Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ESR meter(Zajíc) - oživení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jk562



Založen: Apr 21, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 1:12    Předmět: ESR meter(Zajíc) - oživení Citovat

Jak se to dá oživit bez laboratorního zdroje?
Koupil jsem stavebnici, složil ji,ale bohužel nemám já ani nikdo v okolí zmiňovaný laboratorní zdroj.

Mám 2 multimetry a stabilizovaný univerzální adaptér(3-12V) - šlo by z toho zkombinovat něco jako nouzový lab zdroj? Napětí můžu měnit připojeným potenciometrem, hodnoty proudu i napětí na multimetrech uvidím, ale jak snížit ten proud při zachování nastaveného napětí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dalik



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 305
Bydliště: Hranice

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 7:23    Předmět: Citovat

Sestavoval jsem jich několik, a vždycky jsem tam přímo loupl 9V baterku a vždycky to fungovalo... takové jednoduché konstrukce není třeba oživovat lab. zdrojem.
_________________
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8974
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 10:23    Předmět: Citovat

Přesně tak, při pečlivé práci lab. zdroj netřeba. Nastavuje se tam myslím jen blikání poslední LEDky trimrem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33849
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 10:59    Předmět: Citovat

A netreba na to nahodou znizene napatie? Uz si to nepamatam presne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 12:21    Předmět: Citovat

Pokud se o elektroniku zajímáš častěji, nějáký ten zdroj stejně potřebovat budeš, a pokud jde o začátek a neplánuješ zatím investici pár tisícovek postav si alespoň jednoduché prdítko s io LM350 nebo nejlépe s LM338K který je silnější a má vyšší Ptot, zajisti co nejlepší chlazení, a pozor na překračování Ptot!!! Buďto vstupní napětí 40V ale 5A z toho tahat moc nebudeš anebo mnohem nižší vstupní napětí a pak z toho půjde odebírat i vyšší proud samozřejmě za podmínky že ho zdroj (trafo) dodá. V praxi u komerčních zdrojů se tato problematika řeší přepínáním více odboček transformátoru a elektronikou která toto provádí při regulaci automaticky. Protože při nastavených 9V nepotřebuješ vstup. napětí 40V protože se ten rozdíl musí protopit a to by se překročil Ptot...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 16:46    Předmět: Citovat

Eh, tento Zajícometr byl dobrý v roce 2006. Dnes je už zastaralý, zbytečně složitý, neumí měřít ESR, L ani C a také firmware není volně ke stažení. Slyšel jsi o tomto?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=56317&start=105
EDIT: Sorry hoši, píšu o trochu jiném přístroji. http://www.zajic.cz/comptest/comptest.htm Moje chyba.
Vy myslíte spíše tento: http://www.zajic.cz/esr/esr.htm Ale ten už je také zastaralý. Je trochu škoda, že tam má sice MCU, ale už ne aspoň sedmisegmentový LED displej.


Naposledy upravil Hydrawerk dne po duben 21 2014, 18:26, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jk562



Založen: Apr 21, 2014
Příspěvky: 10

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 17:58    Předmět: Citovat

Dobře, díky všem za info, žádný oživování tedy nebude Smile.

Pokud jsem to pochopil správně(když ne, tak mne opravte), tak
oživování = pokud si nejsem na 100% jistý, že jsem vše zapojil správně a mám strach, že se nějaká dražší a důležitá součástka v případě chybného zapojení obvodu spálí, při prvním spuštění to začnu napájet postupně od nižších voltáží s na pevno nastaveným minimálním proudem, který nic v obvodu nemůže odpálit a průběžně budu proměřovat citlivá místa. Pokud je vše v pořádku, oživení bylo tímto dokončeno.Je to vlastně jen taková kontrola funkčnosti obvodu.

+ kondenzátory? (svodový proud) - čím déle se skladují, tím je L.C. vyšší a je potřeba ho tedy, jak je v dokumentaci kondíků psáno, nějakou dobu přes odpor oživovat.
----

Blikání LED - se nastavuje trimrem až po osazení procesoru - předpokládám(?), že už normálně pod 9V, protože pokud po proměření patice procesoru(bez procesoru) na 7V(přes adaptér) je napětí na patici v uvedené toleranci 4,9-5,25V,tak je vše v pořádku a může proběhnout kalibrace už pod 9V.

---
Ohledně toho vlastního sestavení zdroje - na tohle si ještě netroufnu, skončilo by to na 99,9% velkým třeskem Smile
Ale určitě ho mám v plánu pořídit.
--

Hydrawerk:
Jo, už jsem na to narazil,vypadá to schopně.Ale stejně tak, jak píše jeden maník na jejich fóru, nemám možnost programování ATM (posílají jen tišťák bez součástek). Na kolik tě to celkem přišlo?

K tomu Zajícometru Smile
Myslím, že se od toho r.2006 nic zásadního na poli elytů nezměnilo. Navíc většina toho, co je třeba proměřit je staršího data výroby(kondíky 6+ let starý). Je to sice základ, ale myslím, že svůj účel bude plnit a na rychlou kontrolu stavu kondíků a určení přibližné hodnoty ESR bude stačit + rozměry, cena..no neber to Very Happy. Zkusím, uvidím - když to nebude podle očekávání, podívám se po něčem jiným (Ale určitě za to nebudu chtít dávat tisíce)
--

Ještě jak jsem psal nahoře, může se to někdy taky hodit - šel by nějak jednoduše zbastlit ten "nouzový" lab. zdroj s použitím 2x multimetr, potenciometr,stabilizovaný AC/DC adaptér ?
Ohledně toho proudovýho omezení:
viz:
Proudový omezovač do 8,4 A
http://pandatron.cz/?3247&externi_proudovy_omezovac
- něčím takovým by se to dalo vyřešit?


Naposledy upravil jk562 dne út duben 22 2014, 9:36, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 18:34    Předmět: Citovat

jk562 napsal(a):
Na kolik tě to celkem přišlo?

Nevím přesně, snad do 300 Kč. Starou krabičku a displeje mi někdo dal. Programátor už jsem měl. DPS jsem navrhnul a nechal vyrobit za peníze na fakultě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1934

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 18:44    Předmět: Citovat

Tady ho můžeš koupit už hotový
http://www.vzdalenydohled.cz/esr.htm
Hydrawerk- jdou s tím měřit i zapájené součástky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 19:00    Předmět: Citovat

To by taky mohl být on?
http://www.ebay.com/itm/190898613256
Asi objednám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33849
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 19:09    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Eh, tento Zajícometr byl dobrý v roce 2006. Dnes je už zastaralý, zbytečně složitý, neumí měřít ESR, L ani C a také firmware není volně ke stažení. Slyšel jsi o tomto?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=56317&start=105

No a uz si s tym nieco opravil? Ja s tym "Zajicometrom" uz dost veci. Ked bol dobry v roku 2006, tak je rovnako dobry aj teraz. Na zistenie, ci je elyt dobry alebo nie nepotrebujem displej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 19:42    Předmět: Citovat

doktor365 napsal(a):
Tady ho můžeš koupit už hotový
http://www.vzdalenydohled.cz/esr.htm

Někdo si na tom dost mastí kapsu a přeprodává výrobky z Ebaye. http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XTRANSISTOR+TESTER&_nkw=TRANSISTOR+TESTER&_sacat=0&_from=R40
doktor365 napsal(a):

Hydrawerk- jdou s tím měřit i zapájené součástky?

Prý ano, ale bude to jak kdy. http://www.avrtester.tode.cz/index.php?p=o-avr-testeru
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1934

PříspěvekZaslal: po duben 21 2014, 21:48    Předmět: Citovat

O těch měřákách z Ebaye vím,jen jsem si myslel,že kvůli záruce je lepší koupit někde od někoho tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hejnicek



Založen: Jun 16, 2004
Příspěvky: 2092

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2017, 12:53    Předmět: Citovat

Tak Zajicometr co byl pod stromeckem jsem sestavil.
Fungoval na prvni sup.

Posilam namatkou par namerenych hodnot, jestli se to nekomu k necemu hodi:
Pozn. merene elyty nejsou nove:

Porovnání s TESLA BM 509 na rozsahu Rs:
Kapacita kondenzátoru 470M/35V:
Zajíc indikuje 0,3 Ohm
BM509 změřil 0,36 Ohm

Kapacita kondenzátoru 3300M/16V:
Zajíc indikuje 0,3 Ohm
BM509 změřil 0,22 Ohm

Kapacita kondenzátoru 22M/250V:
Zajíc indikuje 3 Ohm
BM509 změřil 3,3 Ohm

Kapacita kondenzátoru 150M/400V:
Zajíc indikuje 1 Ohm
BM509 změřil 0,7 Ohm

Kapacita velmi starého kondenzátoru TESLA TC521 16M/450V:
Zajíc indikuje 3 Ohm
BM509 změřil 1,8 Ohm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17678
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 26 2017, 17:13    Předmět: Citovat

Kdypak máš naposled tu BM509 kalibrovanou? Takže nějaký rozdíl klidně být může. Já mám kalibrační štítek bohužel z roku 1994. A za ty léta je už trochu ujetá. DC odpor si můžu zkontrolovat odporovým normálem 1K. Kondíkovej normál si můžu občas půjčit ale indukčnost nemám čím zkontrolovat. Když jsem někdy 1998-9 zjišťoval kolik by stála kontrola/kalibrace, tak to vyšlo asi 10 x víc, než za co jsem tu BM509 koupil (300,- . Wink )
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund