Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Chování klasického elměru při chybějící fázi

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so duben 19 2014, 23:27    Předmět: Chování klasického elměru při chybějící fázi Citovat

Na podružném rozvaděči, kde je jen informativně osazen elměr Křižík Prešov (r.v. 1986, pravděpodobně před 15 lety darovaný), jsem zaznamenal pochyb kotouče i při všech vypnutých spotřebičích. Včera dojel kamarád, který se začíná uplatňovat jak silnoproudař (já tomu moc nedám), donesl nějaký měřák za pár desítek tisíc, zkoumali jsme zda není nějaký únik z kabelů za p. rozvaděčem (jsou tam dvě větve po cca 20 metrech v zemi, autor zapojení už nežije). Všechno dobré. Pak zjistil nízké stavy odporu mezi fázemi za hl. jističem- to by snad mohl dělat elektoměr?
Ale nakonec jsme zjistili, že do p. rozvaděče nejde jedna fáze, rozpadená svorka v hlavním rozvaděči. Jak jsme ji opravili, tak pohyb na elměru skončil. Volal jsem ještě dalšímu kamarádovi, který dělá technika u Eonu, ten mě potvrdil že chybějící fáze před elměrem starého typu může klidně něco takového udělat.

Dotaz první- je tedy možné, že pokud někomu třeba v HDS shořela pojistka, než na to přišel (třeba chata, chalupa), tak mu elektoměr natočil odber, který se nekonal?
Dotaz druhý- jak je to vlastně technicky možné? Pochopil jsem dobře že elměr má v sobě kombinaci proudových a napěťových traf, kde ty napěťové jsou do jednoho uzu a v případě nesymetrie (právě ta chybějící fáze) se kotouček může roztočit?
Díky

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so duben 19 2014, 23:50    Předmět: Citovat

Taky sem o tom slyšel už kdysi na škole - prý jedna fáze slabě magnetuje jakýsi jazýček, který přidržuje kolečko-pokud není odběr (cca nad 2W). Po roztočení už pak i tak malý odběr elektroměr v chodu udrží. pokud chybí fáze, tak se tam skutečně něco natočit může.

Jiný problém může dělat ale digitál - kdysi kamarádovi na bytovce naměřili ve společných prostorech obrovskou spotřebu. všechno prošli a zjistili, že to udělal 5V/2A zdroj pro wifi - ale ne spotřebou, asi jeho vstupní průběh proudu nebyl úplně korektní a měřák počítal chybně. Nakonec si po reklamaci naměřené spotřeby ten zdroj i s elměrem vzal někdo z EON na testy, musím se zeptat, jak tehdy dopadl Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 20 2014, 20:10    Předmět: Citovat

Mne se to stalo. Na privodu k chaticce byl vadny 3f kabel,takze predchozi majitel v jistici vypnul 2faze. Trifazove hodiny dostavaly jen jednu fazi. Odber byl nulovy,ale na jare jsem s udivem zjistil,ze cislo na hodinach kleslo. Nahlasil jsem to jako poruchu,protoze to vypadalo dost podezrele. Technik pak rekl ,ze se tak hodiny mohou chovat , kdyz nedostavaji vsechny faze. V mem pripade hodiny odecitaly, ale bylo to jen nepatrne mnozstvi, nekolik kWh za mnoho tydnu. Moc by se na tom vydelat nedalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 20 2014, 20:41    Předmět: Citovat

Pavle, nám to za 14 dní natočilo 11kWh. Ještě že je to fakt jen podružný-informativní elektroměr, bez odečtu ze strany distributora.
Nepřišel jsem na to dřív proto, že tam nemám žádný třífázový spotřebič a kupodivu ty dvě zásuvky, které používám, byly na těch dvou fungujících fázích.

Jestli předpokládám dobře, tak by moderní elektroměry tenhle problém neměly mít?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 20 2014, 23:27    Předmět: Citovat

Moderní digitální měřáky mohou mit podobný problém, tedy podobný v tom, že některé specialní průběhy proudu či napětí měří taky blbě , i když původ chyby je uplně jiný než u kotoučkového klasického elektroměru. Jsou tam nějaké A/D převodníky a maji jen konečnou rychlost apod. To, že jsou dgitální nemusí znamenat, že jsou bezproblémové.

Odpor mezi fázemi,co jste naměřili, byly napěťové cívky elektroměru. Je překvapivě malý. Taky jsem si tím prošel ,když jsem zkoumal ten seklý kabel a hledal místo poruchy v zemi .

Mně elektroměr náhodou odečítal a to jel jen na jednu fázi. Je to jen souhra náhod. Mohl taky třeba přičítat. Teď už aspoň vím, které dvě fáze mám přes zimu vypnout, abych trochu ušetřil Smile Naštěstí pro dodavatele a naneštěstí pro mě je to tak mazaně nastavené, že vlastní spotřeba proudu (která je proti bytu nepatrná) nehraje v poplatcích skoro žádnou roli. Většina je paušál za jistič a distribuci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út duben 22 2014, 4:57    Předmět: Citovat

U funkčního starého elměru je jeho součástí brzda , vylučující chod vzad .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: so květen 10 2014, 23:47    Předmět: Citovat

Staré elektroměry řady ET4xx od Křižíka, které se používaly pro měření spotřeby v domácnostech, brzdy pro zpětný chod neměly. Pak bylo opravdu možné, že se elměr při poruše v napájení neznatelně točil i bez odběru. Na druhou stranu, je věcí odběratele, v jakém stavu má svou instalaci. Hlavní elměr by měl mít třífázový jistič, který vylučuje vypnutí jediné fáze a do domovní skříně k výkonovým pojistkám, by měl mít přístup jen distributor...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17682
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 0:10    Předmět: Citovat

Trojfázový Schlumbergery, co se dávaly tak 1995-donedávný doby, se točily při přebytku soláru nazpátek zcela bez problémů.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 0:56    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
... Hlavní elměr by měl mít třífázový jistič, který vylučuje vypnutí jediné fáze a do domovní skříně k výkonovým pojistkám, by měl mít přístup jen distributor...
V mém případě je třífázový jistič tvořen mechanickým spřažením páček tří jističů. Jenže tu spojovací tyčku předchozí majitel odstranil, aby mu to nevyhazovalo celý jistič. Kabel měl zkratované dvě fáze vlivem vyhořelé (zakopané) spojky na kabelu. Naštěstí jedna fáze ještě fungovala.

Byl jsem se tam podívat teď na jaře a bohužel na další experimenty se zpětným chodem už asi nedojde - elektroměr vyměnili za plně elektronický. Ale že se tehdy točil opačně mám ofocené: pozdější datum => nižší stav počítadla. Takže zjevně západku proti zpětnému chodu neměl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1672

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 7:49    Předmět: Citovat

Jestliže u třífázového jističe někdo provede úpravu, která má za následek jeho současné nevypínání u všech tří fází, jistič tím vlastně znehodnotil, ať již bylo důvodem cokoliv. Takový jistič je vhodné ihned vyměnit za nový, zvláště pokud se jedná o hlavní jistič v odběrném místě.
Nehledě na povinnost montéra, prověřit při instalaci elměru přítomnost napětí na jednotlivých fázích a jejich sled, elektronické elměry (podle typu a použité konfigurace) mají registry, do kterých se ukládají naměřené hodnoty. Na základě toho může distributor zpětně zjistit prohřešky proti instalaci, nepovolenou manipulaci s přístrojem i výpadek některé z fází. Zkuste si zadat do gůglu typ elměru a koukněte, co vše dokáže. Tady bych byl opatrný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 14:38    Předmět: Citovat

Jasně. Nehodlám zasahovat do zapojení ani do jističe. Spřáhlo na páčky jsem namontoval zpátky(po opravě kabelu). Jen jsem chtěl potvrdit na původní dotaz, že klasický elektroměr může dělat zajímavé kousky a že to nemám jen z doslechu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 16:31    Předmět: Citovat

Na to, aby se točil starý klasický třífázový elektroměr opačně, a tedy odečítal, stačilo prohodit přívodní fázové vodiče. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: út březen 21 2017, 9:15    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
Staré elektroměry řady ET4xx brzdy pro zpětný chod neměly. Pak bylo opravdu možné, že se elměr při poruše v napájení neznatelně točil i bez odběru.
S indukčním elektroměrem bez zatížení mají snahu točit jalové proudy jeho vlastních cívek - záleží jak je vykompenzován. Odpojením některé fáze dojde ke změně těchto poměrů, takže i toto může mít částečný vliv. Proto měl být elektroměr nafázován (první fáze předbíhající), aby i tento zanedbatelný pohyb přičítal. Dodavatelé zatím fázování požadují i u současných statických elektroměrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund