Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Seriove nabijeni batertii
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: út listopad 08 2016, 23:54    Předmět: Seriove nabijeni batertii Citovat

potřebuju nabijet Arduino Mega z baterie vstupni napeti ma byt 5-12V
mam doma hromadu nabijecich 16340 (poovina 18650) baterii, 2x 3,7v/700mA je presne to co potrebuju, dam 2 baterky do serie a Mega mi funguje, potud vsechno OK.

Rad bych je ale nejak inteligentne nabijel bez toho, abych musel tu krabicku porad rozebirat a vyndavat baterky. proste nabijecku na dve seriove zapojene LIION.

hledam v tom zbytecne neco sloziteho nebo staci jednoduse vzit schema na beznou Lion nabijecku a upravit tak, aby bylo na vystupu cca 8,2V?

okolo nabijeni baterii existuje mraky fám a blábolů a po přectení pulky internetu jsem uz zcela zmaten, vkladam tak duveru ve zdejsi zkusenost davu Smile

resp tekto, krom toho ze vyhorim, urcite muj dum vyleti do povetri a pulka mesta nebude mit mesic teplou vodu, jsem se dozvedel, ze se baterky nesmi zapojovat ani do serie ani paralerne a taky jsem nasel tohle schema, ktere vyse uvedene popira. je to dostatecne, nebo by to nekdo nejak vylepsil, upravil, zjednodusil nebo udelal uplne jinak?

Diky



schema.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.gif
 Velikost:  9.23 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 0:11    Předmět: Citovat

chce to alespoň jednoduchý balancer
http://www.zajic.cz/omezovac/omezovac.htm
napětí na jednotlivých článcích nesmí přesáhnout 4,2 V !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 1:00    Předmět: Citovat

Schamann napsal(a):
...
Rad bych je ale nejak inteligentne nabijel bez toho, abych musel tu krabicku porad rozebirat a vyndavat baterky. proste nabijecku na dve seriove zapojene LIION.
...

resp tekto, krom toho ze vyhorim, urcite muj dum vyleti do povetri a pulka mesta nebude mit mesic teplou vodu, jsem se dozvedel, ze se baterky nesmi zapojovat ani do serie ani paralerne...
Jedno z řešení je v jednom z nepříliš starejch čísel AR-PE - musel bych pohledat ve kterým, ale autor tam používá akupack z Li-Ion článků v počtu tuším 4ks nebo 5ks, který má spojený do série - a ke každýmu článku má extra připojenej nabíjecí obvod, který při nabíjení napájí samostatným vinutím zdrojovýho transformátorku. Celej ten bázmek byl i vyfocenej na obálce. Tak dostává v podstatě všechny nabíjecí obvody vůči sobě plovoucí. Tobě by tak stačil jednoduchej transformátorek s dvojitým sekundárním vinutím, kterej by při nabíjení napájel dva nabíjecí obvody s balancérama - vlastně v principu bys nabíjel ze symetrickýho zdroje každej článek jednou větví. Při odběru proudu do Hádrujýna bys pak využíval jen krajní vývody celýho zapojení = články zapojený v sérii...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 384

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 5:55    Předmět: Citovat

Na e-bay najdeš spoustu hotových modulů které řeší balancer + ochranu proti přebití a ochranu proti nízkému napětí několika sériově zapojených li-on. Kupodivu jsem nenašel nebo špatně hledal obvod který by toto vše řešil včetně nabíjení, taky by se mi to hodilo.
Otázka je proč chceš tu Megu z baterie napájet přes její linear stabilizátor který ti značnou část energie bez užitku protopí. Jinak dle: https://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega2560
je vstupní napětí u té megy 7-12V, mezní 6-20V. Ale samotný použitý ATmega2560 funguje od 1,8V. Spíš bych tedy pořešil periferie na 3,3V a napájení z jednoho li-on článku (nebo několika paralelně) napájení třeba přes nějaký step down měnič třeba něco jako:
http://www.ebay.com/itm/5X-LM2596s-DC-DC-Buck-Converter-Power-Supply-Step-Down-Module-Voltage-Regulator-/162034869001?hash=item25ba07e309:g:RhcAAOSwiylXC1ke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 13:01    Předmět: Citovat

nebo nějak takhle . . .

zdroj:
http://mdiy.pl/bardzo-prosty-balancer-do-ogniw-li-ion/



simple_liion_bal.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  simple_liion_bal.gif
 Velikost:  12.1 kB
 Staženo:  90 krát


simple_liion_bal.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  simple_liion_bal.jpg
 Velikost:  169.8 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 13:55    Předmět: Citovat

Jako ze kdyz pouzije na nabijeni stabilizovany adapter, pujde plny proud do zkratu?

Ja resil nedavno podobny problem s tusim peti bateriemi v serii.
Nakonec jsem koupil 5 malych cinskych adapteru 5V/2A po 20,-/ks a pripojil k nim takove nabijeci moduly na usb za stejnou cenu. Ted si nepamatuju co tam byl za obvod, ale je toho na ebay plno. Doplnil jsem to obvodem na hlidani stavu baterii ktery v pripade problemu vypne. Na typ si momentalne nevzpominam, tusim neco od Analogu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 14:18    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Jako ze kdyz pouzije na nabijeni stabilizovany adapter, pujde plny proud do zkratu?

na tohle nabíjení se nesmí použít stabilizovaný adaptér !!!

je potřeba mít stabilizovaný proud, který odpovída asi polovičce kapacity článků a ten výkonový prvek ho musí snést (vyzářit do prostoru teplo)
během nabíjení je to studené a po nabití článků se začnou výkonové prvky zahřívat . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 18:18    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Jako ze kdyz pouzije na nabijeni stabilizovany adapter, pujde plny proud do zkratu?


Proč do zkratu? Každý trand bude držet 4.2V, takže když už, tak do 8.4V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 18:38    Předmět: Citovat

Pokud pouzijes bezny spinany zdroj ktery ma napeti stabilizovane treba na 9V, budes ho muset pretizit tak aby napeti kleslo na tech 8,4V. Jak se na to bude tvarit zdroj si domyslis. Uplny zkrat to tedy nebude, mas pravdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 18:49    Předmět: Citovat

Ja jsem pouzil kombinaci nekolika nabijecich modulu http://www.ebay.com/itm/New-Micro-USB-TP4056-5V-1A-Li-ion-Battery-Charging-Module-Mini-Version-Board-SM-/302103258782?hash=item4656c1e69e:g:TUEAAOSwG-1Wxc3L

a podobnych zdroju jako tohle http://www.ebay.com/itm/Universal-5V-2-1A-USB-charge-Home-Travel-2-Port-AC-USB-Wall-Charger-Chargers-US-/331843124837?var=&hash=item4d43643e65:m:m6Qzzsi5miZDBcFf4v5HyUQ

na hlidani cele sestavy AD8280
http://www.analog.com/en/products/power-management/battery-management/battery-charger-ic/ad8280.html#product-overview

Je to takove kostrbate reseni, ale je nejlevnejsi a nejrychlejsi, zajistuje presne definovane nabijeni jednotlivych clanku a jejich ochranu pri nestandartnich stavech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 22:59    Předmět: Citovat

termit256 napsal(a):
Pokud pouzijes bezny spinany zdroj ktery ma napeti stabilizovane treba na 9V, budes ho muset pretizit tak aby napeti kleslo na tech 8,4V. Jak se na to bude tvarit zdroj si domyslis. Uplny zkrat to tedy nebude, mas pravdu.


Pokud použiješ takovýto zdroj, nastane problém ihned po připojení, i když trandy budou ještě zavřené, protože napětí baterie bude ještě nižší, než těch 8.4V. Ovšem takto může nabíjet baterky jen nějaké prase, tak proč tento extrém vlastně řešíme? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: čt listopad 10 2016, 21:21    Předmět: Citovat

Diky za vyjadreni...
nabijet kazdy clenek zvlast me taky napadlo. Zivim z totho jeste GPRS modem 4.4V tak mi prijde lepsi to napeti 5V z arduina srazit diodou nez zvysovat.
Vydrz jsem nijak neresil, to na co to potrebuju mi to bohate staci 30 minut, na ty 2 baterky to vydrzi pres 4 hodiny.

Ano Arduino ma kritickych 6V proto jsem nijak slozite nepremejslel a dal jsem tam 2x 3,7V a vedel jsem ze je to v pohode. tech 5V je jeden z vystupu ktere pouzivam jako napajeni prave pro ten GSM modem, to se omlouvam za mystifikaci.

jinak jsem jeste poheldal na netu a nasel jsem tohle:
https://www.aliexpress.com/item/2S-3A-Li-ion-Lithium-Battery-7-4v-8-4V-18650-Charger-Protection-Board-bms-pcm/32674711089.html?spm=2114.01010208.3.112.hTPZqf&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10091_10090_10088_10089,searchweb201603_1&btsid=acc9da59-814d-4902-9eb2-b1274be7a282

Je to to co potrebuju?

Jestli jsem to dobre pochopil staci mi k tomu pripojit 8,4V a tohle uz si ty baterky pohlida... Je to tak?
Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt listopad 10 2016, 21:41    Předmět: Citovat

Tohle je jen ochrana clanku proti zniceni, nabijet to s nejvetsi pravdepodobnosti neumi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: čt listopad 10 2016, 22:45    Předmět: Citovat

jasne, jako ze to dam mezi nabijecku a clanky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Schamann



Založen: May 18, 2010
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: čt listopad 10 2016, 23:34    Předmět: Citovat

asi pouziju nakonec tohle:
http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/20002190C.pdf
je to primo vyrobeny pro nabijeni 2S lipo / liion a ma to kolem sebe celkem 5 soucastek, kdyz nepotrebuju videt stav tak jen 3.
myslim, ze je to presne to co jsem cely dva dny hledal. Farnel to ma za 40,-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund