Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

dps maska
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
SimonHosa



Založen: Jul 22, 2014
Příspěvky: 107
Bydliště: Spišský Štiavnik

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2014, 15:02    Předmět: Citovat

Mzslis ze c6000 by mohol naleptat?mas pravdu istota he istota ,uz sa neviem dockat na masku a syto ten rám do vtedy ozdobim ze ho budem moct mat v obivacke. Ked to bude talk stem hodim foot ,a pridem o tizden idem name chatu neni tam net zasluzite si oddich story ale ten tablet je hroza Robi co chce
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 07 2014, 15:05    Předmět: Citovat

OT: po tobě číst dá docela práci Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SimonHosa



Založen: Jul 22, 2014
Příspěvky: 107
Bydliště: Spišský Štiavnik

PříspěvekZaslal: so srpen 09 2014, 17:48    Předmět: Citovat

Prepáč zajtra spravím ten môj rám a dám tu foto.Založím nové fórum na tému alkalické leptanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
SimonHosa



Založen: Jul 22, 2014
Příspěvky: 107
Bydliště: Spišský Štiavnik

PříspěvekZaslal: so srpen 09 2014, 19:17    Předmět: Citovat

Hill prepáč ale bola to iná vec než dps maska ale ok ja som to len nechcel pliesť má to síce úzky súvis ,ale ti si admin.
Takže mám veci na alkalické leptanie
2L čpavok 24%
1L HCL 30%
0,5L H2O2 30%
1Kg chlorid amónny
potrebujem 2 l roztoku mám si spraviť 4*0,5L ako na svet elektre ,alebo nejak prirobiť prepočítať?? A,ako sa číri roztok?? A,otázočka bokom 80led na 3v do serie by teoreticky mohlo ísť na 240 do zásuvky?? Podla mňa áno.Chcem si postaviť novú uv osvitku doteraz som používal starú pouličnú lampu ,a stojím pred rozhodnutím 80 3v uv led do série ,alebo tato žiarovka mala by byt na 240v http://www.ebay.com/itm/4-X-9w-UV-Lamp-Tube-Light-Bulbs-Gel-Nail-Art-Dryer-Replacement-Curing-Make-Up-/201096841309?pt=US_Nail_Care&hash=item2ed24e485d cenovo je to cca rovnako takže neviem.Ďakujem za každú odpoveď a kritiku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
SimonHosa



Založen: Jul 22, 2014
Příspěvky: 107
Bydliště: Spišský Štiavnik

PříspěvekZaslal: ne srpen 10 2014, 9:13    Předmět: Citovat

Dnes som skúšal si spraviť 0,5l roztoku podla svet electro nevidalo to nejak môj postup:
do kadičky som nastrihal 0,5m medeného kábla bez izolácie z priemerom 2,5mm zalial 25ml HCL a pridal 1ml h2o2 za 5 min to sčernelo pridal som ešte 1ml počkal som 10 min,ale med sa nerozpustila celkom ubudlo cca 0,5mm z dratou tak som ich vytiahol a zmeral ph kyslé ako má byt pridal som ešte 1 ml h2o2 zmeral stále kyslé,ale roztok sa mi nevičiril na zelenú farbu stále bol hnedý ,tak aj napriek tomu ,som začal pridávať čpavok po 50 ml čpavku bol už roztok modrí a priesvitný ale malo to byt 0,5L a ja mal 50 ml chlorid amónny som ani nepridával a keď som pričuchol tak to až pichlo v pľúcach skoro som odpadol pričom to až tak nemalo smrdieť ja neviem poraďte prosím.A k tomu rámu ja som chcel ale oco že nedeľa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
SimonHosa



Založen: Jul 22, 2014
Příspěvky: 107
Bydliště: Spišský Štiavnik

PříspěvekZaslal: ne srpen 10 2014, 9:35    Předmět: Citovat

Vtedy keď som zmeral hp bolo 10 ale teraz po 30-60min ten papierik vyschol ,a ukazuje ph 7/8 mám dolievať moj roztok už nemá usadeniny zrazeniny je priehladny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 17:34    Předmět: Citovat

Celý můj postup jak nanést masku "PCB UV Curable Solder Mask" z eBay pomocí síta:

    * používám sítovinu s velikostí ok 110T. Sítovina je natažena v blind rámu, aby šla dobře vypnout. Na sítu jsou nalepené zespodu "nožičky", jsou důležité. (foto 01)
    * na sítovinu shora nastříkám fotocitlivou emulzi POSITIV20 a z druhé strany rámu jí rovnoměrně rozetřu plastovou kartou. Roztírám oběma směry. Po rozetření vložím celý rám do horkovzdušné trouby nastavené na 70°C a nechám 15 minut schnout. (foto 02 a 03)
    * po vyschnutí přiložím shora na síto vytištěnou negativní předlohu tak, aby byla umístěna "čitelně". Předlohu tisknu na inkoustové tiskárně na transparentní fólii dvakrát. Oba výtisky přiložím na sebe, kvůli zvětšení kontrastu. Zespodu síta vložím tužší molitan (netuším jak se to správně jmenuje), předlohu zatížím 10mm tlustým sklem. Poté na vrh posadím UV osvitku a svítím 4 minuty. (foto 04 a 05)
    * Vyvolávám v NaOH, na 0,25l dávám 2.5g NaOH. Malé množství opatrně naleji do velkého víčka od nějaké krabice. Lepší by byla fotografická miska, ale takhle velkou nemám. Osvícenou část síta pomocí štetečku potopím do roztoku a pak cca 5 minut jemným přejížděním po sítu vymyji osvícenou emulzi. (foto 06 a 07)
    * Síto s dobře vymytou emulzí propláchnu důkladně vodou. Prostě ho osprchuji. Opět vložím do trouby nastavené na minimum a nechám ho usušit. Mezi tím nalepím DPS oboustrannou lepenkou na podklad, který je větší než DPS. Používám kus ustřižené, 1 mm tlusté umělohmotné desky. Deska nesmí být příliš tlustá, při nanášení barvy se nesmí sítovina dotýkat DPS !. Proto má síto "nožičky. Podklad je důležitý pro další manipulaci s DPS, jakékoli "šáhnutí" na nanesenou barvu již nelze opravit. (foto 0Cool
    * Síto umístím přesně nad DPS. K jednomu okraji nanesu umělohmotnou špachtlí přiměřené množství barvy. Je lepší více než méně, nepoužitá barva se dá znovu použít. Pomocí těrky rozetřu bez jakéhokoli tlaku barvu na plochu, která o něco přesahuje plochu DPS. Barvu nejlépe rozetřít jedním tahem, ale dá se opravovat a opatrně opakovat. Barva se zatím NESMÍ dotknout DPS, rozetřením se dostane do ok sítoviny. Po rozetření (na fotografii není moc dokonalé) jedním tahem těrky a zároveň tlakem na DPS "vmáčknu" barvu. Důležité je jedním tahem, další opravy nejsou možné a vedou k rozmazání barvy. (foto 09, 10 a 11)
    * DPS opatrně "odloupnu" od síta za přilepenou podložku kolmo od síta. Poté DPS i s podložkou vložím do UV osvitky a svítím cca 2,5 hodiny. Před svícením je ještě možné v případě neúspěchu barvu smýt acetonem, po osvícení a vytvrzení již dostat dolů nelze. (foto 12)
    * důležité je síto důkladně vymýt od barvy i emulze. Používám aceton (!= nitro ředidlo). Síto položím na starý, k tomu manželkou přidělený, ručník. Namočeným hadrem v acetonu vytřu zbytky barvy a emulze do ručníku. Síto je nutné vyčistit dokonale, protože jinak již nepůjde použít znovu.


Něco jako poznatky a chyby, kterých jsem se dopouštěl a dopouštím:
    * celé toto nanášení nelze jednoduše použít pro více kusů, protože spolu s barvou se ze síta vymyje i emulze.
    * pozor na správnou orientaci předlohy, síto nelze jednoduše otočit.
    * před nanesením barvy nezapomenout umýt emulzi od leptání, protože pak jde dolů s emulzí i pracně nanesená barva.
    * nezapomenout síto v troubě, po hodině začne doutnat.
    * síto je opravdu nutné DOKONALE po použití vymýt.
    * ne vždy se to povede, lepší je začít znovu. Nanesení emulze a její vytvrzení je otázka 20 minut.
    * výsledek nevypadá vůbec špatně, ale profesionálně nanesená maska to není.



01_sito.jpg
 Komentář:
Síto s nataženou sítovinou v blind rámu. Již hodně používané.

Stáhnout
 Soubor:  01_sito.jpg
 Velikost:  54.97 kB
 Staženo:  12 krát


02_positiv20.jpg
 Komentář:
Nastříkaný a ještě nerozetřený POSITIV20 z rubu síta. Na sítu jsou také vidět nalepené "nožičky". Ty jsou důležité.

Stáhnout
 Soubor:  02_positiv20.jpg
 Velikost:  62.47 kB
 Staženo:  11 krát


03_positiv20_OK.jpg
 Komentář:
Rozetřený POSITIV20 po vytvrzení.

Stáhnout
 Soubor:  03_positiv20_OK.jpg
 Velikost:  69.39 kB
 Staženo:  30 krát


04_pred_osvitem.jpg
 Komentář:
Negativní předloha (tj. tam kde je průhledná, bude nakonec barva) na sítu.

Stáhnout
 Soubor:  04_pred_osvitem.jpg
 Velikost:  52.24 kB
 Staženo:  9 krát


05_osvit.jpg
 Komentář:
Osvit emulze, předloha zatížená sklem.

Stáhnout
 Soubor:  05_osvit.jpg
 Velikost:  36.54 kB
 Staženo:  9 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 17:38    Předmět: Citovat

Pokračování.


06_NaOH.jpg
 Komentář:
Miska s NaOH. Do té pak přijde sítovina.

Stáhnout
 Soubor:  06_NaOH.jpg
 Velikost:  78.35 kB
 Staženo:  9 krát


07_vyvolane.jpg
 Komentář:
Vymytá emulze na sítovině.

Stáhnout
 Soubor:  07_vyvolane.jpg
 Velikost:  50.92 kB
 Staženo:  12 krát


08_pred.jpg
 Komentář:
DPS a podložka na kterou bude nalepena. Samozřejmě stranou, na kterou se nenanáší maska.

Stáhnout
 Soubor:  08_pred.jpg
 Velikost:  50.75 kB
 Staženo:  9 krát


09_DPS.jpg
 Komentář:
Síto nad DPS. Sítovina se nesmí dotýkat DPS, mezera je cca 2 mm.

Stáhnout
 Soubor:  09_DPS.jpg
 Velikost:  47.5 kB
 Staženo:  9 krát


10_barva1.jpg
 Komentář:
Barva před rozetřením.

Stáhnout
 Soubor:  10_barva1.jpg
 Velikost:  45.21 kB
 Staženo:  12 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 17:39    Předmět: Citovat

A ještě trošku.


11_barva2.jpg
 Komentář:
Rozetřená barva, tady není úplně ideálně, což se ve finále bohužel projevilo drobnou chybou na DPS.

Stáhnout
 Soubor:  11_barva2.jpg
 Velikost:  41.11 kB
 Staženo:  10 krát


12_final.jpg
 Komentář:
Hotová DPS, na masce je ještě nanesen pájitelný lak.

Stáhnout
 Soubor:  12_final.jpg
 Velikost:  44.64 kB
 Staženo:  30 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8997
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 17:57    Předmět: Citovat

Zajímavej popis, díky za uveřejnění. Vůbec jsem netušil, že na síto ještě i přenášíš motiv masky. Myslel jsem, že síto použiješ jen na nanesení barvy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 19:17    Předmět: Citovat

To jsem zkoušel také. Výsledky nebyly úplně špatné, ale byly tam dvě překážky. Tou první je přesné umístění motivu na desku. Sítem se nanese více barvy než rozetřením pod fólií, takže pady nejsou pak vidět. A tou druhou bylo jak nepřilepit motiv na nevytvrzenou barvu. Řešil sem to tak, že nejprve jsem v desce mimo "účinnou" plochu vyvrtal tři díry 0,8 mm jako usazovací body. Po nanesení barvy jsem dal DPS do trouby nastavené na 70°C na cca hodinu až barva přestala "lepit". Poté jsem na desku opatrně položil fólii (stejnou jako tu, na kterou tisknu motiv, s celofánem to bylo vždy horší) a teprve na to vytištěný motiv. Pak celé zatížit sklem a svítit a svítit ... Jenže barva stejně nikdy nepřestala úplně "lepit" a často po sundání fólie se utrhly kousky masky. Zkoušel jsem i fólii mazat něčím mastným (třeba wédéčkem a pod), jenže to nikdy nebylo ono. Občas jsem dělával čelní panely sítotiskem, jenom se mě nechtělo kvůli DPS používat "klasickou" sítotiskovou emulzi, se kterou je docela "voser". No a pak jsem takhle jednou večer šel po pivu navštívit ledničku a uviděl POSITIV20 Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8997
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 19:57    Předmět: Citovat

No já si desku prosvítím zespodu, abych viděl na pady a mohl motiv dobře usadit. Na nezaschnuté barvě je ten celofán, fólii jsem zkoušel taky, ale je moc silná a pady se podsvětlovaly. Takto to svítím 10 minut a celofán jde sundat bez problémů, neosvětlený pady pak lehce umýt benzínovým čističem. Konečný vytvrzení barvy je pak dalších 30 minut osvitu.
Co mě ještě dělá problém je právě silnější vrstva masky, jak nakonec zastřihuju desku na rozměr na pákovkách, tak se maska tím tlakem čelistí u střihu odlupuje. Toto ještě musím vychytat, slabá vrstva to nedělá.

Jo ještě fotku mýho značkovýho prosvětlováku Dell. Very Happy Vykuchanej display z noťasu a invertor přesvědčenej, že bude fungovat jen s napájením 12 V.



DELL.jpg
 Komentář:
Prosvětlovák Dell.

Stáhnout
 Soubor:  DELL.jpg
 Velikost:  50.99 kB
 Staženo:  13 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
FHonza



Založen: Nov 20, 2012
Příspěvky: 1453
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út srpen 26 2014, 20:25    Předmět: Citovat

Já masku a případně i potisk nanáším už na finální tvar desky. Právě kvůli tomu, aby se neloupala. A teď jdu vyhrabat podsvětlovák, co mám ještě z fotokomory ...

Edit: a na tomhle desky řežu Smile



rezacka.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rezacka.jpg
 Velikost:  65.41 kB
 Staženo:  13 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
SimonHosa



Založen: Jul 22, 2014
Příspěvky: 107
Bydliště: Spišský Štiavnik

PříspěvekZaslal: út září 16 2014, 18:37    Předmět: Citovat

Dobrí deň,prosím prepáčte za oneskorenú reakciu,ale nestíhal som.Takže mám problém foto nemám ,ale vzal som môj posvit20 nastriekal dal do železnej dózi potom do el. rúri na 70C° na 15 min.polozil som predlohu nasvietil 5 min na 60W žiarovke ,tak ako nasvecujem suchý fotorezyst.Vložil som do vývojky 5% hydroxid sodný a zmylo to úplne vše potom som skúsil 1% ale tiež to zmylo.V čom to je ??Nikdy som s posvitom nerobil.Dúfam že som sa polepšil,pretože dnes som písal diktát. Sad Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8997
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út září 16 2014, 19:19    Předmět: Citovat

Moc světla, moc průhledná předloha? Stříkal jsi to doufám při červeným světle, nebo ve tmě? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund