Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napájení tabletu

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
chuckyw



Založen: Sep 01, 2014
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po září 01 2014, 19:57    Předmět: Napájení tabletu Citovat

Zdravím,
bastlím si takový projekt, ve kterém jako základ používám střeva z tabletu. Vzhledem k povaze projektu by se mi hodilo přestavět tablet na pevné napájení, tzn. nahradit baterku nějakým zdrojem. Protože tomu moc nerozumím, radši se ptám, nerad bych si ten tablet hned na první pokus odpálil.
Mám tu jeden zdroj 5V/2A, k napájení tabletu by to mělo stačit, stejné parametry by měla mít jeho nabíječka (nevím to jistě, originál nemám).
Je mi jasné, že tenhle zdroj nemůžu připojit přímo místo baterky (klasická Li-ion 3,7V), takže se chci zeptat, jestli bude stačit snížit napětí příslušným rezistorem (vím, že plně nabitá má ta baterka cca 4,2V, takže pokud budu snižovat cca na 4-4,1 V spálím na tom necelé 2W, což snad není tak moc), nebo je lepší použít nějaký regulátor napětí (LM2576T-ADJ ?).

Původně jsem myslel, že tablet budu napájet přes nabíjecí konektor (std microUSB), ale tady jsem narazil na problém. Vzhledem k tomu, že nemám origo nabíječku, zkoušel jsem to zapojit na různé co mám doma, jedna z nich je dokonce 5V/3A, ale žádná z nich mi tento tablet nenabíjela dostatečně - nabíjení bylo indikované, ale tablet se pořád vybíjel (pokud se používal). To je vlastně důvod, proč jsem se rozhodl jít cestou náhrady baterky, ale pokud by někdo měl tip, jak spravit nabíjení - je pravděpodobné, že jde jen o nějaké vychytralé propojení pinů, podle kterého tablet pozná, že je nabíječka originální, případně, co a jak na nabíjení změřit, abych stav problému aspoň ověřil, bylo by to skvělé.
Jo, jedná se o tablet Prestigio MultiPad 7.0 Prime Duo PMP5770.

Díky moc za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po září 01 2014, 20:04    Předmět: Citovat

Odpor ani náhodou!
Úbytek napětí na odporu se mění podle odběru, takže by to chtělo nějaký stabilizátor napětí, pokud by nevadily ztráty, které se přemění na teplo, stačilo by nějaké zapojení s několika tranzistory. LM 317 nebo podobný stabilizátor by asi nefungoval korektně, pokud by byl napájen jen 5V a na výstupu by bylo potřeba 3,7V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chuckyw



Založen: Sep 01, 2014
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: po září 01 2014, 22:10    Předmět: Citovat

Jo, došlo mi to asi sekundu po tom, co jsem odeslal ten první komentář, že odběr toho tabletu není konstatní, takže odpor je blbost... každopádně co ten LM2576T-ADJ? Když už budu něco takového řešit, tak bych ty ztráty rád i trochu snížil...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: po září 01 2014, 22:27    Předmět: Citovat

Já bych to zkusil s tím zdrojem 5V přes dvě diody v serii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sewerman_cz



Založen: Feb 13, 2011
Příspěvky: 289
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 8:26    Předmět: Citovat

Já bych neopouštěl myšlenku nabíjení přes USB konektor. Pokud se tablet pořád vybíjel je to divné já používám doma několik nabíječek a všechny fungují bez problémů.
Nemůže to být způsobeno nějakým vnitřním nastavením nabíjecího obvodu který po plném nabití odpojí nabíjení a povolí ho znovu po novém připojení nabíječky nebo po poklesu o x % na baterii.
Hlavní výhoda by potom byla v tom že baterie bude sloužit jako záložní zdroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
chuckyw



Založen: Sep 01, 2014
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 9:26    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, jak se to chovalo, bych to na vnitřní obvod netipoval, ale nevím...
Když byl zhasnutý displej a tablet se nepoužíval, tak se normálně nabíjel, ale pomalu - za 5 hodin na cca 60%, ale v případě, že jsem tablet začal používat, začal se místo nabíjení vybíjet, taky pomalu - cca 10% za hodinu. Opravdu mi to přišlo, jako kdyby nabíječky nedodávaly dost proudu. Navíc se to chovalo úplně stejně při nabíjení přes počítač i přes 3A nabíječku...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
djkowi



Založen: Jan 23, 2007
Příspěvky: 16

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 9:40    Předmět: Citovat

Skúsil si za zamerať aj na zapojenie dát. pinov USB konektoru nabíjačky? Netahá si tablet iba 500mA?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 9:44    Předmět: Citovat

Až budeš přesvědčený o tom, že ten vnitřní nabíjecí obvod je KO (a já myslím že ano), zkus to přímo přes ty dvě diody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chuckyw



Založen: Sep 01, 2014
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út září 02 2014, 20:47    Předmět: Citovat

Jak zjistím, jestli je nabíjecí obvod KO? Změřil jsem napětí na baterce - bez nabíjení cca 3,9-4,0V podle toho, jak je nabitá (80-90%), při připojené nabíječce 4,15V, tudíž bych řekl, že to nabijí.

Může se to takhle chovat, pokud by nabíjecí obvod byl KO?

Proud nabíječkou zatím změřit neumím (teda uměl bych, ale nechce se mi rozebírat konektor, nebo existuje jiný způsob? Zítra si koupím nový konektor a udělám si kabel s ampermetrem.).
Proud z baterky je bez nabíječky max 1,2A (jen na okamžik, těsně před vypnutím, postupně stoupá během startu), ale v takovém případě tablet nenaběhne zcela a vypne se (asi ztráty v ampermetru, bez něho funguje OK) těsně před koncem bootu. S nabíječkou se proud nedostal přes 1A, spíš byl kolem 0,7A, ale tablet normálně fungoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 6:35    Předmět: Citovat

Staci zmerit proud na "vstupu" 230v Smile a dopocitat s pravedopodobnosti cca 85% ucinnosti kolik mA je na vystupu, pokud bude okolo 500mA tak nabijecka nezkratuje datove vodice a tablet bere max 500mA jako u PC, pro vetsi proudy je treba toto opatreni aby tablet vedel ze jede na "AC" zdroj Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chuckyw



Založen: Sep 01, 2014
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: st září 03 2014, 21:04    Předmět: Citovat

Tak problém s nabíjením je vyřešený, Prestigio je velmi vychytralé, originální nabíječku pozná nejen podle zkratovaných datových pinů, ale také chce mít na PIN4 přivedeno V+, jedná se tedy o zapojení jako pro fastboot kabely na telefony Motorola, tablety Kindle Fire apod. Jen pro info, přišel jsem na to úplně náhodou, měl jsem tu právě jeden fastboot kabel, protože jsem nedávno flashoval Kindle, tak jsem ho zkusil a voila, tablet se nabíjí i při (celkem náročném) použití Smile

Díky všem za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Killercek



Založen: Jul 03, 2010
Příspěvky: 114

PříspěvekZaslal: čt září 04 2014, 16:39    Předmět: Citovat

Ahaaa Smile dalsi postreh co se bude hodit Smile dik za objasneni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund