Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Letošní počasí, nevídané, poblázněné...
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 30, 31, 32  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 8:29    Předmět: Citovat

Tak arktické noci na východě pokračují. Radiožurnál, zprávy v 7:15hod.: (mj.) Štítná n. Vl. (ale také Hošťálkovice na Vsetínsku) -21°C. U nás dnes "o hodně tepleji" - v 7:30 bylo "jen" -16,5°C (taky mám čidlo teploměru pod balkonovým okenním parapetem v 1. patře!) Wink
Celou noc zase svítil "ten blbec", který už téměř dosahuje úplňku - taky se říká, že "za úplňku bývá největší mráz". No uvidíme - na ST je předpovídaný největší mráz. A teď začínají poletovat drobné vločky sněhu.

Když takto mrzne, tak mně to připomíná dobu mé vojančiny. Tehdy bylo v zimě 67/68 ve Stříbře ještě daleko hůře. Koncem ledna a začátkem února (po dobu dvou týdnů) bývalo -25 až -27°C skoro po celé ty 2 týdny. To jsme to tehdy pěkně schytali, když jsme museli obden do stráže. Tak jak se nikdy nikomu nechtělo do velitelské budovy (hlídat zástavu), tak tehdy to přišlo i zavděk. Hlídat takový autopark v kasárnách (ještě hůře muničák za městem) nebyl totiž žádný med - po čtvrhodině (na dvojhodinové stojce) si člověk už necítil palce u nohou (v kanadách) Cry

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/KW/Captor/tmp/DMULTI-B1STIT01.gif



DMULTI-B1STIT01 (3).gif
 Komentář:
Dnes "o hodně tepleji" :-)

Stáhnout
 Soubor:  DMULTI-B1STIT01 (3).gif
 Velikost:  52.27 kB
 Staženo:  6 krát


_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 10:04    Předmět: Citovat

černé kanady byly sice pevné ale v létě v terénu na taktice pálily a v zimě mrzly, hodily se na čundr, na ryby i na motorku, lampasácké fialovohnědé byly lepší, zateplené, jo...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 10:32    Předmět: Citovat

Kokune, já tu zimu 1967 pamatuju. Byl jsem tehdá u babí na víkendu ve Smidarech. Myslím, že v tý době začaly volný soboty. Protože se topilo jen ve světnici, spaní byl studenej odchov pod půlmetrovou duchnou, kulich na hlavě. Dlouho jsem nemohl usnout z nezvyku, když jsem se ráno probudil, tak na duchně byl v místě, kam jsem vydechoval ledovej povlak. Smile
Pak byla ještě tuhá zima někdy 1984 nebo 1985. Skoro měsíc bylo stále pod -15 ve dne a v noci přes -20. Tenkrát jsem ležel doma nemocnej, všichni z baráku v práci a nechodil jsem moc do sklepa přikládat do kotle, takže v baráku bylo přes den dokud nedorazili z práce kolem 17 stupňů. Jeden den mě probudilo nějaký šumění a ejhle, v koupelně ve venkovní zdi prdla trubka s vodou. Promrzla zeď z plynosilikátů napříč s vnitřní přizdívkou duťákem, celkem skoro 60 cm.
Nojo, to se občas stává že v zimě je zima. Laughing

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 10:50    Předmět: Citovat

na přelomu 1969/70 udeřily kruté mrazy a školákům prodloužili Vánoce - uhelné prázdniny to bylo něco ! skoro měsíc hezky doma...jo sem-tam praskaly i železniční koleje
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8825
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 12:37    Předmět: Citovat

To Celeron
A ten tepelný "skok" ze Silvestra na Nový rok koncem 70. let jsme tu už jednou vzpomínali (ale najít to? Nakonec je to v tomto vlákně, které má ovšem už 21 stran, . . .):
Celeron v po říjen 12, 2015 11:59 am napsal(a):
Ale už jsem zažil větší změnu. Ke konci 70-tých let, bylo na Silvestra +20 a na Novej rok -22. Z toho vypukla energetická krize.
A největší změnu teploty jsem zažil na školení v Kazani na Uralu, když jsem tam přijel, bylo "sorok maróza" -40 a když jsem za 16 dní odjížděl bylo "sorok teplá" +40. Smile
kokun napsal(a):
Tu silvestrovskou změnu si dobře pamatuju - večer pršelo a ráno (na nový rok) se "na tom" dalo bruslit.

To konosuke
Když už jsme u těch kolejí . . .
No - aspoň mají vlaky menší zpoždění, když jsou teď i ty koleje kratší . . . Laughing

Mají ty mrazy ale i výhody - dnes jsme odmrazovali už 3. mrazák (s lednicí nahoře). Minulé dny 2 šuplíkové. Obsah tu chvíli na balkoně hravě přežil Wink

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 15:06    Předmět: Citovat

Celeron:
Ta zima byla v lednu 1986. Rukoval jsem 10/1985, takže jsem byl v lednu 1986 jako "zobák" a tak jsem si tu zimu pěkně užil a mám ji v paměti. Pořád venku, buď služba, nebo rajony u kterých když jsem přenášel kybl s hadrem venkem a pak jsem šel do budovy, přimrzaly mi ruce ke klice Smile
Do toho "na kopci" u radarů unimobuňky které nešly absolutně vytopit, protože fučel vítr z polí a ačkoliv byly kamna Petry roztopené "na kontrolku" (plotýnka byla červená).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Martin_Fio



Založen: Dec 28, 2005
Příspěvky: 190

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 15:49    Předmět: Citovat

Zdravím, ta povĕstná zima s 30 ° ochlazením byla na Silvestr 1978 na Nový rok 1979
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 15:53    Předmět: Citovat

beny66ka napsal(a):
Celeron: Ta zima byla v lednu 1986.

Je možný, že jsem se o rok sek. Když máš ten zážitek s něčím vyjímečným svázanej, tak se to pamatuje líp. Už je to 30 let, paměť má čím dal míň mega. Embarassed

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12086
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 16:11    Předmět: Citovat

Martin_Fio napsal(a):
ta povĕstná zima s 30 ° ochlazením byla na Silvestr 1978 na Nový rok 1979

. . . to souhlasí
dopoledne a navečer jsem tenkrát jezdil na mustangu jen v šusťákové bundě
a k ránu když jsme se vraceli ze silvestrovského tahu, tak bylo -18.
2. ledna pak bylo už -22°C
Když jsme šli 3.ho na učňák, tak nás vrátili domů, protože v dílnách popraskalo topení.
A následovaly uhelné prázdniny. Nejsem si jistý jak byly dlouhé, ale určitě víc než týden . . .

tady se už o tom psalo . . .


Naposledy upravil ok1hga dne út leden 10 2017, 16:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17875
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 16:23    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
A následovaly uhelné prázdniny. Nejsem si jistý jak byly dlouhé, ale určitě víc než týden . . .

Uhelný nevím, ale elektrika byla měsíc na příděl. Tenkrát se říkalo, že další vyšší regulační stupeň se už musej zhasnout i rudý hvězdy na střechách. Rozhodně jsme nesměli zapínat EC1033. Takže se celej měsíc chlastal rum a jako čerstvě přijatej "mladej" jsem dostal povinnost vést evidenci, občas dojít do sámošky s prázdnejma pro plný (0,5L 32 Kčs). Tenkrát prasklo v 6-7 lidech za měsíc 34 litrů, pamatuju si to dodnes. Od tý doby jsem k rumu nečuch, jedině v grogu.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32009
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 18:15    Předmět: Citovat

Ty uhelný prázdniny v ´79 roce trvaly celkem 3 tejdny. Tátovi zamrzla u Š110LS ručka i přes to, že auto stálo v garáži - naštěstí odbržděná ... Ta elektrika byla na příděl proto, že mráz vyřadil dopravu uhlí do Chvaletic - jak po Labi šífama, tak po dráze wapkama. Šífy zamrzly na řece a ve wapkách uhlí mokrý z třídiček v mostecký pánvi přimrzalo ke stěnám ... Dukovany ani Temelín ještě nebyly a mít nebo nemít k dispozici 440MW bylo tenkrát dost kritický. Navíc nebylo možný "dovézt" elektriku ze zbytku Evropy, soustava Mír tenkrát zahrnovala jen státy, který na tom byly když ne stejně jako Československo, tak rovnou hůř. Ono tenkrát ostatně fasově mrzlo po celý Evropě, takže obrovský problémy měli i Taloši a Řekové, nijak zvlášť zvyklý na teploty hloub pod nulou - myslím že tenkrát zamrzlo i moře v přístavu v Terstu nebo v Dubrovníku - to tam nikdo nepamatoval snad od středověku ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2949
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 18:52    Předmět: Citovat

Ten Január (Leden) 79 si pamätám. Uholné prázdniny vyhlásili v piatok 5.1.1979. Akurát sme sa vracali na víkend domov z oravskej priemyslovky miestnym motorákom do Kraľovian (tzv. hranica Orava - zbytok Slovenska), keď cca o 15-hodine sa v 3 vagónovom motoráčiku plnom študentov a študentiek (SPŠE Tvrdošín, OU Tesla Nižná, hotelovka Slanica) začalo šíriť veselie: niekto mal vo vlaku tranďák a v správach bolo to vyhlásenie. Pôvodne na dva týždne, potom bolo ešte v niektorých regiónoch (aj v našom) predĺženie o týždeň.
A ten Január 1986 som si odsral v stráži v autoparku v kasárňach na Podbabe v Prahe. Obden 24 hodín... A to v tú najhoršiu noc ma prišli vystriedať o 30 minút neskoršie, lebo ten zmr.d, vojak Omahel, tzv. ,,bdíci", zachrnel a sním všetci na strážnici... Evil or Very Mad Keby som neporušil predpis a neprišiel na strážnicu hlavnej brány, aby ich telefónom zobudili, tak tam stojím do rána. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9682
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 19:46    Předmět: Citovat

podívejte: až se Země beznadějně přelidní (už se stalo) tak má bejt terraformován a kolonizován Mars...jo s teplotami na povrchu málokdy nad 0°C tož akože to ? naopak Venuše je příliš horká, jedním slovem - beznaděj
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 20:48    Předmět: Citovat

Tak už i tady je na sněhu -15°C, vzduch u domu nějakých -10°C. Tak jsem vyzkoušel fyzikální pokus prof. Kulhánka, jak se vyrábí sníh. Ten tyhle teploty potřebuje.

Vezme se hrnec vařící vody a chrstne se - nejlépe z terasy či balkónu - do vzduchu. A vážně z toho okamžitě vznikne něco jako jemná chumelenice, na zem nespadne ani kapka.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 10 2017, 21:05    Předmět: Citovat

Nejhorší je přesvědčit foťák ve tmě, aby nemyslel, ale fotil...

P.S. Moji čtyřnohou kočku to samozřejmě zaujalo, tak mě vyrazila zkontrolovat, co blbnu. Načež zjistila teplotu sněhu - a zrovna se snaží vyvalit dveře od terasy, aby se dostala zpátky domů. Jsem rád, že mě pasovala do opravdu vysoké role krmiče, topiče, drbače na hřbetě a vrátného. Jinak nesmím otravovat např. rychlým chozením či vysáváním. Smile



voda_snih.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  voda_snih.jpg
 Velikost:  76.85 kB
 Staženo:  13 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 20, 21, 22 ... 30, 31, 32  Další
Strana 21 z 32

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund