Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BM509 měření elektrolytů
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 14:28    Předmět: BM509 měření elektrolytů Citovat

Měříte někdo elektrolyty kondíky na tomhle poloautomatu mostu?
Normální kondíky, cívky a odpory mi měření nedělají problém, jak hodnota (i za použití dekády), tak toleranční porovnávání. V manuálu se píše, že by BM509 měl měřit kmitočtem 1 kHz i elyty od 1uF do 1000 uF.
Je to neuvěřitelný, ale zatím jsem nikdy nepotřeboval elyty měřit, nafoukly jsem hned vyhazoval a přikládáním jinýho zkoušel zda neztratil kapacitu. Cool
Píšou přepnout na Ce, připojit elyt na měrový svorky (o polaritě ani čárka), přepnout dekádu na V a rozsahy přepínat od nejnižšího rozsahu nahoru a až se ručka zastaví mezi 10 a 1 odečíst na modrý stupnici hodnotu.
Problém je, že se nějak nedaří Cry Když změřím svitek 4uF jako normální kondenzátor, tak mi ukazuje hodnotu správně a jako elyt skoro dvojnásobek. Nový elyty stejnej typ a kapacita ukazuje daleko od deklarovaný kapacity, rozdíly jsou skoro řádový. Vím, že elyty jsou běžně veliká tolerance ale tohle je moc. Taky záleží, jak se elyt připojí, po odpojení, vybití a přepólování ukazuje jinou hodnotu.
BM509 ukazuje napětí v toleranci, kalibrace je na 100% a odporovej normál jsem na zkoušku změřil zcela přesně. Normální kondík a cívku jsem porovnával s jiným digitálním mostem, naměřené hodnoty jsou téměř totožné.
Buď dělám něco při měření blbě, nebo tomu mostu něco je. Vše se měří v transformátorovým můstku, kterej je pro R,L,C,Ce společnej a když měří dobře vše ostatní asi v něm závada nebude.
Ještě mě napadá, jestli ten most neblbne podle ESR. Ale že by všechny měřený elyty a hlavně ten 4uF svitek měl špatný ESR se mi zdá divný.
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6609
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 17:32    Předmět: Citovat

Ahoj, něco s tím máš špatně, vyzkoušel jsem můj můstek a 4µ7 jak svitek, tak elyt měří obě metody s minimálními rozdíly, 470µ a 1000µ změřeny taktéž v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4039

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 17:35    Předmět: Citovat

Co o měření elytů praví návod?
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 17:39    Předmět: Citovat

Zdravím, při měřemí elektrolytů by mělo být na svorkách polarizační ss napětí větší než st napětí které "měří" kondík. Je tam?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 18:15    Předmět: Citovat

TubeGuru napsal(a):
při měřemí elektrolytů by mělo být na svorkách polarizační ss napětí větší než st napětí které "měří" kondík

a jak na BM509 poznám jakou má polaritu, když jsou obě zdířky černé ?

BM509 mám, měří normálně a dokonce i Rs měří jak má . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4039

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 18:27    Předmět: Citovat

BM509 návod a schéma. O měření elytů se tam něco praví... Zaujalo mě, že na 7. rozsahu je měřící napětí 12,5V - to se mohou elyty dost divit. Mimochodem, jedna svorka je uzemněná. Tento přístroj se zde na fóru dost probírá...
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 18:52    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
O měření elytů se tam něco praví... Zaujalo mě, že na 7. rozsahu je měřící napětí 12,5V - to se mohou elyty dost divit.


výňatek z návodu . . .



mereni_C_BM509.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mereni_C_BM509.JPG
 Velikost:  50.73 kB
 Staženo:  239 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 21:02    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):

a jak na BM509 poznám jakou má polaritu, když jsou obě zdířky černé ?

BM509 mám, měří normálně a dokonce i Rs měří jak má . . .


Ono je dobré před měřením kondík trochu "zformovat", pak pomalu vybít a tu chvíli po dobu měření to přežije a nějaká zásadní vliv na naměřené hodnoty by to mít nemělo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
emo53



Založen: Jul 27, 2009
Příspěvky: 265

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 21:33    Předmět: Citovat

Nikdy som sa pred meraním kondenzátorov s nimi nijako "nehral". Jednoducho strčil a meral, je to spoľahlivý prístroj.
Ak ukazoval hodnotu o hodne vyššiu ako je udaná, kondenzátor som vyradil a ani sa nesnažil dopátrať, prečo je to tak.
Mám odskúšané, že súčasné kondenzátory už nemajú rezervu kapacity do plusových hodnôt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1678

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 22:18    Předmět: Citovat

Někde jsem před časem pochytil informaci, že BM509 může mít poškozené rozsahy pro měření elektrolytů, a to následkem měření kapacity na nevybitém kondíku. Snad se jednalo jen o jeden tranzistor, poškozený, či odpálený vybíjecím proudem při měření nabitého kondíku. Nemohu se rozpomenout, kde jsem to četl...

Edit:
Už jsem to našel a zrovna na EB:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=35186&highlight=509


Naposledy upravil Otkundes dne út únor 25 2014, 22:51, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 22:30    Předmět: Citovat

emo53 napsal(a):

Mám odskúšané, že súčasné kondenzátory už nemajú rezervu kapacity do plusových hodnôt.

a proto výjimka potvrzuje pravidlo, a teď mi to někdo vysvětlete, mám jich asi 200 ruzných napětí a kapacit, jsou zcela mimo toleranci v +

jinak BM509 jsem taktéž měl, ale s měřením elytů problémy nebyly, dokonce to dokázalo zjistit i podle seriového odporu špatný elyt, jen si pamatuju že bylo nutno jej opravit, jednak tam byl kdesi hovňák u panelovýho měřáku který dělal permanentně svody, a dále zelenina



hit.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  hit.JPG
 Velikost:  105.92 kB
 Staženo:  162 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33939
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 25 2014, 23:30    Předmět: Citovat

Presne tak - niektore maju, niektore nie. Napr. Samxon GT 2200uF/10V ma 2,19 mF, ale Samwha RZ 2200uF/16V ma 2,44 mF. Podobne hodnoty ma viac kusov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17788
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st únor 26 2014, 0:10    Předmět: Citovat

Otkundes: Jseš dobrej, náčelníku! Skutečně, byl to ten tranzistor z odkazu. Díky za tip, už to měří jak má. Jelikož jsem se ale snažil na BM509 měřit elyty prvně a to co jsem měřil bylo z šuplete, asi už ke mě tak přišel.

To Zaky: Rozsah sice píšou do 1000uF ale tahle hodnota se už na začátku stupnice moc jednoznačně určit nedá. Poslední označená hodnota je 500uF a pak už není jasný, co stupnice říká.

Poměřil jsem doma pár desítek elytů a celkem mě překvapilo, že i poměrně starý vykopávky bez jakýhokoliv formování měly deklarovanou kapacitu tak +-20%. Třeba zelený plošákový Tesly o kterých se říká, že stojí za prd jsem nenašel jedinej bez kapacity. Rovněž tak tantalový kapky.

A propo, opravdu umí změřit ESR? Takže tlačítko X a zase přepínat ty 3 elytový rozsahy dokud nebude hodnota na černý stupnici mezi 1-10? Odečtu hodnotu odporu a jak pak vyhodnotit jestli dobrej, špatnej?
Bude to podobný jako u jednoůčelových ESR meřákách?
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vlado5



Založen: Jul 19, 2011
Příspěvky: 154
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: st únor 26 2014, 6:39    Předmět: Citovat

Pri meraní tých tantalových kvapiek treba dávať veľký pozor na polaritu !!!
Niekde som čítal že sú na to veľmi citlivé. Mám to potvrdené z praxe, keď som pred osadením meral jednu ohmetrom. Asi po roku zariadenie prestalo pracovať a meraním som zistil, že je tantal zapojený na reset procesora bol do skratu-asi bol už chytený prepólovaním. Napäťovo bol dostatočne dimenzovaný (15V)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 26 2014, 7:33    Předmět: Citovat

vlado5 napsal(a):
Niekde som čítal že sú na to veľmi citlivé. Mám to potvrdené z praxe, keď som pred osadením meral jednu ohmetrom. Asi po roku zariadenie prestalo pracovať a meraním som zistil, že je tantal zapojený na reset procesora bol do skratu-asi bol už chytený prepólovaním

a nebyl ten tantal jenom vadný z výroby ?
tantalům se stává, že se zkratuje i bez zjevné příčiny . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.28 sekund