Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reaktivace chloridu železitého

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 21:26    Předmět: Reaktivace chloridu železitého Citovat

Mám tady asi 4 litry letitýho leptacího FeCl3. Dnes jsem zkoušel vyleptat asi 1 dm2 plošáku a i když jsem ho ohřál na cca 35 stupňů a občas deskou zamíchal, ani po 3 hodinách jsem nevyleptal. Evidentně je chlorid vyčerpanej.
Pamatuju si ze školy, že FeCl3 při leptání Cu funguje na principu podvojný záměny. Při leptání plošáku Cu reaguje na CuCL2 a FeCl2. Má to fungovat i opačně, do vyčerpanýho chloridu se nasype železo, Cu se vysráží a Fe zase vytvoří FeCl2 a ten se pomocí H2O2 převrátí na FeCl3.
Zkoušel jste někdo tuhle reaktivaci chloridu? Nasypal jsem do chloridu asi 1 kg odnaštěných 3 cm hřebíků. Po pár desítkách minut se pokovily mědí ale dál se nic nedělo. Lepší by byly železný piliny ale nemám. Teorie říká, že vysrážená měď se má odfiltrovat ale jak, když mi pokovila ty hřebíky? Další věc je, jak poznám, že už zase mám zpátky FeCl2? Barva se na zelenou se mě nemění...
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 21:30    Předmět: Citovat

Vykašli se na to, vzhledem k ceně chemikálií atd. se vůbec nevyplatí se s tím babrat, kup si u chemiků čerstvý FeCl3.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4992
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 21:47    Předmět: Citovat

Aspoň máš zásobu kvapaliny na pomedenie železa. Very Happy Dobré vedieť, to sa môže hodiť, aspoň to má druhotné využitie. Tiež sa s tým vraj čistia odpady.

Chlorid kúp nový, pri izbovej teplote leptá za 20 minút, ak necháš plávať plošák na hladine (samozrejme meďou dolu). Netreba s tým ani pohybovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
romis



Založen: Nov 08, 2004
Příspěvky: 34
Bydliště: Praha-západ

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 21:52    Předmět: Citovat

Tady to řeší http://ok1cjb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=103:0-982&catid=48:dilna&Itemid=63
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 22:21    Předmět: Citovat

http://www.fichema.cz/chlorid-elezit/728-chlorid-zelezity-40-1-kg-8592861516049.html
Nejlepší řešení je si koupit nový, nevyplatí se s tím babrat jak říká Sendyx

Pokud už si chceš hrát s chemií, namíchej si alkalickou leptací lázeň
je k tomu potřeba salmiak, měď, kyselina chlorovodíková peroxid a čpavek
https://picasaweb.google.com/lh/photo/HYTTdcy5g03mDJq8Y6gUTLv29p2cjKP98MK0iK9-h-U?feat=directlink
má ohromnou leptací schopnost (mnohonásobek chloridu železitého) má i speciální funkci která dokáže ochránit kraje spojů proti podleptání
a litr vyjde cenově cca stejně
zadej do google "alkalické leptání"

v tom co je na obrázku sem leptal asi rok týdně cca 4 desky, pak jsem to přelil do větší nádoby a přilil další 3 litry
srandovní na tom roztoku je že si občas řekne o přilití čpavku, takže ho pořád přibývá, je to jak hrnečku vař Laughing

jinak se dá připravit chlorid železitý ze starých drátěnek, špon hřebíků... Koupíš dvoulitrovku chlorovodíkové a necháš to v ní pěkně rozpustit za tepla (docela to trvá). Vznikne z toho takový zelený roztok, do kterého strčíš probublávání od rybiček. Po nějaké době pěkně zhnědne a máš chlorid železitý. Proces se dá urychlit tak že místo probublávání přiliješ peroxid, ale dost se to naředí vodou, takže pak moc neleptá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 22:41    Předmět: Citovat

Měl bych tu dvoulitrové lahve profesionálního leptacího roztoku na principu chloridu železitého - Grafolit, zahlubovač na měď.
50 Kč za flašku.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 1:18    Předmět: Citovat

Jasin - máte SZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2709

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 9:30    Předmět: Citovat

Dle postupů, které jsem četl - to železo pro reaktivaci musí být rezaté!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 9:40    Předmět: Citovat

Jo, protože rez je Oxid Železitý (Fe2O3).

Samotným vhozením Železa Fe do Kyseliny Chlorovodíkové HCl vznikne jen Chlorid Železnatý FeCl2 (a Vodík H2).

Taky proto se používá ten Peroxid Vodíku H2O2, a Davidus doporučuje vzduchování od rybiček.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 16:17    Předmět: Citovat

No to jsou věci! Peroxyd 30% maj u nás v drogérii. A taky solnou, sírovou, dusičnou, perchlor, čpavek, toluen, aceton. Feťákův ráj! Myslel jsem, že už tyhle chemikálie před časem zřízli a ono ne. Shocked
Akorát fólie pro zpětnej projektor do lejzrovky jsem nesehnal, což jsem si myslel, že nebude žádnej problém. Cry
Jdu regenerovat FeCl2 na FeCL3. Kdyby jsem se dlouho neozval, víte, co se stalo. Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út březen 04 2014, 11:01    Předmět: Citovat

Že ta drogerie má takové jméno, které označuje jeden příbuzenský vztah, něco jako rodičova sestra ???

Fólie do laserovky mají mít v papírnictví. Jen je potřeba na ti ťuknout páječkou na 200°C, jestli to co ti dali je skutečně do laserovky, a ne třeba do laminovačky, vyzkoušeno.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17796
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 04 2014, 13:27    Předmět: Citovat

Tak, tak, přibuzenský vztahy, rodičova sestra a šikovnej pan vedoucí, kterej sežene i to co nemaj běžně skladem. Smile
Ty fólie do laseru a jetu nikde ani ťuk, zkusím východočeský velkoměsto. Ale přinesl jsem domů papíry Stepa tak zkusím zatím žehlit laser.
Jinak kousek od nás je Koh-i noor, kde mají vzorky polymerizační černý tuže, mám vyjednanej vzorek. Asi tušíš na co. Po nastartování to je ve vodě nerozpustný. Akorát nevěděli, kolik v tom je grafitu, ale to se mám zítra dozvědět v Grafitu s.r.o někde na jihu Čech.
Jinak venku na zahradě vařím na elektrický 500W plotýnce hrnec v Simaxu s 2 litry chloridu s 1 kg hřebíkama. Ty ubejvaj, cklorid taky, trochu to červená a na hladině je nějaká sraženina, prý to je uhlík a jiný svinstvo z hřebíků. Tak uvidíme, zda to má smysl. Peroxyd 30% mám, tak by ta regenerace měla dopadnout.
Jirka

edit: Tak za těch 5 minut, co jsem to nahoře dopsal, se chlorid v hrnci změnil z kapaliny na hlínu. Shocked Asi jsem vyrobil směs bezvodýho FeCL3, FeCl2 a Cu. Doufám, že se to po přilití dalšího chloridu zase rozpustí....

edit2: Tak jsem tu "hlínu" po vychladnutí vyklepal z hrnce a zjistil jsem, že na dně je tvrdej škraloup chloridu a pod ním kolem 3 mm mědi v celistvé ploše. Ten hrnec má průměr 28 cm a při týhle tloušťce to muselo být odleptaných hodně desek s 35 mikrony mědi aby to udělalo takovouhle vrstvu. Shocked Hřebíků ubylo přes 150 gramů. K tý hlíně jsem přilil horkou vodu asi 2 deci a zase se to pomalu rozpustilo. Měď zůstala na dně v šupinách a kašičce. Udělám druhou dávku, nechám to venku vstydnout a ráno do toho zkusím přidat peroxyd. Má to být co nejchladnější.
Vypadá to, že regenerace funguje, uvidíme, jak to bude leptat.



DSC01371.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC01371.JPG
 Velikost:  40.5 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybler



Založen: Jan 14, 2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: st březen 05 2014, 21:55    Předmět: Citovat

Chlorid je minulost.
Pořádnej lak (u fotocesty positiv odolnej je)
HCl + H2O2 5:1 a máš do minuty vyleptáno. Někdy se při leptu kyselina ohřeje až do varu, ale to nevadí. Můj rekord je 47 vteřin, aniž by se cokoliv proleptalo Smile

_________________
Když všechno selže, přečti návod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund