Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronická zátěž s IRFP260N
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 23:37    Předmět: Citovat

Zdálo se mi, že hlavní problém byl jak rozdělit rovnoměrně zátěž na dva tranzistory a ne jak šetřit proudem. To umožňují bipolární tranzistory celkem snadno a dobře. Proud pro buzení se může snížit dalším tranzistorem - darlingtonem - třeba i dvěma. Jediná nevýhoda je větší úbytek. Hlavní část proudu pro buzení si vezmou tranzistory ze zatěžovaného zdroje, takže nízká beta nevadí.
Je to věc názoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 23:59    Předmět: Citovat

Kladný teplotný súčiniteľ odporu pomôže v každom pracovnom bode.
Preto je dôležitá aj dokonalá teplotná symetria chladenia jednotlivých tranzistorov. Toto býva často problémom paralelného radenia na max. hranu výkonu. Väčšinou to pokryje +jeden navyše.
Najdôležitejšie je zabrániť samovoľným osciláciám paralelne zapojených tranzistorov. O tomto sa dá na webe nájsť veľa materiálu.
Často sa v lineárnej oblasti paralelne spájajú výkonové audio koncové stupne bez nejakých väčších problémov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 18 2014, 1:12    Předmět: Citovat

procesor napsal(a):
Kladný teplotný súčiniteľ odporu pomôže v každom pracovnom bode....
Myslím, že obecně pomůže, ale pomoc je pouze hypotetická, naprosto nevýznamná a někde v řádu promile. V případě, který uvádí forbidden, kdy na jednom tranzistoru má 150W a na druhém 50W, nemůže pomoci žádný reálný teplotní součinitel dorovnat tak propastný rozdíl. Alespoň pokud budu někde na 30% napájecího napětí. Možná by to fungovalo u dvou naplno sepnutých tranzistorů.
procesor napsal(a):
Preto je dôležitá aj dokonalá teplotná symetria chladenia jednotlivých tranzistorov.....
To je vlastně rozpor, pokud budou stejně teplé, tak se nemůže projevit dorovnání výkonu kladným teplotním součinitelem. Ony naštěstí ve skutečnosti nebudou stejně teplé.

Ale možná to vidím blbě. Nechce se mi nad tím moc dumat a je už dost pozdě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út únor 18 2014, 13:40    Předmět: Citovat

Menej chladený je teplejší pri menšej strate. V závislosti od teploty (na čípe) pomer prúdov môže dosiahnuť až 0,5...2,5 násobok pri extrémnom rozdiely teplôt.
Rozdelenie výkonov je úmerné tepelnej vodivosti, v zásade sa tak chráni pred teplom zle(horšie) chladený tranzistor.

Nakoniec, každý výkonnejší mosfet je realizovaný viacnásobným tranzistorom spojeným paralelne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: út únor 18 2014, 16:09    Předmět: Citovat

KozelSedlacek napsal(a):
forbidden:
Co jsem se díval na například BK Precision, řada BK8500, tak to tak velké krabice nejsou a ztrátový výkon je udávaný 300W. Tak by mě zajímalo, jakým způsobem to chladí v těchto přístrojích.
Naprosto běžně se používá větší množství tranzistorů, často v pouzdru TO220, např. IRF540, 740 (podle napětí). Reálně lze totiž trvale uchladit z pouzdra TO220 30-40W, z TO-247 cca 80W. Zátěž 200W z jednoho tranzistoru je naprostý nesmysl. Pro 300W zátěž je potřeba tak 8 ks IRFx40, řazených paralelně s tím, že každý má svůj OZ a svůj snímací odpor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út únor 18 2014, 19:36    Předmět: Citovat

Takže řekněme 3 tranzistory, každý svůj operační zesilovač, každý svůj bočník, či odpor 0,1ohm na snímání procházejícího proudu, který je pak připojený do invertujícího vstupu operačního zesilovače a všechny 3 neinvertujících vstupy operačních zesilovačů spojit a dál pokračovat ve schématu, na které jsem se odkazoval? Stejně musím vyřešit ještě chladič. Ale přemýšlím, že seženu nějaký CPU chladiče s velkou pochou. Při ztrátovým výkonu CPU 80W ho dokáží uchladit na 60°C. Ale stejně nevím, jak seřídit, aby každý tranzistor byl stejně zatěžován.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8993
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út únor 18 2014, 20:08    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Zdálo se mi, že hlavní problém byl jak rozdělit rovnoměrně zátěž na dva tranzistory a ne jak šetřit proudem.


To jo, u nové konstrukce bych šel třeba cestou bipolárů. Já měl ale všechno hotový, jen jsem měl prostě představu, že tam jednoduše nabastlím víc MOSFETů paralelně a bude to chodit. Nepodařilo se.

KozelSedlacek napsal(a):
Takže řekněme 3 tranzistory, každý svůj operační zesilovač, každý svůj bočník, či odpor 0,1ohm na snímání procházejícího proudu, který je pak připojený do invertujícího vstupu operačního zesilovače a všechny 3 neinvertujících vstupy operačních zesilovačů spojit a dál pokračovat ve schématu


Takto by to mělo chodit, ale nespojoval bych ty neinv. vstupy natvrdo, ale přes odpor cca 10 kΩ. Anebo vyzkoušej ty bipoláry, výstup OZ ale budeš muset posílit tranzistorem, nejlíp darlingtonem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út únor 18 2014, 22:14    Předmět: Citovat

Mám teď nedostatek času a prostoru na laborování, tak asi zátěž udělám jen do 100W, zatím mě to bude stačit a až budu mít dílnu danou do kupy, tak si s tím vyhraju a udělám něco trošku sofistikovanějšího Smile
Každopádně všem moc děkuji za rady a odpovědi.
Pokaždý jsem rád, když se dovím nové informace Smile
forbidden:
Nejsem si jistý, jestli jsem narazil na správné stránky, ale mám pocit, že jsme skoro sousedi z Oblé Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: st únor 19 2014, 6:08    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
To jo, u nové konstrukce bych šel třeba cestou bipolárů. Já měl ale všechno hotový, jen jsem měl prostě představu, že tam jednoduše nabastlím víc MOSFETů paralelně a bude to chodit. Nepodařilo se.

Bipoláry se do el. zátěže nepoužívají, jedním z důvodů je odolnost vůči druhému průrazu a s tím spojenému výraznému poklesu Pc při rostoucím napětí Uce.
Mosfet musí mít každý svůj snímací odpor, svůj zesilovač napětí na tomto odporu a svůj regulační OZ. Tyto moduly se pak dají libovolně řadit paralelně. Společné je pouze referenční napětí a pomocné obvody. Takto se dělají i zátěže 2kW a více, tam se používají paralelní řazení bloků, z nichž každý má např. 300W a je tvořen 8-mi moduly s FETy v TO-220 nebo 4-mi v TO-247.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po srpen 25 2014, 7:37    Předmět: Citovat

Zdravím pánové po delší době.
Ještě jsem narazil na tyto stránky
http://pandatron.cz/?3773&konstantni_elektronicka_zatez
Zaujal mě tam poslední výkonový člen, kde jsou 2 tranzistory paralelně spojeny a takto jsou udělané 3 dvojce z nichž každá dvojce má svůj vlastní operační zesilovač.
Co myslíte toto zapojení? Mohlo by fungovat s tím, že proudy budou rovnoměrně rozloženy mezi tranzistory?
Samozřejmě zbytek schématu bych upravil dle své potřeby.
digitální řízení nemám moc čas šperkovat a programovat, a tak zvolím obyčejnou variantu s potenciometrem a s nějakou tepelnou ochranou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st srpen 27 2014, 16:25    Předmět: Citovat

A ještě jsem narazil na tuto továrně vyráběnou zátěž, kde se vysvětluje schéma a funkce, a v této zátěži jsou spojeny Gate tranzistorů natvrdo paralelně. Pouze u každého je výkonový rezistor.
https://www.youtube.com/watch?v=yeOymZkLXkY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: st srpen 27 2014, 20:37    Předmět: Citovat

Minimálně ten odpor v gate ať má každý MOSFET svůj, jak je to v prvním odkazu(pandatron) - to je pravidlo při spojování MOSFETů a při lineárním provozu tuplem (a tady se pokud možno se paralelnímu spojování vyhnout). A když už, tak tam správně spojují jen dva paralelně, kdy se proud mezi ně rozdělí ještě tak nějak symetricky (ideálně je aspoň trochu spárovat a hlavně ať mají stejné tepelné podmínky na chladiči). Při spojení třeba všech šesti už by se ten proud rozděloval všelijak, nejspíš by to pak vedlo k přehřátí a odchodu některého z nich.
Já dělal podobnou zátěž, mnohem jednodušší, ale stejný základ, jen s jedním operákem, který snímal proud a řídil dva MOSFETy paralelně, 1k v gate každého a proud se rozděloval docela symetricky, ovšem problém by mohl být u větších proudů (u mě max. 15A) . Použil jsem dva spíš kvůli rozdělení výkonu, byly to IRF250 v TO3 (200V/30A/150W), protože jich mám spousty, vybíral jsem je jen podle stejného datového kódu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund