Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Váš názor na PC sestavu CZC
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 8:41    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
Předpokládám, že tazatel ví, že k využítí víc jak 4GB paměti bude potřebovat 64bit systém. A že je někdy problém sehnat ovladače na starší periferie.


I s 32 bitovým systémem využiju celou paměť. Stačí tam udělat RAM disk.
Nejlepší a nejméně problemovější na to byl ve Windows 7 a 8.0
Gavoteramdisk. Stačilo zapsat přibalenou informaci do registrů, kliknutím na soubor, restartovat PC a pak nastavit kompatibilitu z XP a spustit nastavit ram disk. Měl jsem to s 8GB a v pohodě. Na Ramdisku jsem měl nastaven odkládací soubor, kdyby nestačila paměť a taky jsem tam měl
nastaveno úložiště pro prohlížeč. Dále vyrovnávací paměť pro Nero Burning


Naposledy upravil Mira_A dne st září 03 2014, 9:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 9:03    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):

procesor od Intelu např. http://www.tsbohemia.cz/intel-pentium-g3258_d193699.html


Tak to by si pomohl takovým procákem. Laughing Na ten výkon docela žravá mrcha. A výkonově to bude na úrovni toho 10W integrovaného procáku.
Laughing

Ten druhý procák i3 to ano pro výkonnější sestavy.
Je jen dvoujádrový, ale má dva theadery na jádro, což skoro zdvojnásobuje výkonnost. Cenově je to ale jinde.

Pokud nemá elektrárnu a platí si odběr sám a zajímá ho kolik ušetří ročně na elektřině je zajímavou volbou J1900. So-dimm paměti jsou po zdražení levnější. Další významnou možností jak už tu někdo nakousl je použít bezventilátorový zdroj ať již jako přídavnou desku nebo rovnou desku, která má vyveden jen konektor pro notebookové napájení. Zdroje z nefunkčních notebooků nejsou nijak drahé a určitě by se dal opatřit jako bazarový. Za bezventilátorový zdroj k sestavě co nabízíš ty by se nedoplatil.

Mám spočítáno, že při 30W ušetříš ročně minimálně 500Kč na energiích, když ti pojede PC 4hod. denně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 18:51    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
p32 napsal(a):

procesor od Intelu např. http://www.tsbohemia.cz/intel-pentium-g3258_d193699.html


Tak to by si pomohl takovým procákem. Laughing Na ten výkon docela žravá mrcha. A výkonově to bude na úrovni toho 10W integrovaného procáku.
Laughing

Ten druhý procák i3 to ano pro výkonnější sestavy.
Je jen dvoujádrový, ale má dva theadery na jádro, což skoro zdvojnásobuje výkonnost. Cenově je to ale jinde.

Když píšu např., tak to znamená na příklad a ne, že to musí být tento nebo ten. Konkrétní CPU si už každý stejně vybere podle svého gusta a spotřeba mu asi bude ukradená - na tu se hrálo, když byly ceny trochu vyšší než dnes. Nikdo ho nenutí si dávat k PC přípojku s elektroměrem, jestli jsi to pochopil. No a diskutovat o využití více jak 4 GB paměti pod 32bitovým OS je dost divné. Není lepší tam dát rovnou 16 GB a použít 64 bitový OS ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 19:40    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):

I s 32 bitovým systémem využiju celou paměť.

Ty možná ano, ale programy, které jí potřebují hodně ne, protože budou mít pořád jen ty necelé 4GB. Navíc nejde tak úplně beztrestně vypnout swapování, to jde až od těch 6GB. Že swapování brzdí, to ví snad každý.
Tazatel se ptá na sestavu, která měla nainstalované W8. Pokud se mu tady radí aby si postavit něco sám, pak by to omezení 32bitového systému měl znát. A kdyby jí chtěl využít alespoň jak tu jdou rady, potřebuje znalosti, které nejpíš asi nemá. Soudím podle toho, že chce poradit, jakou sestavu si má pořídit. Ale třeba se pletu a umí a zná. Wink Jde o to, že si musí koupit nějaký operační systém. A při koupi 32bitového by mohl být ve finále překvapený, že má sice hodně GB paměti RAM, ale použitelné jen s velkým omezením. Pokud ovšem bude "nakupovat" v temných zákoutích internetu, pak je to téměř jedno. Jen bude muset podstoupit novou instalaci.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
yesper26



Založen: May 19, 2012
Příspěvky: 1051
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 20:31    Předmět: Citovat

Siel by som racej do intelu>

CPU> i5 haswell
MB> Daka od Asus
GPU> NVIDIA daka GTX
RAM> 8GB aspon 1800MHz

Vyhoda> Ovela veci vypoct, vykon CPU, menej pecie, nezere jak krava a ma este dost velku OC rezervu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 20:53    Předmět: Citovat

P32 jaký si nainstaluje systém je celkem jedno.
U 64bit systému to bude zabírat víc místa na disku a podpora 32 bit aplikací je mizerná. Většina aplikací nebude spustitelná.
Když bude chtít používat i staré 32bit aplikace tak si nainstaluje 32 bit verzi a zbytek paměti může využít přes virtuální ramdisk.

Hafca ty jsi taky chytrolín. Swap brzdí proto, že swapuješ na disk, ale když to budeš dělat do rychlé paměti? Je to uplně to samé jak kdyby jsi do té paměti zapisoval přímo. Žádnou rychlost neztrácíš. Zapisuje se to snad přes řadič stejné RAM. Nemáš přídavný Ramdisk přes port.

Jak nevyužiju pro programy? Co si nastavím jako swap využívám pro systém a programy. Ostatek můžu využít třeba na odkládání stále stahovaných souborů z internetu a tak šetřit disk.

Dokonce bych chtěl přesunout i uživatele a programové data,
ale to je dost složité. Takže budu muset vykoumat ještě jak.
Jestli to bude vůbec možné, ale pak by se na disk nic nezapisovalo.
Problém je, že po vypnutí všechna data z RamDisku zmizí.
A zapíná se až v nějaké fázi náběhu systému, kdy by se ta data musela překopírovat z image do RAM a pomocí mklink by se vytvořil trvalý odkaz.

U 32bit využívám celých 8GB beze zbytku. Zapnutím UAC získávám přístup i k paměti na kterou Windows normálně nevidí.
Takže 3GB RAM využitelná a 5GB RamDisk.
Z těch 5GB mu dám 3GB na swap, takže jako bych plně využíval 6GB pro programy a systém. Zbytek mám nastaven pro Internet vypalování a Temp.

Šetřením disku se taky zvedne dost rychlost sytému, protože ho část bude přímo v rychlé RAM. A kdo ví jaký je to rozdíl mít SSD a normální disk to zajisté chápe, protože RAM je ještě daleko rychlejší jak SSD.
Samozřejmě kdyby neměly disky SSD omezenou životnost zápisů řešil bych to SSD diskem. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 21:18    Předmět: Citovat

Zatím nevím o ničem 32bit, co by mi nešlo na 64bit. Napiš, co ti na 64bit nejde, ale doopravdy, ne jen info z agentury JPP. Laughing A stím swapováním je to trochu jinak. Musíš si umět všechno to o čem píšeš udělat a tím se dostávám k tomu, co už jsem psal. Je otázka, jestli se s tím bude chtít zabývat a jestli to bude umět.
A jestli máš pocit, že klohnění všelikých oklik jen abych nemusel mít 64bit je něco extra, tak já to nesdílím. Zvlášť ve chvíli, kdy bych se měl rozhodovat, jaký systém si koupím i s výhledem do budoucna.
Ale chápu tě, máš 32bit, kupovat 64bit systém se ti nechce, nakonec je dost peněz a tak to řešíš jak to jde. Wink
Víc asi nemá cenu se o tom bavit. Otázka byla úplně jiná, než kam se to zvrhlo.
A souhlasím s yesper26, že Intel je lepší.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.


Naposledy upravil hafca dne st září 03 2014, 21:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 21:19    Předmět: Citovat

yesper26 napsal(a):
Siel by som racej do intelu>

CPU> i5 haswell
MB> Daka od Asus
GPU> NVIDIA daka GTX
RAM> 8GB aspon 1800MHz

Vyhoda> Ovela veci vypoct, vykon CPU, menej pecie, nezere jak krava a ma este dost velku OC rezervu.


Jasně, ale za cenu jen procesoru i5 si pořídím komplet desku osazenou procesorem a pamětí. A pak se budu dívat na nevyužitý výkon procesoru.
Největší brzdou dnešních PC není procesor. Já mám čtyřjádro 4x2,5GHz 45W a využití mám ve většině někde k 10%-50%. Když pustím film v plné kompresi, tak 30%.
Brzdou dnešních PC je jednoznačně Disk s přístupovou dobou 10ms a víc.
A SSD po dlouhodobém používání taky značně zpomalí a pokud není správně vše nastaveno, tak začne rapidně ubývat jeho kapacity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 21:27    Předmět: Citovat

Co jsem zatím zaregistroval "problémy" po přechodu ze 32b na 64b Widle, tak jde skoro vždycky o hůř dostupný ovladače, ne o aplikace - ty se na 64b systému spustí v emulovaný 32b verzi a je to. Výjimkou jsou některý součásti, patřící původně přímo do 32b systému - například na W7 32b mi šel spustit Hyperterminál okopčenej z W-XP 32b, jenže na 64b W7 už mi nefunguje a jeho verzi ze 64b "ixpéček" nemám. Jinak jsem jenom musel sáhodlouze a po nejrůznějších mirrorech hledat ovladače pro svoje starší periferie, původně bezchybně fungující na 32b XP - ale pokud je k dispozici aspoň verze driveru pro Vistu 64b, pak chodí i na W7 64b. Za mne má 64b systém plus v rozhodně rychlejší práci ve srovnání se 32b verzí - ano, v největší míře to způsobuje právě schopnost systému přímo alokovat podstatně větší velikost RAM, ale na ten důvod se při práci s aplikací neptám - jen si užívám ten fofr...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 21:47    Předmět: Citovat

O těch ovladačích jsem to psal hned v prvním příspěvku. Ale dost mi pomohl DriverPack Solution DRPS 2014_5. Je to abych tak řekl, kompletní balík se vším možným na všechno možné. Jen je to trošku dlouhé na stažení, má asi 7GB a nejrychleji to jede přes Torrent, kam to autoři dávají.
Jestli ovšem v téhle době nevadí, že je to z Ruska. Very Happy

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 6:38    Předmět: Citovat

Pokud bych chtěl používat RAMdisk, tak zásadně v 64bit. systému, který je na to už dělaný, ale 8 GB paměti v 64bit. OS = 4 GB ve 32bit. OS, takže rovnou 16 GB a více.
O pomalém harddisku v dnešní době může psát jen ten, co ho má opravdu pomalý. Podle mě každému musí stačit SATA2, 4 GB RAM a vyladěný OS. Deska a harddisk se SATA3 snad ani pomalé být nemůže. No, ve 32 bitovém OS má RAMdisk opodstatnění snad jen s SSD, aby se na něj vůbec nezapisovalo.
A je pravda, že pokud se někdo ptá na sestavu, tak asi nebude umět a ani chápat nastavování RAMdisku v OS a podobné specialitky. Chci tím jen upozornit, že pokud někomu vyhovují dveře otvírané vlevo, tak i dveře otvírané vpravo jsou naprosto normální.
Takže pokud chce někdo rychlou práci, tak 64bit. OS, 16 GB paměti, SSD jak C:, SATA 3 HDD jako D:, vyladěný OS a neřešit ovládače (ty už musí mít) a pak spouštět více programů zaráz, ale to už jsme pomalu u servrové kombinace, ale autor chtěl jen novější normální počítač. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 8:11    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
Zatím nevím o ničem 32bit, co by mi nešlo na 64bit. Napiš, co ti na 64bit nejde, ale doopravdy, ne jen info z agentury JPP.


Tak v 64bit W8.1Pro nejde např. GavoteRamDisk (jednoduchý pro uživatele protože jak ho tam vytovřím je trvalý nic netřeba dotvářet na rozdíl od ost.)
StrongDisk asi stěžejní program, který potřebuji nejvíce. Už se nevyvíjí.
(mám vypálené na DVD image a rád bych se k nim dostával)
dále mi nešel nainstalovat ani Office 2000, který mi plně stačí pro mou práci
Nero 6.6 by dopadlo stejně.

Tyto výše uvedené programy jsem plně v pohodě měl nainstalované spuštěné ve W8.0Pro 32bit

hafca napsal(a):

Musíš si umět všechno to o čem píšeš udělat a tím se dostávám k tomu, co už jsem psal. Je otázka, jestli se s tím bude chtít zabývat a jestli to bude umět.


Myslím, že GavoteRamDisk_1.0.4096.4 je velmi vhodná aplikace její nasazení v systému mi trvá dvě minuty a disk je permanentní (trvalý i po restartu). Stačí spustit reg soubor a exe soubor, kde si nastavím velikost-typ-jednotku. Nastavení stránkovacího souboru jeho velikosti a umístění je taky triviální věc. To můžu naučit i cvičenou opici. Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 8:30    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):

O pomalém harddisku v dnešní době může psát jen ten, co ho má opravdu pomalý.


Pokud nemáš SSD nebo případně WD VelociRaptor případně SAS, tak máš HDD pomalý. Je problém, že většina uživatelů o tom ani neví. Velmi by se divili o kolik se jim zrychlí PC.
Rozdíly ve výkonosti PC jsou značné.

U SSD je problém velikost, vyšší cena (ta by se dala skousnout) a počet možných zápisů. Proto se dají použít třeba o něco pomalejší SAS disky, které netrpí počtem zápisů, ale jsou mechanické (větší hlučnost).
Případně pro běžné uživatele i cenově dostupný WD Velociraptor
s 10 tisíci otáčkami a přístupovou dobou kolem 5ms.

Další nevýhodou SSD je uspořádání dat. Takže začne být za čas pomalý.
Důvod je jednoduchý. Zapisuje trochu jinak než pevný disk a vyhledávání souboru začne být po delší době zdlouhavé. Je třeba vše znovu nainstalovat nebo se se šnečí rychlostí spokojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4496
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 8:38    Předmět: Citovat

Hele, ty jsi jak kolovrátek. Přijde mi to stejné, jako když si za stejnou cenu koupíš auto s nádrží na 5 litrů, protože jezdíš jen do krámu za rohem. A když potřebuješ jet dál, tak si musíš namontovat přídavnou nádrž. Laughing
Ne každý, kdo si chce pořídit nové PC má hromadu starých programů, které chce mermomocí udržet při životě, když už jsou dávno překonané. A zabývat se RAM diskem, když nemusím Laughing
Možná to nevíš, ale na legálních Win jdou zadarmo emulovat XP na kterých ty památeční nebo extra speciální programy fungují úplně v pohodě.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 11:47    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):

Možná to nevíš, ale na legálních Win jdou zadarmo emulovat XP na kterých ty památeční nebo extra speciální programy fungují úplně v pohodě.


Vím co myslíš asi VHD, to už bych si zrovna mohl XP nechat nainstalované. Laughing
Uplně by stačily jenže už nemají podporu.
Wink
Takový VHD disk je jako samostatný druhý systém, ale asi nevíš, že by ti v něm moc dobře nefungovala antivirová ochrana po ukončení podpory.
A přepínání mezi systémy se mi nelíbí.
Asi tak Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund