Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

vynikající JFET Gramo MM předzesilovač- návrh DPS
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 0:17    Předmět: vynikající JFET Gramo MM předzesilovač- návrh DPS Citovat

Našel jsem tento zajímavý kousek:

http://boozhoundlabs.com/products/bhl-audio-jfet-phono-preamplifier-kit-2sk170-riaa

Cena mi přijde, včetně kopie z Číny, naprosto mimo mísu, na několika fórech je na něj spousta chvály ...
Chtěl bych se zeptat, kdo by si troufl na návrh tohoto, relativně jednoduchého DPS, pdf, kde je základní popis a schéma, fotografie, mohu poskytnout, ale je i na netu ...
Na oplátku, kdo by měl zájem, mohu sehnat JFETy 2SK170BL a ty ruské PIO kondy by se snad daly taky sehnat, někteří nahradili ten ruský 1uF vyšší kapacitou z řady MKP ...
Kdo umí navrhovat / pracovat v Eagle a přesto ho tahle konstrukce nezajímá, tak se odměním, nechci to zadarmo ...
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 8:04    Předmět: Citovat

Bude to mít lepší odstup rušivých napětí, než třeba Leach, Revox či dokonce nejjednodušší Actidamp Mk-II, o Mk-IV nemluvě?
Tu informaci u té stavebnice nějak postrádám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 11:15    Předmět: Citovat

Já osobně bych tro radši slyšel než měřil, pamatuju éru, kdy elektronky byly pro audio nepoužitelné, protože "papírově" to mělo hrozné zkreslení a podobně .... Já vím, že to jde zdrátovat i bez DPS, ale pokud by to mělo opravdu význam, mělo by smysl koupit více materiálu a bylo by to províc lidí za zlomek té absurdní sumy ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 12:04    Předmět: Citovat

O to právě jde: existuje někde vzorek, který lze slyšet hrát? Teoreticky by měl být o trochu lepší, než jednoduchý předzesilovač s bipoláry a zpětnovazební korekcí, ale máš pravdu, alespoň slyšet by to chtělo, aby to nakonec nebyl krok zpět.
To víš, jak dáš do nadpisu slovo "vynikající", tak mě samozřejmě zajímá, v čem vyniká...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 12:18    Předmět: Citovat

Já jsem prošel několik diskuzí a když jsem viděl, jak je to připojené ke gramu za více než 100 tisíc a ti lidi to nemysleli ve srandě, tak mě napadlo, že na tom asi něco bude ... Ostatně znám člověka, který je o "generaci" starší a vytvořil nejedn DPA a Actidamp a říkal mi, že si již nevzpomene co to bylo, ale že jednou dělali poslechový test, Actidampy Mk2-3-4, pak další známe konstrukce a nakonec to "přehrál" nějaký bastl s 2 nebo 3 tranzistory v kanále, tak mě napadlo, jestli to není třeba zrovna tohle ...
Co jsem tak pochopil, měly by se tam zachovat ty ruské PIO kondenzátory, kromě těch 1UF, ty možno nahradit tím MKP a větší kapacity, kdybych věděl, že to má smysl, tak by se ty ruské kondy sehnaly, problém je v tom, že jsou v tom zapojení 4 různé kapacity a aby to mělo smysl platit poštovné, je třeba koupit od každého po20 ks ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 21:10    Předmět: Citovat

Tady je origo deska zodkazu po korekci perspektivy, alespoň pro inspiraci. Z toho už můžeš opisovat.


IMG_8972_1024x1024.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_8972_1024x1024.jpg
 Velikost:  251.13 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 16 2014, 21:40    Předmět: Citovat

Rozhodně nedoporučuji nahrazovat kvalitní sovětský papír v oleji nějakým pochybným dielektrikem typu polystyrén apod. To bys to celé shodil o dvě třídy níž a veškerá snaha by přišla vniveč. Plastový zvuk je všeobecně známý problém těchto typů a nejde jednoduše přeslechnout. Takový ten "tekutý" či chceš-li "fluidní" zvuk z olejových kondenzátorů se prostě nedá ničím nahradit. Ruský olej s papírem je prokazatelně mnohem lepší než západní oleje a papíry. Může za to zvláštní složení ropy z Donbasu a smrkového dřeva ze Sibiře.

A za další, aby se předešlo zklamání , je nutno počkat několik dnů, než vystydne pájení na přívodech, protože několik hodin po zapájení je zvuk evidentně strašný. Ale to je asi taky všeobecně známo.

Třeba tady je to velmi střízlivě a technicky přesně popsáno:http://www.enjoythemusic.com/diy/0708/capacitor3.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: út srpen 19 2014, 18:12    Předmět: Citovat

Už se na tom pracuje, tak uvidíme, co z toh vzejde, jestli to bude takový zázrak, a když ne, pořád lepší, než to prochlastat .... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 20:35    Předmět: Citovat

Takže hlásím, preamp hotov !
Asi třetí den v provozu a abych to nějak shrnul :

Slyšel jsem spoustu jednoduchých preampů s levnými operáky, integrované v některých receiverech, později jsem se vrhnul na stavbu lampového JJ 243 a další možné varianty s lampama ...

A bez sebemenšího zaujetí musím říct, že tohle "pře(s)ralo" vše, co jsem doposud slyšel ... Prvotní dojem byl dobrý, ale né že by mi padala čelist k zemi, ale to nejpodstatnější: Je spousta vinylů, které mám ve sbírce a prostě byly neposlouchatelné, agresivní zvuk, sykavky, celkově zvukový bordel, například Alanis Morissette - Jagged Little Pill ... Teď naprostá pohoda, basy tak akorát, výšky neřežou ušní bubínky ....
Osazení je na chlup stejné originálu, akorát elyty jsou Nippon Chemicon LOW ESR místo Nichicon MUSE Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 21:25    Předmět: Citovat

No, já bych pro jistotu tvrzení o "vynikajícnosti" a "uchvancacujícnosti" přenosu toho preampu ještě změřil jeho kmitočtovou cháru a porovnal ji s průběhem RIAA korekční křivky. Mám takovej docela neblahej pocit, že tam je na cháře propad jak prase zhruba v oblasti nad 7-8kHz. Měřils ty kondíky v korekční části na kapacitu, než jsi je tam namastil? Jestli mají dodrženou kapacitu, nebo jestli nejsou ujetý kamsi do dáli?


Phonoamp2SK170.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Phonoamp2SK170.png
 Velikost:  61.57 kB
 Staženo:  130 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 22:58    Předmět: Citovat

Můžete mě mít za obrazek_cenzura, ale můj měřák jsou v tomto případě uši, to je jako měřit lampový koncový stupeň a podle měření vám vyjde co ? Naprostá tragédie a jaká je nakonec realita ?! Kdo má zájem, ať si ho sestaví a měří do úplné apatie ... Ty kondy nemám jak změřit, ani nemám na to vybavení a kdyby byl někde průser, tak se to projeví na jednom kanálu a nebudou hrát oba dva "stejně" ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12332
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 23:05    Předmět: Citovat

Jasně, ty poznáš od ucha správnou RIAA charku ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: st říjen 22 2014, 23:09    Předmět: Citovat

JJ 243 má správnou RIAA charku a stejně tak třeba preamp v receiveru Pioneer VSX-908 ... A jaký je výsledek ?
Od ucha ji opravdu nepoznám, ale většinu těch nahrávek znám v digitální podobě a poznám, jestli ty nahrávky dělají bordel nebo ne a pokud to nepoznám a jsem hluchý, tak dobře pro mě ... A budu se opakovat, věřte, nevěřte, sestavte si to a pak můžete "rýpat" dvakrát tolik ....

výňatek z diyaudio.com :
stereo imaging is excellent, the RIAA really brings the low end back in well, the bass sounds much more full than the vintage gear. i dont have any way to make measurements all i know is that it sounds much much better than my older gear.

Asi to tam bude samý blbec jako jsem já ....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 5:07    Předmět: Citovat

S digitální podobou to nesrovnávej, nemáš záruku, že mezi přepisem na CD a vinyl nikdo nezměnil nastavení ekvalizéru. Pravda, u Alanis nejspíš už byla původní nahrávka digitální, tak je šance, že budou obě média hrát přibližně stejně... ale nesázel bych na to. Těch vlivů je tam ještě hromada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt říjen 23 2014, 6:58    Předmět: Citovat

wishmasterX napsal(a):
Můžete mě mít za obrazek_cenzura, ale můj měřák jsou v tomto případě uši, to je jako měřit lampový koncový stupeň a podle měření vám vyjde co ? Naprostá tragédie a jaká je nakonec realita ?!....


...naprosta tragedie.

Nicmene pokud se ti takto zkresleny zvuk libi, u tech lamp se k tomu prida jeste v nekterych kruzich punc vyjimecnosti (modre led jiz nefrci), nic proti tomu. Poslouchas to prece jen ty a jedno jestli si orezes frekvencni charakteristiku dle vlastniho gusta equalizerem nebo rovnou pred/koncovym zesilovacem Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund