořád má obraz i zvuk "jako novej". Tehdy se ještě elektronika opravdu dělala poctivě - jediná oprava, kterou musel absolvovat, byla výměna vn trafa, ale to už měl skoro 20 roků odběháno...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 21:37    Předmět: Citovat

Dodnes mi běhá na chatě COLOR ORAVAN z r. 1986, obrazovka jako nová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19552
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 21:50    Předmět: Citovat

Tesla C110ST-II, rok výroby 1985, z důvodu odchodu jasové zpožďovací linky někdy v roce 1991 vybavená obvodem CTI a později videovstupem s optočleny (je to tu v článku) a oddělovací tráfko pro zvuk (to v tom článku už není), doplněná o settopbox, dodnes hraje v jičínské nemocnici v pokoji sanitářů. První obrazovku měla 18 let, dalších 10 let je tam repasovaná z Retonu. A má obraz radost pohledět, přitom od nastavení po výměně obrazovky ji ještě nikdo neotevřel a to jsem v nastavení rozkmitu na konci RGB nechával ještě slušnou rezervu.
Pak tu mám ještě Universum 56 cm, 1983, střeva zřejmě od Sharpů, dodělávaný zvuk D/K s MDA4281V v roce 1990. Ta posledních pět let už sice nehraje každý den, ale tak jednou dvakrát týdně ji na nejméně půlhodinku pouštím.
Takže nic neuvěřitelného, některé kousky se zkrátka povedly...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17823
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 22:07    Předmět: Citovat

To není u Soňáka žádná rarita. Vím o Jedný KV2062 z Tuzexu z roku 1986 a hraje zaplombovanej každej den dodnes, tedy skoro 30 let. A proti současnejm LCD aby si na něj člověk vzal svářecí brejle jak maluje jasně a ostře. Smile A DO k němu mělo dosah přes 25 metrů!
Kámoš má na chalupě Soňáka, má ještě vedle obrazovky karusel na VHF a ladící knoflík na UHF. Taky snad nikdy nebyla vadná a to je odhadem z konce 70 let!!!
Ale kdepak ty loňský sněhy jsou... Někdy kolem 1992 jsem si koupil v BRD Sony KV21?? Hrozně v ní vrčely vychylovačky a za 6 roků se šlusla obrazovka....
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9675
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 7:34    Předmět: Citovat

Jenomže, vážení, ceny a dostupnost tehdejších aparátů...v ruce mám katalog Tuzexu (bazaru Evropy jak se někdy říkalo) a co vidím: TV Panasonic TC-26B3EE za 8350 TK, kdo zná a pamatuje tehdejší relace, poměry ať si spočítá kolik to asi bylo průměrných výplat, v roce 1990...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 8:16    Předmět: Citovat

Ceny byly vyšší, ale v té době se dělalo i z kvalitního materiálu. Tedy ne vše.
Já koupil kdysi v tuzexu kalkulačku Sharp za 100 bonů. Dělaly se takové bílé na AA baterie, baterie hned vybitá a kalkulačky moc nevydržely.
Ty se prodávaly i v běžných obchodech. Pak se dělaly takové v černém plastovém obalu s gumovými tlačítky. Obě stejně vybaveny funkcemi.
Ale podstatné je, že ta z Tuzexu byla z mnohem kvalitnějšího materiálu a i asi lépe konstruovaná. Mě vydržela dodnes a vypadá jak nová. Kromě pouzdra, které se asi po pěti letech ulomily nešťastně dělané panty.
Jinak kalkulačku používám pořád a nosil jsem ji několik let po školách.
Dnes má stáří víc jak 30let. Co je pozoruhodné je , že je napájena dvěma většími knoflíkovými články Maxell 1,5V. Nikdy jsem baterie neměnil ani nijak nenabíjel a kalkulačka pořád funguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9675
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 8:31    Předmět: Citovat

Jo, kalkulačky a Tuzex to je spešl kapitola...mám Sharp z roku 1978 (!) kolega s ní vštudoval VŠ a pak když v prvním zaměstnání nafasoval Texas tak mi ji odprodal (1982) poáč jsem zrovna nastupil na vejšku já a v obchodech běžně nebyly, leda sporadicky něco v papírnictví měli (Casio a bulhary Elka)...používám ji dodnes, jednou měněny baterky tabletky...spíše z povinnosti a prevence než provozní potřeby. Tužkové baterie National AAA
v DO od CD přehrávače Technics (1991) drží dodnes, je to možné ? To je ovšem pro firmu a odbyt...kontraproduktívní, pověděl bych dnes. Výsledek ? Krach, zánik a rozprodej (oni tomu říkaj fúze) Philipse, Aiwa, Akai...zatímco Sony, Pioneer propouští. Inu, trh je živel, chaos, nesystémovost a zmatek. To je můj názor na okolní dění.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 11:37    Předmět: Citovat

No jo, v něčem s tebou souhlasím, ale přece jen každý by radši koupil kvalitnější zboží. Dnes už i Sony šetří na materiálech, aby to bylo co nejlevnější. A vždyť by měli možnost vyrábět, co se ještě nevyrábí a není toho málo. Wink

Třeba jen pro zajímavost. Tu kalkulačku jsem já koupil za 100 bonů, tedy cca 300Kč. Bon se na černém trhu prodával za 6Kč , ale jinak byl počítán jako 3Kč. Ta bílá Sharpka z nekvalitního plastu na dvě velké baterie, co nevydržely ani rok se prodávala myslím, že v papírnictví za 600Kč.

Koupil by jsi auto které víš, že ujede jen 50tis. km.
Asi těžko. Takže přesně tak dopadli výrobci co začali šetřit a měli vysoké ceny. Skončili v likvidaci a sežrala je konkurence.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 12:30    Předmět: Citovat

Mira_A: tá biela sharpka vyzerala takto? Tuto mám doma, ale nepoužívam http://mycalcdb.free.fr/galerie/FAKE/SharpEL-231V1.2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2566
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 12:46    Předmět: Citovat

Panasonic Quintrix,zakoupena někdy kolem roku 1995.Hraje mi bez jediné závady a známky "rozhození"obrazu.Každý den v provozu Tleskáme Potlesk
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1376
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 13:38    Předmět: Citovat

Také se pochlubím jedním stále fungujícím stařečkem. Získal jsem ho v roce 1973, věc v dobách matematických tabulek a logaritmických pravítek téměř nevídaná. Precizně provedené pouzdro, uvnitř IC na keramických podložkách se zlacenými piny, vše na vymazlených PCB složených do pater. Tišťáky jdou rozložit a sepnout tak, aby k součástkám byl při měření přístup a kalkulačka šla zapnout. Exelentní práce!! K tomu kožené pouzdro opravdu "echt leder". Ve své době byla zřejmě dost drahá.


HP45b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  HP45b.jpg
 Velikost:  156.35 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3374
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 14:16    Předmět: Citovat

Není to poznat, ale ten display asi budou ytrony že? Krasavec! škoda té techniky, dnes když se člověk dívá na tu kvalitu součástek a pájení bezolovem by plakal Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31958
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 14:32    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):
... ten display asi budou ytrony ...
Howning "ytrony" - LEDky to jsou, maličký cca 1,5mm vysoký 7-segmentovky a nad nima jsou cca 4-5mm velký půlkulovitý spojný čočky jako "lupy", aby se zobrazení dalo bezpečně číst.

A když už chceš napsat cizím slovem "luminiscenční žhavený nízkonapěťový displej", tak to je ITRON (s měkkým "I")...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so březen 29 2014, 14:44    Předmět: Citovat

Jodr, používáš RPN?
http://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_Polish_notation#Hewlett-Packard
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund