Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pračka Electrolux EWF10670W
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 21:28    Předmět: Citovat

Tak jsem to v servisním módu prošel krok za krokem a na desátém kroku "hlášení poruchy" mi pračka hlásí e52 - což by měla být závada tacha. Lze jej vymontovat z motoru? Anebo se musí vyměnit celý motor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 22:13    Předmět: Citovat

Tacho lze vyměnit po odstranění krytky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 22:33    Předmět: Citovat

Jsi si jistý? Máš na to nějaký postup? Když jsem měl motor rozdělaný, tak tacho bylo v těle motoru (statorová část) v lisované a zapertlované (roztemované kraje okolo tacha). Tak jakou krytku máš na mysli?
V každém případě se musí vyndat motor a demontovat rotor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne leden 04 2015, 22:51    Předmět: Citovat

Ano vymontovat motor je nutné. Nevím jaký motor u vaší pačky je. Aby se do tacha nedostal binec na magnet, bylo zakryto plechovou krytkou. Právě ty pertly drží celé tacho. Je to v nálitku za komutátrem. V Elektroluxu je možné tacho koupit. Nutné je však uvést údaje z výr.štítku motoru. Podle provedení jsou tacha s různými ohmickými hodnotami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 12:27    Předmět: Citovat

jarmilerik napsal(a):
Tak jsem to v servisním módu prošel krok za krokem a na desátém kroku "hlášení poruchy" mi pračka hlásí e52 - což by měla být závada tacha. Lze jej vymontovat z motoru? Anebo se musí vyměnit celý motor?

Tak vidíš, psal sem o elektronice a tachu - tachogenerátor.
Dej sem fotku motoru. Obavám se ale, ze tacho nevymeníš Sad
Na motor jako takový se dají sehnat jen uhlíky Sad

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 12:51    Předmět: Citovat

Já vím, že jsi psal o tachu. Jenže koupit motor za cca 3 tisíce, když si nejsem stoprocentně jist závadou je dost riskantní.
Navíc, když v servisním režimu kroku 7 a 8, kdy se právě motor a tacho testují (různé směry a různé až jmenovité otáčky bubnu se zpětnou vazbou - na displeji vidíš otáčky, respektive výstup z tacha) je vše v pořádku.
Akorát vždy jsem testoval prázdný buben. Problém se projeví vždy když je v bubnu prádlo. Takže by to klidně mohl být i nějaký blbý kontakt na relé motoru, jelikož těžší buben potřebuje větší sílu na motoru a tudíž větší proud.
Problém je, že tacho na tenhle typ pračky jsem nikde nenašel.
Mám obavy, že jej nelze vyměnit tak jak píše Rostav.
Napadlo mne, že kabeláž k motoru vytáhnu nějakou provizorkou ven a připojím A a V a budu měřit v reálu.
Jiná možnost asi není. Tyhle občasné chyby se fakt blbě hledají. Doba, kdy electrolux byl pojem, je už dávno pryč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 13:10    Předmět: Citovat

podobně se projevuje i povolený magnet v tachu. Každopádně pokud se dá naměřit odpor tacha bude cívka v pořádku výstupní napětí z tacha není moc vysoké a mezizáviťák není moc pravděpodobný. Každopádně bych oddělal tu krytku tacha a podíval se jestli magnet na hřídeli pevně drží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 14:17    Předmět: Citovat

bu2520 napsal(a):
podobně se projevuje i povolený magnet v tachu. Každopádně pokud se dá naměřit odpor tacha bude cívka v pořádku výstupní napětí z tacha není moc vysoké a mezizáviťák není moc pravděpodobný. Každopádně bych oddělal tu krytku tacha a podíval se jestli magnet na hřídeli pevně drží.

Pokud je v teto pračce motor Sole, tak ten se dá rozebrat.
Rozeber ho, vytáhnul kotvu ven a magnet zkontroluj.
Motory FHP maj sice šrouby ale rozdělat klasickým naradim nepůjdou a CE.SET jsou nytované. Ta fotka motoru by pomohla.

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 14:46    Předmět: Citovat

S tou fotkou dejte i údaje ze štítku motoru jedná se o výrobce, výrobní a objednací číslo. Podle toho lze zjistit jestli to tacho lze u Electroluxu objednat a jaké ohmické hodnoty má mít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 15:39    Předmět: Citovat

Osobně si myslím, ze civky u různých motorů firmy Sole a CE.SET mají odpor stejný, ale je jinak nakonfigurovaná elektronika.
Na Zanussi kde je SOLE motor mi běžel motor z úplně jiného modelu od Electroluxu. Zanussi je elektromechanická a ta Ellux plně elektronická.
Magnet SOLE: http://nahradni-dily.elektrometal.cz/nahradni-dil/magnet-snimace-otacek-motoru-do-pracky

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 16:26    Předmět: Citovat

U motorů Sole mé tacho ve většině 184 ohmů ale některé 504, což je dost velký rozdíl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: po leden 05 2015, 22:52    Předmět: Citovat

Pár informací o motoru. Tacho má 184 ohmů. Zaráží mě, že můj motor má pouze 6 pinů, přitom řídící deska programátoru je typ EWM2100 a tam je připojení motoru 7 pinové. V mém případě je pin 1 vynechán a tacho je 6-7.


motor1.jpg
 Komentář:
štítek

Stáhnout
 Soubor:  motor1.jpg
 Velikost:  273.51 kB
 Staženo:  124 krát


motor2.jpg
 Komentář:
svorkovnice - pouze 6 pinů

Stáhnout
 Soubor:  motor2.jpg
 Velikost:  258.23 kB
 Staženo:  137 krát


motor3.jpg
 Komentář:
pohled na tacho

Stáhnout
 Soubor:  motor3.jpg
 Velikost:  272.78 kB
 Staženo:  112 krát


motor4.jpg
 Komentář:
rozebrané tacho, vše vypadá v pořádku

Stáhnout
 Soubor:  motor4.jpg
 Velikost:  288.53 kB
 Staženo:  147 krát


motor5.jpg
 Komentář:
sundaná krytka tacha

Stáhnout
 Soubor:  motor5.jpg
 Velikost:  281.42 kB
 Staženo:  136 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út leden 06 2015, 10:58    Předmět: Citovat

Motor 132528721 objednací číslo tachogenerátoru v Electroluxu 50204873009. 184 Ohmů. Během výroby byly dělány změny v zapojení vývodů motoru. Původně všechny vývody ze statoru, komutátoru, tepelné pojistky a tacha byly vyvedeny na konektor. Postupně byly propojovány již na motoru a tím se snížil počet vývodů.

Naposledy upravil Rostav dne st leden 07 2015, 21:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarmilerik



Založen: Sep 08, 2009
Příspěvky: 164

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 10:23    Předmět: Citovat

Tak jsem podnikl další pokus, jak dát věci do pořádku.
Podle všeho mám modifikaci s motorem na schématu (6 vývodů).
Udělal jsem si takový přípravek (zdířky v krabičce) a připojil jej paralelně ke svazku vodičů mezi řídící deskou a motorem.
Začal jsem měřit tacho v provozu.
Zkusil pár servisních režimů (abych věděl, jaké hodnoty by měl voltmetr ukazovat) a navolil program. Do bubnu jsem dal cca 4kg prádla a spustil pračku.
Hodnoty z tacha se jevily normálně, při max. (1000) otáčkách v servisním módu ukazoval voltmetr cca 25 voltů střídavých.
Při praní a různých směrů otáčení bubnů (máchání), vždy v klidu (buben stál) ukazoval voltmetr nulu. Poté se pustily obrácené otáčky. Takhle program (2h20minut), doběhl přibližně do 2/3 a začaly se dít věci. Pračka začala "kopat". Prostě rozběhy nebyly plynulé. Na voltmetru (vždy, když buben stál) nebyla čistá nula, ale hodnota cca 0,2 - 0,3 V. Chtěl jsem zjistit, jak je to možné, přeci tacho v klidu nemůže generovat napětí. Tak jsem vytáhl pračku ze zásuvky (simulace krátkého výpadku programu, který vždy pračka ustála a po obnovení proudu pokračovala v praní), údaj na voltmetru byl 0 voltů. Po opětovném připojení do sítě program pokračoval, voltmetr ukazoval stále 0,2 - 0,3 voltů (při klidu bubnu).
A najednou se stalo něco, co jsem ještě nezažil. Musím to tak napsat, abyste pochopili moje pocity.
Řacha jako krava.
Pračka o 20cm jinde a buben mimo dvířka.
Půlka místnosti pod vodou.
Po rozdělání horního krytu pračky jsem viděl, že celé těleso pračky uchycené za horní pružiny leží na zemi. Prostě ty silné pružiny tou ranou vyskočily s těch úchytu na horní straně a těleso pračky padlo. Naštěstí se nic (kromě vytržených hadic neulomilo a nerozbilo) a pračka po hodině byla opět schopna zapnutí.
Jelikož se předchozí program nedokončil, tak jsem zadal 45 minut máchání (to buben mění otáčky hodně často) a proběhlo to v pořádku až do konce.
Už jsem pomalu v koncích.
Mám obavy, že je v háji deska, jelikož stojící tacho přece nemůže generovat napětí, navíc po vypnutí pračky napětí zmizelo. Jako kdyby se to napětí tvořilo někde na desce. Nebo v důsledku delšího programu dojde k ohřátí nějaké součástky. Při běhu programu bez prádla se to neděje.
Takhle nemůžu ani náhodou nechat pračku ani minutu bez dozoru, jelikož nevím co vyvede příště.
Nenapadá Vás něco?



plánek.JPG
 Komentář:
měření

Stáhnout
 Soubor:  plánek.JPG
 Velikost:  191.98 kB
 Staženo:  298 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4246
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st leden 07 2015, 10:56    Předmět: Citovat

z tacha pračky není důležité napětí , ale frekvence. Leze z něho sinus s měnící se frekvecí otáčení. Za tachem je jednoduchý tvarovač a pokračuje do procesoru. Jestli jsem dobře pochopil dělá to jen při zatížení. Pokud jede pračka na prázdno je vše v pořádku?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund