Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oxidují magnetická média?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 13:09    Předmět: Oxidují magnetická média? Citovat

Zdravím. Mám dva dotazy ohledně znečištění a údržby magnetických médií, neboli jak je udržet ve funkčním stavu. Jedná se hlavně o diskety a VHS. Především mě zajímá, jak a čím je čistit, a druhotně - co se s nimi v případě dlouhé nečinnosti děje. Konkrétně řeším tento problém:
Dlouhodobě uložená disketa nebo VHS po vložení do přístroje nefunguje správně.
VHS při prvním průchodu zašpiní hlavy. Další průchod je již znatelně lepší, po několika průchodech "přes hlavu" je již v pořádku.
Disketa. Zde záleží na době nečinnosti. Kratší doba (pár let) - disketa je čitelná, ale dokud se trochu "neojede", nesmí se na ni zapisovat, zápis se nepodaří a poškodí se FAT. Disketě samotné se fyzicky nic nestane. Po "rozběhání" funguje normálně.
Disketa - dlouhá doba uložení (mnoho let). Po vložení diskety do mechaniky a jejím roztočení se disketa fyzicky poškodí, magnetická vrstva je z nosiče sedřena. Hlavy mechanik jsou znečištěny natolik, že následně nejsou schopny přečíst ani dobrou disketu, přičemž ulpělými nečistotami jsou schopny i tuto dobrou disketu podřít nebo i zcela poškodit. Špína se časem ojede, a mechanika pak funguje normálně dál.
Poprvé jsem se s tímto jevem setkal ještě v dobách videa 2000, kdy naprosto bezvadně vypadající pásek byl nepoužitelný, zatímco vytahané, ohrané, s vyjetými rýhami jely naprosto bez problémů. Tehdy to pro mě byla obrovská záhada. Mnoho lidí kvůli tomuto jevu své přístroje i vyhodilo (i VHS), protože opakovaně vznikající závady přisuzovali právě jim. Stačí vytáhnout "zapomenutou" kazetu a začnou se "dít věci", zvláště pokud má uživatel videí více. Zde bývala i jiná příčina - chemikálie uvolňující se z pryže přítlačné kladky, to byla teprve záludnost, ale k dotazu to nepatří.
V dobách sálových počítačů kdy se data ukládala na páskových jednotkách bylo čištění pásku běžné a překvapivě časté. Čistění se evidovalo, a nevyčištěná cívka nesměla do stroje. Bohužel o způsobu čištění nevím nic. Jediná věc, která snad naznačuje příčinu potíží byla zmínka v Amatérském rádiu, kterou jsem ovšem četl před více jak 20 lety a tehdy jsem tomu nevěnoval moc pozornosti. Jednalo se o výherce nějaké soutěže, snad o nejlepší radioamatérský výrobek, nevím, a vyhrála to právě tato konstrukce odstraňující "zoxidovanou" vrstvu disket. Zřejmě se ještě jednalo o 8" nebo 5,25" diskety. Nic víc o této konstrukci nevím.
Nevěděl by někdo, co se to s těmi nosiči tedy děje a jak to řešit? Může k tomuto jevu docházet i u harddisku? Životnost jeho elektroniky neřešme. Jak tyto média skladovat, aby zmíněný jev nastával co nejpomaleji?
Odpovědi typu špína a prach nejsou k tématu. Doporučení diskety a kazety vyhodit taky nemá smysl psát, jedině že by u toho byl odkaz na nějaké trvanlivější médium. Krom děrné pásky nebo vytesaného kamene ovšem žádné jiné neznám.
Věděl by někdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 13:22    Předmět: Citovat

O špinavých disketových mechanikách vím, ty hlavičky se musely čistit, ale že by mechanicky poškodily disketu, to jsem neviděl, nebo jsem to bral jako vadu média.

Co se týká trvanlivosti záznamu, mám tady diskety Panasonic z roku 1985 (ovšem s velmi malou hustotou záznamu), a jsou bez problémů čitelné i zapisovatelné, i když ležely hromadu let v krabici. Takže záleží spíš na materiálu média.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 13:48    Předmět: Citovat

Pokial viem, tak zaznamova vrstva je nejaky oxid, tak to uz asi velmi oxidovat dalej nebude. Problem nastane vtedy, ked sa ta vrstva z media zacne uvolnovat. Zalezi teda na kvalite media a ako bolo skladovane.

Napriklad pred par dnami som dostal z eBay ZX Spectrum +2. Po oprave som zo suflika vybral kazetu, ktoru som tam mal 6 rokov a predtym som ju niekolko dalsich rokov tiez nepouzival (na Didaktiku som dost davno odpalil kazetovy vstup). Vlozil som ju do zabudovaneho kazetaku a normalne fungovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 22:14    Předmět: Citovat

to Kremik: U sáláku se půlpalcovky pásky převíjely na spejšl čistící/testovací mašině. Bedna asi tak 80+100 cm, přední stěna mírně šikmo a na ní pásková dráha, dva unášeče, dvě vakuový vyrovnávací kapsy. Myslím, že to dělal Memorex. Pásek šel aktivní vrstvou přes safírový břit na kterým se rovnalo mírný zvlnění kraje pásky. Pak se páska táhla přes 3 kazety, ve kterých se převíjel pruh nějaké jednorázové netkané textílie. 2 byly z aktivní strany, 1 z neaktivní. Za tím byla zápisová a čtecí hlava na test pásky. Dropy se vyhodnocovaly a vypisovaly na tiskárnu. Šlo buď čistit a testovat nebo jen čistit. Ty magnetický pásky byly proti magneťáku tvrdý jak mechanicky, tak hlavně magneticky. Jen tak ze srandy jsme zkusili pásku VHS namotat na cívku a zkusit na EC1033. Ani si to neškrtlo i když mechanicky bylo vše v pořádku.
Tohle čištení měli v PVT. U nás v ČSAD se šetřilo a žádný čištění se nekoupilo. No a problémy s čtením pásky žádný nebyly. Tak to celý slavný čištění bylo asi na 2 věci. A nebo bulhaři uměli vyrobity lepší magnetopáskový jednotky, než Tesla 200 z Pardubic. Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reman



Založen: Dec 05, 2005
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: ne březen 16 2014, 23:09    Předmět: Citovat

Z vlastní záznamovou vrstvou se neděje celkem nic.Svého času se to dost podrobně probíralo tady:http://starestroje.blog.cz/ u pásků do kotoučáků.V zásadě největší vliv má značka výrobce. Technicky je to tak, že záleží na tom jaký materiál byl použit jako podkladový a neméně na tom jaký materiál bylo použit jako pojivo kysličníku.Tyhle věci byly dost odlišné i tenkrát, některé pásky špinily jak zběsilé, hlavy se musely čistit i po jediném přehrání, jiné byly v pohodě.Na některých sériích "Emgetonů" se pro změnu záznamová vrstva od podkladové časem oddělila a dala se po kusech sloupnout - totéž se mi stalo i u diskety kterou jsem zapoměl v kufru auta asi 3 roky - teplo a mráz se podepsali. Časem se samozřejmě chemické vlastnosti jak podkladu tak i pojiva mění, většinou k horšímu protože se odpařují chemikálie potřebné pro správné vlastnosti obou komponent.U VHS i disket to bude určitě stejné. U HDD se podobné jevy vyskytovat nebudou. technicky je tam záznamová vrstva řešena jinak. Tam se spíš poškodí magnetický záznam teplem při delším přehřívání disku a nebo mechanicky.A jak skladovat - jak na kazetách tak i na disketách se uvádělo skladovat v suchu,temnu,chladu za stálé teploty. U pásků se ještě přidává fenomén prokopírování, proto se doporučovalo alespoň jednou za půl roku pásek převinout, ale to připadá v úvahu u VHS jen u 300, velikosti 240 a méně na to celkem netrpí.
_________________
Tak už vím co tomu je - je to pokažené Smile !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 17 2014, 5:55    Předmět: Citovat

U disket hrozí ještě jeden faktor, a tím je prach. Na zařízeních do prašného prostředí se s tím počítalo, obvykle se těsná skříň otevírala jen na dobu načtení nebo zápisu diskety, ale dlouho nepoužívaná mechanika uvítala před použitím přečištění, přece jen jsou v nich čela hlaviček ve styku se stejnými stopami daleko častěji, než u jiných médií, a poškozují zejména oblast alokační tabulky, tam jsou nejčastěji.
Na to ostatně dojely diskety LS 120MB - stopy pro optické vedení hlav se rychle zašpinily nebo rozbrousily a hlava si neudržela stopu.
S jinými médii problémy nejsou: některé cívkové pásky mám už 40 let, hrají a nešpiní (až na jeden, z nějž se loupe vrstva, ostatní jsou v pořádku, přitom většinou jde o Emgetony), kazety i videokazety mám kratší dobu, ale hrají dodnes (až na tři kousky BASF z jedné série z roku kolem 1994-1995, které jsem musel na několikrát čistit, asi jim ve výrobě při řezání zapomněli vyčistit okraje), i data do ZX Spectrum jde načíst. Pamatuji, že brzy začínaly problémy s Atari Turbo Universal při rychlostech vyšších, než 4700 Bd. Ale tam byly problémy i s originálním formátem 400 Bd a dlouhými meziblokovými mezerami, jen za ně nemohl pásek.
Skutečně záleží na výrobci, materiálu, ale ještě víc na stavu přístroje, v němž se to médium pohybuje. Ten může stárnutí záznamové vrstvy podstatně urychlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po březen 17 2014, 8:31    Předmět: Citovat

Mal som (a ak som ich nevyhodil, tak este niekde budu) diskety Olivetti. Su to najhorsie diskety, ake som videl. Pouzival som ich v Didaktiku D80. Zapisal som tam data a vsetko bolo OK. Ale po nejakom case zacali byt problemy s citanim, az sa nedalo precitat nic. Po naformatovani to zase chvilu fungovalo. Ziadna ina disketa mi toto nerobila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reman



Založen: Dec 05, 2005
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: po březen 17 2014, 12:18    Předmět: Citovat

Tak to už jsme sice trochu jinde, ale flešku co do spolehlivost řadím jen velmi nepatrně před diskety, díky větší mechanické(tedy i protiprachové) odolnosti.Ale jako zálohovací médium pro něco na čem mi záleží bych je teda nepoužil ani omylem, na to mi jich už příliš mnoho odešlo pod rukama.
_________________
Tak už vím co tomu je - je to pokažené Smile !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po březen 17 2014, 12:26    Předmět: Citovat

Možno ze to je rukami Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 17 2014, 13:33    Předmět: Citovat

Nejspolehlivější magnetický média ve výpočetní technice jsou podle mě 8" diskety double side, double density. Diskety nahraný někdy kolem roku 1985 jsou čitelný bez jedinný chyby dodnes. A to 20 let ležely ve sklepě vedle brambor. Smile Nevydržely pouze Basfy, ty nějak zoxidovaly a začaly mazat hlavy. Ale Opusy, 3M a Maxelly naprosto bez problémů.
Taky 5,25" DS DD nebo HD držej data od roku 1995. Zato 3,5" DS HD, to byl pěknej šmejd, spousta po roce ani ránu.... Nedávmo jsem projel kontrolním čtením 10 disket ZIP100 asi z roku 1994. Taky naprosto bez problému...
Jo a 18 cm pásky do B116 hrajou jak zamlada, taky maj skoro 30 let. Ale třeba kazety z 90 let, bída běs.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
reman



Založen: Dec 05, 2005
Příspěvky: 104

PříspěvekZaslal: út březen 18 2014, 1:05    Předmět: Citovat

Atlan: Nevylučuji ani to, ale nezpochybnitelným faktem je že krom toho že ty samotné šváby stojí za h....o páč jsou za pár fufníků od rejžožrouta a občas odchází přirozenou selekcí, , tak flash media obecně jsou háklivé na to když se jim v době zápisu přeruší napájení - typická situace je že uživatel dá příkaz k formátu nebo smazání, pak si vzpomene že něco zapoměl zkopírovat a v marné snaze to zachránit flešku vyrve z usb.A dílo je vykonáno, fleška je v pr..... a v 99% to už nikdy nerozchodí neb paměť je nepřístupná. U disket jsem se s něčím podobným setkal taky, ale tam když se nechtěla hlásit tak jsem ji přejel párkrát magnetem ze starého reproduktoru, tím jsem smazal všechny bludy které na ní byly korektně i nekorektně zapsané a většinou se pak dala po novém formátu bez potíží používat dál.
Nj, no, vývoj se nezastaví a ty krásné doby okolo roku 89 kdy 720kB na disketách stačilo všem, HDD měly 20MB a velikost 2 pozic 5,25 " , RAM 1MB a to ještě rozdělené na horní a dolní paměť a před vypnutím PC se musely hlavičky HDD zaparkovat aby se nepoškodily buď ony nebo plotny jsou nenávratně fuč. A to tenkrát 486/25 SX coby to "nej" co bylo na trhu stála 289 000,-Kčs , Škoda 120 pak 58 000Kčs.

Omlouvám se za OT, ale tohle téma k tomu vzpomínání prostě vybízí Very Happy

_________________
Tak už vím co tomu je - je to pokažené Smile !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 18 2014, 8:15    Předmět: Citovat

Flash disky sa daju tiez formatovat, podla pouziteho radica treba najst na webe vhodny program od jeho vyrobcu. Niekedy sa s tym daju robit velmi zaujimave veci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
robo



Založen: Apr 08, 2004
Příspěvky: 3316
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 18 2014, 18:39    Předmět: Citovat

Jo to se teda da, treba z 2GB udelat 32GB. Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 18 2014, 18:57    Předmět: Citovat

Ano, presne tak sa robia tie lacne falosne nefunkcne velke flash disky. Vhodnym programom sa z nich da urobit funkcny disk normalnej velkosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út březen 18 2014, 19:17    Předmět: Citovat

To ano, Celerone ale vzpomeň že krátce po revoluci (1989) když se rozšířily PC pro běžné uživatele (Robotron EC1834, TNS...) stávala 10 ks krabička 5.25" disket 360 kB tedy DD 1550 Kčs...byla to zn. Polaroid honosící se reklamním sloganem lifetime warrantly, oprávněně, čitelné dodnes. Natož na sklonku éry magnetických médií byly 3.5" Maxell, Verbatim apod. v doprodeji za 10-15 Kč/ks. 8" se již pamatuji dost mlhavě, používali jsme výrobky 3M a také bulharské což vyráběli pro celou RVHP na befel Moskvy snad. Nezapomenu jak se proděravěním obalu upravovaly na double side...proč to neudělali rovnou ve fabrice to nevím, asi tehdejší obchodní strategie nebo co...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund