Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

dobíjení 24 v baterie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: pá září 19 2014, 17:40    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
...Je to celé nesmysl . . .
Nesouhlasím. Naopak, argumentovat nemožností balancovat jednotlivé články - to je nesmyslné. Nesmyslné je také požadovat, aby obě baterie byly zcela shodné - to se může podařit snad jen na kratší dobu. Pokud napětí na baterii nesmí při nabíjení překročit určitou velikost (gelovky), je zmiňovaný balancer tím prvkem, který to zajistí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá září 19 2014, 17:52    Předmět: Citovat

ale jó, budeme li se bavit na "akademické" rovině, má balancer nějaký smysl,
ale ukaž mi jediné komerční zařízení na 24V, nebo 48V, které by to mělo !
V práci montujeme a servisujeme stovky takových zařízení ročně, dělám to 15 let a ještě jsem nikde žádný takový balancer neviděl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12535

PříspěvekZaslal: pá září 19 2014, 19:36    Předmět: Citovat

Starost o životnost akumulátorů výrobce UPS netíží. Alespoň nemusí používat jiná "kurvítka". A ohlížet se na tento fakt přece nemusíme. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá září 19 2014, 20:19    Předmět: Citovat

Zivotnost baterii v UPS je typicky 3-5 rokov. Bez ohladu na to, ci je UPS s jednou bateriou alebo s viacerymi. Balancer by pravdepodobne nic vyrazne nezlepsil, zato by predrazil UPS a skomplikoval vymenu baterii.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: pá září 19 2014, 20:48    Předmět: Citovat

Balancovat každej článek u dnešních AKU je nemožný (k odbočkám se nedá dostat bez poškození obalu).Nabíjet je 24V v sérii obě naráz jde taky,pokud jsou zatěžovaný stejně.Lepší způsob je vyrobit nabíječ dvojmo (třeba s dvousekundárovym trafem) a automatiku(např.s UC3906 nebo jen z několika OZ) dát na desku nabíječe 2x.Připojení baterek udělat trojdrátem (+/0/-) a v tomhle případě se odběr může o něco lišit,každá baterka má nabíjení samostatný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 1:38    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
ale ukaž mi jediné komerční zařízení na 24V, nebo 48V, které by to mělo !

V komerčních zařízeních se totiž šetří každá koruna a tohle není věc, která by byla "životně důležitá". Navíc je ještě bonusem to, že baterky rychleji chcípnou a výrobce má z nových další zisk.

Bohužel baterky, pokud se o ně člověk zajímá nějak hlouběji, jsou věcí dost mezi nebem a zemí. Všude na internetu najdete obecný tipy jako "skladujte nabité", ale žádný další opravdu podrobný informace.

V datasheetech člověk zrovna u baterek nenajde skoro nic. Leda tak rozměry. Ohledně životnosti se tam zmiňují leda "typical 3-5 Years" a někteří hodí křivku kapacity na počtu cyklů a vliv teploty. Ale třeba vliv nabíjecího napětí na životnost PB článků ve standby jsem nikde neviděl.

Něco mi ale říká, že je to dost důležitá hodnota. Prakticky všechny články chcípnou na rozpadenou kladnou elektrodu. A rychlost její koroze, jak jsem se z různých zdrojů dočetl, dost závisí na nabíjecím napětí. Nemám žádný přímý laboratorní srovnání, ale subjektivně mám pocit, že baterky v jedné UPS co je nabíjí jen na 13,3-13,4V vydrží mnohem dýl než jinde, kde je klasická hodnota napětí 13,7-13,8V. Blbých pár desetinek voltu že? Ale podívej se, co blbý dsetinky voltu dělaj u liionek.
No a tím se dostáváme k balanceru - pokud z jakýhokoliv důvodu se ty baterky rozhodí, tak pokud by jedna měla 13,9V a druhá 13,4V, tak tenhle rozdíl způsobí rychlejší chcípání té první. Nedejbože když se to náhodou párkrát úplně vybije a znovu nabije. To už dostane vždycky jedna z nich větší a větší kapky, až chcípnou úplně. Kdyby tam byl ten balanccer, tak by se třba po měsíci úplně srovnaly a byly na tom prakticky stejně. Moc jsem tenhle rozdíl napětí nezkoumal u baterek co mám, ale jednou jsem právě narazil na dvojici s různým napětím. Obě baterky měly kapacitu v pohodě, jen prostě byly trošku jiný.

Celkem mě láká koupit 4 stejný baterky a každou hodit na jiný napětí(teď tak z hlavy 13,3V, 13,7V, 14,0V, 14,2V) a jednou za 3 měsíce změřit kapacitu...schválně jak by to vypadalo třeba za 2 roky...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 10:17    Předmět: Citovat

Neviem, ci meranim kapacity zistis nejaky rozumny vysledok. Baterie totiz casto odchadzaju nahle - funguju, aj kapacita je dobra a zrazu sa nieco vnutri prerusi a je koniec. Niektore baterie tiez odchadzaju tak, ze sa nafuknu - bud jeden clanok, alebo aj vsetky - to podla mna zavisi hlavne od kvality samotnej baterie (ak sa nabijaju rovnakym napatim).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 10:52    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
ze sa nafuknu - bud jeden clanok, alebo aj vsetky - to podla mna zavisi hlavne od kvality samotnej baterie (ak sa nabijaju rovnakym napatim).

a hlavně podle teploty okolí, ve které se provozují . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 11:03    Předmět: Citovat

Opravoval som dost UPS rovnakeho typu kupenych naraz - najprv odchadzali takmer vylucne baterie VISION (casto bol obal prasknuty, niektore aj totalne rozsypane). Teraz (po 6 rokoch) uz odchadzaju CSB (uplne rozsypana nebola tusim ziadna), kedze VISIONy su uz asi takmer vsetky vymenene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12088
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 11:21    Předmět: Citovat

docela vydrží "Panasonic", pak "CTM" a ještě ujdou "YUASA" a "KOBE" . . .
výrobců jsou desítky.
fakt hodně záleží na teplotě ve které jsou provozovány . . .
pokud jsou v uzavřené bedýnce, je jejich životnost kratší, než ve větrané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34006
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 11:30    Předmět: Citovat

Baterie som vymienal najprv za CSB, potom som nasiel Panasonic, tak davam teraz tie. Su to male 650VA UPS, ktore sa valaju niekde na zemi.

Dve YUASy som dal do SmartUPS 1000 a po dvoch rokoch ich ukazala ako vadne. Mam ich teraz odlozene - vyzeraju OK, tak ich otestujem, mozno pomoze pomale vybitie a nabitie. Je pravda, ze v tychto vacsich sinusovych UPS sa baterie zohrievaju viac ako v tych malych. Najlepsie je prevadzkovat ich v klimatizovanej serverovni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 11:51    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Je pravda, ze v tychto vacsich sinusovych UPS sa baterie zohrievaju viac ako v tych malych.

To vůbec nemusí být pravda a může to být právě naopak - online UPS mají vždycky ventilátor a tak ikdyž topí víc než nějakej malej šmejd, tak vnitřní teplota a taplota baterek může být mnohem menší. Mám tu dvě online UPS (emerson a nějaká stará victron myslím) a obě táhnou vstupní vzduch okolo baterek a ty mají skoro teplotu okolního vzduchu.

Naopak všechny ostatní UPSky od malých po rackový APC ventilátor buď nemají, nebo jede jen v provozu na baterky a vevnitř mají krásně teploučko a baterky dostávají kapky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomasX



Založen: Aug 12, 2005
Příspěvky: 639

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 14:36    Předmět: Citovat

czatlantis napsal(a):
... jak jsem se z různých zdrojů dočetl, dost závisí na nabíjecím napětí. Nemám žádný přímý laboratorní srovnání, ale subjektivně mám pocit, že baterky v jedné UPS co je nabíjí jen na 13,3-13,4V vydrží mnohem dýl než jinde, kde je klasická hodnota napětí 13,7-13,8V. Blbých pár desetinek voltu že? Ale podívej se, co blbý dsetinky voltu dělaj u liionek...

A teď si představ, že jsem reklamoval zdroj jedno zařízení, který dobíjel 29,2 V. Servisní středisko výrobce ho vrátilo s tím, že nabíjecí napětí 29,2V je správné. Shocked Takže nějaké nápisy na bateriích 13,5 - 13,8V, pri trvalým dobíjení, jsou pro některé výrobce nabíječek k ničemu. Rolling Eyes

_________________
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepaj



Založen: Apr 05, 2005
Příspěvky: 111

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 19:06    Předmět: Citovat

díky za množství názoru - připojen zdroj nastaveno 27,6V a uvidí se časem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so září 20 2014, 22:07    Předmět: Citovat

TomasX: a to bylo stálý udržovací napětí?
Už jsem totiž cosi četl o logice nabíjení stylem že se nabíjí na plný napětí (14,5V/čl jako v cyklickým režimu) a pak po několika hodinách se napětí teprve sníží na udržovací. Díky tomuhle se baterka nabije na 100% rychleji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund