Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SAMSUNG CK-5361AT - kolísání jasu (přejmenováno)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 21:07    Předmět: SAMSUNG CK-5361AT - kolísání jasu (přejmenováno) Citovat

Zdravím,

před pár dny mi při výpadku proudu odešla stařičká TV samsung (CRT). Po zapnutí proudu v ní luplo, smrad a kouř, tak jsem to vypnul. No byla to prkotina - odešel na zdroji kondenzátor 100uF 160V. Vyměnil jsem ho, ale všiml jsem si (já už na TV pár let nekoukám a zbytek rodiny tuhle TV pouští jen občas a je jim to asi fuk Very Happy ) , že blbne jas (občas se obraz jakoby rozjasní - přidá se bílá, a taky je roztaženej do šířky - nijak neplave, ale kus obrazu je po stranách za hranicí obrazovky. Když jsem to měl rozebraný na výměnu toho kondu, tak jsem tam potkal spoustu trimrů i na destičce u vychylovacích cívek, ale zatím jsem se do ničeho nepouštěl, protože za provozu si to ladit netroufám, aby mě to nekoplo a takhle naslepo to je nemožný. zkusil jsem to jen vyčistit od 20letého prachu, ale nepomohlo a obraz je stále trochu oříznutý. Domnívám se správně, že ty trimry by šly použít na naladění okrajů? Smile

K.

Téma jsem přejmenoval tak, jak by asi měl název tématu vypadat podle pravidel, zvlášť, když to navíc vyžadují i doplňující pravidla sekce o televizorech...
Mimochodem - ladění vychylovacích cívek nejen v této souvislosti je kravinimum...

Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 21:54    Předmět: Citovat

Chybu hľadaj inde,nie točiť trimrami!Nenapísal si ani poriadne typ toho TV a chceš niečo poradiť?Čistíš Tv od prachu a to by sa mal akože čistením opraviť?Nechceš to radšej zveriť niekomu,čo do toho vidí?
_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 22:02    Předmět: Citovat

Safra, pardon. Typ tu mám na zadní straně napsanej a zapomněl jsem to připojit k příspěvku. Už je asi pozdě a zapomínám. OSmile

Jinak opravovat tu TV někde v servisu už mi asi ani nevezmou a pošlou mě do muzea. Mě jde spíš o to, že mě to zajímá a rád bych se o tom něco dověděl. Smile

Jde o SAMSUNG CK-5361AT
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 22:07    Předmět: Citovat

No mal by si najprv niečo preštudovať o TV.
_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 22:18    Předmět: Citovat

Vychylovací cívky se neladí.
Ladí se obvody s vychylovacími cívkami, to ano. Víš jak a proč?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3488

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 23:01    Předmět: Citovat

Jestliže se obraz občas rozjasí a současně se zmenší jeho rozměr v obou směrech (a naopak), pak chyba není ve vychylovacích obvodech, ale ve stabilizaci VN.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 23:15    Předmět: Citovat

Právě, že se současně nemění oříznutí obrazu s jasem. Jen probíhají ty změny jasu. Když plavalo VN na mým starým CRT monitoru k PC, tak to vypadalo jinak a tam se opravdu obraz zúžil, vlnil se ze stran a zesvětlil se. Byl to nakonec nějakej studeňák, co se projevoval jen při určitý teplotě. Smile

Ad TV - já bych čekal, že tam u řídícího obvodu, co vychyluje paprsek působením pole od vychylovacích cívek, který rozsvěcuje body na stínítku, prostě přizpůsobím nastavení řídícího obvodu tak, abych docílil generování takového budícího proudu do cívek, aby výsledné působící pole ten elektronový paprsek neohýbalo v krajních polohách tolik do stran a aby nedopadal v krajích mimo stínítko. Smile Princip funkce obrazovky CRT znám, ale tohle je moje první rozebraná televize v praxi. OSmile Dodnes zatím nebyl důvod se v tom šťourat - všechno fungovalo. Very Happy

Tohle je ta TV - posílám fotky:

http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191444.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191449.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191934.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140614_191944.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 0:06    Předmět: Citovat

Ta by chtěla kompresor a ofukovací pistoli jako prase drbání. Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3730
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 5:54    Předmět: Citovat

kybrex napsal(a):
Když jsem to měl rozebraný na výměnu toho kondu, tak jsem tam potkal spoustu trimrů i na destičce u vychylovacích cívek

Ta "destička u vychylovacích cívek" to je obrazový zesílovač a tam bys určitě šířku obrazu nenastavil.
Máš schému? Když né tak si ji stáhni z netu, do googla zadáš typ toho svého TV a vyskočí ti odkazy, pak se budeš lépe orientovat.
Mimochodem, doplnění témy o označení TV můžeš udělat v pohodě dodatečně Ty sám nebo některý z moderátorů, jiný to za Tebe udělat nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mirosne



Založen: May 07, 2008
Příspěvky: 2806
Bydliště: Blue rock,VK-SR

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 7:17    Předmět: Citovat

Prilož foto toho obrazu,predpokladám,že budeš mať chybu vo filtrácií.Mal by si začať kontrolou elektrolytov v zdroji.Schému som ti uložil sem.Skontroluj,či Ti pasuje.
Tvôj príspevok si mohol zaradiť sem,tu sa taký TV preberal.

_________________
Pozdravujem Vás, Miro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 8:13    Předmět: Citovat

Asi sis nevšiml, že vychylovací cívky jsou připojené úplně odjinud, než deska koncových stupňů RGB.
Skutečně vykonávají dvě na sobě nezávislé věci: cívky obecně mohou vychylovat trojici elektronových svazků kamkoli po stínítku, zatímco desky na patici obrazovky se stará o to, aby paprsky byly ostré, v kterémkoli okamžiku správně rozsvícené nebo správně zhasnuté. Podle obsahu obrazu.
Z toho jistě chápeš, že tady tvůj problém není.
Ani v cívkách, ani v desce obrazovky, závada není, tak na to, prosím, nesahej. A nesahej ani na kroužky na hrdle mezi deskou obrazovky a vychylovačkami, těmi se nastavuje barevná čistota a krytí barev, neslouží ke středění obrazu, jako u černobílé obrazovky...
Když jsem hnul, a ještě neúmyslně, s kroužky poprvé, trvalo mi půl dne, než jsem přišel na to, co která dvojice kroužků vlastně dělá (nebyl internet, nebylo to kde vygůglit, pro informace se chodilo do knihovny nebo do Amára, kde jsou ty časy...), a dalších 8 hodin trvalo, než jsem to podle monoskopu, který se tehdy vysílal půl dne, uspokojivě seřídil.
Pak jsem si koupil Vítovu bibli "Televizní technika", abych pochopil, co a proč se tam vlastně děje. Další televize, když už je někdo rozšteloval, jsem podle toho seřídil daleko rychleji, nesahal jsem, nač se nesahá, s čím se netočí, jsem netočil. Ušetřilo mi to mnoho hodin nápravy.

Zkrátka chyba je na základní desce, například nesouhlasí napájecí napětí pro rozkladové obvody, v důsledku vady regulace, asi ten elektrolyt nebude jediný, který byl vadný, nejspíš tam bude i nějaký ten studeňák...

Závadu je nutné napřed identifikovat, pak odstranit, a teprve pak v případně nutnosti dojde na trimr, kterým se po opravě jemně doseřídí. Zapamatuj si to a hýbej jen tím, o čem bezpečně víš, že právě tím jemně dorovnáš tolerance součástek vyměněných při opravě.
Dokud je televizor ještě opravitelný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 9:10    Předmět: Citovat

Ako sa tu uz povedalo, zacni kontrolou zdroja, uz z tej foto vidim jeden problem v podobe nafuknuteho filtracneho kondiku, ten vymen, a ostatne zmeraj a ak nemas cim tak rovno vymen.


20140614_191449.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20140614_191449.jpg
 Velikost:  288.82 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kybrex



Založen: Jul 26, 2007
Příspěvky: 300

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 9:25    Předmět: Citovat

Tento elyt jsem vyměnil - byl totiž úplně prasklý a vypustil smrad. Laughing Když jsem to měl rozebrané, rovnou jsem tam dal nový, bohužel zase 85 stupňů Celsia, ty lepší na 105 neměli. Zbytek kondíků teda přeměřím akorát musím zjistit, kolik na nich má být. Mrknu do toho schématu, jestli to tam nebude.

Tu knihu si zkusím sehnat. Wink

Na nic jsem radši nesahal kromě toho jednoho prasklého kondenzátoru. Je tam těch trimrů hodně a na té destičce jsem si včera na fotce všimnul, že tam je RGB RB.

Téma o stejném typu TV jsem nehledal, hledal jsem spíš obecně nějaké fráze, nějak mě nenapadlo, že by to tu mohlo být Rolling Eyes tak to se omlouvám za nepořádek. Teď jsem si byl znovu přečíst pravidla.

K závadě: obraz je roztažen do šířky, oříznutý je z každé strany tak o 2cm a zezhora jsou 2 černé pruhy, které sjou normální kvůli širokoúhlému formátu vysílání, ale další 2 malé úplně černé pruhy jsou v krajích obrazu - cca 1cm a kolem nich je linka která je tak trochu prohnutá dovnitř obrazu (nakreslil jsem to). Ty změny jasu mají projev i v rušení zvuku (pískání/vrčení rytmicky stejně jako změny jasu).

Schéma v PDF pohledem odpovídá. SCART, ty 2 šváby tam jsou a i typ souhlasí.

Posílám fotky a nákres:
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094820.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094903.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094918.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/20140628_094945.jpg
http://www.centauris.wz.cz/eb/obraz_TV.png Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 9:28    Předmět: Citovat

Vymen tie kondiky a potom ries cokolvek ine! Mozno potom ani nebude treba... Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 28 2014, 10:31    Předmět: Citovat

Taky si myslím, že máš pořád ještě nedostatečnou filtraci.
Mírná poduškovitost nahoře a dole je konstrukčně daná obrazovkou (u některé není pozorovatelná, u jiného typu bývá obraz uprostřed o nějaký ten milimetr nižší). Vodorovně na to v rozkladech je korekce podušky, zkosení a lichoběžníku to, když levý a pravý okraj nejsou odshora dolů přímkové, kolmé a ještě rovnověžné.
Obraz ve formátu 4:3 se samozřejmě na CRT nastavuje o chlup větší, je to lepší, když o trochu přesahuje přes okraje stínítka, při náhlých změnách jasu dochází k poněkud opožděné reakci udržování rozměru obrazu a černý okraj objevující se vedle obrazu by působil daleko rušivěji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund