Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač 2x 5W s MBA810DAS k televizi
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 18:38    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Jako kluk jsem taky ty MBA ždímal, co to šlo.

. . . já taky, co to šlo !



A01_79_Stereofonni zesilovac 2x12W_zacatek.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A01_79_Stereofonni zesilovac 2x12W_zacatek.pdf
 Velikost:  251.63 kB
 Staženo:  271 krát


A01_79_Stereofonni zesilovac 2x12W_dokonceni.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  A01_79_Stereofonni zesilovac 2x12W_dokonceni.pdf
 Velikost:  151.6 kB
 Staženo:  222 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt srpen 21 2014, 19:12    Předmět: Citovat

Jenže mě nikdo nechtěl koupit 8Ω repráky. A když jsem to pustil do 4Ω, tak všechny sliby koncovky DAS (či co tam bylo) o teplotní a proudové ochraně skončily kouřem... Confused
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 5:18    Předmět: Citovat

Stejnětak skončily MDA2020 a to jsem dal za kus 3denní výplatu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4022
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 7:37    Předmět: Citovat

A co MA0403? Byl vůbec tento koncák použitý někde ve spotřební elektronice?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 8:07    Předmět: Citovat

Nyní to nepojmenuji , ale ano . Velmi těžko se sháněl . A s jakým strachem jsem ho zapojoval .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 8:31    Předmět: Citovat

Kdysi jsem zesilovače s MA0403 stavěl tři kousky, chladicí křídla jsem dělal z pospojovací AB-pásky.
Jeden z nich, vybavený tahovými potenciometry na řízení hlasitosti, korekce s tandemovými otočnými, mi leží, instalovaný ve skříni s gramochassis HC14, v zásobách. Zapnut se nepravidelně a bez zjevné příčiny ochotně rozkmitá ve slyšitelném pásmu, přesto, že jsem vyzkoušel blokování různými keramickými kondíky i bezindukčními svitky, nenašel jsem součástku, která by na to měla vliv.
Zajímavé je, že druhý a třetí zesilovač, oba s otočnými potenciometry, tímto neduhem netrpí. Že by topologie? Třeba skutečně ty dráhy TP601 jsou dost dlouhé na to, aby pobraly vazbu z destičky umístěné 8 cm od nich, ale stejně už to chovám jen jako kuriozitu a předělávat to nebudu.
Vyhodnotil jsem brzy MA0403 jako novou neperspektivní součástku a, třeba by dobře posloužila jako koncový stupeň místo ruských tranzistorů (s nimi to fungovalo nezávisle na napětí baterek, s našimi KC nebo KF to buď zkreslovalo nebo shořelo) v kazeťáku Elektronika 301A, dal jsem tam radši MBA810A, s ním žádný problém nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buger



Založen: Apr 12, 2009
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 14:58    Předmět: Citovat

Mel sem MDA2020 v zesaku nekolik let do te doby, nez si ho pujcil jeden kamarad, a zapojil ho na jednu reprobednu tak, ze propojil oba vystupy natvrdo dratama paralelne.... Pry se z toho po asi 10s co to hralo "nejak divne" zakourilo a prestalo to hrat uplne... Smile

Ale to bylo v dobe, kdy uz staly tyhle IO ve vyprodeji par Kc (dvacku?)...

Melo to celkem silne trafo, velke filtraky, takze tam mohly tect zajimave proudy Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7898
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá srpen 22 2014, 23:04    Předmět: Citovat

Dnes bych raději stavěl zesilovač k TV s nějakým IO, co se dá ještě běžně sehnat a ještě se bude pár let vyrábět. MBA810 už raději ne. Pokud teda nemáte zdroj modulů ze sběrného dvora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 516
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 16:06    Předmět: Citovat

Dle mého názoru je MBA810xx v praxi vhodná do 3W, aby vydržela výkonové špičky. Na 5W bych poslechl moudřejší a doporučil taktéž něco výkonnějšího, zhruba kolem 10W nebo více.
Pozn. 1 - Zapojení koncových zesilovačů do můstků pro zvýšení výkonu pro dané napájecí napětí je sice dobré, ale zapojení je citlivé na malou impedanci zátěže (reproduktorů).
Přestože koncové integrované zesilovače obsahují taktéž proudové a tepelné pojistky, může dojít k částečnému zničení (na osciloskopu lze vidět zkreslení jedné z půlvln). U tranzistorových koncových stupňů jsem se s takovým stavem téměř nesetkal, u integrovaných stupňů je to častější.
Pozn. 2 - Mě se líbí zesílení jak hloubek, tak výšek proti středům. Ale chce to vyšší rezervu výkonu, tudíž vyšší napájecí napětí a přirozeně i lepší chlazení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 23 2014, 18:13    Předmět: Citovat

Když jsi omezený nedostatečnou rezervou výkonu zesilovače, vždy se hodí fyziologická regulace hlasitosti (loudnes): při malé hlasitosti zdůrazní okraje pásma, při větší už to ucho nepotřebuje tak výrazně.
Zapojení je například tady. K vyřazení fyziologické korekce, aby průběh byl lineární, ale příliš se nezvýšila zdánlivá hlasitost, je lepší v bodě x osadit přepínač a jím přepínat odbočku potenciometru buď na výstup děliče nebo na odpor 1k5 až 1k8 proti kostře. Platí samozřejmě pro potenciometr 25k/Y. Pro vyšší odpor dráhy potenciometru je třeba ve stejném poměru zvětšit i odpory korekčního článku a kapacity naopak v témže poměru snížit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne srpen 24 2014, 7:49    Předmět: Citovat

Právě že když je zesilovač slabý tak je kvalitní implementace fyziologie problém. Právě proto že zvýrazňuje okraje opásma tak při stejné hlasitosti při poslechu (na středech) je celkově potřeba nezanedbatelně větší výkon.
Jinak fyziologickou regulaci hlasitosti podporuju a myslím si že se velmi vyplatí jí použít. Mě se však mnohem více osvědčila toto schema. O něco složitější ale v porovnání s jednoduchou klasikou mnohem příjemnější na poslech. Jen se ty poťáky už trochu blbě shání, ale pokud má někdo doma a nebo i odlišné hodnoty (50K, 100K) tak není problém přepočítat.

http://svetelektro.com/Forum/regulace-hlasitosti-s-kvalitni-fyziologii-t10597.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4022
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 24 2014, 11:04    Předmět: Citovat

Mne stačilo na "vylepšení" zvuku u MBAáčka zapojit jen dva odpory Very Happy


WIDE pro MBA810 stereo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  WIDE pro MBA810 stereo.jpg
 Velikost:  122.99 kB
 Staženo:  275 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: ne srpen 24 2014, 17:07    Předmět: Citovat

Co se týká korekcí, podle mně záleží, jestli uši posluchače pasují na komplex zesilovač - repúrobedna nebo se uším posluchače výsledný zvuk nelíbí. Pokud se nelíbí, je třeba vyzkoušet, jestli by s korekcemi nešlo nadstavit lepší zvuk.
Co se týká MBA 810, já jsem přišel k většímu bastlení až na vysoké už když byl tento IO běžný. Myslím, že se mně tehdy nelíbilo, že nemá ochranu proti zkratu a rovnou od zesilovačů v A třídě a potom s germaniovými tranzistory GC511-521 jsem rovnou přešel k zesilovači s MDA tuším 2010.
Ale jednou na chmelové brigádě jsem MBA 810 měnil místnímu borci v magnetofonu tuším B 101. Tehdy jsme to večer nějak rozjeli, hekťáky piva dopíjeli hluboko přes půlnoc.... Ráno v 6 začala ranní směna na poli na trhání štoků, tam jsme ještě urazili další pivka a po směně přišel ten borec s tím, že by to chtěl vyměnit a že to spěchá. A trval na tom, i když jsem mu vysvětlil situaci. No, nějak jsem to tehdy udělal, pistolovou pájkou odpájel starou mba, jehlou pročistil díry v spoji, zapájel novou MBA.....
Ty MDA jsem používal po celou dobu studia na koleji, napájel jsem je dvěma zvonkovými rumunskými trafy a jako reprobedny měl Tesla ARE 564 nainstalované v obyčejné kartónové cca 20 litrové krabici ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 7:30    Předmět: Citovat

Thales napsal(a):
Právě že když je zesilovač slabý tak je kvalitní implementace fyziologie problém. Právě proto že zvýrazňuje okraje opásma tak při stejné hlasitosti při poslechu (na středech) je celkově potřeba nezanedbatelně větší výkon.
Jinak fyziologickou regulaci hlasitosti podporuju a myslím si že se velmi vyplatí jí použít.....

S tím samozřejmě také souhlasím. Kdo z nás má po ruce měřič akustického tlaku, abychom se mohli přiblížit k vyrovnání úrovní v celém řetězci tak, že při konkrétním vytočení potenciometru hlasitosti bude mít křivka stejných hladin hlasitosti minimální chybu proti citlivosti našich uší? To je v 999 případů z tisíce neřešitelné.
Hlavně tu však jde o to, že pro bytové podmínky už tak osmiwattový zesilovač (pod 5W to definitivně postrádá smysl, zvlášť, když bedny nestojí za moc, mají mizernou šířku pásma, linearitu a jejich citlivost je pod nějakých 87dB/W/m) vybavený jednoduchým obvodem fyziologické regulace znamená dost podstatnou výhodu pro posluchače: je-li správně nastavená vstupní úroveň a normálně jde zesilovač do limitace až v poslední pětině dráhy potenciometru, stejně fyziologie už nepůsobí. Její účinnost je u jednoodbočkového potenciometru až do odbočky plná, ale to je nastavená úroveň kolem -40dB. S dalším vytočením vliv korekce klesá, až za polovinou dráhy přestane být slyšet a ve ¾ už to chce přesnější měřidlo, aby byl vidět.
Já vím, je to jen takové šidítko, ale při 50-300mW, kolik se z toho tahá normálně v bytě, to udělá příjemnější zvuk docela určitě. No, a při větší nastavené hlasitosti přestane účinkovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 22:53    Předmět: Citovat

Jo, to máš v podstatě pravdu, ale my si asi představujeme pro nás nějaký rozumný poslech kdyžto já jsem vycvičený na variantu nejhorší, kde to každý druhý hulí neúměrně schopnostem reprodukčního řetězce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund