Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Českí jazik - za pjet!
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út červenec 22 2014, 17:03    Předmět: Citovat

Za úpadkem vyjadřovacích schopností a pravopisu dnešní mladé generace vidím jednoznačně absenci čtení knih. K pohotovému a správnému pravopisu je třeba jazyk "nakoukat" přečtením velkého množství správného textu. Nestačí zvládnout školní penzum pravidel. Pak je totiž slovo se špatným pravopisem vidět na první pohled a nesetkávali bychom se s častými perlami typu:

- hold, to se musí uznat ...
- přez (vždy mě napadne "ze tohle přes hubu přeZkou na opasku" Very Happy )
- by jsi, by jste, by jsme
- nebo zásadně 'y' v příčestí minulém (oni tam šly a všechno viděly ...)
- o notorickém objedě a obědnávce ani nemluvě
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: út červenec 22 2014, 18:55    Předmět: Citovat

A kde mě bere šlak, když vidím chybu, jsou noviny nebo knihy. Když je dělají lidé, kteří se používáním jazyka živí.
Obdobně mi vadí používání hovorového jazyka v TV (někdy je to opodstatněné).
Jó, to když jsme byli mladí, to byly jinačí časy, staří nás jen chválili a podporovali. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vlaadkoo



Založen: Sep 16, 2011
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: út červenec 22 2014, 21:21    Předmět: Citovat

Tak já bych to neřešil a jen se tomu smál ..Třeba si to ti jedinci uvědomí,že jsou tak pitomí a neumí srozumitelně psát .
Zkrátka jsou někteří nastaveni,tak že se nemají za co stydět když neumí pravopis .
Tím pádem nemají snahu to zlepšit .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: út červenec 22 2014, 22:01    Předmět: Citovat

tomaw napsal(a):
...grafické vidění na chyby. Kdysi mě stačilo se podívat na noviny , našel jsem hrubky ani jsem to nemusel číst. Vypadalo něco divně...
Jo, to mám taky. Už na základce mi spolužáci ukazovali své práce k rychlému nahlédnutí. Je to asi obdoba rychločtení.
Ale když to po sobě nečtu, pžekjepůlm se nevyhnu Cool

mtajovsky napsal(a):
- hold, to se musí uznat ...
- přez (vždy mě napadne "ze tohle přes hubu přeZkou na opasku" Very Happy )
- by jsi, by jste, by jsme
- nebo zásadně 'y' v příčestí minulém (oni tam šly a všechno viděly ...)
- o notorickém objedě a obědnávce ani nemluvě
O co takové vybrace, neustále se opakující na všech motoristických fórech Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: út červenec 22 2014, 22:29    Předmět: Citovat

V tom to právě vězí. Ten, kdo vnímá půvab správně napsaného textu, je svým citem veden i při psaní, a není-li si jist, nedá mu to a přesvědčí se. Kdo to nevnímá, spoléhá se na zrádnou paměť a nemá tu motivaci na zlepšení, vždyť má asi i daleko důležitější starosti. Takže já jsem za určitou dávku velkorysosti a tolerance, pokud se jedná o dospělé jedince. Ta paní bufetářka z počátku vlákna by ode mne mohla dostat při nejhorším tak 2 mýnus. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2581

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 6:44    Předmět: Citovat

Mně se otevírá kudla v kapse (mimo jiné), když čtu: "...jsem za to rád..."
A jeden ze života: Lékař psal propouštěcí zprávu: "...pacienta předávám do péče jeho praktické lékařky...". Akorát ve slově péče se uklepl a místo é stisknul sousední písmeno - hádejte, které Very Happy

A divím se, kolik lidí má doma voliéru s výry (výřivku). Co na to ochránci přírody?

EDIT: Zrovna včera mi přišel spam - od nějaké firmy www.bazenyaz.cz mi nabízejí Bazény a výřivky - velká akce.

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.


Naposledy upravil Yarda1 dne po srpen 04 2014, 16:50, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 7:46    Předmět: Citovat

Ona ta nemotivovanost snažit se psát slušně a bez chyb je také výrazem nezájmu o to, že text po psavci má někdo číst. Je v tom jistá míra sebestřednosti i bezohlednosti a nulové empatie.
Tady samozřejmě mluvím o těch, kteří jsou rodilí mluvčí, schopní studia alespoň v minimální míře a netrpí dysgrafií či dysorthografií.
Osobně považuji psaní textů se záměrně vytvářenými hrubkami popř. s chybějící diakritikou za bezohledné jednání vůči čtenářům.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32002
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 14:43    Předmět: Citovat

vlaadkoo napsal(a):
Tak já bych to neřešil a jen se tomu smál ..Třeba si to ti jedinci uvědomí,že jsou tak pitomí a neumí srozumitelně psát .
Zkrátka jsou někteří nastaveni,tak že se nemají za co stydět když neumí pravopis .
Tím pádem nemají snahu to zlepšit .
Nemáš pravdu - oni se za to nejen nestydí, ale dokonce to prosazujou jako svoji přednost, že neumějí správně česky, protože měli přece daleko víc důležitějších věcí ke studiu - a ty se naučili. Takže stačí, když umějí to svoje, čeština je vedlejší. Znám takto uvažující nejen středoškoláky, ale i doktořy a ynžinýřy. Je přitom zajímavý, že tenhle nešvar není rozšířenej jen v technicky zaměřenejch oblastech, ale čím dál tím víc je ho vidět i v humanitních oborech - blbě píšou advokáti, doktoři medicíny a co je snad nejhorší, i novináři. Karel Čapek musí v rakvi rotovat jak turbína.


P.S. - k těm vYbracím si přidejte i vYnutí a nabÝječku. Ještě že snad každýmu utkvělo v paměti, že "C" je měkká souhláska a že zatím nikdo (snad!) nenapsal cÝvka...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4037
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 14:57    Předmět: Citovat

A co trYmr a tyrYstor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 15:02    Předmět: Citovat

Zdar, protože i mě to nesmírně stolicuje, chci přidat svou trošku do mlýna.
Zvládnutí mateřského jazyka chápu jako základ, nad kterým teprve může vyrůstat nějaká další odbornost. Když vidím odborný text, který se hemží pravopisnými chybami, jaksi automaticky pokládám za nedůvěryhodný i ten odborný obsah i kdyby tam byly technické skvosty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 15:39    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
vlaadkoo napsal(a):
Tak já bych to neřešil a jen se tomu smál ..Třeba si to ti jedinci uvědomí,že jsou tak pitomí a neumí srozumitelně psát .
Zkrátka jsou někteří nastaveni,tak že se nemají za co stydět když neumí pravopis .
Tím pádem nemají snahu to zlepšit .
Nemáš pravdu - oni se za to nejen nestydí, ale dokonce to prosazujou jako svoji přednost, že neumějí správně česky...


"protože čeština je umírající jazyk a za xx let..." - tohle často slýchávám nebo čtu jako reakci na stejné téma
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 19:09    Předmět: Citovat

Je přece pohodlnější vymluvit se na umírající jazyk, než sám se sebou něco udělat.
Ale to by musel umírat každý z národních jazyků, zkuste sáhnout Lotyšům nebo Chorvatům na jejich řeč (a to jich dohromady není ani tolik, co nás je) a uvidíte, jak vás (v tom nejlepším případě) začnou ignorovat, nezřídka však sáhnou k důraznějším komunikačním prostředkům, například k noži.
Proč se tolik lidí po světě učí česky, když podle líných lemplů nemá čeština budoucnost? Mimochodem - Pan Režisér Akiro Kurosawa nebyl jediným, kdo češtinou vládl tak dobře, že by ještě v sedmdesátých letech stačila k přijetí na českou střední školu.
Přece to vše nedělali a nedělají jen proto, že máme o jazyk s bohatostí řečtiny a vyjadřovací mocí latiny.

Zkrátka tvrzení o umírajícím jazyku je lež a pustý blábol, ať už to prohlásil kdokoli o kterékoli národní řeči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1093

PříspěvekZaslal: st červenec 23 2014, 22:57    Předmět: Citovat

Akira Kurosawa opravdu uměl česky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19563
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 24 2014, 4:57    Předmět: Citovat

Pamětníci tvrdí, že se sešel v Karlových Varech kdysi s finskou režisérkou, na jejíž jméno si nevzpomenu (ostatně - asi bych ho nedokázal ani vyslovit, ale něco s tím určitě provedu) a jediná řeč, kterou si opravdu dobře pokecali, byla čeština.
Přítomní prý čuměli jak krtci z plastelíny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15536
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt červenec 24 2014, 8:18    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
Zvládnutí mateřského jazyka chápu jako základ, nad kterým teprve může vyrůstat nějaká další odbornost. Když vidím odborný text, který se hemží pravopisnými chybami, jaksi automaticky pokládám za nedůvěryhodný i ten odborný obsah i kdyby tam byly technické skvosty.

Přesně tak. Jakákoliv odborná věc napsaná s pravopisnými chybami ztrácí důvěryhodnost a jde většinou jen o opsané myšlenky odjinud a to ještě blbě. Takže je vhodné takové psané zmetky jen ignorovat a nerozčilovat se pro blbost jiných.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund