Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Letošní počasí, nevídané, poblázněné...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 07 2017, 20:21    Předmět: Citovat

V pátek (5.5.) jsem byl od pozdního odpoledne až do noci mimo Třebovou - a jen chvíli jsem jel na stěrače na krátkej cyklovač, jinak jen chvílema pár kapek. Přijedu domů a tady už od Litomyšle louže jak po povodni, doslova nachcáno jak o potopě světa - a to mi ještě zvečera některý osoby blízký několikrát volaly, jaký je tady Boží dopuštění. Prej provazy vody z nebe, blesky přes půl oblohy a rány jak při náletu 617. Sq. RAF ... Já byl cca 60 kiláků daleko na západ a skoro ani prd ...

No a dneska taky, chvíli sluníčko, chvíli fučí jak na Vidrholci, k zblbnutí celkem ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 17:32    Předmět: Citovat

Tady taky před pár dny relativně nenápadná bouřka, jenže pak taková rána, jako už dlouho nebyla, a ještě se dvakrát vrátila. Až se mně třepal barák a okna - a to to bylo odhadem tak kilometr vzdálený podle záblesku. Asi oblíbený místo "na Skalkách". Tam jsou černý fleky na zemi každej rok...

Zrovna jsem si tenkrát říkal, že zapnu noťas zpátky na síť...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 18:43    Předmět: Citovat

Já zažil prdu do kandelábru veřejnýho 20 metrů od otevřenýho okna, u kterýho sem stál a čuměl ven, jestli začne pršet nebo ne. Těsně před tou prdou to zasyčelo, nikdy před tím ani potom jsem nic podobnýho neslyšel. Ta prda byla slušná, málem mě to porazilo na podlahu, světlo nahoře na kandelábru zmizelo, elektrika pak nešla půl dne a sálovej EC1033 tři dny, než se vyměnilo trafo 22k/380V a spravilo asi 20 napájecích zdrojů který odešly.
Ještě jedna příhoda, prásklo asi 200m před mý auto do železnýho zábradlí u mostku silnice. Když jsem k tomu dojel, zábradlí bylo ještě rudý. Docela síla. Rolling Eyes

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 19:47    Předmět: Citovat

Bylo mi nějakejch 16-17, jel jsem po dědině ke svýmu dědovi na barák na fichtlu, najednou se setmělo a začala bouřka jak z filmu, provazy vody a blesky, nejhorší bylo, když křáplo do starýho nepoužívanýho teletníku asi 80-90m od silnice po který jsem zrovna jel - to mě doslova zabrněly řídítka v rukách.... Naštěstí jsem to měl do baráku už jen asi 300m, to jsem dojel se sevřenou (_!_) na plnej plyn a povolila se mi až když jsem byl na dvorku ....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 20:45    Předmět: Citovat

Moje zkušenost s blízkým zásahem blesku je taková, že je to spíš jako tupá rána kladivem do desky, žádnej velkej randál se nekoná. Asi je to daný průběhem rychlosti rozpínání vzduchu... Námět pro teoretiky fyziky.

V Jeseníkách byly bouřky sakra silný, ale my jsme třeba seděli v Horním údolí (kousek od Zlatých hor) u stánku s pivem, kolem nás to mlátilo do kopců kousek o nás (pár set metrů) a žádný velký rány se nekonaly. Byli jsme mladí a blbí... Dneska si tam pivo už asi nikdo nedá.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 21:00    Předmět: Citovat

Předloni v červnu jsem zažil něco podobného. Byla už skoro tma a bouřková buňka se tvořila přímo nad námi. Šel jsem podél stěny baráku a uslyšel takové syčení a praskání, trvalo tak 3 sekundy. Pak oslnění a ohlušující rána. Kam ten blesk sjel, netuším, ale lekl jsem se pořádně. Ještě o pár let dřív jsem byl při bouřce doma v garáži a měl otevřená vrata. Uhodilo do stromu na protějším poli. A přesně, jak popisuje Zdeněk, tupá rána, ještě zesílená odrazy v té garáži. Taky si pamatuju, jak při orkánu Kyrill ujela z areálu místního ZD nezabrzděná plastová popelnice, resp. kontejner. Zastavil se až dole v křižovatce. Naštěstí tam nikdo neprojížděl.

A ještě ke včerejšku- v rohu na dvoře jsou stále kroupy, z pole za dědinou sjelo bahno přes cestu a ucpaný příkop na protější pole, místní potok musel být podle poválené trávy v korytě řádně rozvodněný (normálně je v něm tak 10-15 cm vody).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 21:08    Předmět: Citovat

On si ten blesk testuje, kam praštit, to není náhodná akce. Navíc těch výbojů je v bleskovém kanálu většinou víc, dokonce v obou směrech.

Taky je zajímavý, že přitom vzniká i rentgenové záření, které je detekovatelné i desítky minut po bouřce, přesná příčina jeho vzniku (pokud vím) není popsaná.

Doporučuju před spaním Kulhánka a "blýskání" : https://www.youtube.com/watch?v=pQ86aPY2PIM&t=746s

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17747
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po květen 08 2017, 21:31    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):

Doporučuju před spaním Kulhánka a "blýskání" : https://www.youtube.com/watch?v=pQ86aPY2PIM&t=746s


To stahování statický elektriky drakem, nebo dokonce balónem, pro napájení provizorní elektrojiskrový vysílačky popisoval i Franta Běhounek ve svý knížce "Robinzoni z Kronborgu". Tenkrát jako mladej jsem to hltal a dokonce se to pokoušel napodobit, než mě táta hrozitánsky zlískal. Laughing Čert ví, jestli by to mohlo fungovat. Bylo mě tehdá 8 nebo 9.
Jo a tenkrát jsem dostal taky první ránu od 220V, když jsem zase podle Běhounka pokoušel sestrojit Biagiho vysílačku z Červenýho stanu. Jedinej poznatek byl, že zlomený odpor nelze opravit omotáním papírem, co byl počmáranej tužkou. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne květen 21 2017, 7:57    Předmět: Citovat

Tak u nás:
              celý březen ani kapka,
              duben relativně propršený a
              v květnu jen něco málo z kraje měsíce - viz:
http://www.pocasibrumov-bylnice.cz/wxwugraphs/graphm6a.php?m=5&y=2017&w=900&h=350

Předpověď na víkend pro východ území byla: ochlazení a trvalejší déšť - ochlazení přišlo včera, celý den oblačno (dnes ráno rovněž), ale dosud ani kapka. Přitom jinde přívalové srážky s bouřkami a třeba i krupobitím (bez toho se ale obejdeme - to ať je raději dál sucho) Cry

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/KW/Captor/tmp/DMULTI-B1STIT01.gif



DMULTI-B1STIT01.gif
 Komentář:
Tento víkend

Stáhnout
 Soubor:  DMULTI-B1STIT01.gif
 Velikost:  59.43 kB
 Staženo:  96 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2017, 19:01    Předmět: Citovat

Před chvílí přes nás přešla silná bouřka. Bez větru a krup, vydatný déšť trval přes půl hodiny. Všechny nádoby na dešťovku plné. Zahrádka i brambory zality. Pak byl cca 20 minut klid a nyní přechází další jádro. Naštěstí opět bez krup, ovšem déšť je vydatnější než při té první a s větrem. Mnoho blesků a hromů.

EDIT: Nyní (20:20) přechází už třetí bouřka. Opět silně leje, úplné bezvětří. Intenzita deště kolísá, chvílemi leje víc, chvílemi míň. Při blízkém úderu blesku na chvíli (pár sekund) vypadla elektřina.

Zajímavé je, že bouřky postupují v relativně úzkém pásu ve směru od Prostějova a Dubu k Oderským vrchům. Směrem k Olomouci i k Přerovu je vidět modré nebe.

EDIT 2: V čase 21:20 přechází další buňka, déšť je spíše zahradnický a viděl jsem jen 1 blesk. Nad Drahanskou vrchovinou běží konvekce dále, takže je možné, že ještě další bouřky přejdou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2017, 21:03    Předmět: Citovat

dneska nás to jen tak "štrejchlo" . . .


20170710_195841.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20170710_195841.jpg
 Velikost:  87.56 kB
 Staženo:  84 krát


20170710_195916.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20170710_195916.jpg
 Velikost:  65.45 kB
 Staženo:  96 krát


20170710_195921.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20170710_195921.jpg
 Velikost:  65.32 kB
 Staženo:  141 krát


20170710_205136.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20170710_205136.jpg
 Velikost:  67.64 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33913
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2017, 21:10    Předmět: Citovat

Tu bolo cely den brutalne dusno, potom padli asi tri kvapky a koniec...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2017, 21:41    Předmět: Citovat

U nás taky celý den dusno - ještěže pofukoval větřík, tak se to dalo jakž-takž přežít.
V 19hod. poprvé zahřmělo (v dálce), pak se to i přibližovalo, ale zase jen naplano - déšť nikde. Celý večer ta bouřka jakoby přicházela a pak zase odcházela. Obloha podobná snímkům od ok1hga.
Teď hřmí zase jen v dálce, ale konečně se i trochu rozpršelo - ale předem tuším, že nato aby začaly růst (i u nás) houby, to zase nebude dost Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2017, 21:45    Předmět: Citovat

Možná můžete být rádi. V Prostějově padaly podle zpráv kroupy o velikosti slepičích vajec. Tady teď opět leje, hřmí a blýská se. Pořádně nepršelo minimálně 3 týdny. Musel jsem zprovoznit nepoužívanou vodárnu u bábiny, abych mohl napouštět bečky na zalévání. Na brambory a řepu jsem koupil za kilo plastový impulsní zadešťovač. Nečekal jsem nic velkého, ale docela fungoval. Jenomže aby bylo aspoň trochu pokropeno, musela Nautila natlakovat 80 l nádrž asi šestkrát. A na druhý den nebylo po vláze ani stopy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2017, 21:46    Předmět: Citovat

Tady se kolem pátý konala bouřka. Párkrát zahřmělo, dokonce jsem zahlídl blesk. Průtrž, vítr, kroupy. To vše trvalo tak deset minut. Pak opět prádelna..... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32  Další
Strana 30 z 32

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund