Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dobíjení / vybíjení baterií
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2006, 17:01    Předmět: Dobíjení / vybíjení baterií Citovat

Zásady kolem nabíjení a vybíjení baterií jsou omíjeny pořád dokola každý by to dělal jinak.
Jak se staráte o baterie Vy a s jakým výsledkem?

Abych roztočil kolovrátek, tak já se o ně starám tak, že se je snažim vybíjet do mrtě, někdy i do skratu a potom zase do plna nebo častěji přebíjím. To se týká NiCD a NiMH. Výsledek? pomalu mi klesá kapacita. Mad Li-on a li-pol dobíjím do akorát a vybíjím ne do prázdna.

Potřebuju ale ještě poradit ohledně baterek: mám discman Panasonic a má ochranu proti nabíjení neoriginálních baterií. tuto ochranu jsem lehce obešel, ale v návodu je psané, že je to z bezpečnostních důvodů. Jaké ty důvody můžou být? Že by mohla baterie vytect nebo se přebít? Confused
Napište mi prosím názory na toto upozornění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2006, 18:03    Předmět: Citovat

Ochrana je tam hlavne kvoli tomu, aby to nenabijalo nenabijacie baterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2006, 21:23    Předmět: Citovat

No, myslel jsem si to, ale nejsem si jistý, jestli jenom to.
možná kvůli záruce, že když se mi poškodí a zjistí, že jsem tam měl nestandartní baterky.... neuplatním záruku, nechápu jen, proč bych ty baterky tam nechával. Samozřejmě používám jen originální příslušenství. Very Happy Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2006, 23:02    Předmět: Citovat

To, co píšeš o NiCd aku radši nedělej!!! Pěkně takhle:
Arrow Nabíjet naplno- nepřebíjej! Nedobití u NiCd i u NiMH znamená, že si to ten aku zapamatuje a pak ho bude těžký přesvědčovat, že má větší kapacitu, než tu, na kterou jsi ji předtím nabil.
Arrow nevybíjet do mrtě- to se tomu aku taky nelíbí- brutálně ztrácí kapacitu.
Arrow Nezkratovat- bouchne Ti u xichtu a budeš akorát brečet (pokud ještě budeš mít čím). Cry
ZnC baterie se dá alespoň jednou dobít, ale nedodá už tolik šťávy. Musí se nabít malým proudem po delší dobu, ale musí se hlídat teplota- prostě to má bejt maximálně vlažný.
Ale proč to dělat??? U ťamanů koupíš 1.5V tužkovou baterii (spíš článek) za pět peněz.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2006, 0:21    Předmět: Citovat

metalgod napsal(a):
Nedobití u NiCd i u NiMH znamená, že si to ten aku zapamatuje a pak ho bude těžký přesvědčovat, že má větší kapacitu, než tu, na kterou jsi ji předtím nabil.


Moderní NiMH baterie prý tímto už netrpí, spíše je ztráta kapacity připisována oxidaci (doufám že je to to správné slovo) elektrod.

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2006, 8:26    Předmět: Citovat

NiMH tím trpěj, i když o dost míň, než NiCd
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirekD
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 26 2006, 10:40    Předmět: Citovat

Toto lze najít přímo na stránkách výrobce akumulátorů Bateria Slaný:
(www.bateria.cz)

PAMĚŤOVÝ EFEKT
Kolik z nás o něm dosud neslyšelo? „Paměťový jev mi zničil akumulátor, musel jsem si koupit nový!“ „Vždy nejdřív úplně vybít, jinak ti paměťový jev zničí akumulátor!“ atd.
Nejrozšířenější představa je tato: denní používání akumulátoru po stále stejnou dobu v něm vytvoří jakousi kapacitní bariéru. Víc se do něj nevejde, můžete ho zahodit.
Paměťový jev se může vyskytnout, ale pouze za zcela určitých podmínek, se kterými se většina lidí prakticky nikdy nesetká. Neprojevuje se tak, jak si většina lidí myslí.
Paměťový jev není stav kdy článek „odejde“ už po krátké době vybíjení. To, co se skutečně stane, je, že potenciál článku klesne o několik desetin voltu pod normální hodnotu a drží se tam po celý zbytek vybíjení. Celková kapacita (ampérhodiny) není výrazně změněna.
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: st červenec 26 2006, 10:48    Předmět: Citovat

To se řekne vybít. Jeden výrobce píše vybít na 0V, druhej vybít do vypnutí telefónu a třetí jenom vybít. Pak si vyber, čím tu baterii dáš do provozu a čím ji obrazek_cenzuraíš.
Návrat nahoru
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2006, 12:51    Předmět: Citovat

Někde na netu jsem četl, že u NiMH a NiCd jde obnovit kapacita úplným vybitím článku do skratu po delší dobu a potom standartním formátováním (3x vybit a 3x nabít do prázdna/plna).
Já mám představu o paměťovém efektu takový: napětí na článku stoupne (u akupacku v moobilu z 3.6V na 5V) a proud byl prakticky nulový. Experimentoval jsem všemi různými způsoby, ale nikdy se mi nepovedlo pack zachránit.

Pro metalgod: NiCd a NiMH nikdy při skratu nebouchají, jen Li-ion. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st červenec 26 2006, 22:28    Předmět: Citovat

Tak to bych ji nezkoušel léčit zkratem. Víš, jakej je zkratovej proud třeba u tužkový NiMH s kapacitou např. 2400 mAh? Víš, co se děje s tím článkem? Začne se silně zahřívat a může dojít až k explozi.
A úplným vybíjením ji zase doděláš.

Můj recept na dlouhověkost:
Mě se osvědčilo ji vybít na jmenovitý napětí, tzn. 1.2V (nabitá má naprázdno cca 1.4V) a pak ji plně nabít.
A co se tejče baterií do mobilů a podobnejch i nepodobnejch krámů: proč baterie odcházej tak rychle? Protože jsou v sérii a každá má víceméně rozdílný parametry (kapacita, vnitřní odpor,...), tudíž se každá nabíjí trochu jinak, takže ve finále se (kdyby byly 2 články) jeden článek nedobije, zatímco se ten druhej dávno přebíjí!
Proto, pokud to jde, doporučuju nabíjet každej článek odděleně- zvlášť a radši menším proudem, ať se skoro vůbec nezahřívá.

Toť můj recept dlouhověkosti NiCd a NiMH akumulátorů.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2006, 20:37    Předmět: Citovat

metalgod napsal(a):
Tak to bych ji nezkoušel léčit zkratem. Víš, jakej je zkratovej proud třeba u tužkový NiMH s kapacitou např. 2400 mAh? Víš, co se děje s tím článkem? Začne se silně zahřívat a může dojít až k explozi.
A úplným vybíjením ji zase doděláš.


No možná máš pravdu. Ale jestli baterku zkratuju, tak vždy ve vybitém stavu a jen na chvíli, abych dostal tu zbytkovou šťávu pryč.

PS: tvůj návod vyzkouším.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sadus
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2006, 23:07    Předmět: Citovat

tak timhle spusobem ji muzes rovnou zahodit.ty nevis ze se nesmi ulpne vibit?
Návrat nahoru
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: čt červenec 27 2006, 23:16    Předmět: Citovat

GUF napsal(a):
Pro metalgod: NiCd a NiMH nikdy při skratu nebouchají, jen Li-ion. Wink

Nemyslel jsem letmý ťuknutí špendlíkem o (+) a (-), ale dlouhodobější zkrat. Článek se zahřeje (slabý slovo), vznikne v něm tlak, kterej roztrhne obal a při tý příležitosti to udělá trochu BUM!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: pá červenec 28 2006, 23:43    Předmět: Citovat

metalgod napsal(a):
GUF napsal(a):
Pro metalgod: NiCd a NiMH nikdy při skratu nebouchají, jen Li-ion. Wink

Nemyslel jsem letmý ťuknutí špendlíkem o (+) a (-), ale dlouhodobější zkrat. Článek se zahřeje (slabý slovo), vznikne v něm tlak, kterej roztrhne obal a při tý příležitosti to udělá trochu BUM!


No neříkám, že se to nemůže stát, ale dal jsem do skratu nabitý pack 3.6V a sice se zahřál, to jo, ale nic víc.
Dokonce skratovým proudem měřím, jestli je baterka ještě nabitá nebo už vybitá. Podle napětí to jaksi nejde. Baterky s paměť. efektem mají napětí vyšší, ale proud žádný. A když ničím paměť. efekt, tak teď už jedině baterku vybitou, takže se nezahřeje a bouchat rozhodně nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33916
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so červenec 29 2006, 10:05    Předmět: Citovat

Neviem, ci je to pamatovy efekt. Skor si myslim, ze tie baterie maju uz velky vnutorny odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund