Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Linux, čím dnes začít?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 10:21    Předmět: Linux, čím dnes začít? Citovat

Mám tady od kámoše odloženou jetou P4 D860 PERL 2,4GHz, 2G RAM, 160G HDD, DVD/RW, grafika ATI Radeon HD3600, síťovka AM938.
Je bez systému. Je mi vcelku k prdu, na W7 asi slabota. Kupodivu za těch 14 let nikde žádnej elyt s čepicí, až se divím. Asi ty dva větráky navíc...
Chtěl bych si zkusit na ni pohrát s Linuxem, když ho tady furt někdo vychvaluje. Smile Čím a kterým začít, co přeskočit, čeho se vyvarovat, kde čerpat rozumy? Na netu je toho spousta, ale zase času není tolik na zkoumání všeho.
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 10:45    Předmět: Citovat

Základ je "téměř" u všeho stejný, vše se liší akorát grafickou nádstavbou. Na starý PC bych zkusil LXDE nebo Xfce. Narazíš akorát na problémy ve smyslu: flash video v prohlížeči, nainstalovat tiskárnu atd. Pokud se rád učíš, tak jde jenom o to, najít vhodný návod a použít. Hromada věcí je s windows totožná: Firefox, Chrome, VLC atd. A co si vybereš za distro je jen na tobě, protože s čímkoliv, co se stále vyvíjí, neudělaš vůbec zle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 538

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 10:50    Předmět: Citovat

Provozuji W7 na noťasu Celeron M530(1,7GHz, 1jádro) + 2GB ram a (téměř) bez problémů. I nejnovější Ubuntu na něm lítá dobře, takže nemá smysl na tento stroj instalovat nějaké ořezané verze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 10:55    Předmět: Citovat

Asi se budu muset ještě hodně učit, když je LXDE nebo Xfce "ořezaná verze"! U obou jde o plnohodnotnu grafickou nádstavbu, která může vyhovovat daleko lépe než Unity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 11:56    Předmět: Citovat

Ak môžem prispieť názorom, ja som si obľúbil lUbuntu (LXDE). XFace sa mi nezapáčilo, KDE som mal rád 3-kové, dnešné niee. Pokračovatelia GNOME a spol, toť skúsiť a posúdiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kamtar



Založen: Jun 12, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 13:03    Předmět: Citovat

zalezi hodne na dovednostech, pokud to chces vzit vazne a opravdu si s tim pohrat a naucit se to chce si to zapamatovat jednu vec: v linuxu slouzi graficke rozhrani jenom pro web,filmy a psani dokumentu.. na administraci a hrani se systemem se postupne nauc pouzivat jenom konzoli a systemovou dokumentaci.

Z distribuci treba to xubuntu nebo nejake jine ubuntu, debian vetev je na tohle to zacatecnicky hrani idealni diky rozsirenosti ubuntu jsou vsude navody odkazujici se na apt balickovaci system.

Omlouvam se za diakritiku
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petus



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 594
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 13:30    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
Asi se budu muset ještě hodně učit, když je LXDE nebo Xfce "ořezaná verze"! U obou jde o plnohodnotnu grafickou nádstavbu, která může vyhovovat daleko lépe než Unity.


asi si to úplně nepochopil... Ondra2 to nejspíš myslel tak, že náročnost LXDE je mnohem menší než Unity, Cinnamon atp...

osobní názor: Jak tu někdo psal, začít na větvi Debian (samozřejmě můžeš i ArchLinux, ale není to tak user friendly nebo Fedora atp) - osobně jsem si zalíbil Linux Mint s Cinnamon (hezký grafický klikátko, jádro založené na Ubuntu ale přitom neztrácí možnost spravovat systém pomocí terminálu [popravdě ani neznám linux, který by neměl možnost spravovat systém přes terminál] a i file manager -nemo- má pár hezkých vychytávek)

spoustu problémů vyřešíš na forech (pro ubuntu - forum.ubuntu.cz atp)

edit: Jenom nevím, jak na tom bude ATI grafika... bývávali časy, kdy to nebylo moc možný jí používat na 100%, ale popravdě si myslím, že u starších grafik už nebude žádný problém

_________________
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ Smile
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17869
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 14:42    Předmět: Citovat

kamtar napsal(a):
na administraci a hrani se systemem se postupne nauc pouzivat jenom konzoli a systemovou dokumentaci.

Konzole není problém, pamatuju časy, kdy Bill šlohnul Kindalovi CPM/86 a pojmenoval ji DOS. Wink Tenkrát to ani jinak než přes konzoli nešlo.
Horší to ale asi bude s hlavou. Smile Vstřebávání už není jak zamlada. Cry
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33995
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 14:48    Předmět: Citovat

Grafika by mala normalne fungovat, open-source drivery su sucastou distribucie a su na dobrej urovni. Unixova (a tym padom aj Linuxova) konzola je podstatne silnejsi nastroj ako v DOSe a funguje trochu inak, tak si treba na to zvyknut. Ale potom sa clovek citi v DOSe ako keby mu obe ruky odtrhli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 14:55    Předmět: Citovat

Konzole patří max. do strojku, u kterého není připojen monitor a to si ještě někteří pomáhají pomocí webminu.
Nebyls doteď ničím zkažen, tak si vyber. Já osobně mám rád taky větev Debianu, včetně (schválně jsem se podíval, že jsem na ubuntu fóru regnutý od roku 2007). Ale ani Fedora není špatná (z větve RedHat), akorát jsem nějak nevstřebal ten její instalátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5223
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 14:58    Předmět: Citovat

Ked uz sa tu bavite o linuxe-potrebujem nieco lahke co by bezalo na cpu 800MHz vs 128MB ram a aby tam bolo funkcne zdielanie internetoveho pripojenia... Je to desktopovy klient Fsc-siemens Futro s200. Momentalne je v nom wXp ale je tu problem s ip adresou pridelovanou ICS-kom... Cize by som potreboval aby adresa ktora bude pridelovana operacnym systemom sa dala nastavit manualne... Dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petus



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 594
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 15:33    Předmět: Citovat

Standa99 napsal(a):
Konzole patří max. do strojku, u kterého není připojen monitor...

když myslíš... zastáncem terminálu jsem nikdy nebyl, ale od té doby co jsem mu přišel na chuť, tak na něj nedám dopustit...

_________________
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ Smile
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33995
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 16:57    Předmět: Citovat

keemo: Debian tam normalne pojde, ale bez X11 (GUI). Ja ho mam (aktualny) na Pentiu 133 s 32MB RAM - a to mi tam bezi este print server (lprng), skenovaci server (saned), DNS server pre lokalnu siet (powerdns-resolver), NTP server a NFS. Tych 32MB je dost na hrane, ale chodi to a nechce sa mi to rozoberat a pridavat pamat...

Zdielanie pripojenia (NAT) urobis jednoducho balikom arno-iptables-firewall. Ak chces pridelovat dalsim PC IP adresy, tak nainstalujes isc-dhcp-server, rozsah pridelovanych adries sa, samozrejme, da nastavit podla potreby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 18:41    Předmět: Citovat

petus napsal(a):
když myslíš... zastáncem terminálu jsem nikdy nebyl, ale od té doby co jsem mu přišel na chuť, tak na něj nedám dopustit...

Každý má to své za několik let natolik vyšperkované, že i kdybych nahodil čistou instalaci, tak stejně akorát upravím nebo nakopíruju hotové obrazek_cenzura tam, kam patří (např. fstab, samba, apache atd.). Na to mi stačí jakýkoliv souborový manažer, ve kterém udělám nejvíc. V terminálu akorát restartuju určitou službu. Poté už vše funguje jak má a nepotřebuju na nic šahat. A jestli budeme polemizovat o tom, jestli je lepší find | grep xxx nebo ctrl+f xxx, tak pardon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 19:14    Předmět: Citovat

Dej si tam Debíka. Je to třetí nejstarší linuxová distribuce, která je známá svou stabilitou a univerzálností. Už jen to, že jsou z Debíku odvozený zhruba 2/3 všech linuxovejch distribucí, nebo to, že se v 2. polovině 90. let výrazně podílel na expanzi webu (díky němu mohl mít vlastní webovej server každej a za hubičku) značí, že je dobrej.
Oproti jeho derivátům, zejména těm tzv. "user friendly", neobsahuje po instalaci tunu zbytečností pochybných kvalit. Namísto toho se jedná o distribuci lehkou, svěží, rychlou a stabilní. Samozřejmě si kdejaký zbytečnosti můžeš snadno a rychle doinstalovat, totiž k dispozici máš přes 40000 softwarovejch balíků (na Sidovi jich mám skoro 45000).
Debian má 3 hlavní verze: Stable (Wheezy), Testing (Jessie; budoucí stabilní vydání) a Unstable (Sid).
Ta stabilita není o padavosti softwaru, je o tom, jestli se měněj verze softwaru. Totiž ve Stable se verze softwaru neměněj, akorát k nim přicházej opravný aktualizace. Proto tam nalezneš klidně 2 roku starý verze programů.
U Testingu až do jeho zamrznutí, po němž se testovací verze změní ve stabilní, k obměnám verzí softwaru dochází, software je o poznání novější.
A nakonec u Unstable, jemuž se říká a navždy bude říkat Sid, k obměnám softwaru dochází stejně jako u Testingu (avšak poskytuje ještě novější verze softwaru), stejně tak i ke zmražení, což třeba mně docela pěkně sere, ale pak se zase rozjede a jede dál, tedy nestává se z něj stabilní (nebo líp řečeno statická) verze. Tomuhle mechanismu se říká "rolling updates", a je k vidění třeba na Arch Linuxu. Vynikající věc.

Když chceš grafický prostředí kompletní, neosekaný a bez kompromisů, avšak dostatečně pro systém lehký, přičemž si potrpíš na tradiční rozložení desktopu, ale netoužíš po grafických efektech, můžu doporučit Mate Desktop Environment, což je povedenej fork bohužel už neexistujícího GNOME2 (GNOME2 je o koze a GNOME3 o voze, totéž platí o KDE3 vs. KDE4).

Další informace a odbornou pomoc nalezneš v odkazech v mým podpisu.

P. S.: Nelekni se, že tam není Firefox. Je tam, ale z licenčních důvodů se jmenuje Iceweasel a má i jiný logo. Jinak je to to samý, stejně tak se dá spouštět i příkazem firefox

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund