Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sycení jádra cívky permeabilita(změna), změna indukčnosti L
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 11:33    Předmět: Sycení jádra cívky permeabilita(změna), změna indukčnosti L Citovat

Mám vzduchovou cívku a zajímá mne, jak se mění permeabilita.

V podstatě mne zajímá je nějaký vzorec, který mi říká, když znám konstrukci cívky a napětí. Jak se mi změní po přivedení na pěti na cívku její permeabilita a výsledná indukčnost(která je na ni závislá), protože používám různá jádra na stejnou vzduchovou cívku.

[Tahle otázka mě zajímá nejvíce.
Dále mám vzduchovou cívku. Když ji změřím má nějakou indukčnost L po přivedení napětí a krátkém odpojení třeba po jedné minutě změření je její indukčnost 10krát větší(ta pozvolna klesá než se ustálí na konkrétní hodnotě). Čím je toto způsobeno a nějaký vzorec, který to vysvětluje. Měl jsem za to že L je pevně danou konstantou, která vznikne konstrukcí cívky a může se pouze změnit nasycením jádra.

Když do výpočtů pak používám L na vztahování(Síla - F) nějakého jádra a vytahování používám jaké L to z ustáleného stavu nebo to, co tam je po odpojení?

Děkuji za jakoukoli odpověď.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 11:54    Předmět: Citovat

Čím to měříš?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 11:56    Předmět: Citovat

Jak může permeabilita záviset na napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 13:45    Předmět: Citovat

Mám zato , že jsi nám nenapsal , z jakého materiálu jádro jest . Možná zde poběží o maghysterezi , jenže v naší praxi se takovéto materiály v podstatě nepoužívají . V tom by mohl být ten čokl .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19537
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:00    Předmět: Citovat

studentmmem napsal(a):
Mám vzduchovou cívku a zajímá mne, jak se mění permeabilita....

Permeabilita vzduchu se nemění. Je tedy logický nesmysl naměřit jinou indukčnost před přivedením stejnosměrného proudu a jinou po jeho přerušení.
Správná otázka tu už zazněla: čím to měříš?

Samozřejmě při použití feromagnetického jádra lze stejnosměrným proudem (napětí s ním má jen tolik co dělat, kolik káže Ohmův zákon) ovlivňovat polohu pracovního budu na magnetizační resp. hysterezní křivce jádra, a tím i jeho permeabilitu. Používá se v transduktorech a přesytkách k tvarování střídavých průběhů, pro malé střídavé signály se v některých konstrukcích této závislosti na stejnosměrném proudu využívalo k ladění změnou indukčnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:02    Předmět: Citovat

Děkuji za rychle reakce.

V tom je jeden z problémů u jader netuším materiál. Je to vše staré.
Ale beru v potaz první jádro, od něj se už pak odrazím.

Naprázdno naměřím 130mH a 620mH(s jádrem) z toho plyne, když to podělím, že materiál jádra má něco k 5 permeability.
Když to připojím a odpojím indukčnost mi zroste asi pětkrát, než se to opět ustálí zpětně na 620mH.

Pro měřil jsem to normálně ručním měřičem na indukčnost.

Já myslel, taky že nemůže, ale první magnetizace konstantním napětím, mě napadlo, že došlo ke změně v jádru(právě ta hystereze mne také napadla).
http://home.tiscali.cz/ok1ayy/pdata/Ferity01.pdf koukal jsem tu na příklad dva, proto mne napadla nějaká změna, ale zde je to i fregvenčně závislé, což v mém případě není.
kód:
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:05    Předmět: Citovat

Hill - v tom máš pravdu teď sem se na to díval, problém je možná také v tom, toho jsem si všiml až nyní, že část toho jádra je napevno v cívce.

V kostře cívky je asi 1/10 jádra. Takže už nemohu tvrdit, že je z cela vzduchová.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:07    Předmět: Citovat

Já bych se radši "odrazil" od toho druhého případu vzduchové cívky, která tě, jak píšeš, zajímá víc. Pustíš do ní (ss?) proud, vypneš, a naměříš jinou indukčnost?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:13    Předmět: Citovat

Ještě jsem zkusil tedy vzít to jádro a za sunout ho do jiných vzduchových cívek. Které mají pouze kostru.

Výsledek je, že s jádrem a bez jádra L.
1.540H
0.376H

3.74H
0.92H

Což je permeabilita 4.1 toho jádra, ale jsou trošku volnější.

Ale nezkoušel jsem je odpojit a připojit, protože ta cívka s kterou si hraji je na 24 voltů a tyhle ty jsou na 300V a 230V s takovým zdrojem doma nedisponuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:15    Předmět: Citovat

serviceman
Ano po odpojení naměřím asi pětkrát větší indukčnost, po nějakém čase se opět hodnota ustálí spět na původní, něž byla cívka připojena ke zdroji.

Ale jak jsem bral v potaz, je tam kus jádra i přesto v té vzduchové cívce nevím proč výrobce dával kus jádra na pevno a k tomu pohyblivé jádro.

Zkusím si koupit jenom čistě obyčejnou vzduchovou cívku a změřit si zda vždy zůstává L konstantní(po odpojení a připojení něco do 24 voltů). Já si myslel právě, že podle vzorců je to konstanta a tohle mne vyvedlo úplně z míry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:29    Předmět: Citovat

Z míry ses vyvedl sám tím, že píšeš o vzduchové cívce, která ale vzduchová není - jakkoliv je zbytek jádra malý - někde, zdánlivě i úplně mimo cívku, se v jejím magnetickém poli nachází nějaký feromagnetický materiál.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:33    Předmět: Citovat

serviceman
Ano to máš pravdu, ale otázka je jak je možné tedy, že je ta indukčnost různá. Jestli se dá nějak dopočítat, jakou indukčnost ta cívka dosahuje maximální, když je připojena na napětí. Pokud tedy jádro má na tento efekt nějakou reakcí, jak je vidět má - prostě se změní indukčnost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:33    Předmět: Citovat

studentmmem napsal(a):

Když do výpočtů pak používám L na vztahování(Síla - F) nějakého jádra a vytahování používám jaké L to z ustáleného stavu nebo to, co tam je po odpojení?


TO je zoufalá češtin a. Musel jsem to čísat mnohokrát, než jsem začal chápat smysl některých vět. Pokud si přečteš po sobě zadání a zkusíš ho přeformulovat resp. napsat správně, věřím, že dostneš na dotaz více odpovědí, jelikož řada odborníků na to louskání prostě nemá čas nebo trpělivost.

Abys to nebral jako předpojatý odsudek, oceňuji tvoje zdvořilé jednání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:39    Předmět: Citovat

Hill na to už odpověděl. Stejnosměrným proudem posouváš pracovní bod a i po jeho vypnutí tam zůstává nějaká remanence, která je podle proudu různě velká a pracovní bod je tedy různě posunut.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
studentmmem



Založen: Feb 24, 2014
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 15:40    Předmět: Citovat

kulikus

Za češtinu se omlouvám, ta asi lepší nebude.
Studuji chemii a toto je trošku mimo mě elektro a magnetizmus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund