Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Electrolux EWF10670W
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 11:02    Předmět: Citovat

Ano. Jenom při zatížení. Takže je lepší použít osciloskop na průběh?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 11:12    Předmět: Citovat

určitě bych zkontroloval jestli buben nemá vůli na ložiskách. popřípadě nedrhne při zatížení. A taky uhlíky. Protože když to nedělá bez zatížení bude ta regulační smyčka v pořádku ale něco brání motoru v roztočení a jednotka přidává až se to "utrhne" a to je ta rána. Taky může být utržené vinutí na rotoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 11:19    Předmět: Citovat

Motor jsem měl dvakrát venku. Vypadá až na pár šmouh jako právě vyrobený. Uhlíky jsou zkontrolovány, očištěny, zabroušeny.
Myslíte, že vůle na ložisku, že být zdrojem poruchy?
Jak to objektivně změřit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 13:47    Předmět: Citovat

myslím spíše ložisko bubnu, vahou prádla a vody by se mohlo v některém místě "kousat"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 18:26    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
myslím spíše ložisko bubnu, vahou prádla a vody by se mohlo v některém místě "kousat"

Myslím si, ze s bubnem to nic společného nemá. A pokud by byl v haji buben, proklouzl by řemen.
Diagnostika je daná jasně - E52 - vadné tacho.

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 19:32    Předmět: Citovat

E52 - není signál tachogenerátoru.
Nelze říci vadné tacho ale obody tacha. Tacho, kabeláž nebo elektronika. Především se musí vyloučit svody všech vinutí na kostru motoru.
Cena nového tacha je 233Kč bez Dph.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 20:40    Předmět: Citovat

Chlapi, ale něco je špatně. Vážím si Vaší snahy mi pomoci, jenže když zadám PNC kód své pračky, tak mám k dispozici kdejakou chujovinu (šroub úchytu cca za 80 korun, kterým koupím max za bůra v kterýmkoli železářství), ale tacho anebo motor jako náhradní díl není v nabídce (mám na mysli na ofiko dílech elektroluxu).
Třeba programátor je jako náhradní díl za cca něco málo přes 4000 tisíce korun a toho jeste musi naistalovat nejakej manik, kterej bude mit electrolux na monterkach) tak to maji v podminkach) - se asi fakt zbláznili. Gumová napouštěcí hadice cca 600 korun a tak bych mohl pokračovat.
Tim samozrejme nemuzu rici, ze nelze pouzit dil z jineho modelu (omlouvam se, ale nejak mi zlobi PC a diakritika mi nefunguje).
Ted jsem dal nejdelsi program na cca 3 hodiny (prazdny buben), uplne v pohode. Zadny tacho, stoprocentne to souvisi s plnym bubnem. Bral jsem rukou za buben a remenici a zadnou vuli jsem nezjistil. (laicky pohmatem).
Zitra tam narvu 5kg hadru a budu motat bubnem. A uvidime.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 20:59    Předmět: Citovat

Rostav napsal(a):
Dost častá závada u tachogenerátoru je, že po zahřátí motoru dojde k přerušení vinutí. Po zchladnutí se opět spojí. Další možná závada je u relé motoru. Studený spoj nebo pecka na kontaktech způsobí snížení otáček motoru. Elektronika se snaží otáčky zvýšit a dojde k náhodnému spojení poruchového spoje a tím k náhlému zvýšení otáček.

Shrňme to
Problém se objeví s plným bubnem prádla - s náplní po nějakém čase...
Naprázdno se problém neobjeví..
Nemůže to být i tím, že motor je s prázdným bubnem bez zátěže a nehřeje se tolik a při zátěží se hřeje a rozpojí se obvod tacha ?

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 21:01    Předmět: Citovat

Věřte mi, mám kontakt na Electroservis a to tacho lze objednat. Není v dokumentaci proto, že může být v průběhu výroby změna motoru a nestačili by včas reagovat a vydat změnové listy. Proto motory, jejich tacha a uhlíky jsou v dokumentaci k používaným motorům. Proto jsem potřeboval čísla z motoru a ne PNC kód z pračky. Elektronika je dodávána buď nenahraná a musí ji instalovat technik s patřičným vybavením a softwarem, nebo nahraná s vyšší cenou o cc 500Kč. Zákazníkům se ala asi neprodává z důvodu poškození při neodborné montáži a poskytnuté záruce. Elektronika je okolo 3000 Kč i s DPH. Chce to servisáka, který dělá i záruky a není vydřiduch, což je někdy problém O tom rozpojování tacha při zahřátí jsem již psal,že se to děje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 22:03    Předmět: Citovat

Ano, je klidně možné, že se motor ohřeje a tacho rozpojí kontakt.
Jenže je tu pár ale,....
1. když pračka roztáčí buben čeká na zpětnou vazbu od tacha (tak proč kopance a ne plynulý rozběh). Přeci zapnu roztáčení a čekám na zpětnou vazbu. Ne hned plnej knedlík
2. proč tacho v klidu mezi otáčením bubnu po cca hodině praní dle voltmetru ukazuje cca 0,3 voltů
3. jak jsem již řekl, po cca 3 hodinách naprázdno se chyba neprojevila.

Zítra jdou do bubnu dvě larisy a ty jsou mokrý hóóóóóódně těžký a ještě přidělám na motor čidlo teploty.

Jinak se zeptám asi blbě, ale.
Objednám servis mimo servisní záruční opravu (pamatuji si když mi u téhle pračky odešel programátor po cca půl roce, přijel servisák a musel mít posvěcení snad z Vatikánu, že může desku programátoru - po půl roce vyměnit). Týden jsme čekali na resumé.
Tedy přijede fachman s electroluxem na prsou a řekne - je to banalita za cca jednoho palackýho, chcete - nechcete. Anebo, je v háji deska a cena cca jako Beko v akci .
Já trávím spousty času resusctitací něčeho, což by servisák bez jakéhokoli rizika vyřešil. Jenže žádnýho seriozního neznám.
Takhle objednám tacho a závada pokračuje, motor - to stejný, deska - tu sám instalovat nemůžu - viz můj předešlý příspěvek.
Kdyby tady fungovali firmy na principu opravíš - zaplatím, neopravíš - nemáš nárok na nic, to by bylo na světě krásně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: čt leden 08 2015, 16:17    Předmět: Citovat

Nechci to zakřiknout, ale závada je asi odhalena. Je to tacho. Může mi prosím Rostav poslat odkaz na ten díl? Děkuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt leden 08 2015, 16:58    Předmět: Citovat

Motor 132528721 objednací číslo tachogenerátoru v Electroluxu 50204873009. 184 Ohmů. Cena 233 bez DPH.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: čt leden 08 2015, 17:50    Předmět: Citovat

Díl objednán.
Napíšu v krátkosti, jak jsem na to přišel.
Jak jsem včera psal, dnes jsem provedl test s maximem prádla. Měřil jsem pomocí toho přípravku, co jsem si vyrobil napětí tacha, napětí statoru a napětí rotoru. Navíc teplotu motoru. Program nastaven na 2h50minut.
Vše fungovalo a přibližně po hodině a půl pračka náhle zastavila máchání. V tu chvíli na voltmetru od tacha bylo 0,2V.
Bylo mi jasné, že během chvíle to přijde - kopanec. Ruka na vidlici a připraven zasáhnout.
Skutečně. Během chvilky poslala řídící jednotka maximum na motor. Předtím bylo napětí na motoru 0 voltů. Okamžitě jsem pračku vypnul a zabránil nejhoršímu.
Už když jsem čekal na ten moment mi bylo jasné, co se stalo. Po vypnutí pračky jsem přepnul multimetr, který měřil tacho na měření odporu. A žádnou hodnotu jsem nenaměřil. Ta hodnota 0,2V byla totiž nějaká indukce na desce.
Motor měl teplotu 55 stupňů Celsia. Po ochlazení na cca 40 stupňů Celsia se postupně začal objevovat odpor tacha od 500 ohmů, až se ustálil na továrních 184 ohmech.
Tudíž je to nějaká výrobní vada tacha. Při této teplotě motoru (která je naprosto normální) nemůže docházet k této závadě. Ale budiž, stane se.
Spíše mě zaráží skutečnost, jakou reaguje pračka na tento stav.
Pokud by v případě této závady nebyl u pračky nikdo přítomen, může dojít vlivem těchto pohybů pračky k destrukci a vyplavení domácnosti. Přetržená napouštěcí hadice, pomlácené okolí pračky, atd.
Takže čekám na díl a pokud se to tím vyřeší, tak si dám po kalíšku. Nebýt ale Vás chlapi, tak už jsem to vzdal. Díky všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: čt leden 08 2015, 18:47    Předmět: Citovat

To přerušené tacho nás taky vyškolilo. Proto jsem výše o tom psal. Držím palce aby se tím vyřešila i ta původní závada v tom zastavování v programu.
Pokud ne, může to dělat přehřívání motoru při praní. Při rozpojení tepelné ochrany přestane napájet motor a elektronika až 5 minut čeká než zchladne pak teprve napájení pustí. Až po několika neúspěšných pokusech hlásí chybu motoru.
Držím palce ať, se vám i nadále daří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5213
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 08 2015, 19:25    Předmět: Citovat

aby sa tomu predeslo,musela by elektronika jeste krom napeti z tacha hlidat i jeho odpor...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund