Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Electrolux EWF10670W
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anca1



Založen: Dec 17, 2009
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2014, 20:37    Předmět: Pračka Electrolux EWF10670W Citovat

Dobrý den,
chci tímto poprosit vás zkušenější o radu. Mám pračku Electrolux Inspire EWF 10670W a najednou přestala ohřívat vodu. Nepíše žádný chybový kód a normálně dokončí program. Topné tělěso jsem přeměřil a má 27,5 Ohmu.
Trochu jsem ji rozebral a zjistil, že nespíná relé topení, cívka v pořádku, když pračka na displeji ukazuje, že topí, tak na cívce relé není žádné napětí. Dál se do toho nechci bezhlavě šťourat a tak vás prosím o pomoc s dalším postupem a předem moc děkuji. R Hynek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2014, 21:02    Předmět: Citovat

No asi měřit zkratoměrem, kam vedou dráty (spoje na DPS) od relé a jestli tam není přerušení, nebo zničený spínací tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anca1



Založen: Dec 17, 2009
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2014, 21:20    Předmět: Citovat

Dostal jsem se až k tranzistoru a dál až k procesoru. Vše vypadá v pořádku a vede (píská). K tomu tranzistoru, ten vypadá, že spíná cívku relé na zem a po propojení relé topení sepne. Na třetím vývodu, nevím co to je za tranzistor, není žádné napětí ( měřeno proti zemi ) ani před tím, než by mela pračka začít topit, ani, když podle displeje topí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5211
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 4:09    Předmět: Citovat

Teplotne cidlo nic?dalej hladinak... Raz tu tuším niekto mal odpaleny vystup z cpu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anca1



Založen: Dec 17, 2009
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: so červenec 12 2014, 5:52    Předmět: Citovat

Teplotní čidlo ma na studenou vodu odpor asi 5,6kOhmu a pračka normálně napustí vodu do rozumné ůrovně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anca1



Založen: Dec 17, 2009
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: po červenec 14 2014, 9:18    Předmět: Citovat

Opraveno. Na vině byl opravdu hladinový snímač, který pravděpodobně nesprávně vyhodnocoval pohyb vody při praní a pračka vynechala fázi ohřevu. Po jeho vyčištění a profouknutí je už vše vpořádku. Tímto chci hlavně poděkovat všem těm co se snažili pomoci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2014, 8:22    Předmět: Citovat

Čau lidi,
nechci zakládat nové vlákno, jelikož mám stejný model a trošku jiný problém.
Pračka je stará cca 6 let a pořád řeším nějaké problémy.
V minulosti, ještě v záruce, servisák cca po roce měnil celý programátor - bohužel už si nepamatuju závadu, ale tuším, že pračka nedokončila cyklus praní.
Několik roků poté, už po záruce, hlásila chybu topného okruhu, tak jsem začal topením a skončil až u programátoru, kde bylo vypálené relé na desce. Respektive studeňák a následné vypálení pájecího bodu. To jsem ještě zvládl opravit.
Nyní je problém následující. Pračka začne prát a v průběhu praní se v určité části zastaví a "přemýšlí", prostě čas stojí a někdy se to po čase rozeběhne, někdy to přeskočí na jiný čas - většinou třeba z 45 minut na hodinu a 20 minut, zkrátka nejde plynule v programu.
Někdy se musí znova program spustit od začátku a třeba na druhý pokus už vypere. Někdy se zastaví třeba několik málo minut před koncem a trvá třeba půl hodiny než dopere.
Někdy dopere a nevypustí vodu.
Zkrátka, nikdy nevíte jak cyklus praní skončí.

Bude v háji programátor anebo je šance, že zlobí nějaká periferie?
Chybu to nehlásí.
Myslel jsem si, jestli by to nemohl dělat ten rotační volič programů - jako, že by tam byl nějaký špatný přechod, nebo tak něco. Tak jsem vyndal programátor, ale viditelně na desce nic vadného nevidím.
Nevím, co bych měl na tom otočným mechanizmu měřit.
Jestli je to něco na principu rotačního enkodéru a posílá to implulsy anebo je uvnitř nějaký systém kontaktů, třeba na principu dekadického spínání.
Rozdělávat se mi to moc nechce, aby na mě nevyběhly nějaká pérka a bylo po legraci.
Co myslíte, je šance to opravit? Hodně se tady mluví o hladinovém spínači. Mohla by tahle součástka být příčinou problémů? Pod pračkou se občas objeví voda, může to souviset?
Díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2014, 19:10    Předmět: Citovat

Při identifikaci chyby je vždy nutné vycházet z toho co spotřebič v danou dobu nedělá. Př. pral s ohřevem a nevypustil, pral a přestal točit bubnem.
Pokud je chyba vždy na jiném místě, může ji způsobit rušení sítě, chyba zdroje, obvody procesoru, hodiny procesoru a mnoho dalších chyb, na př. v propojkách tištěných spojů. Největším pomocníkem je servisní diagnostika.
Jsou však i nelogické hyby na které některé diagnostiky nedokáží správně reagovat. Jsou to svody topení, navlhlá elektronika, svody motoru. Běžné chyby, jako přepěnění, nevypouští, nenapouští, vady motoru a pod. hlídá elektronika a hlásí příslušné chybové kódy. Kostka přepínače programátoru má v sobě kontakty pro zapnutí pračky a otočný přepínač odporů v sériovém zapojení. Ve vašem případě bych začal hledat chybu v rušení nebo
zdrojové části pro 5V u kondenzátorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 11:11    Předmět: Citovat

Mám za sebou rozborku a sborku programátoru a nikde jsem nenašel viditelnou závadu (prohlédnuto pohledem - DPS).
Když už jsem měl pračku vymontovanou z kuchyňské linky, tak jsem se rozhodl projít a vyčistit, co jen šlo.
Vymontoval jsem šuplík na prášek (žena tam lije pouze aviváž, používáme na praní kapsle přímo do bubnu). Vyčistil jsem ho od toho šlemu.
Demontoval a vyčistil veškeré gumové hadičky a hadice. Ve spodní hadici směrem k vypouštěcímu čerpadlu jsem našel kovový poklad (asi 68 korun v různých mincích, kostici, vrták 4,2mm a spousty ocelových pilin (ne špon, ale pilin).
Myslel jsem, že mám vyhráno, že mohl špatně fungovat senzor hladiny (jelikož se ta plastová koule, která je v té spodní hadici nemohla volně pohybovat).
Pračku jsem opět smontoval a vyzkoušel. Bohužel stav se nezměnil.
Ještě jsem si všiml jedné věci.
Pokud se snaží roztočit buben, tak se občas stane, že je to pořádná rána. Jakoby ten buben něco "nakoplo". Prostě ta elektronika něco neudělá anebo udělá blbě. Mohlo by to dělat tacho? Jak jej můžu změřit? Respektive jak jsou vlastně regulované otáčky?
Já se domnívám, že tam je nějaká tyristorová, či triaková regulace a udržení těch nastavených otáček právě obstarává tacho (zpětná vazba).
Ono vůbec je to takové divné.
Vezmu-li v úvahu, že když nastavím nějaký program, tak si jede svůj řádek za řádkem a zpětná vazba je pouze z hladinového spínače, teploty vody a otáček motoru. Žádný jiný senzor pračka nemá. Takže kdyby špatně fungovaly senzory, tak by se ten program na nějaké podmínce zastavil a pračka by hlásila chybu. Jenže nic takového se neděje, jen si program "dělá co chce".
Než jsme pořídili tenhle stroj, tak jsme měli pračku s obyčejným mechanickým programátorem, který si "jel své kolečko" bez ohledu na nějaké snímače, jelikož tam žádné nebyly. Žádná diagnostika a podobný vychytávky, ale pračka prala. Byla to boženka (Bosch) a šlapala jak hodinky. Nebyla to sice žádná AAAA++++ ,ale jelikož jsme se přestěhovali, tak zůstala tam kde byla. Nevím jestli tyhle vychytávky spíš nekomplikují život.
Přeci kvůli jediný desce nevyhodím celou pračku. Pokud to vezmu z pohledu materiálu a ceny, je programátor v současnosti cca polovina ceny pračky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alxa



Založen: Aug 02, 2010
Příspěvky: 274
Bydliště: kousek od Brna

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 15:13    Předmět: Citovat

Měl jsem podobný problém u pračky AEG Lavamat 84610, jednou proběhl celý cyklus praní, někdy se zastavila. Na vině byl vadný odrušovací RC člen paralelně ke kontaktům reverzačního relé. Kondenzátor ztratil kapacitu napěťovými špičkami. Třeba to bude podobná závada.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: so prosinec 13 2014, 22:43    Předmět: Citovat

Vaše pračka má triakovou regulaci s releovým přepínačem otáček. Řízení otáček je pomocí tachogenerátoru u motoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: po prosinec 29 2014, 21:13    Předmět: Citovat

Včera se pračka opět "zbláznila".
Už máme vytipované asi dva programy, které "nedoběhnou". Tak jsem u nich na tom otočném kolečku programátoru udělal fixou tečku a nepoužíváme je.
Jenže včera, když byl zvolen jiný program, v okamžiku ždímání, dostal buben takovou "řachu" od motoru, až nám pračka vypochodovala o dvacet čísel dopředu. Jako když startujete auto, nevymáčknete spojku, máte tam kvalt a otočíte klíčkem zapalování. Prostě "kopanec".
Takže motor ven. Rozborka, vyčištění a opět sborka.
Na štítku motoru je 300/1400 rpm, jenže to má pouze jedno statorové vinutí. Takže regulace je skutečně řešena někde v programátoru.
Uhlíky jsem lehce zabrousil, byly na nich takový zoubky (jsou na komutátor umístěny šikmo k ose) a ten zoubek asi udělaly ty drážky na komutátoru.
Celý motor jsem profoukl vzduchem (vyfoukal uhlíkový prach) a namontoval zpět. Nyní probíhá "zkušební jízda".
Zarazilo mne, že jelikož je tohle docela chytrá pračka - co se týče diagnostiky různých periferií, že uhlíky motoru v sérii se statorovým vinutím mají ještě v sérii tepelnou pojistku. Když je to takový "chytrolín", tak přeci podle tacha a proudu motoru poznám, že motor není OK a vypnu ho. Ta tepelka je další zdroj případné poruchy.
Ale v klidu byla v pořádku. Tacho jsem zkusil pouze ohmicky - cca 180 ohmů. A když jsem rukou volně otáčel rotorem, tak jsem měřil necelý volt.
Tak uvidíme. Pokud to nepomůže, zkusím najít na desce ještě ten RC člen jak píše alxa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 30 2014, 9:23    Předmět: Citovat

Vidím to na spatny snímač otáček.
Moderní pracka by si tohle neměla dovolit. Trosku odbocim.
Otec si v 53 letech koupil dotykovy mobil s Androidem.
Byl v šoku, když ho v O2 postavili před hotovou věc, ze do peti let si bude kupovat novy telefon. Android se sekne a bude mít po kontaktech. Prý se v teto době zálohuji kontakty na telefon...
K te pracce. Ránu od motoru - prudký rozběh ? Ja pokukuji po modelu EWF 14780. Dle nákresu mi ta pracka přijde dost jednoducha.
Nech si zkontrolovat elektroniku a tacho. Jen mi přijde divné, ze maminina 12 let stará Zanussi s komutatorovym motorem měla též vadné tacho. Ale nikdy si nedovolila prudký rozběh. Vždy se rozjela plynule do vyšších otáček a tak to dělala dlouho, dokud obsluha program neukonči. Pomohla výměna za druhy motoru. U te EWF 14780 je motor SOLE 20.584 -087
Co se tyče tepelné pojistky - píšeš nesmysly. Tepelná pojistka je prave ze to, co motor chrání před spálením. Zkus si někdy narvat plny buben, spustit program na vyvarku se všemi dostupnými funkcemi - předepirka, machani navic, nastavit Time Manager na nejdelší čas praní a po konci programu na ten motor sahni. Určitě se ti jeho výsledná teplota líbit nebude. A teď si vem ze takových varek budeš prát třeba pět po sobě. Výrobce počítá i s nejkrajnejsi možnosti.. A pokud bude motor ok, elektronika určitě nepozná jeho teplotu podle tacha. Navíc ten motor nemá aktivní chlazení. Wink

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: pá leden 02 2015, 9:05    Předmět: Citovat

Tak mám další poznatek. Ten plný rozběh "kopanec" se stává, když je plný buben. Takže to asi nějak souvisí s vyvažováním bubnu před roztočením.
Když je v pračce pár hadříků, tak je to v pohodě. Akorát nevím, zda pračka také vyvažuje buben, i když je téměř prázdný. Tudíž by to asi nějak mohlo souviset s tou reverzací motoru. K čemu je tam přesně ten RC odrušovací člen, o kterém píše alxa? A kde jej na programátoru najdu? Jelikož budu vyndávat programátor již po čtvrté a je do docela náročné a se strachem (samá plastová západka, která se může ulomit), tak potřebuji informace na co kouknout.

Nějak jsem nepobral radu od tatramáčka - Nech si zkontrolovat elektroniku a tacho.
To jako tyto komponenty vymontuju, donesu je do nejbližšího servisu a řeknu - Dobrý den, můžete mi prosím na počkání zkontrolovat tyhle dvě věci.
Budou na mě koukat jak na blba. V době, kdy nikdo nic nezkoumá a vše řeší výměnným způsobem je dost nešťastná.
Nedávno jsem zašel do servisu, kde opravují domácí spotřebiče. Odešel mi motorek v mikrovlnce na otáčení talíře. Prostě cívka měla někde přepálené vinutí. Ještě tak před dvaceti lety, bych tu kostřičku vzal a namotal si to v práci na navíječce sám. Za pár minut hotovo. Tady mi moudrá paní řekla - Milej pane, to si musíte koupit nový. Výsledek - objednání dílu, s tím že si namontuju sám. Po týdnu přišel nový motorek a cena cca 250 korun, kvůli pár gramům měděného drátu. A bude to ještě horší. Příště mi řeknou, ať koupím novou mikrovlnku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: pá leden 02 2015, 17:41    Předmět: Citovat

Dost častá závada u tachogenerátoru je, že po zahřátí motoru dojde k přerušení vinutí. Po zchladnutí se opět spojí. Další možná závada je u relé motoru. Studený spoj nebo pecka na kontaktech způsobí snížení otáček motoru. Elektronika se snaží otáčky zvýšit a dojde k náhodnému spojení poruchového spoje a tím k náhlému zvýšení otáček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund