Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kompenzace účiníku - fyzikální principy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 18:23    Předmět: Citovat

Automatiky mají kondensátory v poměrech /např/1:2:2:4:8 Chyba je
1:2:4:8:16 /Vypadne li jeden stupenˇtak automatika "chodí " pořád dokola/
Výchozí poloha vše vypnuto, v nastaveném časovém intervalu se postupně
připínají stupně až dojde k vyrovnání.Zmenší li se jalovina pod nastavenou mez všechno odpadne a cyklus se opakuje až do vyrovnání.Nevím jak se jmenovaly naše přístroje.Vyrobil jsem na ně bustr na opravy a cejchování.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 22 2014, 19:29    Předmět: Citovat

Regulátor RQ5 umožňoval nastavit libovolnou váhu (poměr) výkonů kompenzačních baterií, tedy nejen plných 1:2:4:8:16 ale podle potřeby např. 1:1:2:4, 1:2:2 apod. Aby nedocházelo k častému přepínání sousedních stupňů muselo nastavení odpovídat hodnotě poměru výkonu nejmenší komp. baterie na prvním výstupu a převodového poměru proudového transformátoru: (C/k)+20% pro sichr. Další regulační prvek určoval posun pásma necitlivosti do induktivního kvadrantu.

Další elektronický regulátor podobného typu s 5 výstupy byl ERQ15S. Regulátory WOR4 a WOR8 jsem občas někde viděl dožívat před 20 lety.

V praxi (hlavně ve větších provozech) je obvykle nutné kombinovat centrální kompenzaci s místní popřípadě skupinovou. Neméně je důležitá i kompenzace indukčního výkonu transformátoru - záleží jestli je měření na primární nebo sekundární straně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 5:07    Předmět: Citovat

Chlapi ale o tomto vlákno není . Spíše se diskutuje dostat tuto věc do hlav učících se co nejjednodušeji a dobře . Zapojit stanici dle projektu problém není .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 10:12    Předmět: Citovat

BOBOBO: Sandal se přece ptal na automatické kompenzace.Jinak bych se neangažoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 10:28    Předmět: Citovat

Nakonec si naklapej co chceš , ale problém bývá většinou popsán na začátku a to bývá většinou první-úvodní příspěvek . I když já se v dnešní době nevyznám .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 14:45    Předmět: Citovat

Tady je něco málo názorně:


Kompenzace 1.jpg
 Komentář:
Při kompenzaci blízké cos fí=1 dochází k výměně jalového výkonu pouze mezi spotřebičem a kompenzačním zařízením.

Stáhnout
 Soubor:  Kompenzace 1.jpg
 Velikost:  32.71 kB
 Staženo:  39 krát


Kompenzace 2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kompenzace 2.jpg
 Velikost:  29.86 kB
 Staženo:  51 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2564
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: út září 23 2014, 20:27    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
Nakonec si naklapej co chceš , ale problém bývá většinou popsán na začátku a to bývá většinou první-úvodní příspěvek .
westhuserltovi bylo odpovězeno a jiný dotaz zatím neměl,tak jsem se ptal já.
Jinak všem děkuju za odpovědi Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st září 24 2014, 6:45    Předmět: Citovat

To westhustler:kompenzozat každý spotřebič by bylo nejlepší.Jalovinou by se sítˇvůbec nezatěžovala.Bohužel kondensátory se vyrábějí je v určitých velikostech a jejich velikost by musela být přesná.Proto se používají kompenzační přístroje pro určité celky.A od kompenzačky zatěžují domácí sítˇjalové proudy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 5:06    Předmět: Citovat

To achab . Vím z mé zkušenosti , že mne vždy mátla taková široká šipka u podobných obrázků un jalového výkonu . Ve skutečném praktickém provozu je tenoulinká vůči činnému výkonu . Chápu , už nyní , že je to spíše jakýsi grafický strašák . Ale začínající si myslí , že elektrárnou běží jen jalový proud a ještě k tomu vyučující jasně neřekne , že se tento jalový výkon NEZTRATÍ !!! A tento bod , si myslím já , vede k nedorozumněním . Nevyvětluje se s patřičným důrazem , že ty ztráty jsou jen na "činných" odporech .
To FERYACT . Není větší kokotiny , když máš tak v osmi metrech nad plochou plných tkalcovských stavů , zářivková tělesa s kondíkem . To , že hoří vypínače a stykače k jejich zapnutí , to mne tolik netížilo , ale postupné zkratování těchto kondů mne přivádělo k šílenství . Na jedné větvi jsi měl tak 20 světel rozfázovaných . a nyní šmudlo hledej !!!! No kokotina . Ke konci jsem je preventivně střihal .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 8:33    Předmět: Citovat

To BOBOBO ještě jedno si přečti co jsem napsal 24.09.2014
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 8:52    Předmět: Citovat

FERYACT napsal(a):
...kompenzozat každý spotřebič by bylo nejlepší...

A na to BOBOBO (správně) reagoval. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6003
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 9:34    Předmět: Citovat

Velikost činnného výkonu na obrázku by měla být samozřejmě mnohem vyšší, nákres je zaměřen hlavně na zdůraznění rozdílu mezi vykompenzovaným a nevykompenzovaným stavem.

Co se týká školy tak vyučující se většinou ptali jestli všichni výklad pochopili a byli ochotní se případným nejasnostem podrobněji věnovat. Ale pokud vím tak o to většinou nikdo neměl zájem a na nic neptal což je chyba.
BOBOBO napsal(a):
Zapojit stanici dle projektu problém není .
Setkal jsem se s případem který přímo souvisí z neznalostí jak teorie tak praxe v oboru kompenzace. Projektant jednak chybně stanovil celkovou kapacitu komp. baterie (nepřiměřeně předimenzoval, ze 7 regulačních stupňů by spínal pouze 1), při realizaci pak montéři zapojili měřící transformátor místo do odběru tak do přívodu kompenzátoru - kompenzátor reguloval sám sebe. Ačkoliv byl tento nefunkční stav i závada na první pohled evidentní, netrklo to ani ty montéry, ani technika při výchozí revizi ba ani místní elektroúdržbu.

Jinak bych řekl že nejlepší škola problematiky kompenzace je být ve funkci elektrikář / energetik a mít od překročení jaloviny závislé prémie. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 21:45    Předmět: Citovat

Achab napsal(a):
... co se týká školy tak vyučující se většinou ptali jestli všichni výklad pochopili a byli ochotní se případným nejasnostem podrobněji věnovat. Ale pokud vím tak o to většinou nikdo neměl zájem a na nic neptal...
Já mám pocit, že typický učitel je spokojený, když po výkladu nejsou otázky. Je pak mylně přesvědčený, že to všichni pochopili.
Realita je však podle mě taková, že teprve pochopení látky vede k otázkám. Ticho znamená většinou nepochopení Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33944
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 21:50    Předmět: Citovat

A aj keby nikto nepochopil, tak sa nikto nic neopyta, aby nevyzeral pred ostatnymi ako blbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá září 26 2014, 17:55    Předmět: Citovat

To masar:to že jsem napsal že by bylo nejlepší kompenzovat každý spotřebič samostatně je pravda.Ale současne jsem uvedl ža každá kapacita se nedá koupit.Dát k zařízení tři kapacity abych získal přesnou hodnotu je nereálné. Že jsou kapacity nejméně spolehlivá součástka ví každý.Kdo nechá kompenzační kapacity/dal je tam výrobce/ve výšce 8m, je to jeho problém a nemá si proč stěžovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund