Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký krystal je v hodinách s přijímačem DCF
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 17:09    Předmět: Jaký krystal je v hodinách s přijímačem DCF Citovat

Mám tu rozebrané nástěnné hodiny s přijímačem DCF.
Je tam nějaké označení WT-8000V.
Je tam deska se 2 čipy, u každého je krystal.
Hodiny nejdou, na jednom měřicím bodu se dají najít impulsy, takže první čip asi bude OK.
Když měřím napětí na krystalu 2. čipu, někdy se hodiny rozběhnou. Mám podezření, že je krystal K.O.
Zkoušel jsem tam jiný, 3 frekvence, ale se žádným to nejde, když tam dám čítač, neukazuje nic.

Nedaří se mi najít nějaké podklady, nevíte někdo pro jakou frekvenci je tam krystal?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 17:58    Předmět: Citovat

monterjirka napsal(a):
Zkoušel jsem tam jiný, 3 frekvence, ale se žádným to nejde, když tam dám čítač, neukazuje nic

jaké frekvence jsi zkoušel ?
jakého provedení ten původní krystal je ? dej sem fotku . . .
je na něm něco napsáno ?

jenom úvaha, kdyby bylo vadné DCF, hodiny půjdou, ale blbě . . .
takže je vadný přímo hodinkový "stroj", tam by mohl být třeba 32768 Hz . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 18:00    Předmět: Citovat

Dej sem fotku desky a označení z těch IO.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 18:03    Předmět: Citovat

Většinou tam bývá kolem 77,5KHz, soudě podle modulů, co mi prošly rukama. Na některých krystalech to bylo i napsaný.. 32,768Khz jsou pro hodiny co běhají v době mezi synchronizačním časem, nebo mimo signál - to v případě, že je modul společně s hodinama..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 18:46    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
monterjirka napsal(a):
Zkoušel jsem tam jiný, 3 frekvence, ale se žádným to nejde, když tam dám čítač, neukazuje nic

jaké frekvence jsi zkoušel ?
jakého provedení ten původní krystal je ? dej sem fotku . . .
je na něm něco napsáno ?

jenom úvaha, kdyby bylo vadné DCF, hodiny půjdou, ale blbě . . .
takže je vadný přímo hodinkový "stroj", tam by mohl být třeba 32768 Hz . . .

Protože na propojce mezi 1. a 2. čipem je měřicí bod a tam jsou vteřinové impulsy, předpokládám, že přijímací část je v pořádku, tam bych čekal, že by mohl být krystal 77,5kHz
Na druhém čipu je připojena cívka "krokového motorku". U toho čipu je krystal v miniaturním válcovém provedení, ani lupou jsem tam nenašel žádný popis.
Zkoušel jsem 32kHz (z digitálek s poškozeným displejem, určitě funkční), 4MHz a 6,4MHz v provedení "na pohled stejném".
Nechce kmitat. Na krystalu je kolem 0,5V a 1V, při opakovaném měření na původním krystalu se někdy objeví na 2. vývodu napětí kolem 0,75V a pak po chvíli začne vteřinovka krokovat. Žádné kondenzátory u krystalu nejsou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 20:02    Předmět: Citovat

Hele, to spravuješ mechanickýho budíka s automatickou synchronizací na DCF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 21:01    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 21:48    Předmět: Citovat

Je tedy otázka, jestli ten krystal nemá kmitat jen v době mezi synchronizací. Ta probíhá jen v určitý čas (0:00, 12:00, 12:12, tuším 16:16..., jestli si dobře vzpomínám aspoň na některé časové údaje) kdo ještě k takovým hodinám najdete návod, je to v něm.
Uvítal bych uvedení těch časů i zde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne září 28 2014, 23:31    Předmět: Citovat

1. Motor nakrokuje vteřinovku na "celou".
2. druhý motor krokuje tak dlouho, až jsou obě zbývající ručky na 12
3. strojek čeká na signál a po přijetí dat se rozeběhne vteřinovka a ručky se nastaví na aktuální čas, kdy motorek dostane přesný počet kroků ( což je docela mazec).
výchozí poloha ručiček se snímá optickou závorou, která hlídá "loukotě" třech ozubených kol. Proto jsou ty loukotě nesymetricky rozmístěny. Nevom, jak je živena ta LED. Jestli samoindukčnomi impulsy z motorků, nebo přímo z baterie. Podle mě hodinkový krystal kmitá stale, přijímačový jen po vložení baterie a možná po nastavení 00:00:00 na čiferníku.
Jinak u mýho jednoho budíku byl vteřinový krok synchronizován nepřetržitě po celou dobu. (U digitálního budíku z DCF byla vytažena a vložena baterie a po naskočení času vteřinovka druhýho budíku s analogovým strojkem řízeným DCF přesně skákala v rytmu změny čísel u digitálnoho. Analogový bežel od doby vložení nové baterie)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 29 2014, 6:58    Předmět: Citovat

Nevím, jak budík, ale kuchyňské hodiny se po vložení baterie rozeběhnou 16x rychleji, pak se v nějaké poloze na 55. sekundě zastaví, počkají na jednoznačně dekódovaný časový údaj a pak se opět rozeběhnou rychleji, nebo pomalu krokují 8x nebo 16x pomaleji, až se v celou minutu sejde vteřinovka se souhlasným časovým údajem. A pak už jdou normálně a jen asi 10x za den kontrolují přesný čas.

Když dochází baterka, kmitá krystal s menším rozkmitem, tedy také nepatrně rychleji, což nevadí, dokud chyba nepřekročí v poledne nebo o půlnoci asi 3 s (tak dlouho logika je ochotná čekat na přesný časový údaj, jen jednou jsem zaznamenal, že se vteřinovka na asi 2s zastavila). Jinak se hledání zase rozeběhne a hodiny tak střídavě vrčí a zastavují, případně si střihnou sem tam krok o sekundu, než zase najdou souhlas mezi informací z DCF a ukazovaným časem.
Proto jsou kuchyňské, ta hodina vrčení během synchronizace je v ložnici poněkud nepříjemně dlouhá. I když totiž zrovna hodiny jdou přesně, přijde změna letní/zimní čas a hrčí to znovu...
Tyhle hodiny jsem koupil před 18 roky za 12,99 DM u Lídla a jdou spolehlivě dosud, jen jsem od nich někam založil seznam časů, kdy synchronizují. Nějaký systém v tom určitě bude.
Ale mají jen jeden motor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po září 29 2014, 16:40    Předmět: Citovat

Já mám jak nástěnný hodiny dvoumotorkový, tak i ten budíček. U toho budíčku se po "odjištění" buzení zastaví vteřinovka a "běží" jen minutová ručka, která poskočí jednou za 10 vteřin. Po zaklapnutí buzení se vteřinovka rychleji rozeběhne na aktuální pozici dle DCF a dál normálně "skáče". Je to dost úlet, že od toho motorku nemá žádnou odezvu a musí si pamatovat minulou pozici a dopočítat chybějící kroky do současné pozice..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wolf70



Založen: Feb 24, 2012
Příspěvky: 147

PříspěvekZaslal: po září 29 2014, 17:00    Předmět: Citovat

RE :http://cs.wikipedia.org/wiki/DCF77
Kódování časové informace je prováděno pulzně šířkovou modulací, poklesem amplitudy nosné na 25 % na začátku každé sekundy. Klíčování je synchronizováno fázovou synchronizací s nosnou a odpovídá na 10 μs přesně úřední časové stupnici fyzikálně technického ústavu v Braunschweigu (PTB - Physikalisch-Technischen Bundesanstalt). Volací značka vysílače je přenášena třikrát v hodině a to v 19, 39 a 59 minutě každé hodiny tónovou modulací nosné 250 Hz, a to morseovkou bez přerušení vysílání časových značek.

Přenáší se čas a datum platný pro následující minutu, tak aby na začátku následující minuty již byla kompletní časová informace. Během jedné minuty se tedy přenese kompletní informace. Všechny hodnoty čísel jsou v kódu BCD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 29 2014, 17:54    Předmět: Citovat

Ale to my víme, jenže to pořád nic neříká o tom, jak je řešený ten konkrétní přijímač, na který byl dotaz. Takže pořád nemáme z čeho usoudit na kmitočet použitého krystalu a stále se k tomu potřebujeme dobabrat.
A už vůbec to nic neříká o tom, jak si konkrétní zapojení poradí se synchronizací polohy ruček mechanických hodin s přijatým časovým údajem, to ale vlastně ani nebylo podstatou dotazu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po září 29 2014, 19:34    Předmět: Citovat

Hill: Já jeden strojek pitval. Při bouřce stratil schopnost přijmu. Strojek měl jednomotorkový pohon. Když se jinak koupí jakýkoliv takový nový strojek, je v něm zastrčený špendlík. Ručky se naskládají všechny na 12 a špendlík se vyjme. Po vložení baterií jsou všechny ručky přetočeny zase na 12 a čeká se na signál. Kristal přijímače byl 77.5K, krystal hodin 32.768K..
Strojek má jednu výchozí polohu a občas si ji pohlídá. O půlnoci se někdy zastaví a čeká na signál a pak se rozeběhne a nastaví se znovu.. To dělá, když už baterie říká ahoj..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po září 29 2014, 20:16    Předmět: Citovat

Právě, že poledne a půlnoc jsou jen dvě z výchozích poloh, vím, že v návodu k hodinám byl seznam asi 10 časů, v nichž se porovnává synchro, a každý druhý byl mimo celou hodinu, například 14:14'00, 17:17'00 atd. Zajímá mě ten vztah, proč zrovna tyto časy, jestli mezi nimi je nějaký pevný interval.
Nenapadlo mě se o to zajímat, dokud jsem ten seznam měl, a teď už ho asi nenajdu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund