Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dobíjení / vybíjení baterií
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2006, 17:01    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Neviem, ci je to pamatovy efekt. Skor si myslim, ze tie baterie maju uz velky vnutorny odpor.

Hmm, myslíš? A jak by ses proti tomu bránil? Myslím preventivně i obnovení do normálu. Moc by mi to pomohlo.
Mám asi 15 článků a dobrých je už asi 1/3. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33969
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2006, 17:53    Předmět: Citovat

Mal som par takych NiMH - nabit sa dali, ale neutiahli ani motor vo walkmane. Pri skrate tiekol dost maly prud, ale ked sa tym trochu zohriali, tak potom aj ten walkman isiel. Nakoniec som ich vyhodil, nic rozumne sa s nimi nedalo robit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2006, 20:38    Předmět: Citovat

JJ, ten samý problém mám s některými články. Většina je na tom líp, vydrži jenom míň, ale taky to štve.
Máte někdo nějaký návod na omlazení baterek?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2006, 20:49    Předmět: Citovat

Nějakou dobu tuhle diskusi sleduji a nestačím se divit. Shocked

Pokud někdo z vás zkratuje akumulátory,je jedno jestli Ni-Cd,Ni-MH,nebo Li-ion,taj je to u mě s prominutím hovado a může mluvit o štěstí že mu eště žádný aku nebouch,pak by se asi nestačil divit jak ta kyselina(nebo louh) pěkně žere obličej Blyawn Takovým nabitým aku totiž může téct proud klidně až 150A a to už s tím článkem udělá pěkný divy. Rolling Eyes

Taktéž vybíjet na 0v napětí je jedna z nejhorších věcí co se dá udělat,dojde tím k depolarizaci částic uvnitř a takový aku by se měl opětovně zformovat!!!. Jako kritická hodnota se dá považovat cca 0,7V,ideální je vybíjet na hodnotu kolem 1V. Co se týká výdrže,pokud někdo doufá že mu aku vydrží oněch magických 1000 cyklů,tak na to zapomeňte,tahle hodnota sice není nereálná,ale dosáhnout se dá pouze za téměř laboratorních podmínek.
Ale stačí si spočítat že aku se zaplatí už po cca 5-ti nabitích,takže s každým dalším už člověk šetří,takže aku klidně po roce vyhodím a koupím nové.
Hlavně je už prosím nezkratujte an jinak nemučte,když se k nim člověk slušně chová tak slouží dle mého dostatečně dlouho...

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: ne červenec 30 2006, 23:51    Předmět: Citovat

DjRix napsal(a):
Takovým nabitým aku totiž může téct proud klidně až 150A a to už s tím článkem udělá pěkný divy. Rolling Eyes

No, já ti do toho nechci nějak kecat, ale když mám aku 550nAh nebo 1200mAh, tak mi tam nabitým aku lezlo do skratu max. 11A. Není to málo, ale zahřeje se tak za 2 minuty.

DjRix napsal(a):
Taktéž vybíjet na 0v napětí je jedna z nejhorších věcí co se dá udělat,dojde tím k depolarizaci částic uvnitř a takový aku by se měl opětovně zformovat!!!. Jako kritická hodnota se dá považovat cca 0,7V,ideální je vybíjet na hodnotu kolem 1V.

Jak se to chová uvnitř, to nevím, ale vybít na opravdovou 0V se mi nikdy nepovedlo. Vždy když jsem aku nechal chvíli odpočinout, napětí se vždy vrátilo zpět na hodnotu tak 0,7V-1,3V. Jo, povedlo, když jsem nechal článek tak 5 let v šuplíku a nedávno jsem ho měřil, a 0V. Párkrát jsem ho nabil (formát mu prospěl) a zase je dobrá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2006, 7:10    Předmět: Citovat

GUF napsal(a):
No, já ti do toho nechci nějak kecat, ale když mám aku 550nAh nebo 1200mAh, tak mi tam nabitým aku lezlo do skratu max. 11A. Není to málo, ale zahřeje se tak za 2 minuty.


Jak se to chová uvnitř, to nevím, ale vybít na opravdovou 0V se mi nikdy nepovedlo. Vždy když jsem aku nechal chvíli odpočinout, napětí se vždy vrátilo zpět na hodnotu tak 0,7V-1,3V. Jo, povedlo, když jsem nechal článek tak 5 let v šuplíku a nedávno jsem ho měřil, a 0V. Párkrát jsem ho nabil (formát mu prospěl) a zase je dobrá.


Kecat mi do toho nemusíš,ohmův zákon známe snad všichni. Pokud jsi to měřil multimetrem,tak při napětí 1,4V a odporu multimetru včetně šňůr nějakých 120 mOhmů to vyhází těch tvých 11A. Ovšem vlastní článek má vnitřní odpor někde kolem 10 mOhm,takže pokud ho zkratuješ třeba šroubovákem na obalu tak mi můžeš věřit že jím těch 150A poteče....

Co se týče vybíjení na těch 0v,musí článek být delší dobu ve zkratu aby došlo k depolarizaci a měl nulové napětí,ale jakékoliv vybíjení při kterém dojde k poklesu napětí pod těch cca 0,7v článek poškozuje a rapidně mu zkracuje životnost!!!![/quote]

_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2006, 12:16    Předmět: Citovat

Dobrá, dobrá vidím, že ani jeden příspěvek nesouhlasí s mým zacházením s aku, takže musím usoudit, že máte všichni pravdu a články nikdy zkratovat nebudu.

BTW: souhlasíte všichni s teorií, že ochrana proti nabíjení neoriginálních aku je jen reklama a aby nešly nabíjet suché články?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2006, 14:04    Předmět: Citovat

Originální, neoriginální- to máš snad jedno, né? Shocked
ZnC články jsou stvořeny k "vybít a zahodit".
Když je zkusíš nabít v tom discmanovi, tak se snadno může stát, že se silně zahřejou, vytečou, nebo dokonce bouchnou a to Ti může zrušit discmana.
A když už se Ti to povede, tak to, s laskavým prominutím, hovno vydrží, bude mít velkej vnitřní R a občas neutáhne ani budíka.
Kup si radši AKU a jak DJ RIX napsal- po 5 nabitích se Ti investice do AKU vrátí. Cool

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2006, 14:10    Předmět: Citovat

metalgod napsal(a):
Originální, neoriginální- to máš snad jedno, né? Shocked
ZnC články jsou stvořeny k "vybít a zahodit".
Když je zkusíš nabít v tom discmanovi, tak se snadno může stát, že se silně zahřejou, vytečou, nebo dokonce bouchnou a to Ti může zrušit discmana.
A když už se Ti to povede, tak to, s laskavým prominutím, hovno vydrží, bude mít velkej vnitřní R a občas neutáhne ani budíka.
Kup si radši AKU a jak DJ RIX napsal- po 5 nabitích se Ti investice do AKU vrátí. Cool

JJ, ta ochrana spčívá ve spojení kontaktů -, protože na originální baterce je odkrytý - víc a spojí kontakty. Takže když to na suchém článku neudělám, dobíjet se nebude. Šlo mi jen o to, jestli je to tak, abych si nezrušil dicmana.

Diky všm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xexcel



Založen: Oct 18, 2004
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po červenec 31 2006, 21:40    Předmět: Citovat

Nezlote se na mě, ale zásadně nesouhlasím s postupy nabíjení a vybíjení GUFa. Vypadá to, že vůbec nemá ani trochu znalost o nabíjení a vybíjení akumulátorů.
Používáte zde termíny nabít do plna a vybít do prázna, ale nikdo neupřesnil co to je za termím.
Ni-Cd aku se článek vybíjí na 0,9V. Uchovávají se ve vybitém stavu. Nabíjí se na 1,4V.
Ni-Mh aku má stejné hodnoty nabíjení a vybíjení, jenom se doporučuje ho skladovat při cca 50% nabití.
Li-Ion, Li-Pol se nabíjí na 4,2V/článek. Tyto aku jsou nejvíce choulostivé na přebití nebo podvybití (2,5V/článek podle výrobce). Většinou přebíjení o pár setin má drastické následky na životnost článku. Tyto články se nevybíjí.
Dále zde často používáte termín formování.
Formování je vybíjení a nabíjení aku proudem 0,1C po dobu 16 hodin dokud neroste vybitý náboj. Tzn. vybíjím 0,1C do koncového napětí 0,9V/čl. a následně nabíjím proudem 0,1C po dobu 16h a znovu dokud roste vybitý náboj. Takže k tomu pořebuji nabíječku, která mě tyto hodnoty zobrazí. U nových článků je to zhruba 3 cykly u starších 5 a více. Zapoměl jsem dodat, že se formují pouze Ni-Cd a Ni-Mh.
Určitě jsem zde nenapsal žádný podrobný popis, ale pro upřesnění pojmů snad postačí. A nějaké vybíjení na 0V a následné zkratování .... to opradu v žádném případě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
GUF



Založen: Mar 10, 2005
Příspěvky: 49

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2006, 1:12    Předmět: Citovat

xexcele: U mě a u výrobců baterek "formátování" znamená 3 cykly vybití a nabití prázdna (do vypnutí spotřebiče - mobilu) / plna (nabíjení přes noc, ap.). Sledování náboje nemůžu být schopný bez laboratorná techniky a tu většina lidí doma nemá.

S mojí technikou tady nikdo nesouhlasí, takže nejsi sám Very Happy .

BTW: ty nemáš návod na omlazovací kůru pro aku? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xexcel



Založen: Oct 18, 2004
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2006, 4:01    Předmět: Citovat

Zdravím,
pro mě za mě si "formátuj" zbůsobem jakým ty uznáš. Nemůžu tě přesvědčovat. Já jsem ti jenom napsal způsob, jak se to má dělat, aby ti aku sloužili co nejdéle.
Oživovací cyklus je právě formování. I když nemáš zařízení, které ti zobrazuje náboj, tak si můžeš pomoci. Jestli máš lab.zdroj, tak nabíjej proudem 0,1C po dobu 16hodin, pak vybíjej malým proudem třeba do odporu a sleduj čas. Ale vybíjet jen na hranici 0,9V/čl. a ne až na 0V !!! A znovu nabíjet atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33969
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út srpen 01 2006, 8:22    Předmět: Citovat

Moje skusenosti su take, ze tyzden ozivujes, potom to jeden den chodi a na druhy den to zdochne Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jirka



Založen: Jul 01, 2005
Příspěvky: 2031
Bydliště: zbídačený kraj

PříspěvekZaslal: pá srpen 04 2006, 21:06    Předmět: Citovat

GUF napsal(a):
Máte někdo nějaký návod na omlazení baterek?


Jeden pro NiCd , samozřejmě Na vlastní nebezpečí Exclamation Very Happy Exclamation http://www.elektronikacz.borec.cz/Data/Oziveni%20akumulatoru%20NiCd.htm

_________________
*****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so srpen 05 2006, 5:43    Předmět: Citovat

Ehm,ale toto není na omalzení !!!! Tohle zapojení se použije,podud dojde k vnitřnímu zkratu v článku,náboj z elytu skokově vybitý do článku může tento zkrat odstranit a pak je možno článek dále používat,ale o nějakém omlazení nemůže být řeč!! Laughing
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund