Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Umístění TV antény u hromosvodu ?!!
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 20:09    Předmět: Umístění TV antény u hromosvodu ?!! Citovat

Jak je to s umístěním tv antény (a i jiných antén) v blízkosti hromosvodu? Co na to normy, bezpečnost (nebo spíš nebezpečnost) atp.?

Ptám se protože jsem si dnes všiml jak si nechala sousedka nademnou umístit tv anténu.

Foto přikládám.

Jak vidno hromosvod vede v její těsné blízkosti a navíc je dost blízko i další anténa o kousíček vedle na balkóně.

Červené šipky pomáhají lokalizovat volně vlající kabel od čehosi, visící ze střechy. Ten nevím jestli je nahoře k nečemu připojený, ale když mi jednou těšně prolétl kolem okna přišlo mi že je to nějaký síťový kábl či tak něco.

Je kombinace těhle elementů rozumná nebo bezpečná?

Foto.:

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 20:45    Předmět: Citovat

Rozumný to není a bezpečný (převážně pro přístroje) taky ne. Jak je to s normama nevím. V práci jsme měli dokonce kabel od satelitu ukotvenej na hromosvodu v délce asi 10 m. Shocked Kdo to tenkrát dělal netuším, ale tipoval bych na montážní firmu, co přidělávala satelit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33940
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 20:51    Předmět: Citovat

Ethernetove kable po fasade: po kazdej burke treba vymenit zariadenia na oboch koncoch...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 21:32    Předmět: Citovat

Tak za ten volně vlající kabel pořádně škubni a uvidíš, co ti přistane na hlavě Very Happy .

Podle aktuálních norem by snad měla být anténa na střeše odizolovaná od hromosvodu. Kdysi se stožár, na kterém anténa byla prý zemnil k hromosvodu, ale krk na to nedám... Při zasažení hromosvodu bleskem to je takové obrovské množství energie, že to ten drát klidně může vyškubat, proto si myslím, že by se v těsné blízkosti nemělo nic nacházet...

U Vás asi STA neznají, vidím, že panelák je anténní městečko ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 21:43    Předmět: Citovat

Dříve platilo, že anténa na střeše nesmí sloužit jako jímač ale musí být spojena s hromosvodní soustavou. Dnes nevím.
_________________
Exclamation Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 21:46    Předmět: Citovat

OK... Dneska by měla být dle norem odizolována od hromosvodu, alespoň nám to tak říkali ve škole...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 22:09    Předmět: Citovat

To záleží na tom, podle které normy byl hromosvod dělaný.
Podle staré normy se ráhna a držáky antén v blízkosti svodů s hromosvodovou soustavou musely spojovat, a to i ty, které byly v prostoru chráněném jímací soustavou.
Podle panelů to vypadá na tento případ.

Pokud by na paneláku byly hromosvody podle nové normy, tedy v něm i přepěťové ochrany a tří/pětivodičové rozvody TN-S podle ČSN EN 62 305-4, pak se antény s hromosvodem nespojují, jen musí být v chráněném prostoru vymezeném valivou koulí o poloměru daném příslušnou třídou ochrany LPS (u LPS-II je poloměr koule 30 m: opři ji o stěnu paneláku a vše, co při valení se kolem domu neohne či nezničí, je dostatečně chráněné i před úderem blesku).
Je to celé na posouzení podle fotky bez další dokumentace hodně složitá záležitost, takže prosím berte to, co jsem napsal, jen jako příklad.


Pokud jde o datová vedení, ukládá je znalý poskytovatel tak, aby byla prostoru chráněném jímači a pokud možno co nejkratší cestou vstoupila do budovy.

V každém případě za stav hromosvodové ochrany zodpovídá vlastník (provozovatel) objektu a je na něm, aby nechal provést revizi hromosvodů a další postup pak vyplyne z výsledku uvedeného ve zprávě o revizi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dArtagnan



Založen: Mar 20, 2011
Příspěvky: 38

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 22:21    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Tak za ten volně vlající kabel pořádně škubni a uvidíš, co ti přistane na hlavě Very Happy .

Podle aktuálních norem by snad měla být anténa na střeše odizolovaná od hromosvodu. Kdysi se stožár, na kterém anténa byla prý zemnil k hromosvodu, ale krk na to nedám... Při zasažení hromosvodu bleskem to je takové obrovské množství energie, že to ten drát klidně může vyškubat, proto si myslím, že by se v těsné blízkosti nemělo nic nacházet...

U Vás asi STA neznají, vidím, že panelák je anténní městečko ...


Náhodou STA známe, ale třeba já sám, od doby co jsem zjistil, že na "kus měděnýho drátu" chytnu 20 kanálů (frekvencí) TV a tušim že 9 kanálů rádia (toho co putuje s DVB-T) tak jsem dal televizi od UPC sbohem.


Mě jen tak napadlo, co by se stalo v katastrofickym případě, že by se namotal ten neidentifikovanej kabel na tu její anténu a nahoře by to čemu se snad říká "jímací tyč" sebralo nějakej ten výboj...pani by asi trošku shořela televize a v horšim případě i pani samotná, pak dál do rozvodu v baráku...článků je sice k nalezení dost, ale co na to zdejší komunita na základě tohohle mýho případu (viz. foto)

Já mám sice pojistku, pani v nájmu ale asi těžko. Usuzuju na to z toho, že minimálně rok splachovala kýblem pač jí nešlo prej splachování. Jestli nemá tři kila na splachování a litr na pojistku domácnosti, aby nám pak zbytečně nevyhořelo půl baráku...
Mimochodem je to jediná osoba, která má takhle umístěnou anténu, nikoho jinýho to zatim nenapadlo. Taky je jediná kvůli komu mi na hlavu od ní během půl roku 4x tekla voda...možná jí to tak nechám a bude klid Very Happy
Jo a prej příští rok na jaře se bude dělat fasáda na baráku a další, tak jí to stejně sundaji a doufám že někoho napadne udělat i normální antény pro společnej příjem TV a FM rádia jako to maji leckde jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 22:36    Předmět: Citovat

To je v Praze?

Zkusil bych k tomu přiblížit Teslův transformátor, třeba se stane něco nevídaného Very Happy například, že nebude mít sousedka na novou televizi Smile ...

Mám na chatě tu samou anténu, řekl bych, že je oblíbená, ale jelikož je to v lese, mám poslední dobou pocit, že je to na hraně, a třeba včera večer se trhalo co se dalo. Potřeboval bych něco s větším ziskem okolo 510Mhz, ale možnost umístění na okenní rám, tj s upevněním na konci, anebo skoro na konci...

Znám určité antény, které mají deklarovaný přehnaně dobré parametry, moc tomu nevěřím, anebo jsou to většinou parametry na horní hraně pásma.

Nenapadá někoho něco?

jako lepšího adepta jsem našel tuto http://www.elektro-svitidla.com/tv-antena-p-5045-ean052249-skup199.php to je delší a výkonnější varianta té Iskry co mám, ale na držáku bude bránit natáčení, tím, že zasahuje dozadu, takže by byl potřeba delší držák a nevím, jestli se takový vůbec prodává...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: ne červenec 27 2014, 23:52    Předmět: Citovat

Když jsem před dvěma týdny postavil anténní stojan/stožár (abych kam mohl upevnit 9 el. 2m/70cm z webu dk7zb, disconetku na scaner , airband GP, wifi anténu, parabolu a bůhví co ještě) a vrazil na střechu, něco jsem si hledal o jeho uzemnění a narazil na normu ČSN 34 1390 (strana 41, která odpovídá na tvoji otázku). Zatím to u mě na střeše vypadá tak že na jímači je šesti metrová CB anténa a anténní stojan/stožár je připojen k hromosvodu na střeše.
Samozřejmě je toto řešení špatné(stožár je připojen správně a CB by měla být na samostatném stojanu), ale za celých 15 let do šestimetrového vertikálu na jímači neuhodilo Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19532
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2014, 5:14    Předmět: Citovat

Před patnácti lety tam nejspíš byly hromosvody dělané ještě podle ČSN 34 1390. Pak i připojování antén lze provádět podle této normy dál, jakkoli už léta neplatí.

dArtagnan napsal(a):
...Náhodou STA známe, ale třeba já sám, od doby co jsem zjistil, že na "kus měděnýho drátu" chytnu 20 kanálů (frekvencí) TV a tušim že 9 kanálů rádia (toho co putuje s DVB-T) tak jsem dal televizi od UPC sbohem...

Neříkej, že STA u vás v domě patří UPC: ta naše je prostě naše, na zásuvkách máme 5 multiplexů, to tu nikomu na vlastní antény, natož na drát, nešlape.
Nakonec už ani UPC některé stoupačkové skříně neplombuje, protože bylo jednodušší odpojit přívodní koaxiály jejich sítě, když celá stoupačka jeden z STA a každému je jedno, kolik přijímačů se o to za zásuvkou podělí, dokud signál stačí.

Ale to jsme už zase poněkud mimo téma, že Jirko?

Minulý týden tu byla revize hromosvodů, máme je z roku 1989, tedy podle třináct devadesátky, udržované. K nim je na střeše napojený stožár STA (vertikál na AM nemáme, takže žádné jiskřiště či podobné lahůdky) a konstrukce s anténami směrových spojů internetu také, a správně, což revizního technika překvapilo. Právě datová zařízení prý není zvyklý nacházet v předpisovém provedení a přizemnění a ukazoval mi jen v nejbližším okolí, na kterých střechách se toho musí dost dodělat.
Za vůbec nejlepší označil UTP kablík zavěšený na lanku mezi dvěma paneláky přes ulici, že prý lanko ani na hromosvod připojit nelze, je z jakéhosi plastu.
Ustříhnout to nemohl, tak to aspoň sepsal do závad.
Jen jsem poznamenal, že v tomto případě jde o šíření signálu mimo pozemek jednoho vlastníka, ať už je tím vlastníkem družstvo, město nebo jednotlivec, což zákon o telekomunikacích vysloveně zakazuje.
Ale řešil to jen z pohledu hromosvodáře, že se bude stříhat až při kontrole odstranění závad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
OMA50



Založen: Mar 17, 2013
Příspěvky: 219

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2014, 9:39    Předmět: Citovat

V baráku nám,asi před 8 lety natáhli Ehternetový kabely do každýho bytu-jenže firma chvátala(honem,honem,aby už to bylo) takže kabely leží na střeše i na hromosvodu.Fakt výborná prácička....

Bůh ví,jak by to dopadlo,kdyby došlo k zásahu blesku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2014, 9:56    Předmět: Citovat

stříhat, stříhat, stříhat ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2014, 12:18    Předmět: Citovat

Matně si vzpomínám, že zavlečení VN (včetně blesku) do rozvodu NN je trestný čin.

Mimochodem, praxe je prý taková, že většina paneláků má uhnilé zemniče.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1879
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2014, 14:33    Předmět: Citovat

Na panelákách kde je to po staru a kde je ant.stožár připojen na hromosvod,pokud něco opravuju nebo přidávám novou anténu,tak to neřeším a nechávám být.
Pokud ale na paneláku udělají novou střechu a celej hromosvod se dělá znovu,tak používám oddálený jímač a stožár se již nezemní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund