Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafopajka s rychloupinakem

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
matko23



Založen: Sep 16, 2008
Příspěvky: 335

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 19:30    Předmět: Trafopajka s rychloupinakem Citovat

Zdravim vsichni, mate nekdo zkusenost s trafopajkou ktera ma misto klasickych sroubku na hrot rychloupinaky ? Je to lepsi, nebo horsi ? Diky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 19:36    Předmět: Citovat

Sice nevm ale zrovna s tím mám problém jak doma tak v práci. Nějakej spolehlivej jednoduchej nápad na upínání u starý dobrý pajky?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5669
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 19:48    Předmět: Citovat

Roky používám připájený mosazný vnitřek z "čokolády".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 20:11    Předmět: Citovat

No, vzhledem k tomu, že hrotem teče až 200A, tak spíš důvěřuji vyměnitelným šroubům a maticím ze šestihrannou hlavou - no přiznávám, že na výměnu hrotu jsou potřeba dvě sedmičky klíče, protože tam nemám závity,ale zase na druhou stranu takhle upevněná smyčka pájí jak drak..
Jinak pro nezasvěcené:
Po pár experimentech z upevňováním hrotu "veřejné" páječky jsem díry pro hrot převrtal. Konce od páječky jsem trochu rozehnul a zevnitř prostrčil dva šrouby ze šestihrannou hlavou. Konce smyčky upevňuji pod matice z podložkama. Je to dostatečně blbuvzdorný i v případě, že je to putovní páječka, kterou si bere víc lidí a nikomu nevadí její postupné chátrání. Jinak to rozehnutí moc nevadí a mezi šroubama je stejně laminátový pásek..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 20:23    Předmět: Citovat

Jsem s Jezevcem. Na všechny trafopájky jsem si nechal stříbrem přiletovat čokolády a je pokoj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 20:23    Předmět: Citovat

Ten vnitřek z čokolády používám taky. Jenže, blbě se na tu silnou měď připájí a už se mi stalo, že jsem si ho odpájel vlastním teplem.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2652

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 20:25    Předmět: Citovat

Taky jsem používal páječku s mosazí přiletovanými mosaznými vnitřky z čokolády. Jen je potřeba aby to pájel někdo s citem, pájet mosaz mosazí nezvládne bez ztráty kytičky každý. Anebo to připájet cínem, jak psal někdo výše. V nejhotším případě to jen upadne.
Dneska bych možná šel cestou dvou šroubků M3 (M4, M5), které bych vkládal zevnitř sekundárního pásku a zakápnul opět třeba mosazí nebo aspoň cínem.
Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
misocko



Založen: Jun 26, 2009
Příspěvky: 1284
Bydliště: Hlohovec (Sk)

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 21:00    Předmět: Citovat

trafopajku s rychloupinakom nebrat!! po urcitom case najprv hreje to rychloupinanie az potom samotny hrot (ked sa zohreje od rychloupinaku Very Happy ). ja mam cokolady z nejakeho stareho chranica na 2 pajkach a nemenil by som. skusal som aj vecsie skrutky, s maticami, pripajkovane cokolady ale na toto nic nema. PS: vsimnite su tu ziarovku z ledbaterky


P9244591.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P9244591.JPG
 Velikost:  232.68 kB
 Staženo:  129 krát


P9244590.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P9244590.JPG
 Velikost:  82.57 kB
 Staženo:  80 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1374
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 21:10    Předmět: Citovat

Řešil jsem to snad před 40-ti lety a osvědčilo se převrtat původní otvory se závitem M3 vrtákem 3,2mm. Naříznout závit M4 jen závitníkem č2 a ještě ani ne do konce. Do otvorů "nahnat" šrouby M4*25 se šestihranou hlavou a ty pak uříznout na potřebnou délku. Konce šroubů po odříznutí začistit pilníkem a hotovo. Žádné rozevírání ani pájení. Přechodový odpor na smyčku téměř žádný. Pro zvídavé: vytvarovanou smyčku na fotce používám na odpájení pouzder PLCC52. Sice se nejedná o rychloupínání, ale připadá mi jako vcelku elegantní řešní.


Trafopajka.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafopajka.jpg
 Velikost:  106.99 kB
 Staženo:  125 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 21:25    Předmět: Citovat

Jsem z jezevcem...

S tím rozdílem, že jsem použil klempířskou páječku a klempířský cín. Nikdy v životě mi to teplem neupadlo!!! A to ani přesto, že jsem se ne vždycky choval k tomu tak, jak doporučují v návodu... Držel to klidně mnohem dýl, než se mělo, apod...

Ono je totiž i ty svorky čas odčasu potřeba vyměnit. Mám už tam druhé, první vykřehly,a po pár letech při dotahování šroubu mi jedna praskla...
Jinak pozor na některé čínské svorkovnice, které mají u šroubku málo ,,materiálu" a též se lehce strhnou. Doporučuji vnitřek staré, bakelitové svorkovnice, která se kupodivu dnes pořád vyrábí a prodává - za nehoráznou cenu...

Jinak jsem viděl i jiné úpravy, například navrtané dírky odpředu, do kterého se smyčka zasunula a potom odshora dotáhla...

Nebo třeba vepředu odehnutí těch dvou měděných pasovin od sebe a použití samořezných vrutů do kovu , ačkoli se to třeba nezná, tak podle získaných informací se ten vrut nestrhává, a takto upravená pájka je používána již několik let, je to způsobeno pravděpodobně hrubým závitem, který se ve měkké mědi vyřeže po zašroubování vrutu, a je odolnější než závit jemný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 5:37    Předmět: Citovat

Staré dobré hledat . Vláken mraky např. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=26399&highlight=trafop%E1jka Nwm jak kdo , já mám v každém servisošuplíku 5,5 i 7 trubkáč , vždyť člověk stále povoluje 3ky 4ky matky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 6:35    Předmět: Citovat

Používám svorníky M4 + matky jako Jodr. Ale úpravu jsem dělal až se původní závity strhly.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 14:06    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
...Doporučuji vnitřek staré, bakelitové svorkovnice, která se kupodivu dnes pořád vyrábí a prodává...


Přesně tak. Akorát je mám připájený stříbrem Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
marshal



Založen: Sep 05, 2004
Příspěvky: 1024
Bydliště: UL

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 14:21    Předmět: Citovat

Když se strhl závit tak jsem vymýšlel něco aby to nebylo moc rozměrné, protože někdy je potřeba se dostat pájkou mezi dráty v televizi- dělal jsem televizáka. To bylo někdy v r. 75, od té doby no problema. Dokonce i ta telef šnůra to přežila.
Rozřízl jsem konce podél na polovinu délky čokolády, obrousil konce dokulata na průměr díry čokolády, obojí pocínoval velkou pájkou a za tepla sesadil. Šroubky jsem utáhl co nejvíc a hlavičky jsem uřízl.
Teď už používám trafopájku sporadicky.



p 004b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  p 004b.jpg
 Velikost:  251.11 kB
 Staženo:  116 krát


p 002b.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  p 002b.jpg
 Velikost:  251.76 kB
 Staženo:  106 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 7:55    Předmět: Citovat

Když jsem začínal, měl jsem pájku jako je na obrázku od marshala. Páječka 100VA, ale už byla upravovaná, jako tady někdo psal. Z čelní strany byly vyvrtané dírky průměru pájecího hrotu, zasunul se hrot a na horní straně se to zajistilo jedním šroubkem asi M2 na každé straně. Na moje začátky to stačilo, ale hroty už byly říznuté na kratší a tak se páječka přehřívala. Pak mi tatík někde sehnal tu co jsem prodával.
Ve firmě kde jsem dělal měli páječku jako jsem prodával v dezolátním stavu. Měděné hranolky byly rozehnuté asi 5mm mezera, každý jinak dlouhý a závity už taky vyhřáté. Hrot nešel moc přitáhnout. Ty výstupní měděné hranolky jsem zarovnal na stejnou délku, mezi ně dal pásek laminátu z Cuprextitu (samozřejmě bez mědi) a stáhnul to několika vrstvami termobužírky na dvou místech. Vyřezal jsem tam závity M3 a páječka zase jela jako nová.
Co jsem párkrát opravoval, tak jsem jen původní závity M3 převrtal vrtákem 3,2mm a nařezal závity M4. To už je dost velký závit. Ale když někdo hodně pájí, mění hroty skoro každý den (obrazně řečeno), tak jsou asi ty svorky dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund