Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Minibar ALDA
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bertik



Založen: Apr 27, 2013
Příspěvky: 202

PříspěvekZaslal: st březen 12 2014, 18:33    Předmět: Minibar ALDA Citovat

Mám doma tento minibar (ledničku absorpční systém). Lednice nejde,jenom uvnitř po otevření svítí světlo. Mám takový pocit že jsou tam asi led diody. Ale docela
dost to světýlko blyká. Jinak jsem našel ve zdroji asi 4 elyty vadné, zvýšené ESR. Jinak ze zdroje má jít napájení pro topné tělísko,bohužel tam téměř nic nenaměřím. Neví někdo kolik by mnělo jít na to topné tělísko?Zdroj je sice docela složitý,ale neříkám že neopravitelný. Jenom schema by bodlo,můj strejda Google je na mně nějakej zlej a nechal mně ve štychu. Jestli jste to někdy dělal,poraďte prosím, teplé pivo není dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bertik



Založen: Apr 27, 2013
Příspěvky: 202

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 6:27    Předmět: Citovat

Doceladlouho jsem čekal na nějakou reakci na můj dotaz,nikdo se však neozval. Tak jsem se na to podíval sám. Vzhledem k tomu,že na výstupu zdroje na napájení topného tělíska je elyt2200M/16V, usoudil jsem,že to napájení bude 10-12V. Tak jsem tam připojil zdroj 13.8V/10A. A jsem doma. Lednice chodí parádně,zpočátku brala asi 7A,po asi 1hodině proud poklesl na 5A a to už bere stabilně. Zjistil jsem,že termostat v lednici je v podstatě potenciometr o hodnotě 10K,zapojen jako reostat. To se připojuje konektorem do desky zdroje. Další připojení do zdroje je napájení osvětlení,a to třetí připojení je označeno NTC,což nevím co je. Jestli někdo dokáže poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bertik



Založen: Apr 27, 2013
Příspěvky: 202

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 7:16    Předmět: Citovat

Jenom nevím,jak to všechno nasimulovat,aby se zdroj rozběhl mimo lednici. Mám totiž ty zdroje už 2,úplně identický,ale chovají se stejně. Když tu větev,co napájí topné tělísko zatížím,napětí poklesneskoro na 0. Tak jsem připojil ještě potenciometr coby termostat a opět nic. Jenom na ten poslední konektor jsem nic nedal. Nechce se mně lednici rozdělávat abych zjistil co je tam za typ. Pokoušel jsem se namalovat schema zdroje, zatím jsem tak v polovině,dál je to poměrně komplikovaný pro moje oči. TL494 a LM358 a stabl 78l08 a td.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 7:35    Předmět: Citovat

Zkus na ten NTC konektor zapojit nějaký potenciometr (třeba 220k - ty snímače mají 10-100kΩ při pokojové teplotě) a najdi polohu, při které to začne reagovat - tak se dá i zjistit hodnota původního snímače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bertik



Založen: Apr 27, 2013
Příspěvky: 202

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 8:03    Předmět: Citovat

Dobrá,zkusím to udělat,a dám vědět jak jsem dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bertik



Založen: Apr 27, 2013
Příspěvky: 202

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2014, 8:45    Předmět: Citovat

Super,opraveno,tedy ne uplně,ale zdroj po připojení potenciometru asi 200Kohmů normálně naběhl. Zatížil jsem ho žárovkou asi50W a heuréka. Krásně běží a ani se moc nehřeje chladič na kterém je dvojitá dioda ze které se odebírá napětí pro topné těleso. Tak děkuju za radu, bylo to velice trefné. Kdybych býval to schema domaloval,ono by to vlastně vyplynulo samo,že to bez něj nemůže běžet. Teď ale ještě prosím o radu. nechce se mi tu lednici rozdělávat,je to moc práce,co když tam někam naperu normální odpovídající odpor a nechám to být. Lednice běží už alespoň 14 dní na zdroj co jsem psal a nic se nedělo. Jenom tedy nešlo vnitřní osvětlení. Což mi zase tak nevadilo,hlavně že pivko je studené. Tak ještě jednou prosím o Váš názor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 16:23    Předmět: Citovat

Mám rovnaký problem s rovnakým zdrojom do minibaru, ale je tam problem, že svieti len červená led a na výstupe je cca 2Volty a po odpojeni špiraly je tam 12,8V, ale podla všetkeho by to mal nejak dorovnavat ten KIA 494, ale neviem ako všetky elity včetne hlavných su vymenene, len ten zdroj sa chova ako strašne mekky a v primary boli ustrelene oba trandy a odpory okolo, to je vymenene len neviem ake boli original ,teraz su tam 13005 a prišerne sa hreju hlavne po zatažení špiralou ,ale špirala je odskušana na externom zdroji od PC a normalne kuri, aj chladí minibar takže len zistit prečo je ten zdroj taký mekký.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31785
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 17:19    Předmět: Citovat

Porovnej schéma s obvyklým uspořádáním a aplikačníma schématama obvodu TL494 - KIA494 nebo KIA7500 jsou jen jinak označený, ale funkčně stejný verze toho obvodu od východoasijskejch výrobců.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: po březen 13 2017, 17:50    Předmět: Citovat

Ekkar hanbím sa to priznat, ale mám pocit že tomu KIA 494 moc nerozumiem, čítal som o tom že výkon mení pomocou PWM, čo je zmena frekvenčnej modulácie,ale nemám moc potuchy ako to tam vlastne funguje,nemám momentálne možnost použit osciloskop, ale podla návodu k tomu KIA ked som obišiel oscilátor tak by sa malo niečo zmenit, ale nič sa nestalo a oscilátor funguje to som už otestoval, mám ešte taku teoriu, či tam do primáru nepatria silnejšie trandy, lebo tie 13005 sa prišerne hreju.
PS: obidva trandy mali odstrelený obal kde bol napisaný typ, tak som tam dal tieto podla puzdra, može to byt tým že je slabý primár a nestačí vybudit sekundár na potrebný výkon?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 14:20    Předmět: Citovat

Možná obdobný problém, jak se tu před časem řešil - Vinotéka Baumatic ... spínaný zdroj s TL494 nebo KA7500 (ekvivalent) a LM358 v regulačním obvodu. Obvykle je to v elektrolytech, co ztratí kapacitu / mají velký ESR. Zdroj je pak měkký, tzn. naprázdno dává cca 12V, po připojení chladicích článků napětí hodně spadne, chlazení nechladí a svítí červená indikační LEDka. Tam pomůže výměna elektrolytů na výstupu zdroje, případně elektrolytu v napájení toho řídícího obvodu. Ale bez rozdělání a měření se to asi neobejde. Nejlíp se hledá s osciloskopem. Ale bacha, je to na síti a je tam za usměrňovačem tvrdých 320V !
Další takový zdroj měl vadný vazební kondenzátor v primáru výkonového trafa měniče (mezi středem 200V elektrolytů v usměrňovači a výkonovým spínačem) - místo 1 mikro měl kapacitu jen pár nF. Stačil podobný (opět ze starého PC zdroje) a výstup OK.
V jiném případě bylo vadné budicí trafo - opět stejné příznaky, naprázdno 12V, se zátěží 4A spadl výstup na polovinu a nešel doregulovat. Vrátil jsem jako neopravitelné, protože jsem nemínil bastlit a bádat, čím nahradit. Asi by šlo použít budicí tráfko z nějakého PC zdroje (je to obdobné zapojení) ale nemínil jsem mařit čas bádáním...
Pokud je závada v obvodu termiístoru, tak termistory hodnoty 10 k/20°C bývají opět běžně v PC zdrojích, kde se řídí otáčky větráku v závislosti na teplotě. Jestli to ale není jen k kontaktech nebo studený spoj někde v tomhle obvodu, na termistoru se nemá co pokazit - i když je od šikmookých.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 16:18    Předmět: Citovat

Ako som písal v mojom príspevku všetky elity su menene za nove jak na primari tak na sekundári menil som aj oba trandy boli odstrelene a diody v mostiku boli v skrate a plus k tomu aj rezistory okolo trandov ale zatial mi nikto neodpísal či tie MJE 13005 tam nie su priliš slabe a nemaju tam byt silnejšie koli prudovej zatažitelnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31785
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 22:05    Předmět: Citovat

Dva kusy MJE13005 stačí i na 500VA PC zdroj, tak nevím, proč by neutáhly nějakou pidiledničku. Závada bude někde jinde - buď v buzení těch trandů, nebo v regulační smyčce toho švába. Tohle by byla Bublifuckova parketa, ten s ničím jiným než TL494 a jeho klonama dělat neumí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: út březen 14 2017, 22:11    Předmět: Citovat

Dakujem Ekkar za odpoved tak idem bádat dalej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 17:01    Předmět: Citovat

Chlapi až sa hanbím, ale musím sa priznat, ja som strašný "KOMPOT" až dnes som zistil že mám na tej KIA 494 odpalenu referenciu, na pine 4 som nameral lietajuce 50-300mV namiesto 5V podla datasheetu.
PS: Hanbím sa popol popol,hlava hlava. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st březen 15 2017, 18:05    Předmět: Citovat

Umí, ještě SG3524, viz.: t=70792.
Je to, při jeho vnitřním zapojení, až tak velký rozdíl???

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund