Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Trafo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 21:26    Předmět: Citovat

Kolik mělo trafo naprázdno jsem nemohl změřit, bylo spálené, ale mam zafixováno, že na štítku mělo víc jak 5V. To by říkalo, že na prázdno by mělo ještě víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 21:26    Předmět: Citovat

Dobrý večer.
Koukám názoru na trafo je dost,tak ho znova proměřím,ale boužel mám jen digitál.Napadlo mě svorky volmetru zatížit odporem 1Kohm a měřit.Je to trafo z lampovky 2x250v, 1x6,3V ,1x4V a chci ho do pomocného zdroje na bastlení.Co stou fázovkou? je fakt kravina sní to měřit?Děkuji za názory a rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 21:34    Předmět: Citovat

Má to trafo označení? To trafo může být ze 40tých až 50tých let, to se v rádiu používaly usměrňovací AZ1/AZ11 - 4V žhavení, napřed lamelové, pak loktalové a pak novalové elektronky 6.3V žhavení...

Na doutnavku bych se vykašlal...

Zkus zatížit ten voltmetr, zkušenosti s tím nemám, ale poradil mi to jeden člověk, který s tím měl dobré zkušenosti, odpor 1KOhm.

Trafa těchto parametrů jsou dnes pěkně drahá, protože jejich hlavní účel využití jsou lampové zesilovače a kytarové hlavy, a tento směr je několikrát předražený, jak trafa síťová, výstupní, tak i NF elektronky. A proto i při koupi k vedlejšímu účelu je cena stejná, protože je prodáváno jako trafo pro lampový zesilovač.

Já bych to zase až tak nehrotil, pokud se vše pečlivě ukostří, tak by se nemělo snad nic stát (člověku) a zbytek vem čert. Maximálně ho změř megmetem jak poradili. Já ty trafa vůbec neměřím a ještě se mi nestalo, že bych měl nějaké v lampovém rádiu vadné.


Naposledy upravil CZJKP1 dne so březen 08 2014, 21:53, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 21:35    Předmět: Citovat

Já už se všech starších traf raději zbavil a nechal sem si jen trafa s dvojitou nebo nějakou slušnější izolací.
K porovnávání starých a nových traf, tak musím říct že sem se i u tesláckých traf setkal s tím že se některé docela silně přehřívaly (v teslácké spotřebce) při plném zatížení i při 220V. Naopak mám několik moderních EI tráfek s menšmi rozměry a i při plném zatížení byly vlažné a dokonce jsou i napěťově tvrdší. Musím říct že ty modernější trafa mají i lepší izolaci. Klasické dvoukomůrkové trafo sneslo bez problémů 8kVAC, ta zalitá ještě víc.
Navíc dneska je možnost si koupit i nějaký slušnejší toroid který je se starším EI nesrovnatelný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34008
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 21:43    Předmět: Citovat

Moderne trafa maju oproti starym hlavne kvalitnejsiu izolaciu. Historicke trafo z niecoho lampoveho by som urcite nepouzival na napajanie niecoho, co budem chytat do ruky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 22:12    Předmět: Citovat

Nie je toroid ako toroid. Napríklad tie poľské šunty, čo predáva GME sa prehrievajú už niekde pri zaťažení na 75%, povrch má teplotu cez 70°C. Možno to dáka moderná okatovaná norma pripúšťa, ale ja osobne im preto neverím. To prehrievanie takisto svedčí o nevalnej účinnosti takého trafáku.
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8826
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: so březen 08 2014, 23:24    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
A kvůli tomu přece všechny starší trafa nevyhodíme. Jak pečlivě a kvalitně navinuté transformátory to jsou, třeba ZVS Dubica apod.

Spíše bych se bál bezpečnosti z hlediska dnešních traf, které třeba montují do rádií. Jsou totiž strašně poddimenzované, a mají plechy ,,z bláta" a ne z oceli, a pěkně se hřejí.

Setkal jsem se s problémem u rádia Sencor SRD206. Původní trafo se spálilo, to myšleno ,,doslova" vinutí černé jak bota, a všechny plasty v okolí teplem úplně vykřehlé a trochu natavené. Trafo bylo natolik poddimenzované, ...

Mám podobnou zkušenost:
Známý (zákazník) přišel s nějakým ting-ťong radiobudíkem, zda bych se na něj nepodíval. Že ho dostal syn (zase od svého známého) z nějakého hyper-super, kde bylo vráceno (a vyměněno) v rámci záruční reklamace.
Ani jsem ho nemusel rozdělávat - stačil pohled zespodu, kde bylo tráfko teplem téměř protavené přes plast. obal. Příčina - záviťák. A co má takové tráfko udělat, když jede 24 hod. denně a 365 dní v roce Shocked
Tak šel milý radiobudík tam, kam byl předurčen - směr SD Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2014, 7:02    Předmět: Citovat

@ helios tak ono kupovat trafo v GM zverimexu (případně rybářských potřebách) je docela nesmysl, jinak těmi polskými šunty si myslel indel? GM totiž prodává převážně nějaké HEFEI což poláci nebudou.

Toroid co sem teď kupoval na Farnellu byl od nějakého Noratelu, jsem s ním velmi spokojený, nehřeje, nevrčí, je napěťově pěkně tvrdý
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2014, 9:49    Předmět: Citovat

Nemám ten toroid u seba, takže to nemôžem teraz skontrolovať, ale je možné, že to bol Indel.
Ak bude kvalita GME krmív podobná, ako kvalita polovodičov a elytov, chudinky zvieratká... Confused

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1686

PříspěvekZaslal: po březen 10 2014, 18:24    Předmět: Citovat

Tak mě napadlo, krom zpřísnění technických předpisů (norem), používání kvalitnějších izolací, zalévacích hmot a řešení magnetických obvodů, jestli ta kvalita traf ve starých tesláckých rádiích není dána též tím, že se jednalo většinou o jednoúčelová trafa. Taková, co byla instalována (většinou) v dřevěné bedně, umístěné v některé suché místnosti bytu. Kde bylo kolem trafa dosti místa a za provozu bylo v té bedně hezky teplo a tím i sucho. Pak bych se takového trafa, pokud ještě vyhoví jeho izolační stav, za obdobných provozních podmínek, ani po půlstoletí nebál.
A co se týče nekvalitních výrobků, myslím, že to není problém výrobce, ať již sídlí v Polsku, v Číně nebo třeba na Marsu. Za kvalitu prodávaného zboží totiž zodpovídá prodejce, který si v honbě za svým ziskem objedná a pak Vám prodá, třeba i brak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: po březen 10 2014, 20:11    Předmět: Citovat

Změřil bych izolační odpor Megmetem.Pokud je OK ,dál bych to neřešil.
Doutnavka se rozsvítí vlivem kapacity i na vodiči 3x1.5Cu ve zdi,natož u trafa !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 11 2014, 19:48    Předmět: Citovat

Pžed časem jsem na Aukru nabízel tyhle trafa, Jsou určeny do lékařských přístrojů a měly by být spolehlivě oddělovací. Pokud by se někomu hodily, tak bych pohledal, možná něco zbylo. Byly po 100Kč.
Asi by to patřilo do sekce nabídek, ale tady se mi to jeví tematicky příhodnější tím spíš, že budu muset hledat a není jisté, jestli s úspěchem.



odd_trafo_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  odd_trafo_2.jpg
 Velikost:  40.91 kB
 Staženo:  67 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: út březen 11 2014, 20:04    Předmět: Citovat

Z takýchto tráf som kedysi urobil niekoľko autonabíjačiek. Dve 10A diódy (použité obe 22,5V vinutia), výstup cez autožiarovku 12V/21W. A ak ich nevyhodili, fungujú dodnes. Wink
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Standahorusice



Založen: Jan 26, 2014
Příspěvky: 119
Bydliště: Veselí nad lužnicí

PříspěvekZaslal: čt březen 13 2014, 13:50    Předmět: Citovat

Dobrý den tak se zase vracím t tomu trafu co tu mám.(je mi ho líto)Nechal sem ho řádně uschnout,na vaši radu k digitaál. měřiči dal paraelně 1,2Kohm a vše ok.Trafo sem zatížil ,6,3V na žárovku ca 1,4A na 4V sem dal Lampu AZ11 a čím zatížit těch 2x300V ???? Question Odpor takový nemám.Tím Megmetem zatím neměřeno nikoho v okolí neznám že ho má.Touto zátěží zatím běhá ca 4hodiny a vše ok.Vím že sem V........L ale zkoušel sem se i dotknout výstupu rukou,taky vše OK(nedalo mi to že doutnafka svítila).Prosím NENADÁVEJTE mi za to.dalo to dost odvahy(ale už sem jich dost za život dostal)Zatím si myslím že bych ho mohl použít co na to...?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út březen 25 2014, 22:29    Předmět: Citovat

jjilek:

Zbylo ještě nějaké to trafo? Za tu cenu bych rozšířil své ,,velmi chudé" šuplíkové zásoby Wink !

Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund