Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bouřky, jištění a odpojování spotřebičů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2006, 11:51    Předmět: Bouřky, jištění a odpojování spotřebičů Citovat

Určitě jste si všichni všimli ,že bouřky se nám trošku víc rozbouřily, takže nastíním malou modelovou situaci a třeba mě s tím pomůžete. Určitě dost z vás při blížící bouřce vytáhne z televize alespoň anténu, stejně tak ze CB atd, někteří ji i vytáhnou ze zásuvky, pak máte od mě velké plus, protože kdo to má potom spravovat... Laughing

Pominu momentálně platnou normu, všechny úvahy budou obecně, protože co platí dnes, za měsíc může být jinak.

Vezmu starší dům, který má ochranu zemněním, hormosvod je zemněný zvlášť, a společně s "nulákem" mám tedy k dispozici 3 "země". V domě je fíčko, což znamená, že v případě použití bleskojistek fáze-zem okamžitě vypadne, což na jedné straně odpojí celý dům od "nebezpečné" sítě, na druhou stanu zůstanou bez napájení např. anténní zesilovače, což urychlí jejich konec v případě dalšího blízkého úderu blesku.

Že občas přiletí přepětí po síti, která je v naší ulici tažena vzduchem, to není nic nenormálního, nicméně problémy dělá hlavně rozdíl potenciálů těch tří "zemí" v případě blízkého úderu blesku a vzniku napěťového spádu.

Vzhledem k tomu, že chování blesku je nevyzpytatelné, člověk neví, odkud přiletí a kam nakonec přeskočí, jestli si vůbec všimne nějakých ochran, jestli to ochrany vůbec vydrží atd.., nakonec jsem si řekl, že nejspolehlivější ochrana je detektor blesků, který podle intenzity jednoduše odpojí a uzemní část domovního okruhu, kde se nacházenjí nejdražší spotřebiče, v podstatě ekvivalent "vytažení ze zásuvky". Výhoda je ta, že i když nejste doma, automat vypne okruh za vás a když se třeba 15 minut nebude nic dít, opět ho zapne. Technicky to není nic složitýho, spíš mě zajímá váš názor.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2006, 12:22    Předmět: Citovat

Nějak mi není jasné, proč vlastně máš na objektu tři země. ČSN 34 1010 to říkala naprosto jasně, poslední platná verze ČSN 33 2000-4-41 na tom taky nic nezměnila, i když to jen doporučuje (uvádím podstatu, nikoli znění, to je předmětem autorské ochrany).

Jsou-li v objektu zvláště dobrá uzemnění, doporučuje se je spojit s vodičem PE, resp. PEN. To znamená, že přizemnění PEN v síti můžeš spojit s uzemněním hromosvodu. A máš v celém objektu jednu zem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2006, 12:40    Předmět: Citovat

Já jsem to chtěl posadit na obecnou rovinu, takhle se některý domy tady stavěly a těžko budu nutit uživatele, aby si doplňovali pospojování na domech starých 30 let, navíc, pokud mají platnou revizní zprávu. Takže 3 země jsou pouze jako illustrace.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2006, 15:22    Předmět: Citovat

Obecně: odpojení je jedna věc, přeskokové vzdálenosti věc druhá. Proti přepětí v síti někdy stačí stykač, někdy ne, to když se blesk "trefí" do venkovního vedení. Na to je skutečně jistější vytažení vidlic ze zásuvek - ve stykači nedosáhneš dostatečné přeskokové vzdálenosti.
A odpojení antén, i když jsou vidlice vytažené. Zásah blesku do antény totiž natropí v elektronice škodu zrovna tak, máš jen větší pravděpodobnost, že škoda bude poloviční.
Teď jsem u toho odpojení a uzemnění: když síť uzemníš a necháš připojenou anténu, je to z hlediska zásahu bleskem už jedno, jestli to necháš připojené na síť, nebo uzemníš. Měl bys totiž především odpojit a uzemnit ty antény. Na to existovaly tzv. anténní odpojovače, ještě bývají ve starých domech vidět mezi okny. Ale ovládat to elektricky...?

Každá ochrana před bleskem jen omezuje pravděpodobnost vzniku škod, je to však víceméně statistická záležitost, některé blesky se klidně i hromosvodu na telekomunikační věži vyhnou a trefí budovu vedle, ačkoli je třeba o 60 m nižší a hluboko v ochranném prostoru jímačů této věže.

Takže bys měl řešit tři věci:
- vyrovnání rozdílu potenciálů mezi uzemněním antény a vodičem PE,
- odpojení od sítě, ale takové, aby nedošlo k přeskoku v případě zásahu blesku do venkovního vedení distribuční sítě
- odpojení signálových kabelů antén a jiných sdělovacích vedení.
...a vlastně ještě vyhodnocení signálu z detektoru blesků (viz grozootmětčik A.S.Popova, který to měl jednoduché: jiné vysílače, než blesk, tehdy nebyly), aby ti to na čtvrt hodiny nevypínalo barák pokaždé, když kolem projede kluk na neodrušeném Simsonu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 23 2006, 18:21    Předmět: Citovat

Vidím, že uvažuješ dobře, takže teď budu řešit kokrétně svůj dům:

- vyrovnání potenciálu je samostatná věc , v postatě všechny přívody k elektronice vést jednou "krabičkou", která bude obsahovat filtr + varistor na 230V + zkratovací tlumivky pro VF přívody,popř nízkonapěťové bleskojistky, všechno spojeno s PE .

Antény jsou všechny zemněné a zkratované na hromosvod, čili po koaxu půjde jen relativní "zbytek" náboje. Pokud se správně svede u spotřebičů na PE, spotřebiče by měl minout.

- ve stykači odpojím N i L tak, že ho spojím s PE

- v odpojované větvi je bleskojistka, která tvoří hrubou před-ochranu pro varistor

- detektor blesků zrovna testuji, určitě tam bude něco víc než jen "kácéčko" zapojený jako AM detektor. Navíc odpojím jen nejdražší "komínek" elektroniky, ten zbytek mě moc netrápí...

Samozřejmě se nejedná o 100 procentní ochranu, nicméně riziko škody výrazně klesá... Proč to bleskům zjednodušovat...

Člověk prostě nemůže být pořád doma a hlídat...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2006, 6:06    Předmět: Citovat

je fak že nějaká ochrana lepší než žádná - ale celá ta věc má spoustu ale !!!

Ve starších ročenkách elektro se ohcrany proti bleskům vždy začínala slovy že statystika uderu je taková a taková na km2 a že energeticky se jedná o výboje řádu MW a z toho pak plyne i odvození možných potenciálů !

Nevím jak je tomu dnes protože jsem už skoro rok neviděl větší pojistku než 250mA a napětí přes 24V ! Tak mně omluvte !

Nebudu opakovat to co již zhrnul Hill ! Jen chci říci že ta přeskoková vzálenost je ten opravdový problém číslo 1 !!

Říkáš odpojím to nejcenější asi věžu a soustavu beden ale i tak máš tím pádem docela solidní jímač z té kabeláže tak až taková spáse to není ! Jetřeba si uvědomovat že opravdu to odpojení je vědomá ochrana do hodnoty cca 2kV ! Pokud jde o použítí Bleskojistek je dobré si přečíst i bezpečnostní list a pokyny vněm pro likvidaci po zasuhu bleskojistky !
3bleskojistky v jedne místnosti do 85m3 když zafungují a je po nich - tak pak má se ta místnost rovnou zavřít a volat deratizační četu !

Asi je to jen malování čerta na zeď ! má zkušenost je taková - odpojit ano -snad to zabere , blesk- co nesvede hromosvod tak stejně sory , ono to pak je stejně fuk každý kousek drátu jde pak lehce najít - i ty nezapojené ! A nejvíce škody nadělají ty vedlejší větve blesku !

No ještě na závěr ty antény jsou pro stejnosměrná napětí vlastně pernamentně ve skratu ! a pokud to tedy nestihne svést stožár tak sory !

A u CB či jiné stanice vymněn koax za 213 nebo neco co má pořádný oplet já stanici neodpojil ani nepamatuji a v okruhu 500m je ta moje 5/8 rozhodně nejvyšší objekt !

Jo ted mám kancl vedle 100m komínu a i ups je na prd ! Bo než zabere na nějaký to přepetí tak to ostaví přepětovka v PCdlech a ty se resetnou !
Stímnhle bych potřeboval zas poradit já ?!

Omluvte délku příspěvku a pr.chyby dík!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2006, 10:26    Předmět: Citovat

Začnu tou UPS - napiš typ, ve spoustě UPS je jen filtr a žádné přepěťové ochrany, takže to prolítne skrz . Doba, než přepnou relátka kvůli přepětí ve srovnání s reakcí varistoru je opravdu astronomická.

Statistiku úderů mám z vlastní zkušenosti, to, co primárně řeším, je přepětí. které se přížene po kabelu po úderu např. 1/2 kilometru od domu.

Antény jsou vodivě spojené se stožárem, ty co nejsou, jsou uměle spojené. Nicméně na uzemnění může vzniknout napěťový úbytek, který je potřeba odvést u spotřebiče někam pryč, aby se cesty neuzavíraly přes spotřebič.

Měl jsem tady spoustu TV,videí atd, kde stačilo malý prsknutí a hned byla v desce díra, na druhou stranu dům po přímém zásahu, kde byla před televizí obyčejná ochrana filtr+varistor shořely pouze varistory a pojistka, spotřebiče přežily - čili má to význam. Na druhou sranu shořel elektroměr a ve střeše byla díra.

Proud bleskojistkou je omezen impedancí smyčky, čili exploze nehrozí. V případě , že reagují, většinou okamžitě vypadne jistič a pokud jsou proti PE, tak i fíčko - zkoušeno s bleskojistkou na nízké napětí.

Takže opakuji - neřeším přímý zásah, většinou spotřebiče odpojím ručně, ale člověk nemůže být pořád doma a hlídat !

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
eljaro



Založen: Dec 03, 2004
Příspěvky: 441
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2006, 13:37    Předmět: Citovat

JÁ TĚ CHÁPU I TO JAK TO CHCEŠ UDĚLAT !

Ale sám jsi si odpověděl po síti je to ten problém že když to nemá ochrany v rozvaděči tak to dodatečný jištěni je fakt z nouze ctnost !

Stejné je to tady taky! Ne ukecám je na rekonstrukci rozvaděče ! Jen to řešit filtrem s přepětovkou to je fakt smůla ale nic lepšího mi tu nezbyde !

koupím nějaký PTC265V6 a přidám je do přepětovek před ups a budu doufat že to vypadne dříve než ta ochrana ve zdroji pc a stihne se rozjet ups . Akorát mně štve že to nemám jak zkusit tady mám jen 255V !
U sebe to asi udělám tak at jde ups zapnout ručně a z druhého trafa to budu krmit ! nic lepšího mně nenapadá!

pokud máš na baráku fičko tak moc doře nechápu proč tam není před ním svodič ? ! Mít tady v rozvaděči fíčko na přívodu tak jsem nikoho o ničem nepřesvědčoval a napřivod přidal svodiče - a oznámil to jako hotovou věc a kolik to stálo a šmytec ! Ale tady mám šíny a deon tak to je prostě smůla !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky AOL Instant Messenger MSN Messenger
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2006, 14:44    Předmět: Citovat

Na přepěťový testy je dobrý nějaký trafo, co má na primáru pár odboček, a použít ho jako autotrafo. Nicméně na testy varistorů to není, to spíš nabít nějakej malej elyt třeba na 500V, abys ho nezničil.
Já tady mám trafo ze starý ruský televize se spoustou všelijakých vinutí, takže vyrobit třeba 300V není problém. Stejně tak ho používám na 120V pro některý atypický zdroje.

Jinak mezi varistorem a PC zdrojem by měl být filtr(zpožďovací člen), aby varistor zabral dřív než ochrana ve zdroji. Takže mrknout na zapojení UPS.
Další věc je elyt ve zdroji, jak dlouho udrží PC v chodu po výpadku napájení, některý zdroje resetnuly počítač dřív, než relátko v UPS přeplo na zálohu - to jsem opravdu nechápal, k čemu jim taková ochrana je...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2006, 20:05    Předmět: Citovat

Když Ti blesk práskne přímo do baráku - do hromosvodu, Tak se Ti zničí i databanka na baterie v šuplíku. Nezapomeňte, že blesk je výboj o napětí několika MV a proud je i v tisících ampérech (hlavní větev) To magnetické pole kolem vytvoří docela slušnou "rázovou vlnu", která v podstatě zlikviduje elektronické obvody (EMP zbraně fungují podobně). Tenkrát, když sousedovy prásklo do stožáru STA, tak to vzalo s sebou u nás termostat u elektrické trouby MORA (prošlehlý zenery, operák nějakou náhodou vydržel). Tato trouba byla ve vypnutém stavu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5229

PříspěvekZaslal: po červenec 24 2006, 22:11    Předmět: Citovat

Na to přepětí jedine Smart UPS nebo ted jsem videl celé spínané ups ve které nebylo ani jedno relé a ta byla opravdu online. S bleskem si ale stjne neporadi. Videl jsem barák s bleskosvodem do kterého se trefil blesk to zemeni bylo uhorelé!!!! a vynicilo do skoro vsechnu elektroniku. takze to neresim. Kdyz se trefi tak je mala sance prezit bez ujmy
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 25 2006, 10:26    Předmět: Citovat

Až na to, že amíci neosazují ve Smartce pro Evropu přepěťový prvky, ve schematu mají US-only. Zřejmě jim na Evropě moc nezáleží... Confused Já jsem si je tam doplnil...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
georgew



Založen: Nov 01, 2004
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: čt srpen 03 2006, 20:13    Předmět: Citovat

Panove teoretizovat muzete jak chcete, ale preskokem nebo naprimej uder nevdrzi nic ani omylem. Nejlepsi Vyskubnout ze zasuvky a antenu a je po ptakach. ja to mam svedeny vse do jedny zasuvky, jedna antena, jeden pripoj pro dsl. takze tri tahy a muze mi to bejt ukradeny. A pokud nekdo pozaduje trvaly provoz, tak se jen modlit, prepetovky toho moc nevyresi, snad jem pokud zpnu venku cirkularku tak mi to ńeznici tri compy

GW
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund