Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vyroba a prodej
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1641
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 13:06    Předmět: Citovat

Nevidím rozdíl mezi výrobou elektrozařízení na malé napětí a třeba výrobou houpacího křesla. Jen nesmí nijak ohrozit zákazníka a to dokládáš prohlášením o shodě, to je vše. Souhlasím s Brudrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 14:00    Předmět: Citovat

Vidět rozdíly nemusíš ,bohužel legislativa chce něco jiného ,než si myslíš.
Doporučuji vážným zájemcům (ne tlachalům) přečíst si třeba povinnosti výrobce či dovozce do EU v oblasti EMC (Nařízení vlády č. 616/2006 Sb. o technických požadavcích na výrobky z hlediska jejich elektromagnetické kompatibility) .Čili,kdo chce pracovat seriozně,řídí se platnými předpisy,kdo ne,dělá si co chce a kašle na ně,jak je zvykem,holt pak musí počítat v případě problému s nějakou ztrátou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 15:07    Předmět: Citovat

Je vidět, že se v tom neorientuješ a máš tendence dělat věci složitější než jsou. Určitě by také stálo za to, aby sis sám důkladně přečetl tebou doporučované NV č. 616/2006 Sb., ledacos bys pochopil.
Opět velmi zjednodušeně řečeno - pokud máš pochybnost o tom, že tebou vyráběné zařízení by mohlo negativně ovlivňovat ostatní okolní zařízení můžeš si nechat udělat atest na EMC a na jeho základě potom vystavíš Prohlášení o shodě. Pokud tuto pochybnost nemáš, vystavíš Prohlášení o shodě.
Pokud máš pochybnost o tom, že tebou vyráběné zařízení nebude dobře pracovat v prostředí rušeném okolními zařízeními, necháš si udělat atest na EMC a na jeho základě vystavíš Prohlášení o shodě.
Mimochodem pořád nevíme o jaké zařízení se jedná. Co když chce vyrábět elektronickou házecí kostku? Máš pocit že na toto by si měl nechat vystavit atest na EMC?
Jinak ZVUK2000 má pravdu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sunshine



Založen: Dec 14, 2012
Příspěvky: 35
Bydliště: Aš

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 15:29    Předmět: Citovat

Ahoj,

dekuji za vycerpavajici odpovedi. Bohuzel ted ale nevim, komu dat za pravdu, protoze tu kazdy rika v podstate neco jineho. Very Happy

Trosku priblizim zarizeni. Je to neco podobneho USB hubu, ale nepotrebuje to zadnou komunikaci s pocitacem. Napajeny to bude ze spinaneho DC/DC menice, ktery bude koupeny externe (nemam v sobe takovou duveru, abych si zdroj/menic vyrobil sam a rucil za jeho 100% spolehlivost). Pracovni napeti, s kterym budu ja operovat, je 5VDC. Bude tam z vetsiny SMD elektronika. Cely (vcetne zdroje) to bude zavrene v krabici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 17:11    Předmět: Citovat

No Bruder,nehodlám se s tebou dohadovat,dělej a raď si to co ,uznáš za vhodné. Osobně jsem se zúčastnil vývoje a zavádění řady elektronických výrobků do výroby včetně zkušeben ( třeba i německé VdS ) a rozhodně bych nefinancoval něco,co není potřeba. Mimochodem, tvoje rozhodování se o tom,zda-li je měření a atest nutný na základě "pochybnosti" - tak to už samo o sobě je značně pochybné,ne ? Dokážu ti vyrobit třeba superrušič z relé a baterky 12V,přičemž silně pochybuji,že nějaký amatér bude mít nějaké pochybnosti.
Já opravdu nemohu za předpisy EU a normy EN a nejsem ten,kdo bude zkoumat ani dokládat ,zda jsou splněny. Chápu,že pro malé podnikatele jsou obrovskou překážkou,ale s tím cílem i byly vymyšleny - viz např.připravovaná dohoda mezi EU a USA o obchodu atd., kde bude zákaz třeba volné distribuce semen a sazenic - že se to nebude líbit třeba zahrádkařům a malým zemědělcům je jasné,ale je tito pánové nepotřebují,právě naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 17:42    Předmět: Citovat

Sunshine napsal(a):
Bohuzel ted ale nevim, komu dat za pravdu, protoze tu kazdy rika v podstate neco jineho.


Brudr má pravdu. U nás je běžné, že ti, co o tom málo ví, o to více straší. Prohlášené o shodě je Tvůj závazek, že za případné škody odpovídáš Ty, pokud to nechceš riskovat, necháš si udělat patřičnou zkoušku a pak je to na zkušebním ústavu. U zařízení do 50V to dnes nedělá nikdo, jen pochopitelně použijí certifikovaný zdroj.

A pokud je to jen komponent do většího celku, ani to nemá smysl nějak testovat, to je věc zadavatele.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: ne září 21 2014, 20:15    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
...U nás je běžné, že ti, co o tom málo ví, o to více straší. ...
A nebo naopak. Straší ti co o tom vědí dost, ale musí jednat s těmi co o tom vědí málo. A ti obvykle bazírují na maličkostech. A tak je dobré, pokud dojde na lámání chleba, když se může vytáhnout lejstro z té nejakreditovanější zkušebny že podle všech možných norem, vyhlášek a předpisů (a běda, když nějaká citovaná norma už dva dny neplatí) je to v pořádku. Protože když to lejstro nevytáhnu já, tak konkurence určitě ano. Pokud budu něco kupovat od pana Zajíce, tak něco takového chtít nebudu. Ale když budu kupovat něco do dolů a v dole bouchne metan (nebo co tam bouchá), půjde se po papírech.
Když se zavádělo slavné ISO9000, jistá německá firma prý prohlásila, že u nich to zavádět nebudou, protože pro ně to nebude mít žádný přínos, akorát by kvůli tomu museli zaměstnat další pracovníky. Ale jejich zákazníci je k tomu dokopali.
Dovolím si to shrnout pro tazatele: Budeš potřebovat ty zkoušky a lejstra, které po tobě bude chtít tvůj zákazník (případně které po něm bude chtít jeho zákazník).

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 5:36    Předmět: Citovat

Jo a na ten zdroj z china prostě rýžák vytiskne CE a případně jinou značku a to zdejší kontrole stačí . Ale jsou rozdílné zkušební-shodupíšící organizace , kde máš stejný výstup za rozdílný peníz . Nebylo zde uvedeno NIC vyčerpávajícího . Ani jeden případ od A v praxi po Z . A jelikož jsem za to placen , tak musím potvrdit tvrzení Yardy . Chtění zákazníka je to hlavní . Ježíš co Prohlášeními já prochodil , dnes se v naší branži nevyskytují (dnes Prohlášení o vlastnostech s přechodem od CPD k CPR ) , co REACH a ISO a obalový zákon , nesmyslné , pro nás , Bezpečnostní listy atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 16:47    Předmět: Citovat

Tohle všechno je ohromný byznys, který potřebuje peníze.

Samozřejmě v případě, že použiješ externí zdroj ke svému zařízení, musíš to opět posoudit jako celek. Čili u toho zdroje se musíš ujistit, že je bezpečný.

Je to úplně stejný, jako když si koupíš bezpečnou láhev s kyslíkem a druhou s vodíkem či acetylenem. Obě jsou bezpečný až do okamžiku, když je začneš míchat v nějakém podivném vlastním zařízení za přítomnosti plamene.

Mě jedno docela velký zařízení zkušebnou prošlo, navíc to monitorovalo i MŠMT, protože na to byly dotace (bohužel ne pro mě). Když jsem se ve zkušebním ústavu ptal, jak je to s posuzením jednotlivých komponentů, řekli mě jasně, že se to nedělá. Shodu posuzuje ten, co kompletuje a posuzuje to jako celek.

Moje zkouška z Managementu jakosti na VUT se pro moji neshodu s názorem pana profesora natáhla na cca hodinu. Docela slušně jsme se pohádali. Já jako živnostník a on teoretik. Nakonec jsem dostal za 1 a ukončili jsme to.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 18:11    Předmět: Citovat

S podobnými lidmi jednám v práci každý den a už mě to unavuje. Myslel jsem, že to zde bude lepší. Nebude. Existuje pořád spousta lidí, možná většina, na příslušných pozicích (a tím nemyslím v tomto daném případě, ale obecně) která neví ale domnívá se a myslí si apod. A protože neví, ale domnívá se nebo si myslí, tak neustále vyžaduje různé, mnohdy nesmyslné, papíry, potvrzení, atesty, certifikáty, prohlášení apod. Převážná většina z nich naprosto nerozlišuje rozdíl mezi atestem, certifikátem a prohlášením, takže chtějí nejlépe všechno. To ale někdy, i při dobré vůli, dostat nemohou a tak prudí a prudí.
Takže ještě jednou velmi zjednodušeně.
Existují v podstatě dvě kategorie výrobků - ty které musí mít nějaký atest a ty které žádný atest mít nemusí.
Ty které musí mít atest jsou různá vyhrazená zařízení, ochranné prostředky 3.kategorie apod.
Ty které atest mít nemusí jsou všechny ostatní.
Základním a v podstatě jediným relevantním dokumentem je Prohlášení o shodě. Prohlášení o shodě vystavuje výrobce nebo dovozce (pozor, nezaměňovat s distributorem, což dnes dělá víceméně 99% lidí). Výrobce nebo dovozce ho vystaví sám, vlastním jménem, vlastní formou na základě vlastního uvážení popř. vlastních zkoušek, na základě vlastní technické dokumentace, popisu výrobku, běžné praxe, stavu vědy a techniky apod. Žádný předpis, metodický pokyn a jiné ptákoviny na to neexistují. Musí v něm být ale všechny požadované náležitosti.
Toto platí vždy.
Pro věci které ale musí mít atest je vystavení Prohlášení o shodě podmíněno ještě právě existencí atestu který vystaví některá notifikovaná osoba (čti některá státní zkušebna).
Všechny ostatní atesty které nejsou nutné si výrobce může nebo nemusí nechat udělat a záleží na tom jestli se mu, z nějakého důvodu, vyplatí. Pokud tím nezíská nějakou komparativní výhodu, nikdo žádný zbytečný atest dělat nebude. Kdo alespoň trochu ví o jaké peníze se jedná se ani nediví.
Takže zapomeňte na různé atesty do výbušného prostředí pokud váš výrobek nebude do takového prostředí určen, na atesty EMC pokud zařízení má svou podstatou takové fyzikální vlastnosti že:
1. nemůže způsobit elektromagnetické vyzařování překračující úroveň umožňující rádiovým, telekomunikačním a ostatním zařízením provoz v souladu s daným účelem ani k takovému vyzařování přispívat a
2. budou bez přijatelného zhoršení fungovat v přítomnosti elektromagnetického rušení, jež je běžné vzhledem k účelu jejich použití.
Mimochodem jen tak pro ilustraci - myslím, že např. mikrovlnka je zařízení o kterém se můžeme domnívat že způsobuje elektromagnetické rušení. Skoro každý ji doma má. Najděte mi někdo, od té vaší, atest na EMC. Myslím, že budete rádi, pokud vůbec najdete Prohlášení o shodě. Mixéry, roboty, pračky, fény apod. - to samé.
A vy tady, zbytečně, děsíte chudáka který chce vyrábět nějaký USB hub.
Lidi, začněte používat zdravý selský rozum. Přestaňte být předposraní. Stačí, že nám to neulehčují "ti nahoře", proč si to máme ještě sami ztěžovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2577

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 18:43    Předmět: Citovat

Brudr napsal(a):
S podobnými lidmi jednám v práci každý den a už mě to unavuje. Myslel jsem, že to zde bude lepší. ....
Tady by to asi bylo lepší. Jenže šedivá je teorie a košatý strom života. Píšeš, že s podobnými lidmi jednáš každý den. Kolik se ti jich podařilo přesvědčit, že chtějí 3,14čoviny? Já jsem dospěl k názoru, že je to zbytečné, a že je jednodušší to lejstro vytvořit a budu mít od nich pokoj. Že existuje "ES Prohlášení o shodě" a "Prohlášení o zabudování" - prosím, to je zakotvené v nějaké harmonizované normě (čert vem tu Evropskou Ůnyji, škoda že se to těm islamistům nepovedlo), ale zákazníci si vymysleli třeba "Prohlášení o použití", kde jsem musel napsat že "šroubek M3x14 s půlkulatou hlavou, výkresové číslo 987654 dodaný dne 1. 4 2014 dle obchodní smlouvy číslo 1234 byl vyroben podle platné výrobní dokumentace a technologických postupů a lze ho použít jako originální náhradní díl do zařízení typového čísla...atd." a dát to podepsat našemu výkonnému řediteli. Ten aby se chudák upodepisoval.

A co se týká mikrovlnky - musí mít značku CE, to znamená, že existuje "ES Prohlášení o shodě" co by to EMC mělo taky řešit. Snad kvůli tomu, aby se s každým výrobkem nemusela ta lejstra posílat se ta značka CE zaváděla.

EDIT: Dávám sem odkaz na zajímavý článek na Psovi:
http://neviditelnypes.lidovky.cz/glosa-smernice-pokyny-narizeni-d34-/p_spolecnost.aspx?c=A140921_201537_p_spolecnost_wag

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne út září 23 2014, 7:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 5:02    Předmět: Citovat

S tebou je , brudr , prča . Napíšeš : Základním a v podstatě jediným relevantním dokumentem je Prohlášení o shodě. Prohlášení o shodě vystavuje výrobce nebo dovozce (pozor, nezaměňovat s distributorem, což dnes dělá víceméně 99% lidí). Výrobce nebo dovozce ho vystaví sám, vlastním jménem, vlastní formou na základě vlastního uvážení popř. vlastních zkoušek, na základě vlastní technické dokumentace, popisu výrobku, běžné praxe, stavu vědy a techniky apod.
Ano to hej , všechny tyto postupy jsou popsány v normách a předpokládá se na základě stavu vědy , legislativy a praxe , že jsou splněny . No a že jsou technické normy platné , o tom s tebou ani nemíním diskutovat . Vždyť to píši od začátku . Vrhni sem jedno toto prohlášení , ne o šřoubku a uvidíme .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 9:08    Předmět: Citovat

Nechápu co ti na tom není jasné. Prostě výrobce napíše prohlášení jak sám uzná za vhodné, na základě skutečností které sám uzná za vhodné. Jediné co musí dodržet jsou údaje které požaduje zákon.
Mimochodem to co jsem napsal jsou přesné citace ze zákona, takže např. ... stav vědy a techniky... není můj výmysl.
O platnosti norem se s tebou nepřu, v tom jsme za jedno.
Nevím sice k čemu ti bude nějaké prohlášení o shodě. ale budiž:
- to české je na výrobek ke kterému nemusí být žádné další atesty
- to německé je vystaveno na základě atestu od Dekry jako notifikované osoby, to je povinnost u ochranných prostředků 3.kategorie, u těchto už jde o život.



Declaration oC.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Declaration oC.jpg
 Velikost:  58.62 kB
 Staženo:  79 krát


Atest.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Atest.jpg
 Velikost:  71.47 kB
 Staženo:  45 krát


ES prohlášení o shodě.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ES prohlášení o shodě.JPG
 Velikost:  109.91 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 10:23    Předmět: Citovat

HE , he , he .
Ano výrobek odpovídá normě jest za a) no a mají certifikovaný systém řízení jakosti b) , což doma pro výrobu jen tak někdo nemá , který je zase opřen o normy a zase kontrolován . Ten překupnický papír sem nedávej . To právě není výroba !!!!!!!!!!!!!!!



erklärung.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  erklärung.JPG
 Velikost:  57.96 kB
 Staženo:  32 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 10:34    Předmět: Citovat

Nevim jak pro elektroniku, ale pred chvili jsem dodelal cerifikaci CE na stavebni vyrobky. Papir se uz nove nejmenuje prohlaseni o shode, ale prohlaseni o vlastnostech, vydava se na zaklade certifikatu "osvedceni o shode rizeni vyroby" ktery vystavuje "oznamena osoba" apod. Smile
Cele se to neridi podle ceskych zakonu, ktere jiz ani neexistuji, ale podle nejakych evropskych smernic ktere jsou nadrazene ceske legislative. Uz se nekontroluje jen vyrobek, ale lezou do vyroby, kontroluji kde co, na vsechno musi byt nejruznejsi vicemene zbytecne papiry typu zakazove listy, mezioperacni kontroly, odpovednost za znaceni vyrobku symbolem CE... vsechno podepsane od konkretnich zamestnancu atd.
Bez toho CE nedostanes.

Jestli to u elektroniky jeste neni, mate se na co tesit Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund