Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ODLAĎOVAČ - jak funguje ?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kapetr



Založen: Dec 01, 2012
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 22:15    Předmět: ODLAĎOVAČ - jak funguje ? Citovat

Zdravím a prosím o radu.

Koukl jsem se do dolaďovače TV-UHF od TEROZu a od antena.cz

Konstrukce je je stejná - viz obrázek. Jen u TEROZu je C2 laditelný, u antena.cz je odlaďovač pevně naladěn přihýbáním cívky (konkrétně na K45) - a o něm uvádím údaje:

L1 - 2 celé závity Ø cca 4 mm, délka cívky cca 3mm, ale laděním roztažena (hustší závity (vyšší indukčnost) == nižší frekvence))

Výpočtem L = cca 20-30 nH (pokud jsem to špatně nespočítal Smile

C1 = 0.9 (že by necelý 1 pF ?)
C2 = 2.2 (asi tedy pF)

Rád bych pochopil, jak odlaďovač funguje.

Prvotně jsem (naivně a sebeuspokojivě) myslel, že fukce C1 je toliko oddělovací (kvůli průchodu DC napájení) a ladí se ten paralelní rezonanční obvod L1-C2, který má příslušnou frekvenci propustit/zkratovat (a tím odladit).

Jenže pak jsem se "doučil", že paralelní rez. obv. má v rezonanci naopak maximální odpor a navíc se používá i pro efekt rezonančního zesílení.

Takže že by to bylo naopak - že by primární funkce byla sériovým rez. obvodem C1-L1 (min. odpor v rezonanci) a C2 sloužil "jen" ke snížení induktance L1 ? To by ovšem myslím bylo možné jen pokud by potencionální rezonance L1-C2 byla úplně mimo uvažované pásmo (aby to nedělalo neplechu). To však pro uvedené hodnoty L1 a C2 není pravda (to spíš C1 je pro L1 mimo).

Takže jsem dospěl k poznání, že s úrovní mých znalostí evidentně nejsem schopen sám pochopit funkci triviálního obvodu z pouhých 3 pasivních součástek !!!

A jelikož mi to nedá spát, prosím o vysvětlení někoho pokročilejšího Smile

Dík.



odladovac.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  odladovac.jpg
 Velikost:  11.44 kB
 Staženo:  137 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 22:46    Předmět: Citovat

Musíme přesně vědět, jaké jsou hodnoty C1 a C2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 23:02    Předmět: Citovat

a ještě vyfoť tu krabičku, jak to uvnitř vypadá . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 7:57    Předmět: Citovat

Tak jsem tu cívku v odlaďovači od antény.cz změřil a ukázalo mi to hodnotu asi 3 mikro H. Jinak ty cívečky používají stejný ve všech odlaďovačích. Pár jsem jich měl otevřenejch ,když jsem si je potřeboval přeladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 8:07    Předmět: Citovat

scorpions-cz napsal(a):
Tak jsem tu cívku v odlaďovači od antény.cz změřil a ukázalo mi to hodnotu asi 3 mikro H

to jsi blbě měřil !!!
hádám, že bude mít asi 0,2µH, ale nejspíš 20 nanoHenry . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 8:22    Předmět: Citovat

No jasně že máš pravdu Embarassed jsem po ránu nerozjetej a měřil jsem to a neuvedomil jsem si indukčnost kabelů. Při přímém měření to je opravdu 0,3 mikro. pravda takhle malý indukčnosti se blbě měří.
I když výpočtem to opravdu sedí na těch 20nH
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 8:45    Předmět: Citovat

Je zřejmé, že při frekvenci paralelní rezonance L1,C2 má ten paralelní obvod (ideálně) nekonečnou impedanci a na impedanci toho C1 v sérii ani nezáleží. Pro jiné hodnoty kmitočtu se dá (podle Théveninovy věty) na ten obvod pohlížet jako na sériové spojení indukčnosti L1 a kapacity (C1+C2). Z těchto hodnot vyjde velikost frekvence při sériové rezonanci, kdy je impedance toho obvodu (ideálně) nulová. A protože (C1+C2) je vždy větší hodnota než C1, tak sériová rezonance nastává pri nižší frekvenci než paralelní.

Edit: ještě ilustrace ze simulátoru:



CLC.png
 Komentář:
dB na 1 ohm

Stáhnout
 Soubor:  CLC.png
 Velikost:  59.14 kB
 Staženo:  140 krát



Naposledy upravil Bernard dne st září 03 2014, 10:08, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 9:59    Předmět: Citovat

Teď se mi to nechce hledat, ale bylo to kdysi krásně popsané v modré řadě AR, L1 a C2 rezonuje na frekvenci, kterou chceme odladit a podle kapacity C1 se mění útlum a šířka pásma...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 18:47    Předmět: Citovat

Tak jsem čekal, jak se to rozjede - správně mají být tyto obvody dva a oddělené vazebním vedením z koaxu λ/4 (? - teď mám normálně okno...).

Jenže praxe ukázala, že stačí jeden, vedení může být i λ/8, dva naladěné na stejnou frekvenci jsou už příliš úzké na to, aby rovnoměrně potlačily celou šířku pásma kanálu, t.j. musí se ladit na mírně odlišné kmitočty na polyskopu či zatlumit odporem atd. atd.

Ten seriovej kondík, jednoduše řečeno, transformuje ten paralelní LC člen tak, aby se choval jako notch filter, t.j. zádrž. Ani mě už víc teorie nezajímalo, jen to, že to funguje.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1867
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 6:32    Předmět: Citovat

Dva obvody se používají např při odladění 463MHz kde je třeba aby to bylo úzký a neodlaďovalo to K21.
Já ve svých odlaďovačích používám taky koax,ale co se mi dostaly do rukou nějaký slovenský, tak tam byl použitej od vstupu k výstupu drátek stejnej ,jako ten, kterým byly udělaný ty cívečky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2407

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 7:03    Předmět: Citovat

Možná je tam C1 aby se nezkratovalo případné napájení. (kromě jiného).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kapetr



Založen: Dec 01, 2012
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 8:20    Předmět: Citovat

Zdravím a děkuji všem za zájem.
Žádané foto přikládám.

Poznámky:

monterjirka: no nevím. Dle mé původní úvahy i dalších komentářů by paralelní rez. obvod mohl fungovat spíše jako propusť, nikoli zádrž.

ZdenekHQ a scorpions-cz: koaxík tam je, jenže já myslel, že je tam jen kvůli tomu, aby nedocházelo k nějakým vazbám při překlenutí vzdálenosti (u TEROZu tam nic takového není. Jen C1, L1, C2). Funkčnost obvodu tedy zůstává mimo mé chápání.

Bernard: tak to jde žel také mimo mě. Jak může být serio-paralelní zapojení ekvivalentní čistě sériovému z týž součástek nechápu. Poslední větu už vůbec ne. A ta (čárkovaná?) křivka v tom diagramu ukazuje co ? Kolikrát je signál utlumen (částečným propuštěním na zem) oproti stavu, kdyby tam filtr nebyl ? Tedy kolem 15dB pro jiné frekvence a 115 dB pro tu naladěnou? V našem odlaďovači by tedy na Vašem obrázku u C1 byla čárka směrem doprava - k TV. Chápu to správně ?


Nicméně zdá se (pochopil jsem to tak alespoň z většiny reakcí i dle mého předpokladu), že filtr má fungovat jako sériový rez. obvod, který zkratuje příslušnou frekvenci.

Proti tomu však myslím zásadně hovoří jedna věc:
Tento obvod tvoří 1 větev z K45+REST slučovače. Pokud by ta větev REST zkratovala na zem K45, tak by tak činila i pro signál přicházející z 2. větve s propustí K45, neboť vstupy nejsou nijak jinak odděleny (např. hybr. obvodem). Ledaže je oddělení vstupů vyřešeno jinak - např. mně neznámou f-cí toho zmiňovaného kousku koax. vedení.

Také podle mě pak nemá logiku tam vůbec dávat C2. Proč tam není jen v sérii C1 a L1 ? (U TEROZu je to jiné, ten je "uživatelsky" laditelný kapac. trimrem - proto jsem myslel, že slouží funkčně jen ke změně L1. Ale u toho napevno laděného ? K čemu C2 ?)

Ještě jednou děkuji, ale zatím z toho stále moudřejší nejsem.



DSC01905.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01905.JPG
 Velikost:  76.38 kB
 Staženo:  118 krát


DSC01907.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01907.JPG
 Velikost:  67.23 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 11:24    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že ten "vazební" C má na UHF doporučenou kapacitu kolem 1p, někdy i menší, přičemž "ladící" C může mít klidně desetinásobek, asi to bude fungovat jinak.

Dneska se schválně zeptám otce coby anténáře a absolventa té správné fakulty VUT, kterej mě to kdysi učil, jak to vlastně je s tou teorií... Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 12:13    Předmět: Citovat

Podle mne by to mělo logiku,kdyby ta cívka byla indukčně navázána na jinou civku. V té krabičce jsou sice dvě cívky,ale jso dost od sebe,tak nevím jestli by ta vazba stačila.
Jsem na mobilu,tak to nevidím moc jasně.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 12:25    Předmět: Citovat

Odlaďovač je to vpravo nahoře.

Ty dvě cívky vlevo "daleko od sebe" jsou kanálová propust - moc jsem to neprohlížel, ale asi je to OK - mají být vinutý vůči sobě v opačným smyslu, aby to šlo dobře naladit.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund