Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vývoj jedno (nebo dvoulampovky) na krátké vlny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 19:18    Předmět: Citovat

Nakonec pokud by se jednalo o komerční stavebnici je možné cívky nechat vyrobit a dodávat hotové - ve větším množství by 1 kus nemusel vyjít až tak draho. Miniaturní ladící kondenzátory 60pF jsem taky někde na webu viděl v prodeji. Taky záleží jestli má být přijímač přeladitelný přes celý rozsah KV nebo pouze v jednom amatérském pásmu.

Jednoduchý audion ale není žádný zázrak, když už nostalgie tak aspoň 1-V-1.

Ovšem běžné elektronky a 12V plus ostatní požadavky - pochybuju že to podle původního zadání má rozumné řešení. Použití vyššího napětí než bezpečné na nekrytých částech by zase pro mládež nebylo vhodné a nejsem si jist jestli takové zařízení nepodléhá v případě komerčního použití schválení i když se jedná o stavebnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reman



Založen: Dec 05, 2005
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 19:20    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):

PS.: já nevím, proč se všichni pořád bojí cívek. Vždyť je to nakonec jediný prvek, který lze rozumně vyrobit na koleně - namotaný drát.


Oni by se nebáli, jenže :
a) nejdou změřit jednoduchým levným multimetrem což je mnohdy spolu s cejchovaným šroubovákem jediné co má zájemce o stavbu k dispozici,
b) pro neorganizovaného jednotlivce je problém (on to byl problém vždy) sehnat pouze pár metrů či desítek metrů lakovaného drátu jmenovitého průměru.

_________________
Tak už vím co tomu je - je to pokažené Smile !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12470

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 19:29    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Jednoduchý audion ale není žádný zázrak, když už nostalgie tak aspoň 1-V-1.

Ovšem běžné elektronky a 12V plus ostatní požadavky - pochybuju že to podle původního zadání má rozumné řešení....

Stavebnice je zřejmě určena pro děti - ne pro nostalgiky. Wink
A že to jakés takés řešení má, dokazují stavebnice z Conrada, ne? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 21:07    Předmět: Citovat

Ty stavebnice jsou ovšem pro příjem rozhlasu a oživení by nemělo dělat problémy. Pro KV amatérská pásma by stavebnice zřejmě musela být kvůli bezproblémovému oživení a naladění s hotovými cívkami a jednotnou mechanickou konstrukcí.
Kdysi jsem takový KV audion zkusil podle návodu postavit a stejně bylo nutné experimentovat s laděním i zpětnou vazbou aby to vůbec chodilo a bylo v pásmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 1:05    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
Kdysi jsem takový KV audion zkusil podle návodu postavit a stejně bylo nutné experimentovat s laděním i zpětnou vazbou aby to vůbec chodilo a bylo v pásmu.

. . . a právě proto, je požadavek v zadání "aby to postavilo i dítě" jednoduše nesmysl . . .

Když jsem začínal, žádné takové stavebnice nebyly,
měl jsem vedle sebe člověka, který mě ty základní věci alespoň trochu osvětlil
a potom nebyl problém i s těmi cívkami a ladícími kondenzátory.
Začal jsem s jednoduchou krystalkou,
potom jsem pokračoval s reflexním přijímačem na sluchátka
a nakonec jsem s dopomocí postavil i zpětnovazební přijímač pro amatérské pásmo 80m.
Nejdříve to hrálo jen na sluchátka a teprve později i na reproduktor . . .

Doufám, že uživatel "eva2" chápe, že tohleto všechno se nedá za měsíc stihnout,
natož to narvat do jedné, komerční stavebnice . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 5:02    Předmět: Citovat

Trochu tě vyvedu z omylu - stavebnice existovala. Obsahovala mimo jiné otočný kondenzátor, dvě výměnné cívky (jednu na SV/DV a jednu na KV), diodu, pár odporů a kondenzátorů, knoflíkový potenciometr, sluchátko 2200Ω a elektronku 1F33.
K tomu byl držák na žhavicí monočlánek 1,5V a deset plochých baterií pro získání anodového napětí.
Jistě, z pohledu dnešního zadání to nevyhovovalo. Ale šlo z toho postavit krystalku, doplnit ji nf zesilovačem, případně předřadit aperiodický zesilovač krystalce (pro ten bylo lepší koupit 60V anodovou baterii, jinak tam vždy šlo několik stanic současně, až o několik let později jsem se dověděl, že to bylo křížovou modulací a co že to ta křížová modulace vlastně je), nebo to celé zapojit jako zpětnovazební audion.
Bylo to někdy v půlce šedesátých let, tedy v době, kdy pásma byla doslova narvaná stanicemi různé intenzity, takže časem došlo na dvojitý otočný kondenzátor a dva laděné obvody, nakonec, to už mi bylo přes patnáct, triál a pásmovou propust. Bazary v Pardubicích byly takového materiálu plné, zájem bastlířů se však přesunul už dříve k polovodičům, tak se lampy vyprodávaly po koruně až búru, na burzách pořádaných kdejakým radioklubem se daly koupit bateriové elektronky RL2,4T1 nebo P2, k mání byly heptody, koncové pentody, sdružené lampy...

Zkrátka zadání na stavebnici, která se chce vyhnout výrobě právě těch součástek, na nichž závisí vlastnosti přijímače nejvíc, a přesto nejsou běžně dostupné na trhu, přišlo se čtyřicetiletým zpožděním. Vlastně ještě před pětadvaceti lety bylo v některých závodech k dispozici strojní vybavení a přípravky, jejichž pomocí by se požadované součástky daly levně vyrobit, nebo se dokonce vyráběly. Ale to se prošvihlo.
Jestli by měl začátečník při stavbě takové stavebnice pochopit nějaké základy, musely by některé části (zejména měnič anodového napětí) být dodávané jako nerozebíratelné moduly, z nichž čouhají vývody, jinak to podstatu přijímače spíš zastře, než objasní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva2



Založen: Sep 18, 2014
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 6:13    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
TubeGuru napsal(a):
Zdar, nechápu k čemu "vymýšlet" něco, co už bylo dááávno vymyšleno a dobře...

mtajovsky napsal(a):
Zadavatelka nechť se neurazí, ale zadání se mi jeví jako nesmysl. ... Proto základem audionu je kvalitně provedená cívka a ladící kondenzátor... Vždyť je to nakonec jediný prvek, který lze rozumně vyrobit na koleně - namotaný drát.

Smysl toho zadání je dle mého názoru plně podřízen komerčním zájmům ve spojení se snahou zároveň získat mladé zájemce o elektroniku. Využívá dnešní oblibu tajemných elektronek mezi mládeží a proto je v požadavcích na stavebnici elektronka neodmyslitelným prvkem, ikdyby tam plnila funkci "pátého kola u vozu" - viz příklad stavebnice z Conrada, kde je elektronka v přijímači ve funkci nf "předzesilovače". Lampy jsou prostě tahákem a tak tam musí být za každou cenu. Já osobně proti tomu nic nemám, spíše naopak - vidím to jako netradiční použití elektronek a jejich komerční efekt nepovažuji za žádný podvod. Pokud se tímto způsobem podaří zaujmout pozornost dětí, je to jen dobře.
A požadavek na max. 12V napájení a omezení (nikoliv absolutní zákaz) výroby cívek vidím jako podmínku jednak pro bezpečnost (odpovědnost za škody) a jednak pro to, aby neúspěchů se zapojením a odrazených zájemců bylo co nejméně(vzpomeňte si na nutnost dodržování smyslů vinutí zpětných vazeb a pod.).
A když tedy již vymyšlená zapojení od Conrada nelze dále komerčně využívat, je nutno vymyslet zapojení nová.
A v tom spočívá ta výzva. To je můj názor. Wink



Ahoj masar,

dodám jen: Přesně tak!!! Gratuluji Smile

Eva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva2



Založen: Sep 18, 2014
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 6:20    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Trochu tě vyvedu z omylu - stavebnice existovala. Obsahovala mimo jiné otočný kondenzátor, dvě výměnné cívky (jednu na SV/DV a jednu na KV), diodu, pár odporů a kondenzátorů, knoflíkový potenciometr, sluchátko 2200Ω a elektronku 1F33.
K tomu byl držák na žhavicí monočlánek 1,5V a deset plochých baterií pro získání anodového napětí.
Jistě, z pohledu dnešního zadání to nevyhovovalo. Ale šlo z toho postavit krystalku, doplnit ji nf zesilovačem, případně předřadit aperiodický zesilovač krystalce (pro ten bylo lepší koupit 60V anodovou baterii, jinak tam vždy šlo několik stanic současně, až o několik let později jsem se dověděl, že to bylo křížovou modulací a co že to ta křížová modulace vlastně je), nebo to celé zapojit jako zpětnovazební audion.
Bylo to někdy v půlce šedesátých let, tedy v době, kdy pásma byla doslova narvaná stanicemi různé intenzity, takže časem došlo na dvojitý otočný kondenzátor a dva laděné obvody, nakonec, to už mi bylo přes patnáct, triál a pásmovou propust. Bazary v Pardubicích byly takového materiálu plné, zájem bastlířů se však přesunul už dříve k polovodičům, tak se lampy vyprodávaly po koruně až búru, na burzách pořádaných kdejakým radioklubem se daly koupit bateriové elektronky RL2,4T1 nebo P2, k mání byly heptody, koncové pentody, sdružené lampy...

Zkrátka zadání na stavebnici, která se chce vyhnout výrobě právě těch součástek, na nichž závisí vlastnosti přijímače nejvíc, a přesto nejsou běžně dostupné na trhu, přišlo se čtyřicetiletým zpožděním. Vlastně ještě před pětadvaceti lety bylo v některých závodech k dispozici strojní vybavení a přípravky, jejichž pomocí by se požadované součástky daly levně vyrobit, nebo se dokonce vyráběly. Ale to se prošvihlo.
Jestli by měl začátečník při stavbě takové stavebnice pochopit nějaké základy, musely by některé části (zejména měnič anodového napětí) být dodávané jako nerozebíratelné moduly, z nichž čouhají vývody, jinak to podstatu přijímače spíš zastře, než objasní.


Ahoj Hille,

děkuji.
Stavebnice, které existovaly nás netrápí, víme o nich. S tím nic nenaděláme.

Cívkám se nevyhýbám. V zadání jsem uvedla a mluvila o nich docela jasně. Cívkové sady, samotné navinuté cívky s různými paramtery a kostřičky se běžně prodávají hotové.

Vzduchovým ladícím kondenzátorům se vyhnout chci. Vyrábějí se také ve velkém, ale stojí moc peněz (několik US a DE firem).

V příkladech jsem záměrně uvedla schémata, kde jsou v zapojení s elektronkou integrované obvody.
Dávám tím najevo, že mi ladění moderním jednoduchým VFO ve spojení s elektronkou určitě nevadí.

Ze zadání je zřejmé, že je dosti volné.

Eva


Naposledy upravil eva2 dne pá září 26 2014, 7:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
eva2



Založen: Sep 18, 2014
Příspěvky: 18

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 7:10    Předmět: Citovat

Update zadání:

Případný zájemce, nechť mne kontaktuje přes SZ.

Do této diskuse již přispívat nebudu.

S pozdravem
Eva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poptávka služeb, nabídky zaměstnání Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund