Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Na čem a jak zobrazit signál
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33849
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 14:09    Předmět: Citovat

Multisync monitor s podporou sync-on-green by to mohol zvladnut (pripojit na zeleny vstup). Problem je, ze takych monitorov je dost malo.

Pripadne oddelit sync (LM1881) a pouzit monitor s podporou CSYNC. Alebo este oddelit aj HSYNC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 14:36    Předmět: Citovat

Obvody PAL jsou hradlová pole, o jejichž naprogramování se asi moc nedovíš, dokud nevysleduješ jejich chování a nenavrhneš obvod, který bude realizovat přesně stejné logické funkce, protože zpravidla po naprogramování se zamkly, aby se nedal vyčíst obsah. Hádám, že se tváří jako Johnsonův čítač, který dokolečka vyčítá obsah videopaměti a převádí ho na sériovou informaci, která doplněná o H a V impulsy je vlastně videosignál.
Máš-li aspoň na výstupech H a V impulsy, můžeš to zkusit s jakýmkoli VGA monitorem: na pin 13 přivedeš H, na pin 14 impulsy V, na piny 6,7,8 a 10 propojíš kostru a videosignál přivedeš jen na zelený vstup (pin 2) nebo na všechny tři vstupy (1, 2, 3) spojené paralelně. Žádný zázrak to nebude, ale ukazovat by to mělo.
Některé monitory uměly i to, že se na kompozitní výstup připojil tranzistor se stejnými odpory v kolektoru i emitoru, emitor se připojil na vstupy RGB a kolektor na vstup H, jen se muselo něco přeswitchovat (uvnitř na desce nebo v menu) a synchro H+V.
Je také možné, že si monitor umí synchronizovat "podle zelené" a vůbec vnější synchronizaci nepotřebuje. Naopak, když ji bude potřebovat a synchro na zelené chybí, obraz zfialoví.
Ale to nezjistíš, dokud to nezkusíš, protože jsem s těmito monitory už takových 15 let neměl tu čest a nevzpomenu si ani na výrobce, ani na modely. Co si ale pamatuji, že jsme při pokusech, jak dostat TV signál ze Spectra (kompozitní TV signál, prokládaný, s barvou v PAL) do VGA monitoru "objevili Ameriku": ty jednoduché adaptéry SCART-VGA fungují jen u americké TV normy, protože na ní bazíruje základní VGA standard. S naším TV systémem si netykají.
Pak ještě existuje zapojení se separátorem LM1881, hele, je to na svetelektro. V podstatě potřebuješ jen ten kompozitní signál (jakoby z pinu 19 scartu).
A ještě mě napadla drobnost: bývaly registrační pokladny s monochrom CRT monitorem s úhlopříčkou zhruba 23 cm, jeden mi kdysi věnoval Crifodo, vybral jsem z něj obrazovku a dobastlil do jedné mašiny, v níž dosloužila. Ten monitor musel umět nějaký vyšší řádkový kmitočet, protože jsem na obrazovce musel měnit kvůli rozkladům 15625/50 i vychylovací cívky, s původními to nešlo seřídit. Poptej se u servisáků pokladen, jestli se jim ještě nějaký neválí ve skladu...


Naposledy upravil Hill dne so srpen 23 2014, 15:01, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 14:57    Předmět: Citovat

Vyzkousim.

Jeste mne napadlo - kdyz mam ten kompozit, nemuze to znamenat, ze R,G,B nekde take bude ? Nebo ten kompozit se dela jinou cestou ? Ono na te desce je spousta 74244 a prepina se tam vlastne videosignal mezi signalem z VGA z PC a mezi tim vytvorenym pres ty PAL10/11 ze systemu. Na vstupy obvodu, ktery to prepina ale uz dorazi jen RGB z PC VGA, ze systemu nikoliv. Mate mne, ze tedy kompozit ( ktery jede porad) vubec existuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 15:09    Předmět: Citovat

To je divné: když máš monochrom signál, musí být buď vytvořený zvlášť samostatným obvodem, nebo se dělá z RGB součtem výstupních signálů, v nichž je na zeleném posazená synchronizační směs ve správné polaritě, nebo součtem RGB signálů a k hotovému se pak přičte synchonizační směs (v podstatě impulsy V a H s opačnou polaritou).
Ale, asi sis to nestihl přečíst, dopsal jsem to, když jsi vkládal odpověď: zjisti v nejbližší prodejně, kdo jim servisuje pokladny, jeden čas se do nich dávaly monochrom monitory, třeba ho někdo ještě má.
Ale záleží na tom, kolik času skutečně máš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33849
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 15:34    Předmět: Citovat

Mam nejaky maly CB monitor a je to obycajny ciernobiely VGA monitor. Pochybujem, ze vie nejake specialny mody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 18:56    Předmět: Citovat

Moc děkuji za asistenci.

Použil jsem přímo ten VGA monitor, který je v te mašině. Musel jsem spojit RGB aby to bylo v bile, nicmene pro zeleny provoz by stacilo i jen G (akorát že pak pro Win to není moc hezké Smile ) . Teď ještě udělat přepínání DOS<->CNC na samostatný přepínač a je vše OK.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19487
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 19:47    Předmět: Citovat

Za takové situace bych netrval ani na tom, aby to bylo hezké, hlavně, když je to konečně čitelné.
Mašinu lze používat a zatím vymyslet lepší řešení... hmm, to jsme si vlastně taky vždycky plánovali, ale, když už to chodilo, našlo se něco neodkladnějšího a pak něco jiného...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 20:08    Předmět: Citovat

Ten obraz je ok. Je sice trosku videt, jak se vraci paprsek zpatky, ale to je fuk.
S tim predelanim na lepsi ... vetsinou, co funguje se nema predelavat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: pá říjen 17 2014, 15:10    Předmět: Citovat

Tak jsem tu zase... vcera se zakourilo u monitoru z odporu, ktery je u patice obrazovky, monitor je KO a asi to tu desku dorazilo. Cast, ktera se starao prepinani klavesnice a kolecka pro posun funguje, ale cast pro obraz nepropousti ani signal z monitoru a vystup MONOCHROME je nez synchr. pulzu. Zkusim dneska preletovat to mnozstvi tech 74244 a uvidim, jestli to pomuze. Z videokarty ze systemu porad prichazi RGBVH vporadku.

Chci se zeptat - teoreticky by ten signal mel byt zobrazitelny na RGB monitoru? Mozna maximalne upravit uroven ? To, co odeslo se asi zrejme pouziva jen k prepinani signalu a mozna k uprave urovne a vytvoreni monochrome (Nevim tedy, proc tam jsou ty PAL10,PAL11.)

Proste, na masine by byly ve finale 2 monitory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 12:55    Předmět: Citovat

Tak jsem nasel 2 vadne integrace a vymenil, takze monochrom zase jede. Monitor je KO- Samozrejme by tam sel sklenenej, ale asi bych tasm dal starou LCD 15". Ze 3 monitoru jen jeden se chytl, ale chybi zleva asi tak 1znak. To by se v nejhorsim prezilo. Chci se zeptat, slo by s necim hybnout, aby se tam ten 1znak zleva objevil ? Myslim v signalu, v monitoru zadne nastavovani neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3995
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 15:26    Předmět: Citovat

Mám tady stařičký univerzální monitor Samsung 240T (bez reproduktorů, ty se někde ztratily). Není vyloučeno, že by se k Tvému účelu dobře hodil. Mohl bych jej postrádat, video přehrávač nemám a na Win nevyužije celou obrazovku. Ale je to trochu z ruky, pokud nemáš náhodou cestu do Olomouce. Bližší info je na http://www.samsung.com/us/support/owners/product/240T
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 15:49    Předmět: Citovat

Jeste jsem na to koukal a ten prvni sloupec znaku tam jakoby je, ale ve tme. Je to dano asi tim, jak je to vlasne zprovoznene - nic neni stinene, ten monochrom je jen nouzovka. Objednam integrovany obvod, ktery asi nakonec je pricinou toho nefunkcniho VGA vystupu ( 74HCT4353). Bohuzel, v CR neni...

Monitor mi hlasi 640x480, 31,5kHz, 60Hz. Dle specifikace monitor ma umet 31.77KHz. Tak nevim.

To je hodne z ruky... jsem jihozapad Cech. Ten monitor je stary LCD nebo CRT ? CRT monitoru nakonec mam nekolik, ktere s tim funguji, ale CRT tam uz nechci davat, protoze je to velka bedna a kdyz odejde, nedela to desce dobre Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3995
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 15:53    Předmět: Citovat

Je to 24" široký LCD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
machura



Založen: Dec 27, 2010
Příspěvky: 96

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 16:03    Předmět: Citovat

To bychom se mohli domluvit, kdyby to slo postou, za nejakou uplatu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 3995
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so říjen 18 2014, 16:16    Předmět: Citovat

Problém je v tom, že váží cca 14 kg a je tady ještě jeden na ND (s vadným invertorem a bez nohy). Také je k tomu zatím vymontovaná dotyková folie s elektronikou. Tu jsem ale nezkoušel. Kdyby tak měl někdo cestu autem do Olomouce, nevím ale odkud jsi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund