Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystalka se zdvojovačem napětí (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 13:06    Předmět: Citovat

A máte někdo zkušenost s tzv. protiváhou místo uzemnění? Já to nikdy nezkoušel ,protože spotřeba mědi je dvojnásobná.
Ok1.. myslíš si opravdu,že u cívek je potřeba co nejužší šířka pásma? Někdy je to naškodu nebo chceš,aby Ti rádio hrálo jen v basech? Laughing
A u té antény není potřeba šířka pásma co nejširší z jednoho prostého důvodu.Psal jsem to už jednou. Nejlepší je anténu doladit přímo na stanici,kterou poslouchám.Ano je to jeden ladící prvek navíc,ale ten efekt za to stojí.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 13:26    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
... kapacitní nástavek, tedy tu vodorovnou část...
K tomu bylo asi 10 metrů rovného drátu pro svislý "svod", čili pro vlastní anténu.


Zkusil jsem v prvním patře drát 3m a pod okapem zavěšeno 25m horizontálně. Uzemnění provizorně na ochranný kolík v zásuvce.
115km od Libic (teoret E = 41mV/m)

Mezi anténu a uzemnění kremikovou diodu (Ge nemam při ruce). Paralelně k ní multimetr měří 0,56V.



Dratova antena.PNG
 Komentář:
Dratova antena 1

Stáhnout
 Soubor:  Dratova antena.PNG
 Velikost:  9.7 kB
 Staženo:  37 krát

Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 13:44    Předmět: Citovat

A jak víš, že to je signál zrovna z Liblic?
Co když je tam ještě něco třeba méně výkonného, ale podstatně blíž?

Za další: určitě jsi měřil napětí usměrněné diodou a neměls multimetr přepnutý na měření úbytku na diodě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 13:59    Předmět: Citovat

Hlavně jestli ses netrefi do souběhu se silovým vedením ve zdi.Very Happy Nechci to zlehčovat,ale Hill má pravdu. Za prvé si musíš být jistý,co se Ti tam indukuje a za druhé záleží na tom,jak to napětí klesne při zatížení sluchátky.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 14:26    Předmět: Citovat

Pravda, souvislost se signálem z Liblic je vyfabulovaná. Experiment proběhl v oblasti Žamberk (VČ). Liblice jsou nejbližší silný AM vysílač, ale nevím jak z Polska.

Měřil jsem napětí DC , multimetr DT9205A. Hodnota závisela na poloze kabelů. Je možné, že je to záležitost brumu ze sítě.
Návrat nahoru
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 15:05    Předmět: Citovat

Na takový měření jedině analogový multimetr.. elektronický měřáky kolikrát kecají - přirovnávám to k brumu, který nastane, když se prstem dotknu živýho vývodu z přenosky gramofonu.. Některý levný multimetry se takhle chovají zvlášť v prostředí z VF polem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HonzaPB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 19:49    Předmět: Citovat

Tak jsem zapojil krystalku podle schéma které sem vložil ok1hga a fungovala podle očekávání. Zachytil jsem na ni pravděpodobně čro2 to nevím jistě co to bylo za stanici ale ve chvíli kdy jsem ji zachytil tam měl nějaký svůj program Karel Gott Very Happy Cívku i kondenzátor jsem použil stejnou a diodu jsem použil svou jedinou ga201 kterou jsem našel v té tzv. "směsi diod". U kondenzátoru jsem zapojil pouze jednu jeho sekci a zapojil jsem ho: Rotor na zem stator k neuzeměnému koci cívky. Sluchátka 2x2000Ohm mi hrály na oba vývody stejně. Zkusil jsem i piezoměnič kpe126 ke kterému jsem paralelně zapojil rezistor 10k. Také jsem zkoušel připojit nf zesilovač. Krystalka hrála po připojení nf zesilovače tak nahlas, že dostatečně nahlas ozvučila tichou místnost...


t_krystalka3_207.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  t_krystalka3_207.jpg
 Velikost:  10.7 kB
 Staženo:  33 krát

Návrat nahoru
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7895
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 19:57    Předmět: Citovat

Jen tak mě napadlo, že dnes asi bude docela těžké sehnat 2kOhm sluchátka. Do kterýho roku se vůbec vyráběla? Mám jakési vyrobené asi před rokem 1945, můj otec je zdědil po svým dědovi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7942
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 20:39    Předmět: Citovat

Kdysi dávno, když Liblice vysílaly ještě plným výkonem snad 2MW jsem na stejné zapojení krystalky (a pořádné anténě) připojil místo sluchátekl nějaké výstupní trafíčko a citlivý reproduktor hrál večer když byl klid na celý dvůr. Dokonce si vzpomínám, že mě místo sluchátka slabě svítila i červená LED. Jsem tak 50km od Liblic.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 20:44    Předmět: Citovat

Ruská sluchátka Oktava (2,2kΩ) byla k dostání ještě v roce 1970, radistická sluchátka 2x2kΩ a víc se dají stále koupit na burzách.
S některými telefonními sluchátky 2x27Ω se také dalo poslouchat, ale tomu už slušel aspoň jeden Ge tranzistor a aspoň jedna tužkovka nebo citrón, do kterého se vrazil měděný zinkový plíšek, to k napájení také často stačilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33945
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 20:50    Předmět: Citovat

Pricom zohnat citron bol asi vacsi problem ako postavit vsetko ostatne Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 20:50    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
myslíš si opravdu,že u cívek je potřeba co nejužší šířka pásma? Někdy je to naškodu nebo chceš,aby Ti rádio hrálo jen v basech?

jsi takový pořád ?
nebo si jen tak děláš prdel ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 21:06    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
A máte někdo zkušenost s tzv. protiváhou místo uzemnění? Já to nikdy nezkoušel ,protože spotřeba mědi je dvojnásobná

zkus si to a uslyšíš . . .



antena na cokoliv.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  antena na cokoliv.PNG
 Velikost:  10.37 kB
 Staženo:  39 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza PB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 22:44    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
A, jak jsem viděl ten duál, už jsem se těšil, jak budeme zvedat selektivitu druhým laděným obvodem...


Jak by vypadala ta krystalka s druhým laděným obvodem pro zvýšení selektivity? Jestliže jsem původní jednoduchou krystalku již vyrobil mohl by jste sem někdo dát to schéma s dvěma laděnými obvody? Předem děkuji...
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 6:06    Předmět: Citovat

Těch schémat je víc, k večeru sem pár variant dám.

První věc, kterou bych pro zvýšení selektivity udělal, by byla odbočka na cívce, třeba v polovině počtu závitů, ze které bych vyvedl diodu. A do stejné odbočky přes kapacitu kolem 20pF bych připojil anténu. Už jen to zlepší selektivitu nejméně čtyřikrát.

Ale, ať máš zatím o čem přemýšlet:
1. indukční vazba: dva stejné, souběžně laděné obvody mají cívky umístěné tak, že magnetické pole vytvořené v jednom z nich indukuje napětí v druhém. Vzdáleností nebo polohou se řídí stupeň vazby.

2. linková vazba: dva stejné, souběžně laděné obvody mají cívky umístěné tak, aby mezi nimi nebyla induktivní vazba. V těsné blízkosti civky každého obvodu je umístěno po jednom či dvou závitech vazebního vinutí, které jsou mezi sebou propojené. Posuven vazebních cíveček v osách laděných cívek se mění stupeň vazby.

3. kapacitní vazba: dva stejné, souběžně laděné obvody mají cívky umístěné tak, aby mezi nimi nebyla induktivní vazba. Zemní vývody obou laděných obvodů jsou spojené (obvykle rotorem ladicího duálu). Z "živého" konce prvního obvodu se budí druhý obvod přes malou kapacitu, jejíž velikost určuje stupeň vazby.

...plus ještě několik variant podle možností mechanické konstrukce, potřeby měnit šířku pásma nebo naopak udržet ji v rozsahu přeladění obvodů pokud možno konstantní...

U všech přelaďovaných obvodů je ale nutný souběh, tedy že oba obvody jsou naladěné na stejný kmitočet.
Jinak je to na nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund