Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Fortron FPS350-60G, kde sehnat speciální elektrolytické C ?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne říjen 19 2014, 18:43    Předmět: Citovat

Rubycon a Panasonic som nemenil hadam nikdy. Nichicon mal jednu vadnu seriu, inak tiez drzia. A Nipponov som videl vadnych celkom dost - hnede KZG - hlavne tam, kde bola dlhodobo vysoka teplota (otazne je, ci neboli falosne).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Endli



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po říjen 20 2014, 16:04    Předmět: Citovat

Tak nakonec budu objednávat z Farnellu a našel jsem tyto:

1000uF/16V
http://cz.farnell.com/panasonic-electronic-components/eeufr1c102l/cap-alu-elec-1000uf-16v-rad/dp/1800638

2200uF/6,3V
http://cz.farnell.com/nichicon/uhm0j222mpd6td/cap-alu-elec-2200uf-6-3v-rad/dp/2113081

... u toho Panasonicu sice není v popisku přímo uvedená hodnota odporu,ale našlo mi ho to s filtrem na max 0.06ohm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1681

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 13:39    Předmět: Citovat

To je zase babských rad pohromadě. Samozřejmě, že nenarazíte na vadnej Rubycon, když vám projde rukama jedna deska za deset let. Rubycony, Nichicony, NCC, všechno na deskách odchází. Má to moc malé ESR a moc malou životnost, proto po těch letech zaslouženě odchází na odpočinek, do zdroje a ještě ojetý bych v životě nedal.

Mám docela dlouho skladem KZH 1000/16 D8 přesně pro tyto zdroje, podstatně levněji než všechny tyhle farnelly. Taky o tom nedávno vyšel článek. http://diit.cz/clanek/fsp-fortron-blue-storm-ii-gln-glc-gly-oprava-repase-servis

Začátkem prosince dorazí úplně na zakázku vyrobený KZN 3300/16 D10×40, do ostatních (a zejména výkonnějších) zdrojů s D10 kondenzátory na světě neexistuje nic lepšího.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33987
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 13:50    Předmět: Citovat

Expert na vsetko sa ozval...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Behemot
Pod dozorem moderátorů


Založen: Nov 01, 2013
Příspěvky: 1681

PříspěvekZaslal: čt listopad 06 2014, 14:03    Předmět: Citovat

Nikdy jsem nic takovýho neřekl, to si o sobě obvykle myslí jen někteří (i místní) omezení zoufalci (nepoznáváš se?). Nicméně bych si s dovolením troufnul tvrdit, že když mi rukama projde ročně tolik kondenzátorů a zařízení, jako většině chytráků tady za celej život, tak o tom něco málo vím…ale třeba taky ne… Laughing

Faktem je, že naprostá většina tu nemá nejmenší ponětí o tom, že taky existují nějaký jiný parametry kondenzátoru, než napětí a kapacita. Z těch, co ví, že existuje něco jako ESR, jen někteří ví, jaké jsou typy a na co se dívat. A jen hrstka má hlubší vhled do problematiky a na základě toho ví, co si může kde dovolit změnit a jaké to bude (nebo nebude) mít následky.

Další kecy a flame si nech od cesty, konstatuji pouze fakta. S takovejma amatérama se potkávám na burzách běžně a běžně tam jsou na několik stovek asi dva co trochu ví, o čem je řeč. Dál končím, potřebuju zase na dalších pár měsíců od tohohle pauzu. V každým případě nabídka specializovaná na spínané zdroje (zejména ATX, monitory, TV) je k dispozici a trvale mám kondenzátory skladem, takže až bude zase někdo do zdrojů shánět, tak u mě to pravděpodobně najde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Endli



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2014, 22:40    Předmět: Citovat

@Behemot: zařadil bych se asi do té střední "hrstky", protože nemůžu říct, že bych měl v kvalitách a životnosti kondenzátorů nějaký velký přehled. O ESR jsem se více méně začal zajímat až nedávno, když jsem řešil ten zdroj a proto jsem se obrátil na poradnu, jako je tato. Co se týče ESR a dalších vlastností, nemám až takový problém pochopit o co jde, ale nemám s tím zkušenosti. Proto se obracím na poradnu a nechám si doporučit od lidí, kteří ví, o čem mluví, jako například ty nejsíše jsi. Taky nemám rád takové ty všeobecné "chytré" názory, ale zkušenost žádná. Rolling Eyes
Každopádně kondy z Farnellu už přišly a zadroj po jejich výměně funguje zase jako nový.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 16:49    Předmět: Citovat

Nechtěl jsem zakládat zbytečně nové téma, tak se zeptám tady. Chtěl bych ve zdroji Fortron nahradit zatěžovací rezistor na +5V větvi. Je tam rezistor 7.5 ohm a hřeje tak, že se taví i cín. Počítal jsem to a dělá to něco přes 3W výkon. Myslíte, že bude stačit dát tam 5W nebo radši 10W ? A co se produkce tepla týče je nějaký rozdíl mezi těmi standardními oválnými co tam bývají, nebo takovými těmi hranatými keramickými, pokud bych měl oba na stejný výkon?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Endli



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 17:27    Předmět: Citovat

To je divné, že se až taví cín. Zkoušel jsi ho vytáhnout a přeměřit, jestli némá poškozením už třeba větší odpor než těch 7R5? Případně bych na něm změřil úbytek při plném zatížení, pak proud přes něj a z toho pak vypočetl jeho přesný odpor. Tedy pokud jsi to tak už neudělal. Wink Je to jistější než jen ohmmetrem.
Jinak ohledně toho tepla ... možná se pletu, ale 3W by měly být pořád 3W a množství tepla by tím pádem mělo odcházet stejné. Výkonnější rezistor by to měl jen lépe snášet. Pokud není hned těsně nějakého kondu, tak bych to teplo až tak neřešil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 18:22    Předmět: Citovat

Endli napsal(a):
To je divné, že se až taví cín. Zkoušel jsi ho vytáhnout a přeměřit, jestli némá poškozením už třeba větší odpor než těch 7R5? ....l.
Nechtěls napsat menší odpor?

Pokud se taví cín, nestačí se teplo odvést povrchem a tudíž určitě pomůže dát tam fyzicky větší odpor na vyšší výkon (když už tam musí být 7R5). Bude o něco studenější, protože má větší ochlazovací plochu, ale výkon vyzáří pochopitelně stejný, protože výkon nezávisí na rozměrech, ale jen na odporu a napětí. Taky jde o to, jestli má vůbec šanci se chladit.

A měl by mít delší přívody, aby u toho cínu nebyl tak blízko.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 18:32    Předmět: Citovat

Není to náhodou ten odpor nastojato, na kterém je navlečená silikonová bužírka a je připájen na malou plošku DPS, která je vyhřátá a odlupuje se?
To byl po čase stejný výsledek u těchto typu zdrojů, to se soudruhům konstruktérům nepovedlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milavla



Založen: Sep 03, 2008
Příspěvky: 302

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 19:46    Předmět: Citovat

Jo je to ten rezistor s bužírkou, která bývá teplem úplně rozpraskaná. Musím trochu upřesnit situaci -všechny rezistory ze všech větví jsem vytáhl a udělal jsem si plošňáček, který jsem umístil mimo dosah kondenzátorů, aby se zbytečně neohřívaly a nezkracovala se jejich životnost... no a tady je problém že na tom mým plošňáčku jsou krátké cesty tudíž to teplo nemá kam "odtíkat" a u toho +5V se taví cín. Když byl na původním místě tak se cín netavil, protože byl kratší nožičkou přiletovaný k zemi která zabírá dost velkou plochu. Ale i tak je všechno kolem opálený, je to prostě poddimenzovaný a chci ho vyměnit, tak co myslíte 5W nebo radši 10W ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 21:41    Předmět: Citovat

5W musí stačit, zkusil bych i vyšší hodnotu odporu, např. 10Ω.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Endli



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 98
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá leden 09 2015, 23:43    Předmět: Citovat

To,že rezistor nestačí odvést teplo určitě není stav od výroby! Proto jsem se ptal, jestli má opravdu těch 7R5. Nezdá se mi, že by do toho zdroje dali tak poddimenzovaný odpor. Pokud to dobře chápu, tak to není ani tak zatěžovací rezistor (paralelně k výstupu - což je blbost), jako spíše omezovací (v sérii), aby nedošlo při poruše k úplnému zkratu výstupu zdroje. Pokud by totiž poškozením vysokými teplotami zvýšil svůj odpor, vznikaly by na něm o to větší ztráty a tím i tepelné. Pokud ne, tak je asi problém někde jinde, než ve zdroji, takže se z nějakého důvodu zvedl odběr na té 5V+ větvi. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so leden 10 2015, 0:14    Předmět: Citovat

Sorry, ale sériový omezovací odpor jsem v žádném PC zdroji ještě neviděl Laughing
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3375
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so leden 10 2015, 9:10    Předmět: Citovat

A navíc taková hodnota by ani do zkartu nepustila víc než... viz Ohmův zákon. Myslete nad tím malinko v těch nejjednoduších souvislostech Wink
Druhou věcí je, že by ten zdroj totálně změknul, což nebylo účelem designu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund