Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přeznačené 3xIC a 2xIGBT ze vstupního dílu zdroje ABB

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st červen 25 2014, 23:14    Předmět: Přeznačené 3xIC a 2xIGBT ze vstupního dílu zdroje ABB Citovat

Zakoupil jsem "na pitvu" polovybranou desku(bez elytů a 6-D 3F můstku) napájenou ze sítě 3x220/135V(mezifázový X2 svitkáče na 250V AC před tlumivkou(100n) i za ní(270n),Y2 proti PE(4n7) taky) z nějakýho zdroje.Obsahuje to kvalitní díly,tepelku bych nechal celou.Ale co je polovodičový a má víc než 3 nohy,to má divný označení.Všechny odporový sítě,vinutý díly(krom radiální tlumivky za můstkem) maj specifickej kód 46Yxxxx,třeba trafo 46Y2544 nebo 10pinová síť u obvodu M2 má 46Y3349
Celej obvod je ze tří částí:
A) filtr s usměrňovačem
B) softstart mezi -pólem můstku a -pólem elytů(dva IGBT řízený dvojtym komparátorem M1 přemostěj podle napětí elytů dva velký diskový NTC v sérii(bez napětí 17R - 8R a 9R1) radiální tlumivkou(4ka drát 2 vrstvy na feritu Ø22/35mm) a malejma (0R037/5W) odporama).
C)dvojitej pomocnej spíňák (jeden oddělovací jednočinnej s obvodem M2 a 2SK1204 a druhej neoddělenej snižovač s M3 a (IRF)D45C3)
Fotky (velká deska - vstupní díl,malá deska - tepelka s čidlem UCN3140)
http://uloz.to/xxz7dyu2/abb-zip
Chtěl bych zkusit zjistit ty tři integráče DIL8,než se rozhodnu je vyhodit.Může to bejt nějakej známej obvod se zakázkovym potiskem.
Obvod M1 ovládající softstart (tipnul bych podle vývodů LM358/LM393/LM1458 nebo TL082):
(po řádkách)
"logo_NS" 5041
C85734
M28AD
Pin#8: V+
Pin#4: V-
Pin#1: ke komplementárům TO-92 ovládající gejty paral.dvojice IGBT
Pin#7: Vstup -elyt přes R12
Pin#5: přes 10n/100n kond na komplementáry
ostatní piny(nebo taky skoro všecky) jdou do odp.sítí (6pin) 46Y1658 a 46Y1677

Obvod M2 na primární straně pomocnýho zdroje,ovládá 2SK1204(tipuju TDA4605 nebo UC3842..5) :
Shora:
03G9455
ΔuPB9301
Zespoda:
SB25203
MALAYSIA
Pin#1: kond 10n na pin#2
Pin#7: V+
Pin#6: OUT 2SK1204_G
Pin#5: GND
Pin#3: kond 100n na GND
Pin#4 a #8: kamsi do 10pin.R-sítě 46Y3349

Obvod M3 snižovač s D45C3 za trafem zdroje s M2 (asi UC3842..5 nebo K34063):
Shora:
03G9456
ΔPBu9215
Zespoda:
SB21408
MALAYSIA
Pin#7: V+
Pin#5: GND
Ostatní piny podobně jako M2,ale pouze 6pin.síť(kód nevim,jako jediná se rozpadla).

Ty dva IGBT(TO-246) :
94-7691
"logo_IR"
3C6Q 9309

Jestli někdo může moje zjištění potvrdit nebo vyvrátit,budu rád a možná to pomůže někomu,kdo by nějakej podobnej "blázinec" opravoval.Deska stála stovku,tak ty obvody můžu teoreticky zahodit rovnou,ale pro jistotu se ptám (ostatní součástky vypadaj OK,polovodičový(D,T,FET,IGBT) jsou měřený a OK všechny),uchovávám v původním stavu i trafo a obě tlumivky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt červen 26 2014, 9:23    Předmět: Citovat

Ty žlutý svitky na fotkách xxx1992,93 rychle vyhoď! Až moc rády praskají, natáhnou vlhkost a potom za kouřových efektů a strašného smradu odchází. Nejhorší je, že někdy způsobí i jinou závadu Cry . Ověřeno v měřicí technice. Jinak s podobným značením polovodičů jsem se setkal při rozebírání EKG od HP vyrobeného v Německu. Na IO a tranzistorech jen nějaká čísla Laughing . Ale našel jsem ten kód a zjistil jsem, že jsou to převážně Motoroly a jiné značkové IO a tranzistory, pouze jinak značené. Asi vyráběné na zakázku třeba pro ten HP. Ale bez těch tabulek s kódy bych byl .. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: čt červen 26 2014, 11:26    Předmět: Citovat

A zrovna tyhle jsem považoval za jedny z lepších svitků (RIFA Sweden) a vyhazoval jenom ty hodně popraskaný.Je pravda,že byly v EMI filtru na vstupu a můžou bejt prostřílený.
BTW.prohlídnul jsem si u DANYKa pár shémat s UC 3842/3/4/5 a nohy napájení i výstupu by seděly.Nějaký tabulky na polovodiče HP jsem kdysi našel a odkazy by tu měly bejt (tenkrát šlo hlavně o trandy a stábly v TO-3 jako že 1854-0968 = SJ7076 atd).U toho M2 si začínám bejt jistej,u M3 za trafem sedí napájení,další nohy jsou blbě vidět.U M1 asi nezbejvá než ho zkusit v něčem nenáročnym(BATEST,prolínavej blikač na 2 barvy apod) třeba místo 1458.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt červen 26 2014, 12:11    Předmět: Citovat

Já je měl taky za kvalitní, než se mi rozstřelily ve zdroji osciloskopu a způsobily další závažnou závadu Cry .Vypadají hezky, ale po těch letech praská ta zálivka a na problém je zaděláno. Už jsem jich viděl popraskaných nebo vystřelených hodně. Byly ale asi jako nové kvalitní, protože se dost vyskytují v přístrojích renomovaných značek. V žádném šuntu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2015, 10:53    Předmět: Citovat

Tak obvod M1 nebude LM358 ani 1458,vývody seděj,ale chová se to jinak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2015, 22:08    Předmět: Citovat

Zdar, prosím Vás co je to za filosofii vyhazovat preventivně dobré součástky?
Argument "Už jsem jich viděl popraskaných nebo vystřelených hodně" je nic neříkající když není doplněn podmínkami (teplota, vlhkost) v jakých kondy pracovaly. Skromně si myslím, že zobecňovat konkrétní vlastní zkušenosti nelze Wink . Co když právě ony vydrží ještě roky, nebo je to vyloučeno? Proč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 8:37    Předmět: Citovat

Tvůj názor ti nikdo nebere a myslet si můžeš co chceš Wink . Já jen uvedl vlastní zkušenost, kdy tyto kondy, které by podle tebe ještě vydržely roky Rolling Eyes , vystřelily ve zdroji oscila. Ono pak sice jelo dál, ale odešel neopravitelně obvod Redoutu. Tipnul bych si, že zrovna stolní osciloskop nepracuje v nějakých extrémních podmínkách, ale přiznám se že když s ním měřím, tak teplotu ani vlhkost neměřím. A nejhorší, nebo nejlepší je, že tyto naprosto stejné zkušenosti mají i na různých fórech zabývající se opravami těchto přístrojů a jednoznačně doporučují jejich výměnu bez jakéhokoli bádání! Závěr je jeden, asi jsou to všichni blbci Rolling Eyes Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5168
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po srpen 24 2015, 11:15    Předmět: Citovat

Začíná to vlasovými trhlinkami. Další stádium je mírné nafouknutí, ale ne vždy Cry . No a potom Laughing .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund