Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sršení traf NST

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 18:25    Předmět: Sršení traf NST Citovat

Ahoj, je mi trapná tahle otázka...
Udělal jsem si zdroj VN se třema trafama pro neony na třífázový přívod.
Trafa jsou 6000V/37mA a jsou zapojené dalo by se říct do hvězdy.
Mám problém že trafa dost srší, když jsou takto spojené a v jeden okamžik jsem měl pocit, že vidím nějaký čmoudík, tak jsem to okamžitě vypnul Cry
Nespojená trafa jsou v poho nesrší vůbec.

Je to opravdu takový pr**er, a výrobci to izolačně udělali na knop výstupnímu napětí?



zdroj.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj.jpg
 Velikost:  77.41 kB
 Staženo:  217 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 18:48    Předmět: Citovat

Zdar, je-li potřebná el. pevnost izolace 6kV, těžko můžeš očekávat, že bude stejně vyhovovat pro napětí 1,7x vyšší. Nějaká "rezerva" tam určitě bude, ale asi ne 70%, tipl bych si tak na 10%. Se stářím izolace se její vlastnosti zhoršují a ta trafa už asi nejsou nejnovější, možná by stálo za pokus je řádně vysušit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 19:27    Předmět: Citovat

Vinutí musí vydržet těch 6kV proti primáru. Když ho ale vhodně spojíš s druhým takovým může se pak proti síti nahledat i 12kV. Na to asi ta trafa moc zvědavá nejsou.
_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 19:57    Předmět: Citovat

Jasný rozumím vám. Ale nemám z toho radost, je to v podstatě další nespohlehlivá věc co jsem udělal. Je to na F.A.R.T. třeba se tak ty trafa jmenujou záměrně Laughing
Napsal jsem do firmy FART a schválně co mi na to odpoví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 20:55    Předmět: Citovat

Stejně mi to ale neleze do hlavy. Myslím, že oněch 6kV uváděného napětí je efektivní hodnota. A pro izolaci přece neplatí nějaká efektivní hodnota tam je to prostě 8,5kV přinejmenším. Ve schématu odsud http://elektronika.kvalitne.cz/VN/tesla/obr/3f6p_rect.gif je ten střed vinutí připojen na zem má to nějaký smysl? Já to teda uzemněný nemám. Možná ještě jeden malý detail, každý trafo má svorku pro ochranný vodič (pospojení) nemám to ani pospojené Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 17:07    Předmět: Citovat

Tak ten střed hvězdy uzemni, pokud to je možné. Takto se ti mohou projevit všelijaké parazitní kapacity všeho proti všemu, posune se uzel vůči zemi a ve výsledku může napětí na některém výstupu být mnohem vyšší, než na jaké je zvyklý. Nedokážu to přesně popsat , ale uzemněním uzlu z toho opět uděláš 3 jednofázová trafa a ta ti samostatně nesrší, jak píšeš.

Taky je extrémně důležité abys to měl správně zapojené podle obrázku a neměl to sfázované opačně apod. Zas tak samozřejmé to není - to je hned.

Uzemnění koster traf je taky velice dobrá věc. Tím bys měl začít. To se u traf dělá zcela běžně, i když jsou jen na 12V. Výrobci ta svorka zvyšuje výrobní náklady, takže ji tam nedal jen tak pro srandu. Ve tvém případě by možná pomohlo jen to, pokud bys nemohl střed sekundárů uzemnit. Protože tím dosáhneš lepší symetrie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 18:04    Předmět: Citovat

Děkuju ti Pavle, tohle je rada nad zlato Wink Uzemnil jsem a pospojil střed a sršení je pryč. Bezva Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 18:59    Předmět: Citovat

Aha tak to odvolávám. Kostry jsem pospojil ale taky kleslo výstupní napětí na cca polovinu. Teď už to nechápu vůbec Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 19:28    Předmět: Citovat

Asi to nebude zapojené podle schématu. Pokud to někomu , kdo to má zapojené podle obrázku funguje, a tobě ne, tak to asi máš zapojené jinak.
Máš celkem hodně možností, kde udělat chybu. Špatná "polarita" vývodů trafa , zapojení diod,... je to tam všechno 3x.

Chtělo by to nějak odzkoušet hlavně, jestli ti sedí ty tečky u začátků vinutí. Nějakým malým napětím. Výrobce možná nic takového negarantuje a jedno trafo se může lišit od druhého. Ale to nevím, jen reaguju na to, že ti to chodí nějak divně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 19:33    Předmět: Citovat

Když by začátky vinutí sekundárů byly na druhý straně než na schématu, ale všechny stejným směrem tak to vadí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 20:18    Předmět: Citovat

Tak to nevadí. Ani na primáru ani na sekundáru.

Ale nějaká tečka je možná na opačné straně. Umíš to nějak zjistit? Já bych na to šel třeba tak (pokud bych neměl vhodnější vybavení), že bych zapojil všechna tři trafa sekundárem(VN strana) na jednu fázi 230V a na primáru bych vyhledal shodné fáze. Spojíš jedny konce vinutí do hvězdy a mezi volnými konci konci musí být všude cca nulové napětí. Jinak prohodit.

Teď nevím, jestli nekecám, ale třeba bys na to mohl jít postupně tak, že EDIT: odpojíš vždy jedno trafo a aktivní zbytek (tj. vždy 4 diody a dvě vinutí) se musí chovat jako jednoduchý můstkový usměrňovač. Když to uděláš třikrát, tak ověříš, že máš v pořádku zapojené diody usměrňovače ve všech fázích. Napětí musí být zhruba stejné. Nejlépe bude vyhodit vyhlazovací kondenzátor, pokud tam je a zatížit nepatrným odběrem. To je asi dost problém, při těch vysokých napětích.
......
EDIT: Pokud všechny tři varianty budou na dvě fáze fungovat stejně, pak připojíš všechny a musí to ukázat větší napětí.

Někde mezi těmito kroky dojde pravděpodobně k nestandardnímu chování.

Jak a čím to vůbec měříš?

EDIT:Musel jsem příspěvek upravit. Měl jsem tam blbosti. Možná stále mám, ale nikdo erudovanější se nějak nezapojuje do diskuse.


V tomhle odkazu je pro člověka přehledněji nakresleno zapojení tvého usměrňovače. http://educon.zcu.cz/image/ve/3f_mustek/NerizenyRL/index.htm
Tam je dobře vidět, že když se jedno vinutí trafa odpojí, zbude vlastně klasický jednoduchý můstkový usměrňovač.


http://educon.zcu.cz/view.php?cislomodulu=2010040801


Naposledy upravil PavelFF dne út září 23 2014, 0:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 20:35    Předmět: Citovat

Ok, proměřím to zítra. Vybavení mám, osciloskop, generátor všechno co je třeba. Výstupní VN měřím panelovým měřáčkem MP80 se sériovým odporem 240MOhm.
Všechny tři trafa jsou shodná. Počítal jsem prostě s tím že výrobce zapojil svorky na vinutí u všech traf ve stejným smyslu, ale uvidím tedy. Změřím to a dám vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pdp7



Založen: Sep 15, 2014
Příspěvky: 210

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 20:32    Předmět: Citovat

Tak jsem měřil smysly vinutí, jsou OK, ale došel jsem k jinému šokujícímu zjištění! Ty svorky ochrannýho pospojení jsou spojené se středem vinutí VN sekundárů a ještě je to spojený s kusem plechu, za kterej se trafo přidělává, takže ve trojici to spojit nemůžu! Navíc ta dřevěná deska na který to mám všechno přidělaný je izolantem za všechny prachy... stojí to za prd. Takže to klidně může sršet ne v trafech ale na tom dřevu Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5014
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 1:51    Předmět: Citovat

To jsou věci. S třífázovým provozem se nepočítalo. Výrobce uzemněním sek. vinutí snížil nároky na izolaci sekundáru vůči kostře na polovinu. Vlastně se sníží i nároky na izolaci neonu, pro který je trafo původně určeno. Spojením 3 traf se to všechno zhatí a dochází ke zvýšenému napěťovému namáhání a časem asi ke zničení. Kdoví. Tím, že je trafo rozptylové a napětí po zapálení neonu klesne, je dlouhodobé namáhání při trvalém provozu ještě menší. Ty je ale na neony asi nemáš.

Jestli to srší ve dřevě nebo mezi kostrami můžeš snadno zjistit oddálením traf a podložením lepším izolantem, ale trafa budou stejně trpět zvýšeným napětím. Možná už jsou načatá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund