Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Prosím o malou radu k TV
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kalos
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 22:21    Předmět: Prosím o malou radu k TV Citovat

zdravím všechny a tímto bych vás chtěl poprosit -jestli se tu nenajde člověk který by mi vysvětlil jak začat hledat závadu na TV a nějaké ty základní věci -jako třeba proměřit součástky a čím atd. naco si dát pozor -začínám tak bych se do toho chtěl dostat - moc děkuju předem kdo se ozve.
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 22:21    Předmět: Citovat

moje ICQ je 306-279-823
Návrat nahoru
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: čt březen 09 2006, 23:09    Předmět: Citovat

Hodně,ale hodně čti tady ty příspěvky od kluků a snad se trošinečku naučíš.Já to dělám leta a nic nevím.Rád bych přispěl a poradil ale vždycky mě někdopře dběhne a já nemám co říci.Jsem odchovaný na elektronkách a starších obvodech.Ale tak to má být,a tak to je.Snaž se a určitě výsledku dosáhneš.Občas to tady na klukách zkouším a pomohou.
Tvá otázka je o moc širší než může jeden obor obsáhnout.
Je to o snaživosti Milan 121
Já bych chtěl pomoci,ale na kluky nestačím,ta věda je nějak rychlejší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 4:07    Předmět: Citovat

Důležitý je znát základní principy, mít dost široké znalosti z elektroniky, slušné vybavení (oscilokop, oddělovací popř regulační trafo, generátor signálu,zapisovačku EPROM, multimetr atd) a pak můžeš začít. ALe myslet že se tím dnes uživíš jako začátečník tak to těžko. Životnost výrobků je cca 2 roky (záruka) a pak většinou zákazník po oznámení ceny opravy uteče do hypermarketu si koupit další sr....č..
Samozřejmě pokud si chceš opravit svou televizi tak můžeš pročítat forum, ale musíš mít znalosti. Bez nich to nemá cenu. Jedině to zmršíš tak že od toho uteče i profík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 7:48    Předmět: je to tak Citovat

Je to tak. Než jsem se pustil do první televize (to byl lampový Ametyst z roku 1959 a byl 11 let v provozu, než měl první poruchu, kterou nešlo vyšešit výměnou lampy), už jsem nějakých 5 let čerpal "malé rady" z knih a čerstvě i učebnic na průmce.
A přicházel jsem na všechno, co bych ještě vědět měl: jak se chová jakým způsobem vadná součástka ve srovnání s dobrou, jak se to v jakém obvodu projevuje, atd.

Výběr přístrojů na našem trhu byl moc omezený a navíc ke každému bylo přibalené schéma (někdy dokonce včetně osazovacího plánu, ale to až později), tak jsme to měli usnadněné. No, a když se schéma nenašlo, nevadí: jistily to publikace od Kottka a Studničného s Hodinárem, Českého, Víta a Hofhanse, Pešáka, Tjunnikova, Hyana a hromady dalších, i když z té hromady se televizemi zabývali jen někteří. A byla sposta bezejmenných, kdo publikovali v AR, RK a pak PE, ST a dalších periodikách. Ale všechno souvisí se vším.

Měřáky udělané z toho, co dům a burzy daly, osciloskop samo domo se 7QR20 chodí prý dodnes, i když už u někoho jiného,...

V každém případě jsme měli jednu výhodu: diskrétní součástky, ale většinou ty právě potřebné k nesehnání, tak nás to cvičilo v náhradách a úpravách zapojení na ty, co k sehnání byly. A často taky ke zjištění a nápravě toho "co udělali soudruzi třeba z Blankenburgu, Brandenburgu, Bratislavy, Budapešti, Leningradu, Liberce, Lodže, Magdeburgu, Nižnej, Pardubic, Přelouče, Rigy, Rožnova, Stassfurtu, Strašnic, Székésfehérváru, Vráblí, Warszawy.... špatně" (to pořadí není podle načerpaných zkušeností, je podle abecedy). Taky jsme laborovali se stavbou konvertorů UHF/VHF - přece nevyhodíme televizi starou teprve 15 let jen proto, že nemá druhý program, že? A stavěli antény a zesilovače k nim, když lidi zjistili, že ani na druhém programu to lepší není, a s bezbřehým optimismem čekali, že "zvenčí" se chytí zajímavější program... no, někdo si prostě nedá říct.

Přesto ti jednu malou radu dám: postupně začni rádiem, pak nějakou černobílou televizí, však se jich po půdách válí a vyhazuje až dost, a teprve pak se zkus začít vztekat s nějakou barevnou. A ke všemu koukej mít aspoň schéma. A neohrnuj nad tím rádiem nos - jak jsem už napsal, všechno totiž souvisí se vším a to, co budeš vědět z toho rádia, pak nebudeš muset znovu zkoumat v televizi.
Ono to chce rozumět funkci jednotlivých součástek a obvodů a to v nové televizi často nevyčteš ani ze servisní dokumentace, která mimochodem u některých modelů stojí klidně i třetinu ceny celé televize. Výrobce totiž předpokládá, že funkci obvodů, do kterých vidíš, ovládáš. A často taky, že si tě na své přístroje vyškolil.

Jestli jsi pevně rozhodnutý, začni. Za dvacet třicet let stejně zjistíš, že ti vývoj nějak utekl a že umíš zase howning jako na začátku. My už jsme to totiž zjistili. A že to, co zrovna nutně potřebuješ vědět, si musíš zase někde vyhledat. Děláme to všichni - ono nám vlastně nic jiného nezbývá, a to přitom nemusíme všichni jen opravovat televizory...


Naposledy upravil Hill dne pá březen 10 2006, 14:03, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 8:20    Předmět: Citovat

To Hill
Pekne napisane... Ja nie som profik, je to "len" moj konicek asi tak 30 rokov a plne suhlasim s tym, co napisal Hill, len by som pridal, ze v dnesnej dobe internetu sa tie informacie omnoho lahsie zhanaju a vymienaju a aj vdaka tomuto foru. Aj ked som ho nasiel len pred par dnami, chcel by som podakovat za napad a energiu tvorcom,ktori to drzia pri zivote. Kedze sa staram v panelaku o taku malu siet s pripojenim do netu, viem co hovorim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 11:30    Předmět: Citovat

mockrat dekuji za odepsání -moc rad bych čerpal jak fungují různé obvody a jak třeba proměřit součástku atd. ale nevím kde ty informace najít - neznáte prosím nějaké konkrétní stránky a takové různé věci okolo
Návrat nahoru
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5660
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 12:36    Předmět: Citovat

Na netu, tedy alespoň na českých stránkách toho moc nenajdeš. Nezbude ti nic jiného, než investovat do literatury. Uvědom si , že informace a zkušenosti stály každého spoustu času a peněz a ty bys to chtěl zadarmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Frenky



Založen: Apr 19, 2005
Příspěvky: 424
Bydliště: CZ-MO

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 14:03    Předmět: Citovat

Učební obor býval tříletý, dnes je možnost čtyřletého s maturitou, jsou školy průmyslové, dobrá bývala v Praze v Ječné, dálkaři pak chodívali na Bělidlo, něco se naučit dalo. Dnes už je pomalu nutná škola vysoká, na nové typy obvodů i zkušený opravář kouká někdy jako puk..., takže je potřeba znát němčinu, angličtinu, většinou jsme vyrůstali na ruštině, i ta se hodí... dáš tomu pár let života a zjistíš, že stejně sedíš na peróně a ten rychlík s novinkami už nechytíš...
Z několika stránek na netu se nikdy nemůžeš naučit opravovat televizory: chce to mít základní vědomosti, které získáš jedině z literatury, a potom hodně, hodně praxe.
Pokud náhodou někdo dokáže vyměnit pojistku nebo spálený odpor, ještě to není opravář. Ono to zas tak jednoduché není a tento obor vyžaduje hodně trpělivosti.
Tak jedině hodně knih... a časem, možná, se trochu vyznáš v pojmech.
Tady je výhoda mládí... to má svět otevřený... stačí jenom chtít.. Beer
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chvalina2



Založen: Jan 27, 2006
Příspěvky: 152
Bydliště: Čáslav

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 14:32    Předmět: Citovat

Plně tady souhlasím s Hillem jsem taky odkojenec na elektronkách
bez zakladních znalostí obvodů se neobejdeš Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 15:02    Předmět: Citovat

Doplnil bych Hilla. Pro začátek radiové praxe doporučuju oběhnout pár antikvariátů, kde vedou i technickou literaturu, např. W.W.Diffenbach: Příručka pro opravy přijímačů, J. Meluzin: Rádiotechnika (slovensky), pro televizní techniku jsou teoretické příručky Vladimíra Víta, nebo praktické od Milana Českého: Rádce televizního opraváře. Pro začátek začít s tesláckým tranzistorovým radiopřijímačem, nejlépe bateriovým, z televizorů bych doporučoval přenosnou řadu Satelit, ta se dobře opravovala i diagnostikovala. Taky je dobré vědět něco o bezpečnosti práce s elektřinou, ono to někdy dost nepříjemně kope a vědět, kam se smí sáhnou a kam ne, když je zařízení zapnuté.
Mimochodem, s elektronkami dělám dodnes, jako sběratel a mám je někdy raději než polovodiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Miradim



Založen: Oct 29, 2005
Příspěvky: 207

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 15:41    Předmět: Citovat

Plnej souhlas s ostatníma. Já taky začínal na elektronkách. Nostalgicky vzpomínám, kdy jsem popadl kufřík plný elektronek pár odporů, nějaký ten kondík, a vyrazil za zákazníkama. Prakticky vše opraveno za pár minut. Co nešlo u zákazníka opravit, tak se vzalo na dílnu, ale to byla opravdu vyjímka.
Opravuji už 35 let a musím souhlasit s Hillem, že někdy si připadám, že vím howning. Už abych šel do důchodu. Celej život jsem se musel učit a učit a těch hodin strávených v dílně při některé zapeklité opravě ani nemluvě. Mně se i o některých závadách v noci i zdálo.
Co bude dál, to opravdu nevím. Při současném nástupu plazmové a LCD technologie se opravovat opravdu bez vybavení a perfektních znalostí už asi nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 10 2006, 23:02    Předmět: Citovat

Souhlas, naprostý souhlas. Vzpomínám na svou první bateriovou jednolampovku s 1F33. A pak to šlo dál, ran bylo nepočítaně, flašky přece jen občas koply. Tak jsem tu televizi vyštudoval na vysoký, pak jsem dělal počítačového poskoka u sálových oblud, teď kolem Gatesových nesmyslů, a obávám se že Chocholoušek číhá za rohem. Teoretický základy jsem měl televize mě bavily jako koníček, postavil jsem si i generátor barevných pruhu a mříží ,ty Rubíny a Elektrony se nastavovat nedaly. Teď už na to není čas a ty nový televize to je už bída samej procesor pamě´t čekám kdy začne psát : program provedl neplatnou operaci a bude ukončen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 11 2006, 10:16    Předmět: jednolampovka Citovat

>>Mourek: taky jsi měl tu (tuším pardubickou) stavebnici na děrovaném novoduru s patentíky na propojování a držákem na 10 plochých baterek a jeden monočlánek? S tou se dalo vyblbnout, jejda! A později reflexní přijímače, už s tranzistory, ale to ještě nebylo ono, tak zase lampy, pár ran přitom utržených... no nemělo to svůj půvab?
Jen si myslím, že v tom kvantu stavebnic, co jsou dnes na trhu, je málo takových, které by dávaly možnost laborování a zkoušení, co to udělá, když... na druhou stranu polovodiče si zase tolik líbit nenechají, jako lampy a na to, jak je laborováním nezničit, už to chce poněkud víc vědět.
Většina těch stavebnic se prostě zkompletuje a při pečlivé práci to chodí. Takže je to nácvik pájení a orientace v součástkách, vyjímečně o málo víc. Čtením knih a katalogových listů se zdržoval někdo jiný.
Ale vidím to i u našich ratolestí ve škole (jeden už má nějaký rok po matuře, druhý se s přípravou na ni po vzoru bráchy taky nepřetrhne) - vždyť i tam se učí brát všechno jako černou skříňku, dvoupól už ani neznají, čtyřpólem to začíná... ale zase je třeba nevyděsí, až se na obrazovce objeví SORRY VOLE, ERROR anebo HLEDEJ, ŠMUDLO (když se to přepne do češtiny). Jenom se jim bez znalosti základních principů zmenšuje šance vymyslet něco geniálně jednoduchého a nadčasového. Maximálně způsob použití něčeho, co už vymyslel někdo jiný, ale nejspíš ani ten ne.
Uzavřel bych to citátem podle Renčína:
Vlak s elektronikou nám ujel. Zato slyším vlak s pazourkama!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
simax



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 34

PříspěvekZaslal: so březen 11 2006, 19:51    Předmět: Citovat

Pamatujete na stavebnici RADIETA ,myslím,že to bylo z TESLY Pardubice,to chodilo perfektně a ta radost ,když to začalo hrát.Nebo později FM tuner podle p. Němce a digitální stupnice,na to hraju dodnes(samozřejmě z nostalgie),ačkoliv se dneska dají koupit dokonalejší stroje a za pár korun,ale tu radost z vlastoručně vyrobeného přístroje to nemůže nikdy překonat.Bastlířům zdar.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund