Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zobrazování nastavených hodnot u zdroje.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 06 2006, 21:42    Předmět: Citovat

S měřením proudu bývá problém, pokud to má být přesné. Když ten bočník zapojíš někam "dovnitř" zdroje (dovnitř regulační smyčky napětí) , bude to ukazovat nejen proud do zátěže, ale ještě i proud napěťového děliče (předřadníku) pro měřák napětí (to se dá většinou zanedbat) ale i proud pro dělič zpětné vazby napětí, proudy bází výkonových tranzistorů apod. Záleží na zapojení zdroje. Např. zdroj KAZ2 má kvůli tomu kompenzaci uvedeného jevu jakoby protiproudem, ale ani tak to není úplně dokonalé.

V tvém případě bude nejjemnější rozlišení proudu 1mA (rozsah 1,999A), takže naprázdno při 30V do výstupu nic nepoteče, a měřidlo bude přesto ukazovat např. 3mA. Někomu to může vadit.

Když zapojíš bočník až jakoby za výstupní svorky zdroje směrem k zátěži, tak ti zas bude bočník ukrádat malé napětí (max. 0,15V při 1,5A). Vzhledem k tomu, že budeš muset použít rozsah 199,9V , tak to bude chyba cca jednoho digitu a to je celkem zanedbatelné. Už proto, že napětí bude až od 2V výš.

Zkus znovu namalovat zapojení obou měřidel včetně napájení , ať víme, o čem se bavíme.
Návrat nahoru
alcan



Založen: Jul 24, 2006
Příspěvky: 90
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne září 10 2006, 22:05    Předmět: Citovat

Aby v tom bylo trochu jasno, naskenoval jsem schema toho postaveneho zdroje. Co si o tom myslis ? Ty moduly by byly napojeny na vystupu. Tady je to schematko:

http://www.zahadolog.mysteria.cz/wb/regzdroj.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 0:57    Předmět: Citovat

Tak jsi tam měl rukou domalovat připojení měřáků, ať to máme z krku.

Podobné zapojení zdroje mám už léta taky, jenom tam nemám pomocné obvody s IC2A a IC2B. Některé věci nechápu. Např. co má dělat obvod s diodou D9 a proč se dá vypínat?

Výstup z IC2B (S5) je k čemu?

Odpor R5 má podivně vysokou hodnotu a při 1,5A na něm bude 7V => Zdroj v žádném případě nedá 30V při 1,5A. Navíc na R5 bude ztráta 10,5W! Dej tam 0,47 Ohmu nebo třeba 1 Ohm. Trochu se zvětší min. proud při omezení, ale rozdíl nebude moc velký.
Kdysi jsem to vyřešil tak, že jsem mezi emitor T1 a R5 strčil ještě diodu. R5 mám jen 0,2 Ohmu. Omezuje mi to od nulového proudu. Ale možná se zhoršily některé parametry.
Návrat nahoru
alcan



Založen: Jul 24, 2006
Příspěvky: 90
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po září 11 2006, 21:16    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Tak jsi tam měl rukou domalovat připojení měřáků, ať to máme z krku.


To je tady: Neresil jsem napajeni modulu. TO je vceclku podruzne. Hlavni je to zapojeni bocniku. Pak se vrhneme na predradnik. Tady:

http://zahadolog.mysteria.cz/wb/ampermetr.jpg

PavelFF napsal(a):

Podobné zapojení zdroje mám už léta taky, jenom tam nemám pomocné obvody s IC2A a IC2B. Některé věci nechápu. Např. co má dělat obvod s diodou D9 a proč se dá vypínat?


Dioda D9 spolecne se spinacem SW1 slouzi k resetovani zdroje. Odvede proud z diferencniho zdroje IC1 a tim klesne vystupni napeti na nulu.

PavelFF napsal(a):

Výstup z IC2B (S5) je k čemu?


Vystup IC2B slouzi jako napetovy sledovac ?

PavelFF napsal(a):
Odpor R5 má podivně vysokou hodnotu a při 1,5A na něm bude 7V => Zdroj v žádném případě nedá 30V při 1,5A. Navíc na R5 bude ztráta 10,5W! Dej tam 0,47 Ohmu nebo třeba 1 Ohm. Trochu se zvětší min. proud při omezení, ale rozdíl nebude moc velký.
Kdysi jsem to vyřešil tak, že jsem mezi emitor T1 a R5 strčil ještě diodu. R5 mám jen 0,2 Ohmu. Omezuje mi to od nulového proudu. Ale možná se zhoršily některé parametry.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 12 2006, 7:33    Předmět: Citovat

Zapojení bočníku s ampérmetrem máš správně. Musíš počítat s tím, že napětí zdroje se bude lišit naprázdno vůči při zátěži 1,5A až o 0,15V. Většinou je to naprosto nepodstatné, ale jen abys o tom věděl.

IC2B snad mohl být určen k napájení ručkového měřidla s větší spotřebou, netuším, k čemu tam je. Dokonce možná přestává fungovat při malém výstupním napětí zdroje (podle toho, co je to za typ OZ).
Návrat nahoru
alcan



Založen: Jul 24, 2006
Příspěvky: 90
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 12 2006, 16:44    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Zapojení bočníku s ampérmetrem máš správně. Musíš počítat s tím, že napětí zdroje se bude lišit naprázdno vůči při zátěži 1,5A až o 0,15V. Většinou je to naprosto nepodstatné, ale jen abys o tom věděl.


Ta odchylka 0,15V mi vubec nevadi. Jeste jsem nakreslil zapojeni Voltmetr a ampermetr dohromady. Tak nevim jestli to je dobre. Proc musi byt zvlast napajeni pro kazdy modul?

Volt - Amper
http://zahadolog.mysteria.cz/wb/amper-volt.jpg

PavelFF napsal(a):

IC2B snad mohl být určen k napájení ručkového měřidla s větší spotřebou, netuším, k čemu tam je. Dokonce možná přestává fungovat při malém výstupním napětí zdroje (podle toho, co je to za typ OZ).


IC2B mozna nakonec ani nevyvedu. Jeste nevim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alcan



Založen: Jul 24, 2006
Příspěvky: 90
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá listopad 03 2006, 21:39    Předmět: soucastky Citovat

Tak jsem ted dlouuho nemel cas se tomu venovat.. Ted jsem si sepsal seznam soucastek na ten stabilizator. Chci ho sem dat jen ke kontrole. Kdyby tam byla nejaka blbost, tak prosim napiste at setrim koruny.

diky a ten seznam (jsou to soucastky pro 2 stabilizatory):

Trafo - 1x (2x 9V) do DPS - typ TRHEI202-2X9
Kondenz. C1,C2 - 2x 330 mikroF
Rs1, Rs2 2x 69 ohmu
Zd1, Zd2 2x - 1N4734A
R2 - 110 kOhmu 2x
R3 - 1,2 MOhmu 2x
Rb 2x 0,1 Ohm (100 mOhmu )
mustek 8x 1G4B42


tady to mam nakresleny...

http://www.zahadolog.mysteria.cz/wb/stabzd.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so listopad 04 2006, 9:15    Předmět: Citovat

Podle posledního obrázku se zdá, že oživování celého zdroje bude docela náročné, pokud tam budeš mít nějakou chybu..

Dovolil jsem si načmárat svou představu zapojení, bude to rychlejší.

U měřicích modulů je důležité, aby byly oba nastaveny na rozsah 200mV, což myslím z výroby jsou, a aby tam nebyl žádný odpor na vstupu modulů, protože by zkresloval naměřené hodnoty.

Bočník Rb ti doporučuji udělat z 10 paralelních odporů 1 Ohm. Dá se to pak přesně dostavit na přesnou hodnotu výběrem posledního odporu.

Místo stabilizace Zenerkami by byly rozhodně lepší stabilizátory 78L09 (v katalogovém zapojení) s přídavnou zátěží cca 5-10mA . Překresli to s nimi a pošli nový obrázek.

http://img138.imageshack.us/img138/6536/zapojenimerakuuaivlqvv3.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund